Kickis blogg

Länkar:
Om kristen tro
Vittnesbördsbloggen
Umesingel

Frälsningshistoria: BLOMMAN

Min kristna resa:
Jag blev kristen 2005 och har mina rötter i ELM-BV på Fridhems missionsgård i Vännäs. Jag mellanlandade i Björkstakyrkan och har landat i Korskyrkan.

Överlevnadstips: 

"Nej, sök först Guds rike och hans rättfärdighet, så skall ni få allt det andra också." Matteus 6:33 

Tning:
Jag är instruktör på Medley i

  • Spinning
  • Core
  • Funktionell träning

Träning är en stor del av mitt liv.

Arbete:
Jag arbetar som Administratör på Hannaskolan, en kristen friskola i Umeå.

Ideellt:
Låt ditt barn gå på JUNIS som har roliga och nyktra aktiviteter när skolorna är stängda.

Familj:
Är förlovad med Christoffer Hedlund. Hos oss bor två tonårsbarn. Två barn är redan vuxna och utflugna.

Skrivs av

Visar inlägg från september 2010

GOD skolmat!

Japp, då var det dags för lunch. Jag arbetar ju på en skola och ibland äter jag skolmaten. Skolmat är fantastiskt god! När jag själv gick i skolan avskydde jag skolmaten. Jag tror inte att maten var dålig då heller utan mer att det sitter i oss som trotsiga tonåringar. Samma fenomen gällde ju även hemma att inget smakade eller dög. Vi som är föräldrar kan se det här mönstret komma igen i vissa av våra barn. Det verkar mer vara något som hör till utvecklingen från barn till vuxen än om maten i sig. Eller vad tror du?

Nu har jag arbetat på två olika skolor i Umeå och båda har haft super duper gooo mat!

God lunch!

Bloggat från mobilen Dagens språngmarsch! En klocka hemmavid...

Dagens språngmarsch! En klocka hemmavid har sackat och idag fick jag springa till bussen. Hjärtslagen blev snabba och hårda i bröstet på mej.Jag tror kroppen vaknade och att det kan vara nyttigt med små språngmarscher då och då, hihi. God morgon världen! Jag önskar dej en skön dag.

På banan igen!

Förra veckan hade temat KÄMPA. Allt gick tungt och framför allt att komma igång med träningen igen. Nu har det släppt och jag är på banan igen. Det känns såååååååååå skönt. Kroppen behöver en träningsdos som heter duga för att få fart på adrenalinet och lyckohormonerna. Det blev 4 pass förra veckan, 3 spinning och 1 funktionell träning (FT).

Idag körde vi FT igen och det var kanonroligt. Christoffer fick inte plats för det var fullbokat, så han fick lida i gymmet den stackarn :-( Skämt åsido. Han älskar ju att vara där och lyfta tungt. Jag blev sugen att köra lite biceps men vi valde att åka hem, äta lite kvällsfika och ha andakt. En mysig kväll helt enkelt!

Ha en underbar kväll där du nu är!

Bloggat från mobilen Frost på bilen? Idag var första morgonen...

Frost på bilen? Idag var första morgonen som jag sett frost på bilarna vid halv åttatiden. Det är så skönt att sätta sig i en varm buss. Skönt och billigt. Ja, det är Hållbart resande. Förutom att det minskar de månatliga utgifterna rejält så är det miljövänligt. Nu har ju vi valt att flytta till en lägenhet som ligger strategiskt bra placerad för att åka buss och därmed kunna skrota bilen. Oj, nu klev det på en man på bussen med en blöja i handen. Man får se mycket *fniss*

Tjejkväll

Igår hade vi en tjejkväll hemma hos mig. Vi var ett gäng tjejer som kom från olika sammanhang som ville umgås kring mat, dryck (alkoholfritt) och Jesus. Vi valde att se filmen Korset och Stiletten. Den är en gammal film från 1970-talet men med en härlig vittnesbörd.

Grundstoryn är nämligen autentisk och att få se hur Gud kan förändra livet för människor är mäktigt. Här drog Gud upp kriminella drogmissbrukare ur helvetet till ett liv i en ny skapelse. Hela gäng blev omvända och gjorde en total livsstilsförändring. Deras gamla liv ledde definitivt till döden från jordelivet. Nu fick de en ny chans. De fick dö från sina gamla synder och börja om på ny kula. De fick ett nytt liv.

