Anders Ågren, kommunalråd (M)

Sysselsättning: kommunalråd (M)

Ålder: 41 år

Familj: gift med Åsa. Två bonusbarn. 

Bor: bostadsrätt, Öst på stan

Utbildning: fyraårig teknisk linje på gymnasiet, Gymnasielärarutbildningen vid Umeå Universitet. Lärarexamen 1996 (historia och svenska), och sedan en fil. mag i historia

Arbetsliv:

1997-99: Gymnasielärare Sv/Hi

1999-2002: Pol. sekr i landstinget

2002-2006: Gruppledare/KSAU

2006- nu: Kommunalråd

Skrivs av

Visar inlägg från augusti 2007

Satsa mer på infrastrukturen

Hemma som hastigast efter att ha varit på en miljödebatt hos ABF. Nu blir det ombyte och sedan iväg för att på kommunens vägnar avtacka landshövdingen på residenset.

Läser på DI:s hemsida om den goda ekonomiska utvecklingen. Enligt Ekonomistyrningsverket är statens finanser urstarka. Överskottet i budgetsaldot är det största i modern tid. Framtiden ser ljus ut. Den starka tillväxten och goda sysselsättningsutvecklingen påverkar statsbudgeten positivt. Skatteintäkterna från arbete och konsumtion stiger samtidigt som kapitalskatterna befinner sig på en historiskt hög nivå.

Därför vore det ett perfekt läge för regeringen att använda en del av de pengar man får loss vid försäljningen av statliga bolag till att satsa på infrastrukturen - både vägar och järnvägar.

Bra med konkurrens!

Att Bostaden tillslut är på gång att öppna upp för konkurrens i sitt nät uppmärksammas av VK idag. Det är på tiden att så sker! Det här debatterades också på fullmäktige i måndags, efter en interpellation från oss moderater.

Umeå har tyvärr halkat efter den sista tiden. Dels har vi Bostaden där det egna dotterbolaget Kommunicera haft en monopolsituation, dels har vi även i det öppna stadsnätet (UmeNet) ett medelmåttigt utbud av tjänsteleverantörer av Internet och IP-telefoni.

Resultatet har varit att bredbandsanvändarna tvingats betala högra priser än på andra håll. Både UmeNet och Kommunicera ligger betydligt högre i pris än genomsnittet för öppna stadsnät i Sverige. Allt enligt den utredning som vi i koncernbolagsstyrelsen fått redovisat för oss.

Därför är det hög tid att krafttag tas för att öppna upp och öka konkurrensen i de nät som finns och kommuen råder över.

Och i samma veva sluta konkurrera med det privata näringslivet genom att avyttra all tjänsteförsäljning som de kommunala bolagen idag ägnar sig åt inom detta område.

God omvårdnad, Bostaden och värnplikt

God omvårdnad
På förmiddagen var jag, tillsammans med vår riksdagsledamot Ulla Löfgren, på besök på ett demensboende i Umeå. Glädjande att se sådan engagerad personal och inte minst - nöjda brukare. God och gemytlig stämning. Det finns mycket att vara stolt över i Umeå, vilket ibland glöms bort.

Bostaden
Det fortsätter att storma kring AB Bostaden. Jag begärde igår att vi ska få upp Bostaden som en särskild punkt på dagordningen när vi har nästa styrelsesammanträde med koncernbolagsledningen (UKF). VD:s avgång, med efterföljande turbulens och de anklagelser som nu haglar fram och tillbaka är inte bra för bolaget och därmed inte heller för dess personal och hyresgäster. Inte heller för Umeå kommun som är ägare av bolaget. Vi behöver nu få en saklig redogörelse över det som skett.

Allmän värnplikt
Läser att regeringen kommer föreslå att avskaffa den allmänna värnplikten och istället ersätta den med en yrkesarme. Tråkigt, men kanske nödvändigt. Det är möjligt att värnplikten med tiden blivit omodern. Igrunden har jag alltid varit en stark förespråkare för allmän värnplikt - som princip borde det vara självklart att alla skall göra sin plikt för det egna landet. Men det klart - när så få av en årskull får rycka in och göra lumpen blir det ju i sig tveksamt att prata om en 'allmän' värnplikt. En stor del av vårt försvar har ju tyvärr monterats ned under de sista 10-15 åren.

Men att den allmänna värnplikten skulle komma att avskaffas under en borgerlig ministär, det hade jag nog inte trott för några år sen. Tiderna förändras.

Hösten är en härlig tid

Nordebo ställer frågan om en begynnande höst. Jo, ser onekligen ut så. Men det är inget att beklaga - tycker hösten är en härlig tid. I alla fall så länge den kännetecknas av klar, frisk luft och soliga dagar. Och de mörka kvällarna med stjärnklar himmel. Vackert!

Men att sommaren verkligen är över slog mig med full kraft i morse när jag skulle ta ut hunden på morgonpromenaden. Gick ut i shorts...och tyckte det var LITE VÄL kallt. Insåg varför när jag kom in efter promenaden och tittade på termometern: 3 grader.

Och ute i skogen börjar träden på sina håll så smått skifta färg. Det gula tittar fram bland det gröna.

Ett annat tecken på att hösten är i antågande är ju studenterna. Nu fylls vår stad av glada, overall-prydda ungdomar igen. Också det gör en glad till sinnet. Hade svängarna förbi Ålidhem igår och då kände man student-känslan över hela området. Fullt av folk. Glada, förväntansfulla.

Någon sekund senare inser jag att det är ganska precis 15 år sen jag själv kom till Ålidhem och Umeå som ny student. Huvaligen vad åren går snabbt numera.

Men det är fortfarande en bit kvar till 'ålderns höst'!

