Anders Ågren, kommunalråd (M)

Sysselsättning: kommunalråd (M)

Ålder: 41 år

Familj: gift med Åsa. Två bonusbarn. 

Bor: bostadsrätt, Öst på stan

Utbildning: fyraårig teknisk linje på gymnasiet, Gymnasielärarutbildningen vid Umeå Universitet. Lärarexamen 1996 (historia och svenska), och sedan en fil. mag i historia

Arbetsliv:

1997-99: Gymnasielärare Sv/Hi

1999-2002: Pol. sekr i landstinget

2002-2006: Gruppledare/KSAU

2006- nu: Kommunalråd

Skrivs av

Visar inlägg från maj 2007

Ny aktör till Umeå m.m.

Idag kan vi läsa att en stor finsk aktör, köpcentrumbolaget Citycon, köpt majoritetsägandet i Strömpilen och Ugglan av Balticgruppen. Man aviserar nu ökade satsningar på dessa handelsområden. Mer investeringar, utökade handelsytor. Det är välkommet. Vi behöver mer sånt! Fler engagerade investerare till Umeå bådar gott inför framtiden.

Lennart Holmlund efterlyser i sin blogg besked från mig om vilka privatpersoner som skänker pengar till moderaterna centralt. Att moderaterna har insamlingsverksamhet via bl.a. stödklubben Tornet har ju aldrig varit någon hemlighet. 17 000 privatpersoner skänker pengar till (m) i varierande omfattning om jag läst nyhetsartiklarna i media rätt. Till skillnad från socialdemokraterna så får ju vi inget ekonomiska stöd från de mäktiga fackförbunden, och donationer från näringslivet har vi inte tagit emot sedan 1976 om jag kommer ihåg året rätt. Men att Holmlund verkligen vill ha ut vilka enskilda personer som är medlemmar och sympatisörer till moderaterna är förvånande. Det påminner om gamla Sovjet-tiden. Vi har faktiskt valhemlighet i det här landet.

KF, bloggande, missade telefonsamtal

På fullmäktige igår fick vi en rejäl debatt kring två motioner från oss i Alliansen, som båda handlade om hur man ska kunna förbättra företagsklimatet. Glädjande är att vi nu fått igenom ett krav som vi drivit i flera år - nämligen att kartlägga förekomsten av s.k. snedvriden eller osund konkurrens från kommunens sida gentemot det privata näringslivet. Bra att Alliansen och socialdemokraterna (bättre sent än aldrig, för deras del!) går på samma linje i denna viktiga fråga. Och skönt att vänstern tappat sin avgörande påverkan över politiken i Umeå.

Två ärenden blev återremitterade av en minoritet i fullmäktige - både Ljumviken och förslaget att avveckla nuvarande jämställdhetspolicy. Det blir en konstig ordning numera när beslut kan fördröjas genom att återremissförslag (som bara behöver stöd av 1/3) mest används som ett sätt att förhala beslutet någon månad eller två. För i sak sker ju inga förändringar eftersom majoriteten i KF har en annan syn i sakfrågan än den minoritet som lyckades driva igenom återremissförslaget. De aktuella återremisserna handlar ju inte om att inhämta ny information eller klarlägga några oklarheter utan helt enkelt om att göra något som inte har stöd av en majoritet av ledamöterna i fullmäktgie. En mycket konstig ordning.

Noterar att man numera ligger flera steg efter i bloggvärlden om man inte har med sig datorn till fullmäktigesammanträdet. Det bloggas hårt från både politiker och VK:s ledarredaktion från själva sammanträdet. Och här sitter ju jag nu och skriver min blogg över ett dygn efter övriga. Får se om jag ids dra med mig datorn nästa gång.... Det gäller ju att hänga med!

Slutligen......så ska man uppenbarligen aldrig gå någonstans utan mobiltelefonen. Efter dagens KSAU hoppade jag över jag den traditionella presskonferensen för ett annat möte och sedan en tvåtimmars promenad med hunden i skogen. Mobilen blev kvar hemma på köksbordet. Väl hemma hade jag missat en HIMLA MASSA telefonsamtal. Och hade ett antal meddelanden i röstbrevlådan. Som tur var så hade inte någon dödsallvarlig olycka inträffat på de timmar jag hade varit ifrån mobilen, vilket man första hade kunnat befara. Det var ett nyhetsprogram på TV som ville ha en kommentar inför ett reportage om minskningen av statliga jobb i inlandet.

