Så tycker jag att powerplay formationerna ska formateras!
Det är väldigt självklart att en powerplay formation behövs i alla matcher som såväl i dåliga och jämna tillställningar. Här nedan tänkte jag ge två förslag som Öhman kan ta del av.
PP 1
Första formationen behöver verkligen en spelfördelande back och en hårdskjutande pjäs som kan styra från blå. Väl där framme behövs en sniper och sedan också en spelfördelande center som kan hitta viktiga öppningar. Tillsist också så klart den tunge pjäsen som ska skymma målvakten.
Den kan se ut enligt följande :
Moyer ( Backen som verkligen kan göra det lilla extra från blå) Andersson (Den enda spelare jag inte vet så mycket om. Det ryktas om ett sylvasst skott från blå linjen)
Mårs ( den stora pjäsen framför mål med ett gott målsinne) Ekeståhl Jonsson ( bra tekare som kan hitta enkla lösningar till bra skottlägen) Palmebjörk ( snipern som verkligen ska göra målen)
PP 1
Moyer Andersson
Mårs-Ekeståhl Jonsson-Palmebjörk
PP 2
Den andra tycker jag ska ha två stora forwardspjäser och en bra tekare som gör att laget kan etablera spel i offensiv zon.Backarna ska verkligen kunna visa med sitt vassa skott att den ska bara in!
Ahrling ( ung back med ett tungt skott) Kingen ( har alltid ett bra skott som är väl användbart i alla lägen)
Quist ( en stor snabbskrinnare som kan trycka bort backen) Jarl (den grymme tekaren som gör att laget kan etablera spel) Boström ( han har definitivt verktygen som behövs, storleken , passningarna och skottet)
PP 2
Ahrling Kingen
Quist Jarl Boström
Uppdaterad: lördag 28 juli 2012 klockan 00:43


Alexander
1 Kommentar
+ Skriv kommentarFyll i fälten för att lämna en kommentar
Alla kommentarer som skrivs måste godkännas av ägaren till bloggen innan de publiceras.
felicia c säger:
PP2, håller helt med om vad du säger om det. Jag tycker man ska spela runt i offensiv zon och skjuta när man får chansen. En del spelare är alldeles för fega, alla kan missa mål, men skjuter man inte finns ju inte ens möjöigheten att en går in.
PP1 låter också bra. Jag gillar "en hårdskjutande pjäs som kan styra från blå" i kombination med gubben framför mål som kan styra och ta returer.
:)
Wednesday 08 August 2012 klockan 21:37
Skriv kommentar