Byggandet av ringleden måste påbörjas

VK redogör idag för läget med vägpaketet och ringleden kring Umeå. Vill det sig riktigt bra kan byggandet av den första delen komma igång redan nästa år.

Utgångspunkten för alla våra ansträngningar - politikers, näringslivets mfl - måste vara just att komma igång med ringleden så snart som möjligt. Oavsett det sker genom Vägverkets alternativa finansieringslösning (som Vk redovisar) eller via någon form av OPS-lösning. Själv har jag ansett att regeringen borde öka anslagen till infrastruktursatsningar, man borde tex kunna använda en del av pengarna som man får loss från försäljningen av statliga bolag och som idagsläget är tänkta att istället amortera ned statsskulden med. Men den tanken verkar inte få gehör.

Oavsett val av lösning så understryker måndagens fullmäktigedebatt vikten av ringleden runt Umeå. Utan den kommer vi inte att kunna uppfylla miljökvalitetsnormen för kvävedioxid i centrala Umeå - luften kommer då fortsätta vara dålig under delar av året. Ringleden är den enskilt viktigaste åtgärden för bättre luftmiljö i centrala stan.

Ur såväl miljö- som tillväxtperspektiv är byggandet av ringleden en förutsättning för Umeås fortsatta positiva utveckling.

Rubbade rutiner..

...blir det när morgontidningarna inte är på plats när man kliver upp på morgonen. Men efter ett telefonsamtal så dök de upp till slut. Man är en vanemänniska, det är bara att konstatera.

Gårdagens fullmäktige rullade på ungefär som väntat. Däremot förvånades jag av att Rönngren (s) med sån frenesi försvarade hörselkåpor i klassrummen. Det var absolut inget bevis för en dålig arbetsmiljö, utan tvärtom 'jättebra'. Jaja, vi har olika syn på vad som är en bra arbetsmiljö i skolan helt enkelt. Jag anser att man ska kunna läsa i lugn och ro i skolan utan att behöva ha hörselkåpor på sig.

Ungefär lika pinsamt var det att (s) var nöjda över skolksituationen. 1500 elever på våra gymnasieskolor uppger att de skolkat ofta eller åtminstone flera gånger. Inga problem, enligt ansvarige s-företrädaren. Personligen tycker jag att det är bra om eleverna är närvarande på undervisningen.

De politiska skiljelinjerna i Umeås skolpolitik synes kvarstå.

Fullmäktige idag

Om några timmar är fullmäktigedebatten i full gång. Jag ska upp i ett antal ärenden.

Förhoppningsvis får jag idag ett svar från för- och grundskolenämndens ordförande Rönngren (s) om hur hon ser på att vissa skolor i Umeå delar ut hörselkåpor till de elever som vill kunna läsa i lugn och ro. Inte konstigt att så många elever uppger att de aldrig har tyst i klassrummet. Men hörselkåpor som lösning på problemet? Nej.

Projektet Staden mellan broarna har dessvärre stått och stampat ett tag. Har därför lyft den frågan inför dagens möte. Vi borde kunna komma vidare i den frågan. Sen är det en rad andra viktiga ärenden på dagordningen också - åtgärdsprogram för uppfyllande av miljökvalitetsnormen bl.a.

Avslutningsvis är det mycket tråkigt att behöva läsa i morgontidningen om helgens facit i Umeå med rån, misshandel och rånförsök. Klimatet blir allt råare.

Regn blev sol..

..och det är himla tur eftersom vi ska ut och åka med räkbåten M/S Sandskär ikväll. Vi har ju lokal 'höstupptakt' med partiet idag.

Imorse såg det inget vidare ut. När jag gick till dagens första sammanträde så ösregnade det. Rejält. Men gradivs har det lättat upp och nu är det riktigt varmt ute. Vi har först haft möte med kretsstyrelsen för moderaterna i Umeå, sen sammanträde med förbundsstyrelsen för moderaterna i Västerbotten.

Och om några timmar är vi 47 moderater, dom flesta från Umeå, som ska ut och åka räkbåt - för andra året i rad. Det har blivit ett uppskattat inslag: båtfärd utmed den vackra umeälven kombinerat med räkor, sång, trubadurunderhållning.

Hoppas vädret håller i sig!

Handelsetableringar och turerna kring Bostaden

Återkom idag efter ett intressant besök i Sundsvall. Tror uppriktigt att Umeå har mycket att lära av Sundsvall när det gäller hur man jobbar med handelsetableringar där. Skulle inte förvåna om vi i år blir omkörd av dom när det gäller vilken som är största handelsstad i norra Sverige.

Har träffat ett antal företagare där, besökt Birsta handelsområde och gjort några nedslag i centrumkärnan. Intressant är att höra hur samspelta alla verkar vara. Men inser betydelsen av handeln för kommunens framtid - mer handel ger fler arbetstillfällen, ökade skatteintäkter. Därför drar alla åt samma håll: kommun, LÄNSSTYRELSE (!), investerare och handelsaktörer. Man gör allt för att dra till sig nya aktörer och nya etableringar, det är inget problem att öka ytorna för handelsområden. Trafikfrågor, parkeringar, stadsbilds påverkan - no problemo. Dyker problem upp så försöker man gemensamt lösa dem - och snabbt dessutom.

Inte underligt att handeln utvecklas så positivt i Sundsvall. En ny aktör som Bauhaus innebär exempelvis över 100 nya jobb till kommunen. Det är dags för Umeå att vakna upp. Vill vi ha fler arbetstillfällen i Umeå? Vill vi att nya handelsaktörer ska kunna etablera sig här? Ja, då är det dags att ompröva handelspolitiken i vår kommun. Och ompröva den attityd som många aktörer tyvärr möts av. Till att börja med måste vi nu även officiellt skrota den kommunala handelspolicyn. Den används som ett slagträ när det gäller att hindra nya etableringar. Låt oss också öppna upp för mer handel uppe på Ersboda/Green-zone. Vi har aktörer som vill till Umeå - det är dags att välkomna dem hit!