Så någon kommentar i TV blev det aldrig (även om jag så klart ringde upp och försökte nå den som hade försökt nå mig. Man ska alltid ringa upp). MEN hade jag fått uttala mig så skulle jag sagt att staten och dess myndigheter har ett ansvar att ha verksamhet i hela landet, såväl i kusttrakter som i inlandet. Det är ett allvarligt bekymmer om alla myndigheter ska koncentreras till storstäderna.

Häftigt initativ med sandstrand och palmer i Broparken!

I Broparken kommer umeborna i sommar få sandstrand, glasskiosk och 4-5 meter höga palmer. Ett häftigt initiativ! Umeå behöver mer sånt. Den här gången är det uppenbarligen Kafe Schmäck i samarbete med kommunens parkförvaltning som tänkt till.

Det är bara att gratulera till idén, och hålla tummarna för en varm sommar med så lite regn som möjligt.

Ser också att nyheten kablats ut över resten av Sverige. Bra och kul reklam. Umeå - inte bara björkarnas utan nu också palmernas stad!

Datalan, Borgar Baloo och SKL

Datalan på Nolia
Igår eftermiddag besökte jag det stora datalan som arrangeras i Umeå under några dagar. En ny värld för min egen del. En av mina 'gamla' elever, Niclas Lundell, är med och arrangerar tävlingen. Jag blev klart imponerad över vad han lyckats åstadkomma på Nolia. Ett extra plus i kanten för att Niclas erbjuder Umeås ungdomar ett drogfrittalternativ under en helg med brännbollsyran, med allt vad det innebär.

Borgar Baloo
Besöket på Mariehemsängarna var som vanligt kul. Mycket god stämning bland lagen. Det gick väl inte helt lysande för Borgar Baloo om vi der till siffrorna, men de kämpade på bra och föll med flaggan i topp. Och solen sken över tillställningen.

Spontanfesten på Fysikgränd
..var enligt dagens tidningsnotiser lugnare än tidigare. Man slapp i alla fall våldsamheter och det var ju bra. Kanske spelade en roll att så många som 70 poliser var i tjänst. Men synd att det ska behövas.

SKL
I veckan var jag också nere i Stockholm på mitt första sammanträde inom SKL (Sveriges Kommuner och Landsting). Jag sitter med i beredningen för utbildningsfrågor och de två dagarna var både intressanta och innehållsrika. Inte minst ger det tillfälle att träffa 'tunga' kommunpolitiker från övriga delar av landet. Bra kontaktnät. Nästa möte är i mitten på juni.

Borgar Baloo på Brännbollen

Idag kör Brännbollsyran igång. Även om det nu är många år sen man på något sätt deltog i spelande och firande, så är det alltid kul att ta en sväng förbi och titta på lagen som spelar. Det blir lite nostalgi över det hela.

Så idag åker jag till Mariehemsängarna för att heja fram laget 'Borgar Baloo'. Bakom det namnet hittar man uppenbarligen Moderata Ungdomsförbundet. Namnet? Tja, det har de fått från en låt på Youtube med den kända scenen från Djungelboken. En något redigerad scen ska tilläggas. Riktigt kul faktiskt, och driver både med vänster och höger.

För den som har tid:
http://www.youtube.com/watch?v=OWVSOvqlB_Q&eurl=

Alliansens budgetförslag i Umeå

Igår presenterade vi - Allians för Umeå - vårt gemensamma budgetförslag för år 2008.

Det behövs helt klart nya tag i Umeå. Trots goda ekonomiska förutsättningar finns det flera områden som oroar. Befolkningstillväxten, företagsklimatet, hög skatt, för få nya jobb m.m.

Känns bra att vi inom borgerligheten kunnat enas om ett så pass brett förslag som detta. Det har varit ett givande och tagande i diskussionerna mellan partierna. Redan förra året kom vi en lång väg - och nu har vi för andra året i rad presenterat ett gemensamt budgetförslag. Som dessutom täcker in nya områden som miljö, kultur och fritid. Steg för steg utvecklar vi alltså Alliansen. Inte på de senaste 25-30 åren har de borgerliga partierna i opposition presenterat ett så heltäckande förslag som gårdagens.

Det kan ju ses som en replik till de olyckskorpar som hävdar att det inte finns någon Allians i Umeå.