För alla som känner uppgivenhet och är modlösa har Gud ett tydligt buskap - ditt liv har en mening, ge inte upp utan sök först Guds rike och Hans rättfärdighet så skall allt annat tillfalla dig. I Jesu namn, Amen!

Om du är sugen att haka på nästa gång vi har tjejkväll är det bara att du slänger iväg en hint till mig. Alla är välkomna!

Prioritera rätt

Oj, nu har jag ont i rumpan efter tre spinningpass. Men kroppen tjoar glatt och en massa härliga hormoner formligen forsar runt. Och jag är mycket piggare nu när jag kommit igång med träningen igen. Sedan sover jag ju bättre också. Att träning dessutom förlänger livet och förhindrar utlösningen av olika sjukdomar är ett PLUS. Jag väljer att lägga pengar på TRÄNING istället för SJUKDOM. För den som inte tränar kommer inom sinom tid få lägga pengarna på just sjukdom och rehabilitering.

Så - träna mer! Välj att vara i friskgruppen istället för i riskgruppen. Väg kostnaden för träningskort mot vad du lägger dina pengar på i övrigt. Hur mycket betalar du för ditt hår? Att tillfredsställa godis- och dricknerven? Hur ofta äter du ute istället för att laga mat? Hur mycket pengar spenderar du på systemet eller på krogen per månad?  Hur mycket lyx har du i din vardag som du EGENTLIGEN inte behöver men valt att lägga pengar på ändå? Om vi inte har hälsan, vad har då alla prylar för betydelse? Vad har alla snygga dyra märkeskläder för betydelse i förhållande till hur vi mår?

En sista fråga - Vill du leva länge och må så bra som möjligt? Kort och gott - prioritera rätt både vad gäller tid, pengar och hälsa. Och du, lycka till!

Morning!

Jag vill bara önska dig en god morgon och en underbar dag. SKÖNT med fredag :-)

Bloggat från mobilen Vilken härlig morgon! Jag har sovit så gott...

Vilken härlig morgon! Jag har sovit så gott inatt och har en massa roligheter att se fram emot. Tack Gud för denna dag! Nu väntar en morgonandakt med kollegorna. Ha d fint där du nu är!

Älska utan att ge?

Du kan ge utan att älska, men du kan inte älska utan att ge. / Ami Carmichael
 

Denn sanna kärleken

Den sanna kärleken liknar cirkeln, och cirkeln har inget slut. / Ryskt ordspråk

 

Befrielse från tyngd och smärta

Ett ord befriar oss från livets tyngd och smärta - det ordet är kärlek. /
Sophocles, Oedipus
 

Meningen med livet

Jag har gjort en tavla av Trosbekännelsen och hängt upp på väggen hemma. Martin Luther uppmanar oss att läsa Trosbekännelsen varje dag. Det gör jag inte men jag läser den oftare om jag har den lätt tillgänglig. Så nu hänger den här i vardagsrummet.

En mening ur Trosbekännelsen som "slog mig" vid en predikan är sista meningen:

"...kroppens uppståndelse och ett evigt liv."

Det är inte själen som uppstår till evigt liv. Det är vår kropp. Ett intressant perspektiv. Paulus skriver att livet är Kristus och döden en vinst (Fil. 1:21) Han sitter i fängelse när han skriver detta och menar att det vore enklare för honom att vara död än lida svårt i fängelset. Detta är ju något vi alla upplever ibland, att livet är svårt och plågsamt, även om vi inte behöver sitta i fängelse och lida som Paulus gjorde. Vetskapen om meningen med livet kan hjälpa oss att stå ut under jobbiga perioder.

Anton Carlsson predikade i söndags och rubriken var FORTSÄTT och han utgick från bibelstället Ef. 1:15-23. Vid ett tillfälle fick vi se på en video för att ytterligare beskriva vad rubriken betyder:

När livet känns meningslöst är det en sak vi ska ha i huvudet och det är FORTSÄTT menar Anton. I filmen ovan var det Doris uppgift att förmedla FORTSÄTT SIMMA. Vi människor ska fortsätta leva och kämpa för det vi tror på även när allt verkar gå oss emot. Tänkvärda ord!

