Alejandro Caviedes (s)

Privata aktörer ska granskas

Tack vare den svenska offentlighetsprincipen har missförhållanden inom den offentliga välfärden upptäckts och debatterats. Vi vill nu ställa motsvarande krav på de privata aktörer som verkar inom den skattefinansierade välfärden. Skattefinansierad vård, skola och omsorg är ingen marknad och de företag som verkar där måste leva upp till medborgarnas högt ställda krav på insyn i både verksamhet och ekonomi. Hur våra gamla vårdas eller hur skattepengar används ska inte vara företagshemligheter. De anställda ska ha meddelarskydd.

Ovanstående text är ett utdrag från socialdemokraternas kommunala handlingsprogram för 2010-2014. I programmet finns allt det som vi tänker genomföra när vi vinner valet i kommunen.

Tidigare inlägg om vår kamp för att stärka offentlighetsprincipen hittar du här:

-Kasta bort munkavlen (2010-01-25)

-Entreprenader måste få granskas (2010-01-27)

-Bussföretaget måste granskas (2010-02-26)

-Stopp på hemlighetsmakeriet bland privata utförare (2010-05-03)

 


Uppdaterad: Friday 16 July 2010 klockan 14:29

2 Kommentarer

+ Skriv kommentar Skriv kommentar
rawk

Andreas Jansson säger:

Håller fullständigt med!

Friday 16 July 2010 klockan 20:46

Working Class Hero säger:

Privata företag som utför upphandlingar inom skattefinansierad välfärd ska granskas lika hårt som övrig offentlig verksamhet. Går de inte med på det ska de heller inte få utföra skattefinansierad välfärdsverksamhet. Det bästa vore om kommuner och stat står för välfärden. Vill jag köpa en tv går jag till ett privat företag men behöver jag sjukvård ska privata inte få tjäna en spänn på det. Sjukvård, skola och omsorg ska inte få röras av kapitalets giriga herrar, aldrig! Leve en gemensamt finansierad välfärd, nu och för alltid!

Friday 16 July 2010 klockan 16:51

Skriv kommentar

Prenumerera på kommentarer via RSS