Alejandro Caviedes (s)

Vem som spärrar in en sosse först!

Han e vart, han e där, han e Mr Cool (Snook)

 

Tidigare har jag beskrivit vilken kreativitet som präglar de metoder som högerdebattörer på vk-bloggen tar till bruk när deras argument tar slut. Kommunistkoret är en klassiker. De spelar det kortet alltid när de känner sig trängda i ett hörn. Fungerar inte det så erbjuder anonymiteten ett helt spektrum av möjligheter. Alltifrån personpåhopp till att utge sig för att vara sossar och slänga ur sig dumma kommentarer som de på så sätt försöker få sossarna att få skulden för.

          Men de måste ha börjat bli desperata när de inte bara utger sig för att vara sossar, utan t.o.m. genom dataintrång loggar in hos vänsterbloggare och hotar andra bloggare i deras namn. Deras desperation kan inte känna några gränser när dessa hot t.o.m. fotas och läggs upp som ”bevis” såsom företagaren Paul Redstig tillika moderatpolitiker från Vindeln gör på sin blogg mot P-O Moström.

          Först polisanmäls KG Abramsson (s) efter att han anklagats av centerpartister för att ha uttalat ett hot han bevisligen aldrig uttalat, som jag tidigare visat. Och nu visar moderater upp planterade bevis mot P-O Moström. Är det här en tävling om vem som är snabbast på att spärra in politiska motståndare?

          Frågan är vem som hackade sig in på P-O:s blogg och skrev följande hot:

Nå Paul Nu får du tid till kl. 12.00 imorgon söndag på dig att svara på mina frågor annars kommer det att ”hända saker”. Vi inom vänsterrörelsen är inte att leka med..... vi vet vad du heter och vi vet var du bor..... (3 okt 2010, 22:27)

          Det hade varit mer spännande om inte förövaren hade lämnat så många spår bakom sig. Men tyvärr så lämnades i P-O:s namn ett par inlägg före hotet som verkar avslöja en hel del:

Jo jag erkänner...det är pinsamt med politiker som inte begriper sig på IT-teknik utan bara drömmer om Ådalen 31. (3 okt 2010, 21:11)

Jo, jag är vad en del kallar rödvinskommunist, jag kör inte svensk bil trots att jag kräver skattebetalarnas insatser, jag bor i hus men föraktar alla som har pengar men har även råd att förtidspensionera mig av egen kraft och inte misnt jag föraktar och förtalar alla mina tidigare arbetskamrater samtidigt som jag äskar skattehöjningar för alla andra.....leve socialismen. (3 okt 2010, 21:54)

          Vänta nu! IT-teknik, Ådalen 31, förtidspensionera... vars har jag sett alla de uttrycken förut? Är det inte sånt som ett visst internettroll med signaturen Mr Cool jämt brukar tjata om? Detta troll, vars hobby tycks vara att tracka vänsterbloggare, är ju vida känt i våra kretsar.

-Enligt honom är vägen till tillväxt precis IT-teknik, som han redan -07 skrev:

Vår överlevnad och konkurrensförmåga ligger i att bli ännu bättre och effektivare på bl.a. teknik och IT. (2007-02-10 16:15)

-Ådalen 31 är hans favorituttryck när han vill uttrycka sig nedsättande om oss, som han visat sedan -08:

Men en sak är klar, facket måste förnya sig och inte leva kvar i Ådalen –31. (2009-12-06, 14:58)

Men LAS betyder mycket för vänsterretoriker som helst längtar tillbaka till Ådalen ?31. (19/05 10:15 2009)

Mot den bakgrunden så ber jag dig med enkla ord förklara vad STORKAPITALET är för något som för mig låter som retoriskt vänsterflum a la Ådalen ?31 (2008: 12/07 12:12)
 

-Vad gäller förtidspensionering är det ngt han oftast berättat om sig själv för oss:

Det är uppskattningen från bl.a. detta som har gjort det möjligt för mig att flytta utomlands och pensionera mig i tidig ålder. (2009 18/05 20:11).

Jag pensionerade mig vid 55 (2009 17/05 11:12)
 

         En slump?