Iövrigt är det stora diskussionsämnet de pinsamma turerna kring det kommunala bostadsbolaget Bostaden. Utan tvekan skadar hela den här historien bolaget. Ska återkomma till det i en senare blogg tänkte jag. Kan bara kort konstatera att vår moderata representant i styrelsen, tillsammans med två andra ledamöter, har reserverat sig mot vad som skett. Det snedsteg som skett i förhållande till VD-instruktionen kan knappast motivera de konsekvenser som det nu fått med VD:n Brita Natanaelssons avgång.

Låt kommunerna ta ansvar för strandskyddet

På VK:s debattsida pågår en diskussion om strandskyddet. Sveriges Kommuner och Landstings ordförande, moderaten Anders Knape, har helt rätt när han idag skriver att kommunerna borde få fatta beslut om strandskyddet.

De lokala företrädarna har den bästa kunskapen om hur verkligheten ser ut. Det ser ju också olika ut i olika delar av Sverige och då måste ortens politiker ha möjlighet att avgöra vilka strandnära områden som behöver skyddas och vilka som ska bebyggas. Att det sedan finns vissa områden som är av nationellt intresse och därmed klassas som riksintressen är en annan sak.

Det vore inte en dag för tidigt om beslutanderätten flyttas ned på rätt nivå. Kommunen har ju faktiskt planmomopol. Idag får kommunen ge tillstånd för byggnader, industrier och vägar - men däremot inte avgöra om en strandbyggnad stör. Det är inte vettigt. Om bostäder ska få byggas nära en strand borde man få avgöra på lokal nivå.

Låt kommunerna ansvara för strandskyddet.

Full fart från morgon till kväll

Det märks att det politiska arbetet dragit igång för fullt efter sommaren. Dagens blogg från mig kommer på kvällen, och inte på morgonen/förmiddagen som varit fallet under juli och halva augusti. Det blir väl att börja kliva upp tidigare på morgonen....

Dagens första möte var kl. 07.45 och sen har det varit full fart fram till nu. Och imorgon bär det av till Sundsvall för ett förhoppningsvis intressant och givande möte.

Några snabba synpunkter. Nordebo hade vettiga reflektioner kring inlandet och de statliga jobben i sin blogg. Trenden med färre statliga jobb i inlandet har ju pågått under lång tid, inte minst under s-regeringen då över 2300 jobb har försvunnit mellan 1993-2005. Socialdemokrater i länet har försökt påstå att det är Alliansens fel. Så är det alltså INTE. Istället för att käbbla inbördes i Norrland - låt oss gemensamt ta oss an problemet.

Bra att man fixar till ÖK. Den ska bli rak igen, efter att ha förstörts med en massa farthinder av diverse slag under 90-talet. Nu blir det en bred rak gata, med generösa utrymmen för gång- och cykeltrafik.

Vad som är bra för miljön svänger fram och tillbaka. Det som skulle 'frälsa' jorden och minska växthusgaserna och därmed rädda vårt klimat var satsningar på bioenergi i stor skala. De senaste vetenskapliga rönen säger nu tvärtom - istället för att satsa på odling av energigrödor (för bl.a. framställning av etanol) bör länderna satsa på bevarande av skog och återställande av skog som huggits ner. Utsläppen minskar betydligt mer på det viset. Jaja, det visar att man måste tänka sig noga för innan man kastar sig in i olika projekt.

Dags att avskaffa filmcensuren

Läser att efter nästan 100 år av svensk filmcensur så kan dagarna vara räknade för ­Statens biografbyrå. Byråns egen chef (!) vill lägga ner verksamheten, som 'utarmats av föråldrade regler och ett nytt medielandskap'.

Senaste gången de klippte och censurerade i en film var dessutom för tio år sen. Hög tid att lägga ner myndigheten med andra ord. Ganska talande när både personal och ledning går ut och säger att deras jobb är meningslöst. Om vuxna människor vill gå och se på bio och dessutom betala för att bli vettskrämda så får de väl göra det. Det är inget som en statlig myndighet ska lägga sig i.

Att den statliga filmcensuren avskaffas är ett gott tecken (ja, om det nu blir så d.v.s. I alla fall 3 av 4 regeringspartier är positiva till att avskaffa censuren och det bådar ju gott.)

Opinionssiffror, djurplågeri och gröna skyddsvästar

I helgen kom en opinionsmätning som visade att gapet mellan regeringen och oppositionen minskat. Jaja, vi kommer nog att få se många mätningar under kommande månader och år. Självklart är det alltid trevligare när man har medvind. Men ibland går det upp, ibland går det ner. Den enda 'mätning' som verkligen spelar roll är den som kommer på valdagen september 2010. Då får väljarna säga sitt - på riktigt.

Den dödade svanen vid Nydalasjön har väckt en storm av upprördhet. Jag tycker det är bra att så många umebor reagerar. Det är ett ofattbart och avskyvärt dåd. Hur sjuk i huvudet är man om man gör något sånt här? Djurplågeri är fruktansvärt - och måste straffas betydligt hårdare än vad som sker i Sverige idag. Hoppas nu att den som känner till vilka de skyldiga är har civilkurage nog att tipsa polisen.

Avlutningsvis nåt helt annat. De svenska soldaterna som är i Afghanistan är lätta måltavlor för att deras skyddsvästar är gröna istället för sandfärgade. Grönt sticker ut i omgivningarna - det är liksom inte de norrländska skogarna dom befinner sig i. Därför ska man beställa nya skyddsvästar med färg som ger bättre kamouflage. Kruxet är bara att det inte blir färdigt förrän 2009. Helt oacceptabelt. Soldaterna behöver ju skyddsvästarna nu! Det måste väl finnas nånstans i världen där de kan göra skyddsvästar i rätt färg - omedelbart.

