Minnalainen's obskyra  värld

 

 

  

 

 

 

 

 Uppvuxen i den norrländska tundran med anor från landet med de tusen sjöarna kommer den här tjugonånting hörselskadade feministen. Svag för kall vodka, Scrabble, kokta ägg, naturdokumentärer, punk och svart kaffe drömmer hon om en framtid med mindre klassklyftor, radiokanaler som spelar metal och ett förbud att bära gråa mjukisbyxor och One Piece offentligt.

När hon blir vuxen ska hon bli världshärskarinna, oförskämt rik eller åtminstone lära sig att simma. På fritiden intresserar hon sig för politik, historia, inredning, miljö och medicin. Och får hon en stund över så spelar hon tv-spel, läser tjocka böcker eller ritar pixelkonst på MS Paint.

Annan information om den här finskan är att hon är undersköterska, inte kan säga bokstaven "R", avskyr tv-apparater, inte ätit griskött på två decennier och sover helst på magen.

Skulle hon vara ett bakverk skulle hon vara en mandekubb : man antar att hon är bitter på utsidan och hon smular som fan men hon är faktiskt god att doppa!

 

 

bloglovin

 

 

 

 

 

 



Visar inlägg med etikett weekend resor till ikea
Visa träffar från alla bloggar

Alla snygga killar är gay

Jag satt och skrev med min msn-kompis och i och med att den snygga Anton Hysén har kommit ut med sin homosexualitet kom vi in på faktumet att alla snygga killar är gay. Antingen det eller så är dom kompletta idioter eller förlovade med nån ful tjej (eller kille). Jag började spåna på vad jag egentligen är ute efter hos min framtida-och-icke-existerande partner. Följande kriterium kom jag på (observera att listan är handskriven med min wacom).

 

Vad sägs? Har jag något hopp om att finna någon eller har jag satt upp mina mål för högt och är dömd att för evigt leva ett sololiv med min gameboy?

Uppdatering: jag lägger upp en ansiktsbild som inte är photshoppad (men kontrasten är något uppdragen) så att om någon som passar in på min lista kan avgöra om jag är rillräckligt attraktiv för att "vara mödan värd" och sen kontakta mig. Jag tog bilden i tisdags så den bör vara aktuell.


Jag HAR långt hår, det är bara
uppsatt på den här bilden.

 

Blogg Topplista

bloggar

Kontakt: Minnalainen@live.se