Jag kan inte gå in på allt som vårt budgetförslag innehåller, men exempelvis:

* Kommunalskatten ska sänkas med 1 kr under kommande fyraårsperiod. Innebär ca 5000 kr/år mer i plånboken för en familj där båda arbetar.

* Riktade jobbsatsningar mot ungdomar och invandrargrupper som haft svårt att komma in på arbetsmarknaden. Vi kompletterar alltså den nationella politiken mot utanförskap med ett tydlig jobbfokus även lokalt i Umeå.

* Besparingar i administration, det s.k. utvecklingsanslaget, konkurrensupphandling av bl.a. IT-verksamheten m.m.

* Fokusering på kärnverksamheten möjliggör dessutom utökade satsningar på viktiga områden som äldreomsorg och skola.

Tja, det är några av punkterna i vårt gemensamma förslag. Förslaget går i sin helhet att läsa på bl.a. www.moderat.se/umea

Budget mm

Tisdagen är det en fulltecknad dag från morgon till kväll med olika möten. Vi börjar på morgonen med beredning, sedan kommunstyrelsens arbetsutskott och på eftermiddagen näringslivs- och planeringsutskott.

Idag på förmiddagen lägger vi från Alliansen i Umeå också fram vårt budgetalternativ för 2008. Det presenteras sedan för media på presskonferensen i eftermiddag. Mer om det senare.

Igår kom så beskedet. Umeå har äntligen fått en ny kulturchef. Posten har varit vakant sedan sommaren 2005, vilket varit riktigt pinsamt för en kommun som faktiskt aspirerar på att bli Europas kulturhuvudstad. Det är bara att önska Fredrik Lindegren lycka till med det nya jobbet.

Nu kommer jobben

Nu kommer jobben på bred front. Samtidigt minskar ohälsan bland befolkningen.

Pressmeddelandena duggar tätt om hur stark den svenska arbetsmarknaden är för tillfället. Lite siffer-statistik för den som orkar läsa. Inte sedan 2001 har det funnits så många lediga jobb i privat sektor som det gjorde under första kvartalet 2007. SCB låter meddela att antalet anställda ökade med 3,0 procent till 3 988 600 under första kvartalet i år jämfört med samma kvartal i fjol. Och enligt arbetsundersökningen - också den från SCB - visar den största sysselsättningsökningen sedan 1987. Under första kvartalet 2007 ökade antalet sysselsatta ungdomar i åldern 16-24 år med 44 000 jämfört med första kvartalet 2006. Det var den största sysselsättningsökningen för ungdomar sedan 1987.

Ohälsan är ett av Sveriges största problem och det är mycket bra att ohälsotalet nu sjunker. Antalet sjukpenningdagar minskade med 19 000 stycken under april månad -det är en minskning med ungefär 10 procent jämfört med samma månad förra året.

Människor får jobb och blir friskare. Och det har blivit mer lönsamt att arbeta. Sverige är på rätt väg!

Orättvisa betyg i Umeå..

....är dessvärre ingen nyhet. Under åtminstone två mandatperioder har vi försökt uppmärksamma problemet.

I augusti 2004 hade kommunfullmäktige möjligheten att bifalla en motion från mig och Stefan Nordström med kravet just att göra ytterligare insatser för att få likvärdig betygssättning i grundskolan och på gymnasiet. Tyvärr var det bara Allians-partierna som stöttade motionen - sossarna var nöjda med det som hade gjorts och vänsterpartiet ville rakt av avslå motionen.

Förhoppningsvis kan dagens nyhetsinslag göra frågan 'het' på nytt. Bra att Britt-Marie väckt en interpellation i ärendet. Riksrevisionen har i sin kritik pekat just på fler ämnesprov som ett bra sätt att kalibrera betygssättningen. Umeå kommun skulle kunna visa vägen i denna fråga genom införa för kommunens skolor särskilda ämnesprov - lika för alla, efter samma mönster som man tidigare haft i Stockholm.

Till syvende och sist är det en rättvisefråga för eleverna.

Positivt med Plantagen-etablering

Läser just att företaget Plantagen ska etablera sig i Umeå, och då uppe på Ersbodaområdet. Mycket bra! Som jag bloggat om tidigare så behöver vi få mer fart på handeln i Umeå.

