Margaretas vardagstankar

Född i Tavelsjö.

Som nygift några år i Malå. Bor nu på Norrmalm, Vännäs. Tre vuxna döttrar och fem barnbarn

Jobbar inom handikappomsorgen

Föreningsaktiv inom bl.a  Centerpariet, Missionskyrkan

När jag är riktigt ledig läser jag gärna en bok, lagar mat eller åker motorcykel med min man, gärna till Norge eller kortare dagsutflykter med medhavd matsäck!

 

 

 

 

 

 

Livets vatten

Vi gör många val i livet. Nu står vi mitt i en valrörelse som verkar bli mycket spännande! Man orkar inte lyssna på allt och se alla debatter, men jag beundrar media som håller spänningen uppe för oss läsare/lyssnare. Var och varannan dag kommer nya opinionsmätningar som håller spänningen vid liv. Fast visst är det så att Alliansen ligger bra till för ytterligare en regeringsperiod! Det skulle vara jättebra om de fick fortsätta att genomföra sin politik. Det finns mycket som är bra i den borgerliga politiken (om än inte allt) liksom att allt inte är dåligt i den röd-gröna, det finns guldkorn där också!

Apropå val i livet!

När jag handlar ser man ju hur andra handlar. Man ser om de har tänkt äta Taccos eller om de ska ha filmkväll med Coca-cola och chips! Ikväll träffade jag en ung och välbyggd man från mitt grannskap. Han hade handlat 4 stora coca-cola light och jag kommenterade det med att det verkar inte så klokt och nyttigt att bära hem denna dryck när vi har så fantastiskt bra vatten från Önskanäs!

I vår familj har vi slutat med att köpa dryck på flaska. Vi har köpt en sodastrimer och porlar vårt eget vatten och smaksätter med egentillverkad svartvinbärsjuice, senare blir det nog äppeljuice. Vi tycker det är bekvämt och  miljövänligt.


Kommentarer

+ Skriv kommentar Skriv kommentar

Skriv kommentar

Prenumerera på kommentarer via RSS