Ruggugglans näste...

Namn: Nanna Kristina Norman

Sysselsättning:,Mamma, Maka, Matte, "Hobbytyckare",Socialdemokrat, Bloggare Handarbetsivrare och Bokslukerska
 

Bloggar om: Allt mellan himmel och jord
 

Ålder:50 +

Bor: I lägenhet i Vilhelmina tätort
 

Familj: Maken Urban, och barnen Ida, Andre och Morgan.


Utbildning: Sjukvårdsbiträde, Mineraltekniker, Säljare
 

Dröm: Att bli frisk och att kunna ta ett jobb.
 

Bästa egenskapen: Envis
 

Sämsta egenskapen: Envis


Husdjur: 2 katter. Moses 5 år och Molly 4 år
 

Bil: VOLVO årsmodell???

Intressen: Böcker, Dans, Bowling, Politik, Musik, Handarbete, utan inbördes rangordning
 

Senast lästa bok:  Isfolket-serien/ Häxmästaren-serien/ Ljusets rike-serien  av Margit Sandemo Nattfåk- Johan Theorin, Mörka strömmar-Arnaldur INgridason, Flickan i Floden - Stephen Booth, Hämnden- Reginald Hill,

Bästa maträtten: Palt
 

Bästa minne: att få sitta på morfars fot och gunga
 

De tre bästa sakerna med Vilhelmina
1. Människorna
2. Närheten till naturen
3. Lagom litet/stort

 

Hej!

Jag är en Vilhelminatjej i mina bästa år. Familjen består av maken och tre vuxna barn. 2 pojkar och en tjej och förstås mina två älsklingar, bondkatterna Moses och Molly

Jag är intresserad av det mesta och på senare tid har politiken kommit in i mitt liv mer och mer. Därför skriver jag en hel del om politik ,men jag skriver även om andra saker. Smått och gott som ploppar upp i huvet. Det kan vara vad som helst.

Välkommen hit och följ mina tankar

Hej på en stund

Wiggling Toes

 

Forskare varnar för lagen om valfrihet

...ANALYS. Äldreminister Maria Larsson försöker sälja in lagen om valfrihet, lov. Forskarvärlden varnar för riskerna med överetablering.

Marknaden för äldreomsorg i Sverige domineras av ett fåtal stora jätteföretag (företagen Carema och Attendo kontrollerar mer än hälften av den privata marknaden). Detta beror bland annat på att offentliga upphandlingar där den som erbjuder lägst pris vinner gynnar stora företag.Läs mera >>>> http://www.dagensarena.se/innehall/analys/forskare-varnar-for-lagen-om-valfrihet/

 

I Konkurrensverkets  rapport som skrevs för ett tag sedan menar man att målsättningen med privatiseringarna av svensk välfärd ”är politisk, snarare än ekonomisk”.

Islutändan handlar det alltså om att några få ska tjäna pengar och våra gamla blir lidande... detta är inte acceptabelt !

Vi måste börja behandla våra gamla med den respekt dom förtjänar och inte som handelsvaror!


2 Kommentar

+ Skriv kommentar Skriv kommentar

Aroon säger:

Såg på debatten igårkväll om bankerna. Det är för hemskt vilka pengar som kommer in i form av löner bara. Debatten handlade ganska mycket om valfrihet. Jag vet inte vad snubben hette, (verkade vara en skitstövel) förordnade om marknaden. Men nu senaste 20/30-åren har bankerna agerat precis som det var i "Vilda västern" på 1800-talett, laglöst land. Jag hoppas det blir en ny regerin vid nästa val. Vilket parti man röstar på tycker jag har mindre betydelse av de tre, bara vi får bort den här smörjan. För mig är miljön viktig, liksom ett så rättvist samhälle som möjligt. Både Mp och V kan jag tänka mig och även S när jag får se hur det tänkt sig eller bestämt sig. Jag tycker den här regeringen lekt färdigt och sämre kan det knappast bli vid ett skifte. Det är rena lekskolan för äldre vuxna människor som tappat verklighetsförankring.

torsdag 12 januari 2012 klockan 15:03

ruggugglan

Kristina Norman svarar:

Själv var jag på bio igårkväll så jag missade det programmet, men jag kan bara instämma. NOG NU !!!

torsdag 12 januari 2012 klockan 15:39

Skriv kommentar

Prenumerera på kommentarer via RSS