Svanen vid Nydalasjön

En vit svan har torterats och sedan slagits ihjäl med en stor sten vid Nydalasjön. Upprördheten blev VK:s läsare är stor.

Med all rätta! Dom som gjort detta måste vara riktigt sjuka i huvudet. Hoppas verkligen att man får tag på de skyldiga. Att det sedan finns en massa annat i världen att bli upprörd över (som vissa personer kommenterat under nyhetsartikeln), innebär ju inte att man inte ska reagera över det här vansinnesdådet. Även djurplågeri måste uppmärksammas - och som jag tidigare bloggat om så är straffen för djurplågeri alldeles för låga. Kan man göra så här mot ett försvarslöst djur är ju inte steget långt att göra annat...

Om man tar fast en svan, bränner och torterar den och sedan krossar dess huvud med en sten så måste man vara j-vligt störd.

Nånstans i Umeå finns det säkert flera personer som vet vilka som gjort det här. Det brukar sprida sig snabbt. Meddela polisen. Ni kan alltid göra det anonymt!

Ingen bra idé med fritt heroin till knarkare

Diskussionen om fritt heroin har dykt upp både på bloggen och i våra papperstidningar. Idag är det landstingsrådet Levi Bergström (s) som höjer liberaliseringsfanan (fast då gäller det fria sprutor, ska tilläggas)i VF. Skrev ju om detta i en tidigare blogg för ett tag sen, men OK vi tar det ett varv till.

NEJ, vi ska inte dela ut fritt heroin till narkomaner. Bättre att de får god vård och att resurser satsa på detta än att de uppmuntras att knarka ihjäl sig med fritt heroin. Det är ju av samma skäl som vi inte ska tillåta injiceringsrum eller utdelandet av fria sprutor (som Levi B vill). Men det klart - börjar man dela ut fria sprutor är det ju en logisk följd att även upplåta utrymmen på sjukhus för injicering och i slutändan även förse dem med rent heroin. Men den utvecklingen vill jag inte se i Sverige.

Vi ska inte ge gratis heroin till knarkare, lika lite som vi delar ut fri alkohol till alkoholister. Det är inte att hjälpa - det är att stjälpa.

Låt oss bygga STAD!

B-M Lövgren (fp) uppmärksammar i en bra blogg vinsterna med att bygga på Ön, inte minst ur ett miljöperspektiv. Ju centralare vi bygger och bor, desto mindre bilåkande och mindre utsläpp blir det. Att 'bygga stad' - och gärna högt! - på den norra delen av Ön kommer att bli en god investering för framtiden. Fler människor kommer då också få möjlighet att bo i en fantastisk omgivning nära vatten.

En efter en kommer pusselbitarna nu att börja falla på plats. Från Alliansen har vi ju varit starkt kritiska mot en bristfällig översiktlig planering men nu är processen för centrala stan med omnejd i gång och det är inte en dag för tidigt.

Attraktiva bostadsområden på Öbacka och Ön. Två nya resecentrum - Umeå Ö och Umeå C. Ny godsbangård. Nya häftiga storhotell. Staden mellan broarna som förhoppningsvis får en nystart inom kort. P-garage under Rådhusesplananden, samtidigt som vi måste göra något nytt när det gäller utformningen av Rådhustorget. Gågatan i centrum får just nu en ansiktslyftning. Nytt badhus med 50-meters bassäng. Ja, det är bara några saker som nu är i röret.

Det kommer bli mycket debatt så klart. För och emot. Precis som det ska vara. Men förhoppningsvis lyckas vi i slutändan få en bred majoritet och en bred acceptans för att göra något vettigt av allt detta och inte dra allt i långbänk.

Nu är tid att gå till handling och tillsammans göra nåt riktigt bra av centrala Umeå. Och be en stilla bön att all utveckling inte 'dödas' av okynnes överklagningar.

Inför fullmäktige om en och en halv vecka

Det avstannade projektet 'Staden mellan broarna' har uppmärksammats de sista dagarna, bl.a. på VF:s ledarsida, min blogg och i en VK-ledare dagen därpå. Har dessutom lämnat in en fråga om projektet till Lennart Holmlund (s), så Staden mellan broarna kommer upp på fullmäktiges sammanträde om 1,5 vecka. Det är hög tid att göra en kraftsamling för att få fart på projektet. Är det inte dags att det bevisa att vi faktiskt kan få saker gjorda även här i Umeå?

En annan fråga som vi kommer att diskutera är förekomsten av skolk på Umeås gymnasieskolor. På DN-debatt för nån dag sen uppmärksammades problemet med att skolkandet ökar i svenska skolor. Skolkande kan dessutom vara indikationer på andra problem för de enskilda eleverna. Så det gäller att ta signalerna på allvar. Jag lämnade för ett tag sen in en interpellation om förekomsten av skolk i våragymnasieskolor - så vi får förhoppningsvis en bra diskussion om hur vi ska kunna förbättra situationen i kommunen. Och visst har vi debatterat frågan tidigare - men då har intresset från de styrande socialdemokraterna verkat påfallande lågt.

Noterar att Holmlund just kommenterat befolkningssiffrorna på sin blogg. Vad jag anser skrev jag igår. Men det vore ändå på sin plats med lite mer öppna ögon från socialdemokratiskt håll. För andra året i rad blir siffrorna sämre än förväntat. Vi skulle helst ha en ökning på 1000 personer per år i Umeå - nu blir det hälften.
Det krävs politisk omprövning på flera viktiga områden i Umeå!

