Kinna Persson, Ammarnäs

Sysselsättning: Driver affären Ammarnäs Livs tillsammans med Lennart
Ålder: 58 år


Familj: Maken Lennart och tre egna barn och två barnbarn + två bonusbarn och två bonusbarnbarn.

Bor: Ammarnäs
Bil: Audi
Husdjur: hunden Nasto

Bloggar om: Rena Rara Ammarnäs och en massa annat smått och gott

Favoritmat: viltkött
Smultronställe: Aitelnas
Avkoppling: går ut på långa promenader
Bästa egenskap: lyssnar

Det bästa med Ammarnäs:
1. lugnet
2. nära till fjällen
3. folket
 Länkar:

ammarnasleder.se

ammarnas.nu

Skrivs av

Visar inlägg från June 2011

Hemfärd

 Efter två härliga dagar här i Harads är det nu dags att dra mig hemåt. Först ett stopp i Boden, dels för att kanske shoppa lite och sedan hämta upp Gunilla som har logerat hos Ewa. Sedan drar vi vidare mot nästa stopp som blir Arvidsjaur.

 Igår var jag här på Kamrum och såg en fotbollsmatch mellan Harads och Heden(DM-match). Kul att träffa så många gamla bekanta, mindre kul att resultatet blev 0-1!  Är det något jag saknar i Ammarnäs så är det faktiskt det här med att kunna gå och se fotbollsmatcher! 

Nu ska Maria skjutsa över Zakarias till fotbollsplan och sedan åker jag. Tråkigt att lämna de mina men dom kommer snart upp till Ammarnäs så då får vi träffas igen.

Sommardag i Harads

 Strålande väder i Harads man kan nog säga att det är en kanondag! Tur att jag packat ner shorts och linne.....

Jag, Maria och Fredrika har gjort ett besök på Handelsträdgården, å herregud, det är alldeles för mycket att välja på. Skulle vilja ha jättemycket men måste lägga band på mig, det blev i allafall ett par perenner och några andra små plantor.

Vi gjorde också ett besök på Nyfiket och åt varsin baguette och där träffade jag flera bekanta så det var kul.

Nu ska vi dricka eftermiddagskaffe och sedan ska vi hjälpas åt att plantera Marias alla plantor.

Vi hörs!

En jättemysig utedag

 Vilken trevlig Midsommarhelg vi har haft! 

Igårkväll var vi bjudna av svärmor Laila och hennes underbara väninna Marianne på Midsommaraftonsbuffé på Ammarnäsgården. Jättegod mat hade dom inte minst den kryddiga fläskfilén med den underbart goda madeirasåsen...mmmm.

Idag på förmiddagen gjorde vi iordning mat, hämtade gummorna som bor på Ammarnäsgården och sedan bar det iväg på en guidad tur till Norra Ammarnäs och sedan upp till Biergenas. Marianne som är från Göteborg men till större delen bosatt i Frankrike var mäkta imponerad av våran fina natur. Och att det ligger snö kvar på fjället hade hon aldrig kunnat tro. Den här bilden är tagen från Biergenas.

Vi hade bestämt att vi skulle äta lunch nere vid Bissitjbäcken och då tyckte jag att jag kunde gå från Biergenas efter leden och komma ner där (Kungsleden från Biergenas kommer att gå den vägen) men på något sätt så missade jag just den leden så jag kom ner vid Vindelåforsens parkering!! Hade gått nio kilometer istället för kanske tre.Men det var en bra vandring, såg mycket vackert. En stor sjö, två hjortronmyrar, massor av ilskna lämmlar, två fåglar som ryttlade i luften, jättehäftigt att se,tyvärr hann jag inte ta bild på det, En tjäderhöna med tre ulliga och gulliga ungar. Fågeln fick jag veta senare av en ornitolog att det var en Varfågel.Ringde Lennart som kom och hämtade mig upp till Bissitjbäcken igen. Där satt Laila och Marianne och väntade troget på mig. Trodde naturligtvis att dom ätit men dom ville vänta på mig. Vi åt Matjesilltårta, gravad röding på Lottens hembakta mjukbröd, drack vin till och sedan kaffe. Mysigt, mysigt!

Vi har ett underbart väder, varmt i solen men inte så luftvarmt. En bra dag har det varit i trevligt sällskap.

Här några bilder från min vandring:

Då vi åkte ner till byn igen tog vi en sväng upp till Potatisbacken och njöt av den fina utsikten därifån.

Jag är ganska säker på att alla kommer att sova gott inatt! 

Lite Blomster

 Här står Midsommarstången redo inför midsommarafton imorgon! Hoppas att det inte finns några skrivna regler hur en midsommarstång får se ut.