Men nu gäller det att Umeå kommun öppnar upp möjligheterna till ytterligare handel på alla handelsområden i kommunen - dels på Strömpilen (Baltic har ju ansökt om att få dubblera handelsytan där), dels på området kring Ersboda/Green-zone.

Vi vet ju att ännu fler aktörer vill in och etablera handelsverksamhet i Umeå. Låt oss välkomna dem alla med öppna armar. Det ger fler jobbtillfällen, det ger ökad tillväxt. Alltså precis det som Umeå behöver för att inte tappa i konkurrensen gentemot andra städer och regioner!

Befolkningsutveckling, företagsklimat och....kiss

Befolkningstapp
Umeå tappar invånare under årets första kvartal. Utflyttningen av umebor är den största sedan 1975. Det här är klart oroande. Även om det alltid brukar se bättre ut i slutet av året så måste vi ta signalerna på allvar - och då menar jag att ALLA partier måste ta det på allvar. Det här betyder att nettot i flyttningarna hamnar på - 127 invånare vilket ger oss sista platsen mot jämförbara universitetsorter. Risken är uppenbar att förra årets låga befolkningstillväxt håller i sig.

Företagsklimat
Vi tappade också i rankningen av företagsklimatet, till 152:a plats av 290 kommuner. På en rad områden finns det mörka moln och här måste vi ta nya tag. Det duger inte med att skylla på massmedia eller att företagarna inte kan fylla i enkäterna rätt. Då har man kapitulerat som politiker. Vi har massor att göra för att förbättra företagsklimatet - alltifrån att sänka kommunalskatten, ta bort osund konkurrens från kommunens sida gentemot det privata näringslivsklimatet, men inte minst - vi måste med öppna armar välkomna dom som vill investera i Umeå. Jag (och fler politiker än bara jag för den delen) har fått alltför många signaler den sista tiden från företagare och investerare som möts av ett - enligt deras uppfattning - ointresse från kommunens sida. Så kan vi inte ha det. Vi har inte råd att säga nej till eller stoppa dem som vill investera i kommunen. Tvärtom. Vi måste kratta gången för dem. Det är ett måste för fortsatt tillväxt.

Offentligt pinkande
Avslutningsvis. Debatten om den kissande 'konstnären' fortsätter. Inte minst sedan en annan 'konstnär' gjorde en konstnärlig insats på Norrlandsoperan genom att slicka i sig hennes urin.....

Suck, suck, suck. Kan bara konstatera att spektaklet skämmer ut Umeå. Det inser de allra, allra flesta förutom några kulturskribenter och en och annan politiker uppenbarligen. Jaja, de får väl fortsätta roa sig med att djupanalysera de konstnärliga aspekterna av det offentligt pinkandet och drickandet av detsamma. Det hela har dragit ett löjets skimmer över Umeå och Norrlandsoperan. Censur!!! skriker då de upprörda proffstyckarna på våra kultursidor. Politiker ska ha åsikter om allt, men för guds skull inte om sånt som den s.k. kultureliten anser vara 'kultur' uppenbarligen.

Nej, svarar jag då. Jag har inte försökt censurera något överhuvudtaget. Men jag förbehåller mig rätten att markera när jag och mina väljare anser att våra skattepengar slösas bort. Vi politiker är valda för att förvalta skattepengarna på bästa möjliga sätt - vad skulle jag vara för politiker om jag inte vågade höja min röst och säga min mening? Om kejsaren är naken måste man säga det. Vågar man inte det så har man inget i politiken att göra.

För att låna ett uttryck av min medbloggare Anders Sellström - idioti är idioti.

Hear, hear!

Ön, Göteborg och knark

Igår beslutade vi att fortsätta planeringen för byggande på Ön. En majoritet, däribland vi moderater, vill fortsätta med en inriktning på högre exploatering på den norra spetsen av Ön. Här har vi möjlighet att bygga ett mycket attraktivt, centralt och lättillgängligt bostadsområde - för många. Det blir ytterligare en strategisk pusselbit i att bygga vidare på Umeå som Norrlands tillväxtcentrum. Men det finns dom som tror att allt blir bra genom att man försöker säga nej till allt. Den hållningen är varken vettig eller konstruktiv.

