Minnalainen's obskyra  värld

 

 

  

 

 

 

 

 Uppvuxen i den norrländska tundran med anor från landet med de tusen sjöarna kommer den här tjugonånting hörselskadade feministen. Svag för kall vodka, Scrabble, kokta ägg, naturdokumentärer, punk och svart kaffe drömmer hon om en framtid med mindre klassklyftor, radiokanaler som spelar metal och ett förbud att bära gråa mjukisbyxor och One Piece offentligt.

När hon blir vuxen ska hon bli världshärskarinna, oförskämt rik eller åtminstone lära sig att simma. På fritiden intresserar hon sig för politik, historia, inredning, miljö och medicin. Och får hon en stund över så spelar hon tv-spel, läser tjocka böcker eller ritar pixelkonst på MS Paint.

Annan information om den här finskan är att hon är undersköterska, inte kan säga bokstaven "R", avskyr tv-apparater, inte ätit griskött på två decennier och sover helst på magen.

Skulle hon vara ett bakverk skulle hon vara en mandekubb : man antar att hon är bitter på utsidan och hon smular som fan men hon är faktiskt god att doppa!

 

 

bloglovin

 

 

 

 

 

 



Visar inlägg med etikett svetten som klibbar mot huden
Visa träffar från alla bloggar

En smart rubrik om svalka, dusch och sommarvärmen

Solen har inte ens kommit upp över träden och termometern visar redan femton grader. Jag förutspår att det blir ännu en dag med stillastående luft, arbetskläder som klibbar sig fast mot kroppen och ett ansikte att torka av var femte minut. Det känns som om hela dagen går ut på att hålla sig sval och egentligen borde man göra som grisarna gör. Istället för att svalka sig med vatten, dvs en dusch*, som bara håller oss rena och svala i några minuter kanske man helt sonika borde rulla sig i lera. Då har man flera timmar med garanterat svalka!

Och ja, jag är ganska trött, varpå dessa bisarra funderingar.

 

* = nu under sommaren får man duscha flera gånger om dagen för att hålla sig ren och fri från svett. Först innan du far på jobbet sen när du kommer hem från jobbet och sist innan du går och lägger sig. Och är jag den enda som blir svettigt så fort jag går ut från duschen? Helt meningslöst egentligen.

 

Blogg Topplista

bloggar

Kontakt: Minnalainen@live.se