Har planterat några nya perenner idag, få se om det blir något bra resultat. Jag har planterat Spansk näva, Höstflox, Stäppsalvia, Verbena och Klematis.

Femtonårig bröllopsdag

 Idag är det femton år sedan jag och Lennart vigdes i Pålkem kyrka i Gällivare kommun. Det var Midsommarafton och ett strålande väder. Glada vänner hade vi med oss i kyrkan och sedan på festen efteråt i gamla skolhemmet. Det var en dag jag aldrig kommer att glömma!

 

Engagerad styrelse

 Ikväll har vi, styrelsen i Hembygdsföreningen, haft ett möte där vi planerat för Ammarnäsdagarna som i år blir helgen 8-9-10 juli. Det är så kul och lättsamt att jobba med en sådan engagerad styrelse som vi har. Jag som ordförande vill ge alla mina medhjälpare en stor eloge!

Ammarnäsdagarna kommer att inledas med musik och sång i Ammarnäs Kyrka på fredagskväll därefter kyrkkaffe på Hembygdsgården.

Lördag blir det underhllning i någon form, auktion, lotterier och servering av kaffe, lax- och skinksmörgås. Smörgåsarna gjorda på hembakat mjukbröd.

Söndag blir det så Super Startävling med fem olika stationer, Lotterier,  någon form av underhållning samt servering som på lördagen.

Väl mött till en trevlig helg nere vid Hembygdsgården!

Ammarnäs igen på TV

Samehelg i Ammarnäs

Ett par bilder från Lassokastningen på söndag. Det var inte så mycket folk, åtminstone inte då jag besökte platsen.

Kö till hamburgeriet.

Katarina Andersson och Gunilla Sparrok i tävlingstagen.

Getter i sommarhagen

 

Visst är dom väl för söta!

Blomsterlottas trädgård

Tänk vilka duktiga människor det finns som har tagit sig an detta projekt. Om två år kan vi få hit bussresenärer som vill se på denna återrestaurerade trädgård!

"Blomsterlotta"

 Ikväll ska jag gå på en spännande föresläsning om "Blomsterlottas trädgård" i Ammarnäs!

Det var på 1920-talet som Lotta tillsammans med sin son Alfred anlade en blomsterträdgård uppe i "Lottas", en karg fjällmiljö. Där planterade dom fröer från hela världen och trädgården blev vida känd. 

Det är Länsstyrelsen i samarbete med företaget Rosa Lapponica och Naturum Vindelfjällen som arrangerar denna kväll och föredragshållare är Elisabet Alnerson. Lappmarkens trädgårdssällskap, som ska berätta om trädgårdens spännande uppkomst och historia. Om växterna i trädgården ska Reginald Scholz och Mariana Mattsson, rosa lapponica, berätta. Till sist skall Helena Wikberg, antikvarie på Länsstyrelsen informera lite om en pågående förstudie över hur miljön bäst ska kunna tas tillvara i framtiden!

Det är nu jag inser hur pass gammal jag är. Jag minns att vi brukade vara upp och hälsa på Lotta och titta på alla hennes vackra blommor. Rent otroligt att man kunde besöka en sådan trädgård i Ammarnäs!

Riktig sommarvärme

 Idag är det varmt ute. Solen lyser från en nästan molnfri himmel. En fin dag med andra ord.

Blommor

 Sänder en blombukett till Er alla! Ha en bra dag!

Idag är det skolexamen här och vad jag minns när jag själv gick i denna skola så hade vi jättesvårt att hitta blommor för att sätta på skolbänkarna examensdagen, videkissar kunde man hitta men sällan så mycket blommor.

Sköna säng

 Nu är sovrummet nästan helt klart, fattas bara sängbord eller vägghyllor

Kallt i luften

 Det var strålande solsken när jag vaknade imorse och glad blev ju jag som är ledig dag! Lite solande på altan kanske? Men ack vad man kan bedra sig, det är ju jättekallt i luften så det blir inget "ligga å sola sig"!

Sätter in lite bilder från juni 2009. Först hälsade jag på min Marcus som höll på att plantera i Hällbacklia och sedan gick jag vidare mot Bissanhållet.

Det var inte myggfritt!