För många väljer att flytta från Umeå, för få flyttar till Umeå.

Idag kom SCB:s befolkningssiffror för det första halvåret. Umeå kommun hade den största folkminskningen av landets kommuner och det berodde enbart på utflyttningar från kommunen, enligt SCB:s pressmeddelande.

Umeå har dessutom sämre siffror än vid samma tid förra året. Det är klart oroande. Även om vi vet att befolkningen ökar i Umeå under hösten (eftersom vi är en studentstad), så är flyttningsnettot för 2007 hittills sämre än 2006 (och det var sämsta flyttnettot på 30 år).

För många flyttar från Umeå, för få flyttar till Umeå. Vi har alltså inte lyckats vända trenden med att allt fler väljer att lämna Umeå.

Enligt kommunens mål ska Umeå växa med 800-1000 personer årligen. Prognosen för Umeås del för 2007 är nu på ca 500 personer plus vid årets slut. För andra året i rad ligger vi alltså betydligt lägre än vad vi varit vana vid.

Det är dags att ta de låga tillväxt-siffrorna på allvar och sluta blunda för oroande fakta.

Hotell, Lidl och avhopp

Hotell
I dagens VK visas ritningarna på det nya hotell som Hilding Holmquist står bakom. Har sett dem tidigare under sommaren och jag måste säga att jag tycker det ser lovande ut. De har lyssnat på synpunkterna som kom fram tidigare, så nu smälter det in bättre samtidigt som det blir ett lyft för området.

Lidl
Ser att det redan kommit kritiska yttranden till kommunen beträffande planerna på att Lidl ska komma till Ålidhem. Bl.a. Konsum Nord är emot. Vi som tror på konkurrens applåderar däremot utvecklingen. Ålidhems som handelsområde kommer att stärkas och det är positivt för hela området. Bra att det är politisk enighet i frågan.

Avhopp
I Sundbyberg verkar majoritetsförhållandet plötsligt ha svängt efter att två moderater meddelat att de ska byta parti till socialdemokraterna. Avhopparna väljer att behålla sina platser i fullmäktge trots att de blev invalda på moderat valsedel. Det här är ett j-a sätt. Självklart ska man säga ifrån sig alla uppdrag om man väljer att byta parti eller går ur det parti man blivit invald för. Och nej, det säger jag inte bara för att personerna bytt från (m) till (s). Jag har haft samma uppfattning tidigare när folk hoppat av sitt eget parti och gått över till (m). Då har man en moralisk skyldighet att säga ifrån sig sina uppdrag som man fått på det gamla partiets mandat.

Nolia och vilka som var där/inte var där

Ser att Lennart Holmlund tycker det var ett misstag att socialdemokraterna inte fanns representerade på Nolia. Samtidigt menar han att Allianspartierna har mer att förklara för väljarna än vad (s) har. Jaja, om (s) väljer att strunta i Nolia är deras sak. Enligt uppgift i en lokaltidning hade de inte ork att få dit sina företrädare. Vilket förvisso låter konstigt med tanke på hur stort partiet ändå är. Vi moderater och övriga i Alliansen var i alla fall på plats hela mässan. Vi hade mycket trevligt, och det var fullt med folk.

Men 'mycket att förklara', som Holmlund säger?
Jovars.
- I Sverige har vi nu den högsta jobbtillväxten på 37 år
- Antalet personer som är sysselsatta i olika former av åtgärder har halverats.
- Antalet anmälda lediga jobb 2007 är betydligt fler än förra året.
- Människor har blivit friskare
- Det lönar sig bättre att arbeta

Möjligen borde Holmlund varit på plats för att förklara varför denna fantastiska utveckling som vi ser nu i Sverige, är så himla dålig i socialdemokraternas ögon?

Staden mellan broarna

Nu har det politiska arbetet dragit igång på allvar, efter sommarens lite lugnare tempo. Förra veckan var det full fart med Nolia och tre-dagars nordiskt vänortsmöte. Idag på morgonen har vi första Alliansträffen med gruppledare och viceordföranden, ikväll har vi första träffen med den moderata kommungruppen.

Något som vi i kommunen borde ta tag i omgående är projektet 'Staden mellan broarna'. Jag tog upp det i förra veckan när vi hade första sammanträdet efter sommaren.

Det är hög tid att samla de olika aktörerna så att vi kommer nån vart. Var nyss inne och kollade igenom de olika arkitiektförslagen (Gullichsen & Vormala, Larsen, Torp, Plot, Snöhetta och Wingårdh) för kajområdet med omnejd. Det finns ju många bra idéer där som vi skulle kunna spinna vidare på. Mycket arbete är redan gjort. Det finns ju inget som säger att vi inte kan använda oss av delar från arkitektförslagen. Vill vi att nåt ska hända med kajen och 'Staden mellan broarna' så är det dags att skrida till verket nu. Låt oss spotta i nävarna och köra igång.

Sverige är fantastiskt...?!?

Ett medelålders par i Östergötland, boende i en fin villa, har i tio år levt på socialbidrag. Trots att de är fullt friska. Hur kan det komma sig, frågar vän av ordning? Jo, dom vill inte arbeta och vill inte ens söka (!) arbete. Dom påstår sig ha 'en avvvikande personlighetsstruktur' och säger att 'det skapar en outhärdlig smärta och nedstämdhet' att överhuvudtaget behöva jobba. Därför så anser dom att skattebetalarna ska finansiera deras leverne istället.

Jomen tjena! Det är väl bara i Sverige det här kan inträffa. I 10 år har de lyckats med den här valsen.

Dra in socialbidraget för paret omedelbart - pengarna gör bättre nytta hos dem som är i verkligt behov av stöd. Är man fullt frisk ska man söka jobb. Egentligen borde dom tvingas betala tillbaka pengarna. Fast det går förmodligen inte rent formellt.