I Göteborg vill socialdemokraterna sänka skatten med 25 öre. De har tillsammans med miljöpartiet (!) konstaterat att det finns utrymme i kommunens finanser och som en konsekvens förslår de nu skattesänkning för 2008. Hoppas att Lennart Holmlund och hans partikamrater i Umeå lyssnar noga på vännerna i Gbg. Vi kanske skulle ta den där studieresan till Göteborg nu, Lennart? Det verkar vara läge... Även i Umeå finns det som bekant utrymme inför 2008.

Slutligen. Vänsterpartiet vill legalisera knarkande. Trots att Sverige har fört en mycket framgångsrik kamp mot knarket vill man utan funderingar kasta in handduken och legalisera det hela. Nu ska det bli lagligt, vilket omöjliggör många av polisens insatser mot narkotika. Det hela följer ett mönster. Utöver det här så vill ju vänsterpartiet sedan tidigare dela ut fria sprutor till narkomaner...... Tala om att INTE bry sig.

Umeås företagsklimat

Idag presenterar Svenskt Näringsliv resultatet av årets undersökning om lokalt företagsklimat. Förra året hamnade Umeå på en föga hedrande 103:e plats av landets 290 kommuner, och mycket tyder dessutom på att Umeå tappat placeringar sedan dess. För en tillväxtkommun av Umeås kaliber, och med de ambitioner vi dessutom har, borde vi hamna betydligt betydligt bättre. Målet måste ju vara att hamna i den absoluta toppen.

I eftermiddag får vi hur som helst besked. Både jag och Holmlund är då inbjudna att i dialog med representanter för Svenskt Näringsliv, Handelskammaren, Företagarna Västerbotten och Umeå Fabriks- och Hantverksförening diskutera resultatet. Funderingar kring Umeås styrkor, svagheter, åtgärder med anledning av rapporten m.m.

Jag är övertygad om att det finns mycket att göra lokalt. Från Alliansen i Umeå har vi under våren lämnat in två motioner som båda har med det här att göra. En av våra motioner tar upp problemet med osund konkurrens i Umeå från kommunala verksamheter gentemot det privata näringslivet. En annan motion föreslår införandet av en s.k. utmaningsrätt i Umeå, vilket syftar till att underlätta för konkurrensupphandlingar i den kommunala sektorn. Det är två tydliga initiativ som vi bidragit med för att förbättra näringslivsklimatet i kommunen. Fler kommer.

Det krävs hårdare straff

I veckan presenterades Åklagarmyndighetens rapport "Domstolarnas påföljdspraxis vid vissa våldsbrott". Där konstaterades att domstolarna i mycket stor utsträckning endast använder den nedre delen av straffskalorna. Man dömer ut väldigt låga straff, med andra ord.

Straffskalorna måste bli tuffare. I vårt land kan man nästan begå vilket brott som helst och ändå komma ganska lindrigt undan. Tidigare har vi kunnat se våldtäktsmän, mördare och andra grovt kriminella komma undan med några års fängelse. Trots att de skadar människor för livet, så är svensk rättskipning så förlåtande det överhuvudtaget går att bli. Majoriteten av utdömda straff i Sverige ligger i den nedre fjärdedelen av den fastslagna straffskalan. Där ligger över 90 procent procent av straffen för grov misshandel och grov kvinnofridskränkning.

Regeringen måste nu åstadkomma en skärpning av de straff som utdöms i Sverige. Det är inte OK att domstolarna väljer att döma till lägsta möjliga straffsatser gång på gång. Vi lovade krafttag mot kriminalitet i valrörelsen - nu är det dags leverera.

Låt dom köpa sig en titel - alla vet ju att Umeå är den riktiga!

Konkurrens mellan länder, regioner och städer är av godo. Därför är det bara att välkomna om en stad höjer ribban, tänker till och ger järnet. Det stimulerar andra att prestera bättre.

Men nu läser jag på nätet att Sundsvall har gått så långt som att patentskydda beteckningen 'Norrlands huvudstad'. Öhhh... kul skämt faktiskt! Om det inte vore för att de uppenbarligen menar allvar och har gjort just detta - patentskyddat begreppet.

I Umeå har vi ju genom årens lopp kallat oss för just detta. Inte minst beroende på sådana faktorer som att vi är överlägset största stad i Norrland, har den högsta tillväxtfaktorn, största industristad, universitetssjukhus, riktigt universitet etc etc etc.

Sundsvall får gärna kalla sig för vad som helst. Men något som uppebarligen faller platt till marken vid en närmare titt blir hyfsat löjligt.....om det inte vore just för att de använt skattebetalarnas pengar till att köpa ensamrätt på begreppet.

