Kinna Persson, Ammarnäs

Sysselsättning: Driver affären Ammarnäs Livs tillsammans med Lennart
Ålder: 58 år


Familj: Maken Lennart och tre egna barn och två barnbarn + två bonusbarn och två bonusbarnbarn.

Bor: Ammarnäs
Bil: Audi
Husdjur: hunden Nasto

Bloggar om: Rena Rara Ammarnäs och en massa annat smått och gott

Favoritmat: viltkött
Smultronställe: Aitelnas
Avkoppling: går ut på långa promenader
Bästa egenskap: lyssnar

Det bästa med Ammarnäs:
1. lugnet
2. nära till fjällen
3. folket
 Länkar:

ammarnasleder.se

ammarnas.nu

Skrivs av

Ideellt arbete eller inte?

 Hela morgonen har det pratats i Radio Västerbotten om ideellt arbete och då kom jag osökt att tänka på alla som lägger ner ett enormt arbete i föreningslivet framförallt i byarna! I dom föreningar som jag själv arbetat i har ingen tagit betalt utan det har varit ideellt arbete hela tiden.

Ta föreningarna i Ammarnäs som exempel. Det skulle knappast vara så många arrangemang i Ammarnäs om inte föreningarna fanns. Nu skriver jag om dom föreningar jag vet. Ni får förlåta mig om jag glömt något arrangemang!

Hembygdsföreningen som anordnar följande arrangemang varje år:

Vägstäd genom byn i maj.

Hembygdsgårdens Dag i juni.

Ammarnäsdagarna lördag och söndag i juli. 

Våffelkvällar två kvällar i veckan under åtta veckors tid under sommaren.

Pärfestivalen sista lördagen i augusti.

Tomtebesök i Hembygdsgården i december.

Eftersom jag själv är med i denna förening så vet jag att alla arbetar ideellt och jag tror eller är ganska säker på att det ser ut så i alla byar! Däremot blir det svårare att få tag i folk som ställer upp i  men det tror jag absolut inte beror på att dom inte får betalt utan snarare att samma personer är engagerade i andra föreningar!

Ammarnäs IF anordnar

Kungsledenrännet Hemavan-Ammarnäs

Hjuldagen Ammarnäs-Sorsele

Fjällmarschen

Sedan har vi Sameföreningen som har öppet Samegården flera dagar i veckan under sommaren och även någon gång under vintern 

Utställning

Loppis

Café

Även Mat vid en del tillfällen.

 

Då jag ser på allt detta som arrangeras funderar jag om detta skulle anordnas av någon annan om inte dessa föreningar fanns? Knappast troligt!

Så en stor eloge till alla som jobbar ideellt! Ni ser här vilket enormt jobb ni lägger ner för att hålla Ammarnäs levande!!


Uppdaterad: Tuesday 16 October 2012 klockan 10:48

3 Kommentarer

+ Skriv kommentar Skriv kommentar

Gun-Britt säger:

Här kommer ett arrangemang till; FVO ordnar lakafestivalen i mörkaste januari!

Sunday 21 October 2012 klockan 00:25

Bo Brydsten säger:

Du har så rätt, Kinna! Alla arrangemang som drar turister till vår kommun arrangeras av ideellt arbetande föreningar. För kommunen och företagen är de guld värda.

Thursday 18 October 2012 klockan 20:28

daniel grundström säger:

Sen finns ju spår o leder sektionen inom Destination Ammarnäs som la ner ca 500 timmar ideellt under förra vintern samt att ca 100 timmar till lagts på planering inför höströjning av leder och planering av höstarbeten.
Utan föreningar stannar landet.

Tuesday 16 October 2012 klockan 19:42

Skriv kommentar

Prenumerera på kommentarer via RSS