Ingen humor hos SSU?

Det blev visst stor skandal på SSU:s kongressfest.
Inför ögonen på Mona Sahlin och alla övriga blev den inhyrde stå-upp komikern Peter Wahlbäck avbruten mitt i föreställningen och bortkörd från scenen av ansvariga. Orsak? Han skämtade om socialism, feminism och feministiska företrädare. Varpå den ansvarige SSU:aren alltså klev upp och körde bort Wahlbäck från scenen.

Det är ju förvisso inget som jag har att göra med och jag var ju heller inte där och lyssnade..........men... Hallå?? Har SSU ingen humor?

Tvärtom brukar det ju vara riktigt kul när komikerna driver med det egna partiet. Det tycker jag i alla fall. Så brukar vi ha det hos moderaterna (Jaja, de brukar skämta om våra motståndare också så klart). MEN. Inget brukar ju vara så uppskattat och bejublat som när de driver med just oss moderater. Med det egna partiet och våra ledande företrädare. Även om komikern samtidigt kanske råkar kliva på en och annan öm tå.

Det gäller att inte ta sig själv på FÖR stort allvar. Man måste kunna skratta åt sig själv.

Grattis Sorsele

Ser att antalet poliser i Sorsele ökat 'dramatiskt'.

Ja, istället för att en person ska upprätthålla lag och ordning blir det nu tre stycken. Det är inte en dag för tidigt. Det är ju fullkomligt sanslöst att en ensam polis ska ha ansvaret för en hel kommun. Nu vill vi se en utbyggnad av polisväsendet i alla våra kommuner. Med den nya regeringen blir det fler poliser, precis som utlovat.

Glädjande för Västerbotten!

Idag har det varit sammanträde med länsstyrelsen på förmiddagen samt en sväng till Nolia med några kortare möten på eftermiddagen.

Idag har vi mötts av glädjande siffror som visar att vårt land och inte minst vårt eget län Västerbotten är på rätt väg. Arbetslinjen är på god väg att återupprättas! På ett år har den öppna arbetslösheten minskat rejält. 5 420 västerbottningar var öppet arbetslösa i juli 2007 jämfört med 8 125 i juli fjol, det är alltså en 33-procentig minskning av arbetslösheten på ett år. I Vännäs har arbetslösheten mer än halverats. I Vindeln är arbetslösheten också nästan halverad och Umeå, Skellefteå, Vilhelmina, och Sorsele är kommuner där det verkligen går åt rätt håll.

- Antalet personer som är sysselsatta i olika former av åtgärder har halverats.
- Antalet anmälda lediga jobb är betydligt fler än förra året. Sett över hela landet så har fyra av tio arbetslösa som i år anmält sig på arbetsförmedlingen fått jobb inom tre månader.
- Företagskonkurserna minskar mest just i vårt län.

Västerbotten är på rätt väg.

Varför hålla på att förstöra?

Bronsstatyn 'Standing man' på Rådhustorget, som fått mycket uppmärksamhet och uppskattning, är inte längre på sin plats. I söndagsnatt sprang två män fram och välte den. Så nu har man forslat bort konstverket. Varför ska det vara så svårt att sluta förstöra? Varför finns det personer som bara måste vandalisera, krossa fönster, klottra eller som i det här fallet - välte en stor staty som många uppskattar?

Fast ännu värre är det förstås med dom som ger sig på andra människor. Jag tänker i första hand på den stora rättegång som påbörjats, där 16 umeungdomar står åtalade för bl.a. råa och oprovocerade misshandelsfall i Umeå. Fast det förtjänar egentligen en separat blogg. Återkommer i frågan.

Seger med 7-0

Igår tog kommunen ställning till Ansvarskommitténs utredning. Politiskt var vi egentligen överens om alla punkter i remissyttrandet, utom en. Det gällde frågan om huruvida det är viktigt att den (eventuella) nya regionindelningen i Sverige ska ha ett folkligt stöd och bred förankring hos befolkningen. Socialdemokraterna tyckte inte det var viktigt. Därför yrkade vi moderater, med stöd av centern och miljöpartiet på en ändring i skrivning.

Men (s) vägrade vika från sin ståndpunkt och det hela gick därför till omröstning. Och då blev det plötsligt väldigt intressant. En efter en röstar ledande socialdemokrater på det moderata yrkandet istället och spänningen steg kring bordet. När 6 av 7 röster var avgivna hade (s)-förslaget inget stöd alls och den enda som var kvar att rösta var Lennart Holmlund. Vad händer? Jo, även Holmlund röstar på moderaternas förslag.

7-0.

Snygga röstsiffror.

Vi bör nog begära votering oftare........

Bra beslut om Strömpilen

På näringslivs- och planeringsutskottet idag gav vi vårt bifall till fortsatt utbyggnad av Strömpilens handelsområde. Det är en mycket tydlig signal från utskottet. Det får vara slut med att sätta käppar i hjulet för dem som vill utveckla handeln i Umeå!

I förslaget till beslut fanns det en rad högst tveksamma invändningar: Allt från att det skulle strida mot handelspolicyn till stor oro för hur snön skulle riskera att falla från Kolbäcksbron ned på eventuella parkeringar. Stort som smått. Ja, det blev i alla fall ett bra beslut i slutändan. Utbygganden fick klartecken och ska nu gå vidare till Byggnadsnämnden. Bara miljöpartiet och en enskild socialdemokrat gick emot förslaget.

Hur som helst så tror jag att kommunens handelspolicy nu är på fallrepet. Även från (s) ser man att handelspolicyn används som ett slagträ för att omöjliggöra eller stoppa handeln där det, av olika anledningar, inte 'passar'. Vi är flera partier som vill kasta policyn i papperskorgen. Efter dagens sammanträde hoppas jag att även (s) är redo att gå den vägen.