Döden en vinst ur bibliskt perspektiv

"Ty för mig är livet Kristus och döden en vinst." Fil. 1:21

Bloggat från mobilen Äntligen är jag igång med träningen igen...

Äntligen är jag igång med träningen igen efter en tids sjukdom. Vi har kört Spinning idag. Mitt nya pass fick vi inte testa för cd-spelaren tyckte inte om filformatet på skivan. Så nu är jag taggad att ta ett extra pass i veckan för att få testa det. Jag har en massa ny spännande musik. Inspirationen till det har jag fått av vänner och av Christoffer (så klart). Det var tunga ben som tog mej till träningslokalen idag men med lätta ben trippade jag därifrån. Nu blir det en dags vila och sedan premiär på Funktionell Träning. Nu ska vi ha lite Umesingel-planering. Ha d gött i eftermiddag!

Loving

Här kommer några av mina nya favoriter, The baseballs, och deras låtar funkar också att cykla till.

 

Jag flackar runt...

Nu har jag gjort ett nytt spinningpass som det blir premiär på imorgon. Den här låten har fastnat på skivan, sköööön:

Dum politiker?!?

Bert Karlsson sa om Bosse Ringholm (skolkamraten från Skövde):

Han är ju inte dum egentligen, han har bara otur när han tänker.
 

 


 

Politiker är...

Politiker är som krokodiler, stora i käften, men saknar öron.
 

 

Källa: Bert Karlsson
 

Motion eller motion

I politikerns värld finns något som heter motion. Och en motion kanske inbringar hopp om något bättre. Nalle Puh talar också om motion och hopp men i ett annat sammanhang:

"För att visa, att man inte alls blev rädd när man hoppade till, kan man hoppa upp och ner ett par tre gånger liksom för att motionera sig." Nalle Puh
 

 

Pengar under bordet

Pengar under bordet går märkligt nog sällan till mannen på golvet. 
Källa: Otto Ludwig

 

Värderingsgrunder i politiken

En annan intressant sak var att partiledarna lyfte fram sina värderingar i gårdgaskvällens valprogram. Det gav oss väljare en klar bild. Nu kan vi tryggt gå till valurnorna och välja det parti som ligger närmast våra egna värderingar. Nu känns det roligt att rösta!

Politikersnack i kärlekens tecken

Jag såg på debatt i TV4 igår där våra partiledare fick utmana varandra. Jag har sett det här programmet några gånger. Jag vet inte hur många timmar de fått i rutan men det är mycket, vilket är bra. Gårdagskvällen avslutades med att alla fick uppgiften att de MÅSTE säga något positivt om sin motståndare i 15 sekunder. Det var inte alla som klarade detta men de flesta. Det värmde magen av att få ta del av KÄRLEK och respekt mitt i valhettan och det gjorde mig glad. Detta blev ett bönesvar som fick ligga till grund för min nattsömn. Och jag har sovit gott!

 

Bloggat från mobilen Oj, jag tog en senare buss idag och trodde...

Oj, jag tog en senare buss idag och trodde det skulle vara mindre folk. På denna tur var det 2 bussar insatta. Den första var full (den ragglar lite hit å dit) och den andra halvfull (slirar lite bara). Nu vet jag vilka arbetstider jag INTE ska ha. Hoppsan! Här har en rondell dykt upp. Vi är på Backenvägen. Den andliga spis vi hade igår lärde mig ånyo - följ Jesus idag! Vänta inte! Prioritera rätt. Först Jesus och sen allt annat. Halleluja, Amen!

Bloggat från mobilen När jag var barn talade och tänkte och resonerade...

När jag var barn talade och tänkte och resonerade jag som ett barn, men sedan jag blev vuxen sträcker sig mina tankar mycket längre och jag har lagt av det som är barnsligt. 1 Kor. 13:11 Jag läser lite ur bibeln som förrätt inför lunchen. Kapitlet avslutas med "TRON, HOPPET och KÄRLEKEN-men störst av dem är kärleken". Bibeln talar inte bara om det utan även om LIV, RELATIONER och FRAMTIDEN.

Bloggat från mobilen Två saker jag inte klarar mej utan är dubbelhäftande...