Helgen 11-12 juni

 Ja, tänk vilken högsommarvärme vi hade förra veckan! (Bara vi inte gjort bort sommaren nu?) I lördags var det nästan för varmt, vi åkte upp till Aitelnas efter vi slutat jobba. Fick höra av Kjellan och Bettan, som redan var där uppe, att det var högt vatten på några ställen efter vägen. Så istället för att gå fyrhjulingsvägen dit så åkte jag med Lennart till Goulitsbäcken och därifrån gick jag och Nasto "Lappvägen"=Kungsleden. Den har inte jag gått sedan 1996 och då var svärfar och svärmor med. Jag minns hur svärfar, han gick först naturligtvis, lät en och en AKO kola ramla lite varstans efter stigen, detta för att locka Marcus, 5½ år, att  orka gå. Vitsen var ju att Marcus inte visste  att det var svärfar som lagt ut godisarna utan han trodde ju att dom fanns där sedan tidigare så det blev ju spännande att leta efter flera. Ja, det var ett minne som kom upp då jag gick där! Nu finns inte svärfar längre i livet.

Leden är annars mycket stenig så man får verkligen se sig för var man sätter fötterna. Så jag tyckte att det tog lång tid innan jag var framme.

Då jag kom fram till stugan var Lennart redan där och jag fick höra att det verkligen var högt vatten på ett par ställen men han tog sig över med hjulingen. Jag skulle aldrig ha tagit mig över utan att behöva vada Mycket vatten var det också utanför stugan, enda sättet att ta sig på dass var med fyrhjulingen! Tror att det var sommaren 2002 eller möjligen 2003 som det var så här varmt som det var nu. Vi satt länge ute och grillade och njöt av den varma sommarkvällen!

På söndagmorgon var det "kallt" endast sjutton plus! Skojar bara, det var kvavt i luften och samtidigt skönt.  Lennart klöv lite ved och jag räfsade ihop  gammalt hö som flutit upp med vattnet lite här och där utanför stugan. Bettan och Kjellan kom och hälsade på, drack kaffe och satt och surrade tills det var dags för oss att återvända ner till byn.

Imorse var det åtta grader varmt och regn så det ändras snabbt!

I need help!

 Kan någon av VK:s bloggare tala om för mig hur jag ska gå till väga för att lägga in filmsnuttar???

Kosläpp

 Vi var många som hade samlats vid Reningsverket för att se när korna släpptes ur transporten från Sorsele. Fint väder och väldigt, väldigt varmt!

Det är en speciell känsla jag får när jag ser alla dessa kor släppas ut här på raningen. Minns som igår när det var dags att gå ut med våra kor till skogen,  för första gången på sommaren, minns hur kalvarna skuttade och hade sig.

Nu ska dom gå och beta här hela sommaren. Det är så rogivande att stå på andra sidan och titta på dom.

Min kompis William var också och tittade på korna

Efter släppet så såldes det fika nere vid Hembygdsgården dit cirka femtio personer kom (kan ha varit närmare sextio)! 

Där såg vi också hur korna gick och gjorde sig hemmastadda på andra sidan ån.

Dagens bilder....

 Nybyggd altan på Ammarnäs Wärdshus. Tänk att under sommarens fina kvällar sitta där och äta gott och samtidigt njuta av den fina utsikten!

 

Lika mycket vatten än i ån! Det stiger inte utan det håller ungefär samma nivå som igår och förra dan.

-"Någon har satt blommor i mitt bo som är en sko"!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Positivt-Negativt

 Ååå vilket underbart väder vi har! Två kvällar i rad har vi kunnat sitta ute......vi är ju van attdet bara har varit kallblåst! Ätit en god grillmiddag och innan dess så har jag njutit i fulla drag av min lediga dag i detta kalasväder. Klippt gräsmattan, planterat ut mina lökar och pelargoner.

Strömlöst idag igen, Sanna och Lennart har inte kunnat ha öppet butiken sedan klockan tretton. Det är för j....igt, i lördags var strömmen borta men det var ju då det var storm så det är ju förståeligt men att den sedan gick i tisdags, igår och idag är mindre förståeligt! Lugnt och fint väder (åtminstone idag) och ändå bli utan ström....knas! Vilket inkomstbortall för oss och en massa varor som ligger/står i hyllan. Fick mjölk och bröd idag och vi har inte kunnat sälja något av dessa varor. Sedan allt annat........ja, det är väl sånt man får leva med! Men betala dyr nätavgift det måste vi!!!!   

Jag vill ha mera "tummar"

 Tvåhundrasjutton har varit inne på min bloggsida idag men nästan ingen har tryckt på "tummen".........