Det vore bra för handeln i Umeå.

Först fria sprutor, sen fritt knark.

Här i Umeå (och på bloggen) har vi debatterat förslaget om fria sprutor till narkomaner. I Danmark är man nu redo för nästa naturliga steg när man ändå öppnat dörren för en knark-liberalisering. Där finns det en majoritet för att börja dela ut gratis heroin till narkomanerna (!!).

Citat från TT:
'Gratis heroin till danska narkomaner. En majoritet av de danska riksdagspartierna vill på försök ge gratis, läkarordinerat heroin till utsatta och grovt kriminella missbrukare, för att hålla dem borta från misär, prostitution och brott på gatan. Tunga narkomaner ska i framtiden kunna besöka ett sjukhus två, tre gånger i veckan för att under ordnade former inta sin drog'

Och det är ju precis det här som är risken med att öppna dörren för drogliberalismen. Först börjar man dela ut fria sprutor, sen måste de så klart få injicera i lokaler tillhandahållna av landsting (el.motsv), och sen - som en logisk följd - delar man också ut rent heroin åt narkomanerna. Vill vi verkligen ha en sådan utveckling i Sverige och Umeå? Nej. Narkomaner ska ha vård och hjälp att sluta knarka, inte hjälp att fortsätta sitt missbruk.

Vägbulor och båtturism på Nolia idag

Dagen har varit hektisk men intressant. Först några timmar i partiets monter på Nolia. Härligt väder, många besökare.

Frågan om Umeås vägbulor dök upp. Moderaternas uppfattning är densamma som tidigare: Vägbulorna är ett otyg. Dom ger inte några trafiksäkerhetsvinster, men resulterar däremot i sämre luftmiljö. Samtidigt vet vi att det egentliga trafiksäkerhetsproblemet i Umeå inte är bilisterna - utan cyklisterna! Det är där vi finner de allvarliga olyckorna i statistiken, inte bland bilisterna. Det enda vägbulorna lyckas åstadkomma är att bilarna drar mer bensin och släpper ut mer avgaser när det blir en sån ryckig körning mellan guppen.

Vi diskuterade båtturismen under en timme idag. Helt klart har båtturismen stor potential. Idag finns det ca 600 000 ägare av fritidsbåtar. Samtidigt är det omkring 900 000 svenskar som säger sig tänka köpa fritidsbåt i framtiden. Båtturismen är alltså på stark frammarsch. Västerbotten ligger sist i landet beträffande antal gästnätter, så vi har mycket att göra. En stor potental, om man så vill. Det ligger i Umeå kommuns intresse att kunna fånga upp denna turistgrupp. Många kör idag bara förbi Umeå med sin båt. Det krävs samarbete mellan privata närigsidkare, båtföreningar och kommunen. Ny stor gästhamn? Japp, det behövs. Men det är inte kommunen som ska bygga och driva den, det ska lösas av privata intressenter. Om det var vi överens.

Umeå och skatten

I juni beslutade fullmäktige om kommunens budget för 2008. Tyvärr blev det ingen skattesänkning, trots att Umeå har en skattenivå som ligger extremt högre än jämförbara kommuner. Av landets 290 kommuner ligger vår kommun på 259:e plats när det gäller skattenivån. Resultatet blir att umeborna har mindre pengar än övriga att röra sig med när skatten är dragen.

Jag har roat mig med att under några dagar titta igenom antagna budgetar och budgetförslag för ett antal storstäder och större städer (som Umeå brukar jämföra sig med). Genomgående är att alla kommuner poängterar att man ska eftersträva så låg skattenivå som möjligt, eftersom det ökar kommunens attraktivitet för människor och företag. Oftast verkar denna insikt finnas oberoende om det är en m-styrd eller s-styrd kommun. Låg skatt ses som något positivt och bra, något man är stolt över.

Varför vägrar sossarna i vår kommun att tänka i dom banorna? Varför ska umeborna tvingas betala de högsta skatterna i vårt land? Trots att kommunen dessutom går plus år efter år med ibland 100-tals miljoner kr. Trots strålande ekonomiska tider så fortsätter socialdemokraterna med Lennart Holmlund i spetsen att ta ut mer pengar än nödvändigt. År efter år. Umeå är i detta sammanhang sämst i klassen. Inga andra jämförbara kommuner har lika hög skatt, och vi kan dessutom inte påvisa bättre resultat i verksamheten.

Nolia och båttur

Har nu varit två dagar i rad på Stora Nolia. Alltid lika kul, särskilt när vi slipper regn. Man träffar mycket folk, inte minst när vi stått i moderaternas monter på området. Och när man inte står i montern så är det intressant att gå runt på mässområdet, i alla hallar och se på allt som bjuds ut till försäljning. Överallt fullt med människor i olika åldrar. Noterar dock att våra politiska motståndare - socialdemokraterna, vänstern och miljöpartiet - alla struntat i Nolia i år. Varför vet jag inte..

Blev intervjuad av radio. En av frågorna var hur det kan komma sig att jag och Lennart Holmlund verkar komma så bra överens. Svaret är enkelt. Man måste kunna skilja på sak och person. Även om vi har olika politiska uppfattningar och skilda ideologier, så innebär det inte att man måste hata varandra och ständigt bråka för bråkandets egen skull. Vi har olika politiska syn, men kommer bra överens på den personliga planet. Svårare än så är det inte.

Imorgon står jag dels i vår monter, dels ska jag vara med i en paneldiskussion om båtturismens möjligheter.