          Varifrån det här trollet kommer är dock okänt. Vissa spekulerar om att han är moderat från Vindeln. Jag tror att han mer troligt har sina sympatier hos Sverigedemokraterna, som han verkar visa här. Men det får han själv svara på. Liksom Redstig (m) får själv svara på vad det finns för kopplingar mellan de 2, om de nu inte är samma person, det vill säga. Det vill inte jag spekulera i.

 


Uppdaterad: Sunday 21 February 2010 klockan 05:30

27 Kommentarer

+ Skriv kommentar Skriv kommentar
Tant

Minna Toivanen säger:

Jag har fan inga ord för det här, det är fan horribelt. Vilket jävla troll!

Wednesday 11 August 2010 klockan 22:23

PepeBayer

Alejandro Caviedes svarar:

Ja, det är bara tur att han inte varit på min blogg på ett tag. Tyvärr så försvinner han aldrig helt, utan kommer alltid tillbaks med jämna mellanrum :(. Han har trakkat vänsterbloggare i flera år.

Wednesday 11 August 2010 klockan 22:48

Mr Cool säger:

Moström har ju över en tid raljerat över det han kallar dataintrång och enligt uppgift så skall han ha 100000 kr av mig för följande svar på hans inlägg

http://blogg.vk.se/pom/2009/09/24/pensionarerna-till-attestupan-138388

Mitt svar som tydligen skall kosta mig 100000 kr löd som följer....

Moström, om du söker efter en ättestupa så vill jag minnas att det finns en på ganska nära håll.....Malå.

Men varför så blygsam Moström eftersom du kan kräva minst en miljon av Malå kommun för detta övertramp.

Och detta kallar du BEVIS för att dataintrång har skett.....

Jag saknar ord.

Thursday 10 June 2010 klockan 17:34

peterburstrom

Peter Burström säger:

Hehe, jag tänker inte gräva ner mig i detta rent personligen iallafall, då det tycks finnas kunniga privatdeckare som hervoris som löser ut detta problem ändå.

Däremot är jag förstås glad att Alejandro använt en bild på en ovanligt snyggt målad Ogre Bull från warhammerarmén Ogre Kingdoms (som jag själv spelar), för att representera internettrollen. Fast jag tror att man brukar översätta "ogre" till "rese" på svenska.

Keep up the good work!

Monday 01 March 2010 klockan 14:36

Hervoris säger:

1 Ganska tydligt, 17/5 09 användes devisen första ggn, och inte av Moström. 3/10 igen -inte av Moström osv.
2 Metoder ja, man kan förstöra för andra på många sätt, materiell förstörelse kanske inte det värsta sättet.
3 Byter ämne igen- hoppas bara sonen är en klok lärare, som kan hantera ungdomar i tonåren utan att falla ur.

Friday 26 February 2010 klockan 21:09

Mr Cool säger:

Hervoris,hur många gånger har Moström skrivit sitt "upprop"? Men det är givetvis inget problem för dig...men det hela kommer att rinna ut i sanden då det visar sig att Vindelbloggaren själv loggat in på kontot.

Men jag pratade med min son för en stund sedan och han är lärare. Skolan hade fått en vägg nedsprejad med färg med texten "Inför planekonomi annars klimatbarbari". Jag trodde i min enfald att det var just dom planekonomiska länderna som legat i täten när det gäller miljöförstöring.

Men annars så känns ju metoderna igen, vandalisering och förstörande av andras egendom.

Friday 26 February 2010 klockan 19:01

Hervoris säger:

Inte så märkligt alls, du har nu själv skrivit så minst 3 ggr, och börjar nu känna igen dina egna ord!
Upprepning är bra för minnet.

Friday 26 February 2010 klockan 17:51

Mr Cool säger:

Moström suktar ivrigt efter att få veta vad jag heter och var jag bor bara för att visa att han "inte är att leka med".

Är det inte just detta som som hans "upprop" om att lämna info om mig som person handlar om????

Märkligt, jag tycker mig känna igen det där.....