Är det inte bättre ett konkurrera på lika villkor, och med glimten i ögat? Istället för att köpa sig en titel? Jaja, låt dom köpa sig titeln då. Alla vet ju ändå att Umeå är Norrlands riktiga huvudstad.

"Hörselkåpor i skolan? Nej, nej, nej...."

I Umeå har en eller flera skolor hittat lösningen på ordningsproblemen. De elever i klassrummet som vill ha lugn och ro när de läser får helt enkelt sätta på sig hörselkåpor. Då blir det förhoppningsvis tyst.

Bra eller dåligt? Ska man vara diplomatiskt kan man säga att det så klart är bra för de elever som vill ha det lugnt omkring sig. Men ärligt talat - det ska ju vara lugn och ro i klassrummet hur som helst! Det ska inte behövas hörselkåpor för att få tyst i klassrummet. Vad får man då för slags undervisningssituation? Här har vuxenvärlden fullständigt kapitulerat. Det är inte acceptabelt att som normalläge tvingas ha hörselkåpor i vanlig skolundervisning. Är det en sådan arbetsmiljö vi erbjuder våra elever och lärare??? Jag var lika kritisk redan för några år sen när vi hade en liknande debatt i kommunen. Då var det en annan skola som hade sett sig tvingad att dela ut hörselskydden. Men det är lika fel nu.

Skolorna i Umeå ska vara lugna och trygga miljöer för lärande. Så är tyvärr inte fallet på många skolor idag. Lösningen kan heta mindre klasstorlekar, bättre ordnade skollokaler (så att de inte behöver vara vägg i vägg med musikundervisningen t.ex.) men självklart också bättre ordning i klassrummet. Ordningsbetyg efterfrågas av en majoritet av eleverna och det borde vara en självklarhet i våra skolor. Likaså bättre befogenheter för lärarna att upprätthålla ordningen.

Det är bättre än att att kapitulera, acceptera kaoset och dela ut hörselkåpor!

Partisekreteraren på besök idag

Idag är moderaternas partisekreterare Per Schlingmann på besök i Umeå. Eller ja, han kom ju redan igår och deltog i ett debatt-program på TV. Ska träffa honom en sväng nu på förmiddagen i samband med ett frukostmöte i stan.

Iövrigt så är det fullmäktige idag. Bl.a. kommer min interpellation om sprututbytesprogram för narkomaner i Umeå upp till debatt. Jag hoppas att fler partier kommer att ta avstånd från tankarna på att dela ut fria sprutor till narkomaner. Ska också diskutera lite kring kommunens årsredovisning, intraprenader som motarbetas och en motion från oss i Alliansen om bättre möjligheter att konkurrensupphandla kommunal verksamhet. Så det blir nog fullt upp även denna gång.

Att höja eller sänka skatten för alla som arbetar - där har vi en rejäl skiljelinje

Idag har det varit 1:a maj och i Umeå har det demonstrerats på vänsterkanten.

Ett huvudinslag runt om i landet, även i Umeå om jag förstått rätt, var att (s) lovade höja ersättningen i a-kassan om man vinner valet 2010. Samtidigt går vänsterpartiet ut och förklarar att man vill ta bort det införda jobb-avdraget. Skatten ska alltså höjas för alla dem som arbetar, om vänstern kommer i regeringsställning.

Det här blir en intressant diskussion under kommande år. Skiljelinjen inom politiken blir väldigt tydlig. Medan vi i Alliansen vill göra det mer lönsamt att arbeta (genom att steg för steg sänka skatten för alla som arbetar) vill (s) och (v) göra precis tvärtom. Det ska löna sig sämre att arbeta - därför vill dom höja skatten för alla som arbetar. Och det ska löna sig bättre än idag att inte arbeta - därför vill man höja ersättningsnivån i a-kassan.

Jaja, eftersom socialdemokraterna redan släppt den svenska arbetlinjen ska man väl inte förvånas.

Nu fortsätter vi i Alliansen vårt arbete med att skapa förutsättningar för nya jobb. Och nu kommer också jobben på bred front. På samma sätt ska vi under kommande år fortsätta skatten för alla som arbetar. Det vann vi valet på 2006, och jag är övertygad om att vi kommer att vinna valet 2010 på samma frågor.