Två saker jag inte klarar mej utan är dubbelhäftande tejp och silvertape. Jag hann laga en trasig sula med dubbelhäftande medan jag väntade på bussen. Skorna ska få hänga med tills stövelsäsongen börjar tänkte jag. I övrigt vakna jag med huvevärk men idag blir det jobba av ändå. Dock ingen träning, suckar och stönar... Jag har börjat baka go-fika-gott och matbröd. Det var några år sedan baknerven var aktiv. Men det är nya tider nu, nya förutsättningar och nya mål. Spännande!

I see (Love)

Ny ledare för Umesingel

Umesingel hade en singelträff igår på Café Station som var mycket lyckad. Förutom fika, mingel och samling i bönerummet diskuterade vi Umesingels framtid. Jag har nu valt att lämna över stafettpinnen till Annika Stenberg. Hon kommer nu att driva verksamheten framåt med stöd av mig och Lena Lander. Vi hälsar härmed Annika VARMT välkommen!

Annika Stenberg, ledare Umesingel

Annika Stenberg

Umesingel längtar efter att ha mer bibelstudier. Annika tog upp detta ämne igår och vi kommer nu söka efter andliga ledare som kan hjälpa oss med detta. Olika pastorer och andliga förebilder från olika församlingar har hjälpt oss med andakter och bibelstudier tidigare. Nu hoppas vi på att få mer stöd att komma närmare Gud. En spännand höst väntar i Umesingel med andra ord :-)

Vi vill även diskutera kristen tro utifrån ett singel-perspektiv och söker någon som kan hjälpa oss med det. Om du är sugen - kontakta annika@umesingel.se 

Nej, sök först Guds rike och hans rättfärdighet, så skall ni få allt det andra också. Matt. 6:33

Arvet för den som blivit svedd

Tårar rinner ner för min kind,
de kommer av en iskall vind.

Hjärtat var varmt och vidöppet,
kylan följde med på köpet.

Att älska och vara rädd är arvet
från den som blivit svedd.

I den fullkomliga kärleken drivs rädslan ut,
det goda kommer segra till slut.

Men hur jag ska komma dit är en gåta,
detta gör mina kinder plaskvåta.

Jag vill kasta bort allt
och stanna där det är kallt.

Här kan inget skada mitt hjärta mer,
när jag i den mörka grottan lägger mig ner.

Här är jag trygg på ett vis,
när jag piskas av Herrens ris.

Herren agar den han har kär,
men det är inte Gud som är här.

Hos Gud är det inte mörkt och kallt,
nej, så är det inte alls.

Gud må mig visserligen tukta
men den fasta handen må kärlek lukta.

När vi känner doften av rädsla och plågeri,
är det fel grotta vi ligger i.

Guds hand kommer genom väggen in,
grip tag i den så gör han dig till sin.

Nu är räddningen här kära du,
tacka ja till den här och nu.

Ett bra skjut

Jag kände att jag inte haft så bra skjut på flera år.
Källa: Magdalena Forsberg
 

Leende joggare?

Om jag någon gång ser en leende joggare ska jag överväga saken. 
 

Källa: Joan Rivers

 

Scared and burned

You made me sad today
I hate to be this way
What is it worth?
All this mess and dirt

I´m in and I´m out
I scream and I shout
Then the sun shines and I feel
that this is truly and for real

My heart is scared and burned
once I my back to love turned
When I try to open up again
I be broken and end up walking in rain

I´m running in circles right now
I don´t know how
Lord stay close to me, please
give me a reason to compare with this

Rock my body to sleep
let me sleep really deep
let the pain go away
let my heart be okey.

Ludd i örat?

"Om en person du talar med inte tycks lyssna, var tålamodig. Det kan helt enkelt vara så att han har lite ludd i ena örat." Nalle Puh

Plötsligt hundbesök av bortsprungen hundvalp

Igår fick vi ett plötsligt hundbesök av en bortsprungen hundvalp. Han ville inte ha Gevalia men slukade all kattmat. Katterna gömde sig i badrummet och vågade knappt komma fram sedan hunden fått gå till polisstationen och sova. Enligt uppgift hade denna hund anmälts försvunnen för en vecka sedan. Vi hoppas att hon är åter hemma hos husse/matte nu och att alla mår bra.

Bloggat från mobilen Denna smarriga kladdkaka stod på mitt skrivbord...

Från mobilen

Denna smarriga kladdkaka stod på mitt skrivbord när jag kom tillbaks från lunchen. Vad glad jag blev! Tack Någon :-)