Friday 26 February 2010 klockan 15:42

Mr Cool säger:

Moström, fortsätt du med ditt Blomqvistande men för att hjälpa dig på traven så gör man så här för att dölja sin IP-adress. Anslut till Internet via ett allmänt trådlöst nätverk på en oövervakad plats. Spoofa MAC-adress. Se till att få anslutningen till SMTP servern krypterad och kör helst via Proxies. Voila. Väldigt väldigt svårt att spåra

Wednesday 24 February 2010 klockan 21:59

PepeBayer

Alejandro Caviedes svarar:

haha, de är ju dig på spåret Mr Cool. Nervös?

Wednesday 24 February 2010 klockan 23:39

pomos

Per-Ola Moström säger:

Upprop: Undersökningshjälp!

Har kollat upp "mr Cools" kommentarer från en Storumandebatt. Hans artiklar finns här:

http://framtid2030.se/denillasinnademrcool/MrCool_bevis.htm

Kan någon tipsa: bloggfarfar@gmail.com

Tack på förhand!

Wednesday 24 February 2010 klockan 20:02

pomos

Per-Ola Moström säger:

Tack för det Hervoris. Inlägget ska jag skriva ut och delge till förundersökningen. "MrCool" har tydligen rötter i Storuman??

När man kommenterar en artikel på VK så lämnar man ju såväl IP-nummer som mejladress till VK!

Någon kanske känner någon vilsen moderat i Storuman?

Mejla i så fall mig på bloggfarfar@gmail.com.

//p-o

Det här ska bli intressant!

Tack för tipset!
Tack igen!

Wednesday 24 February 2010 klockan 19:52

Hervoris säger:

Den 17/5 09 var ordalydelsen så här i en kommentar skriven av höga vederbörande;
http://www.vk.se/Article.jsp?article=277393
"... vittnen under devisen ?jag vet ditt namn och jag vet var du bor?.."
Ganska tydligt!

Wednesday 24 February 2010 klockan 16:31

PepeBayer

Alejandro Caviedes svarar:

Bra gjort Hervoris! Du är en riktig detektiv du ;)

Wednesday 24 February 2010 klockan 23:37

Arbetare säger:

Nu har jag bestämt mig- det får baske mig bli champagne denna gång!

Wednesday 24 February 2010 klockan 11:22

Mr Cool säger:

Jag noterar lite förnöjt att "gatans parlament" redan dömt mig för dataintrång. Men det är bara bra att läsarna får en insikt i var vänstern står när det gäller lag och rätt. T.o.m. den erkända Stieg Larssons böcker anses delvis inte vara skrivna av honom själv men ni kanske vet bättre besked om detta? Bilbränder, srenkastning och vandalisering brukar annars stå högt på extremvänsterns agenda och andra får betala kalaset. Men skåla inte i rödvin för tidigt.....

Tuesday 23 February 2010 klockan 18:05

Arbetare säger:

I Ipredlagens tidevarv kan man anonymisera sin IPadress. En Itkunnig person (vem var det nu igen som är Itkunnig) som vill göra intrång, lämnar förstås inga sådana spår.

Efter spaltmetrar av kommentarer, är sättet att uttrycka sig däremot ganska känt numera.
Det räcker för mig så länge.

Monday 22 February 2010 klockan 14:34

Johan Karlsson säger:

Moström torde väl vara den som mest av alla far med osanningar, personangrepp och förtal. Intressant också att Mr Cool orsakar sånt huvudbry bland vänsterns rödare anhängare. Själv skrattar jag ofta då jag läser hans inlägg. Karln har verkligen en förmåga att klä av vänstern dess argument och peka på det absurda och motsägelsefulla i deras resonemang. Sen kräver det nog en viss distans till vänsterideologierna för att inse hur relevant mkt av hans kritik är. Lita grann som att slå straffspark mot öppet mål. Problemet är bara att målvakten står i omklädningsrummet och tror att han räddat.

Monday 22 February 2010 klockan 11:24

pomos

Per-Ola Moström säger:

Det är nu upp till allmän åklagare att ta ställning till om förundersökning skall inledas.

Jag har krävt skadestånd av den som gjort inbrottet, hoten och ärekränkningarna. Samt krävt av VK att Redstigs artikel tas bort från VKbloggen då det är ett falsarium.
Det inlägget är ett underlag för min anmälan så nu är också Paul med i spelet att sprida ärekränkningar mot mig!

