Sjukvårdsupplysningen!
Det finns en viss risk i detta med att ringa sjukvårdsupplysningen...det är allt klokare att åka in akut om man känner sig riktigt dålig! Visserligen är det många som besöker akutvård i "onödan." (många saker kan faktiskt vänta till dagtid eller så) och samtidigt så tar dessa en väldig massa tid från de som verkligen behöver akutvård.
Men min erfarenhet av denna rådgivning är inte så bra, de går efter "färdiga mallar" dels när de ställer frågor och när de svarar..Personen/patienten som unik kommer helt bort.
Jag har även den erfarenheten att de sjuksköterskor som svarar där, inte alltid har den kompetens som behövs. Detta grundar jag på att jag vet en som fick jobb där och det var den mest inkompetenta sjuksköterska som jag någonsin stött på och det är ju några stycken genom mina mer än 40 år inom detta gebit..
Man får bara hoppas på att det var en engångsföreteelse........
Men de flesta vet att väntetiderna på akuten är enorma och vill därför helst inte åka in...inte så många orkar vänta i flera timmar.


Fru
saker som man undrar om det verkligen stämmer eller om det är skrönor. Fast det jag nu tänker berätta vet jag är sant. Det arbetade en ung kvinna på långvården på ett sjukhus här i Västerbotten som mot kontant ersättning klädde av sig för de patienter som så ville. Hon avslöjades så att säga med rumpan bar och fick avsked. Lite synd tycker jag, för lite skoj kunde väl gubbarna fått ha. Fast att hon tog betalt var ju inte så lämpligt.;-)
ur personalen kan arbeta både hårt och intensivt, samt göra sitt yttersta för att patienten skall må och ha det bra. När inte detta räcker till, så blir man både frustrerad och lite provocerad. Jag tänker nu i första hand på de patienter som larmar var femte minut utan att ens vilja något. Nej, det är sällan p.g.a. förvirring som de gör så, inte heller verkar det hjälpa att man sitter där en stund och pratar, om man nu skulle ha tid med det. Sådant gör en oerhört stressad eftersom man inte får något annat gjort. Man måste försöka att tänka som så, att det inte egentligen är personen som "är sådan", utan att det är sjukdomen som gjort dem så. Tack och lov så är de inte så många. De allra flesta patienter och anhöriga är sådana att det ger vårt arbete en mening, trots stress och dåliga arbetsscheman/tider. 
.jpg)