Bilder från Aitelnas

 Nu kommer bilderna som jag tog uppe i Aitelnas:

Det var mycket vatten på lägderna. Vi såg hur det ökade hela tiden men på söndag hade det stannat av. Det blåste rejält under kvällen men vi klarade oss utan tromber! På kvällen kom grannarna över från andra sidan480

Kristin, Linus, Marcus och Sanna. 480

Söndagen bjöd på ett underbart väder och vi beslöt oss för att klättra upp under Gullberget. Vi var upp till det svarta på bild. Där var det så vackert med alla växter som spirade och blommor som hade slagit ut.480

480

480

Lennart kollar utsikten som är alldeles enorm.480

 

480

Här sitter jag och Nasto. Stackars hunden, han funderade om vi inte var riktigt kloka som drog med honom på denna klättring bland stenar och snår. Jag tror inte han vill följa någon fler gång, svansen mellan benen hela tiden!480

Den här vita renen var hela helgen här uppe under berget och åt.480

Då vi hade kommit oss ner och varit hemma en stund så kom Gunilla på besök480

Och senare så fick vi också besök av Jorun, Jan och Jonas Boklöv480

Vi hade mycket renar runt omkring Aitelnas och på måndagmorgon så sprang dessa renar förbi stugan480

Fortfarande ligger mycket snö kvar uppe på fjällen.480

På väg ner från Aitelnas. Ragnvalds stuga vid forsen480

Som sagt var, mycket renar var det på många ställen efter vägen480

Vädret var toppen och alla var glada och nöjda över denna helg.

Trevlig samvaro

 Vilken trevlig kväll vi har haft! Företagarträff uppe på Potatisbacken. Hade med oss eget att grilla och att dricka, jättevarmt och härligt väder. Framför fler sådana kvällar! Då vi begav oss hemåt började det åska och regna men det var inte långvarigt. Här ett par bilder tagna från Potatisbacken

Ni ser att det är ganska mycket vatten nu. Hoppas bara att det inte blir så mycket mer!

Här ska det blir "Kosläpp" på lördag.....hoppas bara att vattnet hunnit sjunka undan!

En bild på lite ulliga, gulliga moln.  

Dagens bilder....

 

Minisemester

 I helgen har vi varit i Aitelnas på minisemester,  legat där i två nätter.....hur bra som helst! Åkte upp i lördags efter jobbet, vi hade strömlöst när vi for men tänkte väl att det inte skulle vara borta så länge. Blåste mycket men inte så farligt, jag gick från Goulitsbäcken och fram till stugan, visst hade jag stark motvind på en del ställen men jag kom fram i alla fall.

Då vi hade varit ett tag i stugan och strömmen inte kommit tillbaks (detta upptäcks genom att mobilnätet ej fungerar då strömmen är borta mer än en timme) började vi bli lite oroliga. Uppe i Aitelnas hade vattnet stigit ordentligt och då inte vi hade någon som helst telefonkontakt med byn så visste vi ju inte hur det såg ut där med vattnet och med tanke på fjolårets vattenintrång i vår källare så blev det inte lätt att vara där uppe i ovisshet. Vi bestämde till slut att vi skulle åka ner och kolla läget, både ström och vattenläget.

Vattnet var det inga som helst problem med och frysarna i butiken höll. Vid 22 tiden så kom då äntligen strömmen tillbaks, efter åtta timmars frånvaro, vi ställde om tiduren och startade upp datorerna och sedan körde vi tillbaks till Aitelnas. Då vi åkte var det endast tre plusgrader men vi var ordentligt klädda så vi frös inte. Väl framme och in i stugvärmen satt vi och myste och var glada över att vi varit ner och kollat att allt stod rätt till hemma. Helt plötsligt dyker en båt upp på ån med fyra trevliga människor i. Det visar sig vara ungdomarna som är på andra sidan ån som kommer över och hälsar på. Och då man har trevligt så går ju tiden fort, som alla vet, helt plötsligt var klockan tre då dom begav sig hem igen. Vi sov ganska länge på söndagmorgon, himla skönt!

Både söndag och idag har det varit fina dagar och vilken värme det varit idag, helt otroligt! Vi hade så gärna stannat i Aitelnas men jobbet väntade här hemma!

Nu ska inte jag skriva mer ikväll utan imorgon återkommer jag bl a med lite bilder.

God natt och sov så gott!

Blött och Blåst

 Sitter och tittar ut på regnet som öser ner och hur stormen viner i träden........och vi som tänkte oss till Aitelnas i eftermiddag! Får bara hoppas att det blir bättre under dagen, fast just nu ser det grått ut.

Igårkväll var jag till en tjej som gav mig en underbar nack- och ryggmassage, önskar bara att hon bodde här för då skulle jag gå till henne med jämna mellanrum! Gud, så skönt det var!

Nu e pären satt

 Igårkväll satte vi potatis i backen och sedan stekte vi kött och åt kebab nere vid grillplatsen. Härligt när man kan göra saker tillsammans, det är mycket roligare då!

Thomas i röken.

 

Nytt golv

 Lennart lägger in nytt golv i vårt nytapetserade sovrum.

Före

Efter:

Nu ska det bara dammsugas och sedan in med sängen och göra det lite mysigt.  Känns verkligen fräscht!