Livet som G

Du måste skriva en bok om ditt liv säger mina vänner... Istället bloggar jag nu här för att kunna sortera allt som snurrar runt i mitt huvud men också för att dela med mig av alla tokigheter.

Skrivs av

Vanliga etiketter

§
» Visa alla etiketter
Visar inlägg från juni 2012

Bloggat från mobilen Att vakna upp hemma i lilla mammas säng slår...

Att vakna upp hemma i lilla mammas säng slår det mesta!
Överraskningen vi, med hjälp av världens bästa morbror, lyckades få till på hennes födelsedag blev en succé och frågan är nu om hon ännu hämtat sig från chocken?

Bloggat från mobilen Och jag som trodde jag var en dum blondin......

Från mobilen

Och jag som trodde jag var en dum blondin... Men så är det visst inte :)

Bloggat från mobilen Björk byxor :)

Från mobilen

Björk byxor :)

Bloggat från mobilen Att ge upp har aldrig varit ett alternativ...

Att ge upp har aldrig varit ett alternativ för mig, oavsett vad det än gällt.
Men så ibland trillar jag ner i den där hemska gropen av hopplöshet, misströstan och orklöshet.
En otäckt djup grop av värk, sår, trötthet och smärta.
Lägger man också till det faktum att jag efter både förlamningen och sedan detta helvete numera är ruinerad och har absolut inget socialt utbyte med andra vuxna, än kärleken och sonen, då jag är fånge i min egna kropp och hem, så spelar det ingen roll hur jag än kämpar för att ta mig upp, allt känns bara hopplöst och som slöseri med engagemang.
Vad hände egentligen?
Skulle mitt liv verkligen bli så här?
En evig väntan på slutet?
Bitterfitta de Lux!
Jag vet att jag har enormt mycket att vara tacksam för!
Jag vet det!!!
Men att säga det om och om igen förändrar ingenting och kvar i den här sjuka kroppen, fången, ända till slutet är bara jag.

Bloggat från mobilen MMS från mobilen

Från mobilen

Bloggat från mobilen Alltså det här med utedass... Vart är spolknappen? Ja...

Från mobilen

Alltså det här med utedass... Vart är spolknappen? Ja jag vet att jag frågade ngt liknande för ca ett år sedan, men obesvarade frågor måste man ställa om.  Är det verkligen ok att man sitter där mitt i alla div. odörer? Det måste vara legitimt att sitta med öppen dörr på ett utedass? Jag tänker nu mest pga naturens skönhet och all fågel sång.  Varför är inte våtservetter ett måste på varje utedass? Räknas det som utedass om det inte sitter uppe en bild av kungafamiljen? Varje riktigt utedass MÅSTE ha ett hjärta på dörren!

Bloggat från mobilen Mitt nya yrke borde rimligtvis vara som trädkramare...

Från mobilen

Mitt nya yrke borde rimligtvis vara som trädkramare ;)

Bloggat från mobilen Busig känner jag mig idag! Funderar på att...

Busig känner jag mig idag!
Funderar på att gå in på första bästa frisörsalong och be om att få boka tid för en permanent :)
Det borde bli hur kul som helst...

Glömde...

 Jag har ju helt glömt bort , eller förträngt att jag lovat bildbevis på skallepär...

Så håll nu tillgodo ;)

 

Bloggat från mobilen Idag är en bra dag!  Ute på en kort promenad...

Från mobilen

Idag är en bra dag!  Ute på en kort promenad tillsammans med Troll och Sune.  Några blommor får vi visst med oss hem också. 

Bloggat från mobilen Snigel porr ;)

Från mobilen

Snigel porr ;)

Bloggat från mobilen Ok det är inte torsdag men vansinnigt gott ändå...

Från mobilen

Ok det är inte torsdag men vansinnigt gott ändå...

Bloggat från mobilen MMS från mobilen

Från mobilen

Bloggat från mobilen Visst är det underligt hur man ibland får...

Visst är det underligt hur man ibland får super krafter när det egentligen inte finns något att ta av...
Sitter på trollets sängkant med nerverna utanpå kroppen och hjärtat någonstans nere vid tårna.
Han har haft ett nytt epilepsi anfall men efter den nya medicinen så fick vi snabbt bort det otäcka.
Tänk att för bara en halvtimme sedan kände jag det som om jag skulle dö av värk, illamående och feber men i samma sekund som jag hörde honom så flög vi båda ur sängen.
Vilken tur att mamma krafterna iallafall fortfarande fungerar!