Apropå båtar. Har just kommit tillbaka efter en båttur på Umeälven. En av mina kompisar (tillika moderat gruppledare i landstinget) Edward Riedl har nämligen just köpt båt, så vi har varit ute i ca 2 timmar nu. Trevligt, och vi hade tur med vädret. Det var riktigt varmt faktiskt.

Bästa sysselsättningsutvecklingen på 37 år

Socialdemokraterna kan gnälla hur mycket de vill. Fakta talar sitt tydliga språk. Tillväxten, sysselsättningsökningen och investeringarna i Sverige blir högre än vad man tidigare kunnat hoppas på. Optimismen är stor i näringslivet och den svenska ekonomin rusar fram.

Nu får Alliansregeringens politik genomslag. Arbetslinjen återupprättas.

Enligt SCB växte BNP i den senaste kvartalsmätningen med 3,6 procent i jämförelse med året innan, vilket är en högre tillväxt än vad man tidigare trott. Sysselsättningen i näringslivet steg med hela 4,9 procent.

Inte sen man året 1970 började med dessa kvartalsvisa mätningar har sysselsättningsutvecklingen sett så god ut som nu. Det är alltså det bästa resultatet på - minst - 37 år.

Människor får jobb och slipper i allt större utsträckning vara beroende av bidrag för sin försörjning. Sverige är på rätt väg.

Det personliga ansvaret

För ett tag sen passerade jag Rådhustorget vid lunchtid. Stannade till och köpte en hamburgare vid en av kebabvagnarna. Satte mig sen på trappan vid gamla Rådhuset, som så många andra, och åt upp hamburgaren i lugn och ro.

Då kom jag att tänka på den debatt som ofta bryter loss kring kebabvagnarna och snabbmats-ställena kring torget: Max, Frasses och McDonalds. De får ofta mycket skäll för att deras gäster sen inte plockar upp efter sig - och resultatet blir ett nedskräpat torg. Det ligger väl något i den kritiken och man har också försökt skärpa uppsikten från dessa snabbmatskedjor om jag förstått saken rätt. En torgvärd har anställts för att hålla efter nedskräpningen på ett bättre sätt.

MEN. Problemet är ju faktiskt inte kebabvagnar eller McDonalds. (Sen kan jag hålla med om att det inte är så snyggt med alla vagnar på torget, men det är liksom en annan diskussion.) Problemet är ju alla dessa personer, som först köper maten och sätter sig och äter, men som sen bara kastar matrester och papper och muggar rakt ner på marken. Istället för att gå 5 eller 10 meter till närmaste papperskorg och kasta skräpet där. Det handlar om det egna personliga ansvaret!

Vi skulle komma långt i Umeå med arbetet att göra vår stad renare och mindre skräpig - om bara folk tog lite personligt ansvar och plockade upp efter sig. Vi skulle inom loppet av en sekund få ett rent torg, ett rent centrum. Utan att det skulle kosta skattebetalare eller näringsidkare en enda krona ytterligare.

Varför ska det vara så himla svårt att plocka upp efter sig?

Nerdrogade på krogen

Läser om de två kvinnor som inom kort tid har blivit drogade på krogen i Umeå. Det är ju rent ut sagt fördjävligt.

Bara tur att inget ännu 'värre' hände. Det är ju bara nån dag sen vi kunde läsa att antalet våldtäkter i Västerbotten hade ökat med 18 procent jämfört med förra året.

Vad är det för typer som roar sig med att försöka droga unga kvinnor? Och dessvärre är det ju uppenbarligen ganska lätt då många människor ute i vimlet lämnar sina glas obevakade (ja obevakade, det räcker ju med att man tittar bort för någon sekund för den delen).

Jag tycker att polisen i artikeln har förnuftiga råd. Det gäller att vara vaksam. Men då menar jag inte bara den enskilde som så klart bör hålla koll på sitt öl- eller drinkglas. Utan krogpersonal och vakter, liksom den stora majoritet av normalt funtade personer som går ut på krogar och discotek. Vänner måste se efter sina vänner. Håll koll på sånt som verkar skumt, och ropa till om man ser något. Det är inget som man kan vända ryggen till och hoppas att polisen ska kunna fixa. Tråkigt kan någon tycka, men vad är alternativet? Finns det personer eller gäng som är ute efter att droga ner och våldta kvinnor, så är det var och ens plikt att faktiskt vara vaksam.

Sånt här måste samhället reagera starkt på. Hoppas att polisen får tag på de skyldiga. Och att dessa typer i så fall får ett rejält straff.

Sol, underhållning och Bergman...

Nu kommer solen! Enligt väderprogonserna kommer den närmaste veckan vara den soligaste sedan i juni. Varmast ska det vara i Norrland. Det passar ju perfekt, med tanke på att Stora Nolia drar igång i Umeå nu till helgen och håller på 4-12/8. Jag kommer stå i moderaternas monter flera av dagarna - och det är alltid trevligare när det är sol!

Många brukar vara besvikna på Umeå som sommarstad. Det har länge saknats större evenemang under semestern. Men i år är det skillnad. Den här veckan händer det grejer. På torsdag är det showen Diggiloo på Nydala (med Lasse Holm, Lasse Berghagen, Linda Bengtzing mfl) och på fredag och lördag Citykalaset (med ex E-type, Velvet & Gert Fylking). Och förhoppningsvis blir det alltså bra väder och mycket folk.

Ingmar Bergman har varit på allas läppar sista dagarna. Min egen favorit bland filmerna gick i repris igår på tv: Det sjunde inseglet. När jag gjorde lumpen på I21 hade vi för övrigt vi en kille på logementet, ett yngre plutonbefäl (som jag tyvärr glömt namnet på), som kunde recitera dialogen mellan riddaren Antonius Block (Max von Sydow) och Döden utantill. Det var ett stående och uppskattat inslag vid olika fester.