Ruggugglans näste...

Namn: Nanna Kristina Norman

Sysselsättning:,Mamma, Maka, Matte, "Hobbytyckare",Socialdemokrat, Bloggare Handarbetsivrare och Bokslukerska
 

Bloggar om: Allt mellan himmel och jord
 

Ålder:50 +

Bor: I lägenhet i Vilhelmina tätort
 

Familj: Maken Urban, och barnen Ida, Andre och Morgan.


Utbildning: Sjukvårdsbiträde, Mineraltekniker, Säljare
 

Dröm: Att bli frisk och att kunna ta ett jobb.
 

Bästa egenskapen: Envis
 

Sämsta egenskapen: Envis


Husdjur: 2 katter. Moses 5 år och Molly 4 år
 

Bil: VOLVO årsmodell???

Intressen: Böcker, Dans, Bowling, Politik, Musik, Handarbete, utan inbördes rangordning
 

Senast lästa bok:  Isfolket-serien/ Häxmästaren-serien/ Ljusets rike-serien  av Margit Sandemo Nattfåk- Johan Theorin, Mörka strömmar-Arnaldur INgridason, Flickan i Floden - Stephen Booth, Hämnden- Reginald Hill,

Bästa maträtten: Palt
 

Bästa minne: att få sitta på morfars fot och gunga
 

De tre bästa sakerna med Vilhelmina
1. Människorna
2. Närheten till naturen
3. Lagom litet/stort

 

Hej!

Jag är en Vilhelminatjej i mina bästa år. Familjen består av maken och tre vuxna barn. 2 pojkar och en tjej och förstås mina två älsklingar, bondkatterna Moses och Molly

Jag är intresserad av det mesta och på senare tid har politiken kommit in i mitt liv mer och mer. Därför skriver jag en hel del om politik ,men jag skriver även om andra saker. Smått och gott som ploppar upp i huvet. Det kan vara vad som helst.

Välkommen hit och följ mina tankar

Hej på en stund

Wiggling Toes

 

Om man ska läsa en enda blogg idag ...

... så är det  den som Björn Alvebrand har skrivit om  dagens sjuk-arbetsmarknads- och socilaförsäkringspolitik :

FÖR LANDETS VÄL MÅSTE DENNA REGERING KOPPLAS BORT FRÅN ANSVARET ATT LEDA LANDET SENAST 2014.

Läs mera >>>

http://bjornalvebrand.wordpress.com/2012/09/11/en-av-moderaterna-hyllad-sjuk-arbetsmarknads-och-socialforsakringspolitik/


Uppdaterad: tisdag 11 september 2012 klockan 10:38

2 Kommentar

+ Skriv kommentar Skriv kommentar

Ceralia säger:

Couldn't agree more with you! Moderaterna måste bort - och det fort. Gillar illustrationen :)



Om jag får byta ämne till något helt annat, så undrar jag var det är för hantverk du håller på med :) Själv är jag mycket inne på broderier och klädsömnad just nu, men är väldigt intresserad att höra om andras hantverksintressen för inspiration (och även motivation). :)

tisdag 11 september 2012 klockan 10:43

ruggugglan

Kristina Norman svarar:

Hej Ceralia!
Handarbete!
Det kan vara lite av varje, men just för tillfället är det nog mest stickning (och virkning ibland)
Det passar sig bäst för en stilla kväll i soffhörnet... Sockar,vantar, mössor och halsdukar har det blivit mest på sistone som en följd av ett projekt som jag hjälpte min mamma med ett tag.

Broderier gillar jag men har lite svårt att "hålla ögonen på rätt köl" numera, och jag har inte räknat ut hur jag ska komma förbi det ännu, så broderiet ligger på hyllan tills vidare.
Jag satt också och sydde små Barbiekläder för hand förut. Fantasifulla kerationer i "Christer Lindarw-stil". Inte lika proffsigt som hans förstås men det var mycket färg tyg och bling
En och annan "teaterkostym" till barnen blev det till deras teaterspel på skolan. ... Jätteroligt...
Ett tag var det mycket målning med hobbyfärger...motivmålning på smörknivar, blomkrukor små dörrskyltar, och allt möjligt.
Barnkläder sydde jag en del, när barnen var små och sen har jag dille på att samla på mig beskrivningar som man hittar i tidningar, på saker som jag ska göra sen... brickband, äggvärmare och allt du kan tänka dig...

I övrigt kan man ju bli sugen på vad som helst egentligen...
Akvarellmålning,
Klä om möbler är ett projekt som pågår för närvarande(stolsitsar och sofflock och sånt lite enklare)
PÅ hösten gör jag gärna riskransar
Är väldigt sugen på att prova på växtfärgning men det än så länge bara en tanke.
Batik höll jag på med när jag var yngre.. skulle jag gärna ta upp igen.

Många ideer men alldeles för lite energi :)
Makens farfar brukade säga:
- Pilleripå! dä' bli' dä' dä' bli' !!!
:D

tisdag 11 september 2012 klockan 14:56

Skriv kommentar

Prenumerera på kommentarer via RSS