Tack Alejandro för din tydliga analys!

Monday 22 February 2010 klockan 10:17

Mr Cool säger:

Peps, jag har allt hår kvar...det är Vindelbloggaren som är flintis.

Men det är en bra argumentation du för.

Monday 22 February 2010 klockan 08:03

Mr Cool säger:

Arbetare, bara för att du använder ordet "illasinnad" som är ett klassiskt Mostömuttryck så drar jag inte slutsatsen att du är han. Men om du vill vältra dig i illsasinnade kommentarer, osanningar, förtal så läs gärna igenom vad Moström skrivit över tiden. Jag tar gärna seriösa debatter med hövlig argumentation men kan givetvis anpassa tonläget. Du anklagar mig indirekt för intrång men jag vill erinra om att det är Moström som blivit avstängd p.g.a. olämpligt och obalanserat uppträdande samt hot och inte jag. Att Alejandro vill hänga ut mig står klart men det tar jag.

Monday 22 February 2010 klockan 08:01

Peps säger:

Jag vet inte hur många gånger jag nu kollat på det där videoklippet. Och jag blir inte less! Jag älskar när Mr Cool tappar kepsen och så får man se att han är flintis. Är det så du ser ut Mr Cool? Eller ser du snarare ut som trollet högst uppe? Fast han är också flintis.

Monday 22 February 2010 klockan 03:39

Arbetare säger:

Mycket tråkigt att se en inställning som "för ni verkar ju likt A-lagare väl känna varandra". Saknas vänner i ditt liv? Måste vara svårt. Tydligt är att något är fel annars skriver man inte upprepat så illa menat.

Tyvärr känner iaf jag ingen av bloggarna på VK, inte en enda. Däremot reagerar jag när jag ser påhopp. förtal, illasinnade kommentarer. Dessutom tom intrång.
Jag reagerar och agerar med ord- och- hoppas jag som varje annan anständig varelse skulle göra, om ngt är snett.

Sunday 21 February 2010 klockan 23:27

hårt arbetande säger:

Det framgår tydligt att det inte är Moströms åsikter som skrivits, förutom möjligen hotet (han verkar ju verkligen hata moderater. Speciellt Vindelns). Däremot kan det ju tänkas att man kan låtsas bli hackad. Endast med en utredning får vi veta sanningen. För borde inte VK kunna se vilket IP-num kommentarerna sänts från? Enligt VK (på POMs blogg) så såg det ut som det var bloggaren d v s han själv. Menade de då att de inte kollade IP-num? Sen är det riktigt korkat att skriva ord och uttryck man själv slänger sig med (Mr Cool-fallet). Tror mer på någon annan som läst & hållit med Cools komm.

Sunday 21 February 2010 klockan 19:55

Mr Cool säger:

Man skall inte ropa hej förrän man är över bäckenet fick jag en gång lära mig då jag raggade tjejer på Universum eller på Blå Aveny. Låt nu Moströms anmälan visa vem som skrivit inläggen och jag är helt övertygad om att det inte skett någon form av intrång över huvud taget. Men det är väl bra om ni stöttar varandra för ni verkar ju likt A-lagare väl känna varandra. Men det är också bra att ni känner er påverkade av min motargumentation för det är just det som är meningen. Lögner och förtal sporrar mig att skriva. Men dra gärna era slutsatser eftersom dom kommer att visa sig vara felaktiga....

Sunday 21 February 2010 klockan 19:00

PepeBayer

Alejandro Caviedes svarar:

påverkade av din motargumentation? jag önskar du faktiskt kom med motargument

Sunday 21 February 2010 klockan 23:43

Arbetare säger:

Oj, man blir mållös, ja ordlös.
Tydligen tar argumenten slut, och man drar sig inte för andra mörka metoder.Tillägg;
"Vakna upp ur din rödvinsdimma.....
lördag 30 januari 2010 klockan 22:11"

"och rödvinskommunisten NN instämmer"
2008-12-11 13:14 Båda skrivet av densamme
Man blir mörkrädd, tack Alejandro, och var försiktig, dessa är inte att leka med

Sunday 21 February 2010 klockan 13:01

Skriv kommentar

Prenumerera på kommentarer via RSS