Alejandro Caviedes (s)

Rätten till heltid - det är de värda

Årets val innebär ett slag under bältet mot jämställdhet. Ngt måste ha hänt i samhället när idéer om jämställdhet inte längre är lika självklara som de var för några år sen.

          Vi gick till val på att införa rätten till heltid men vi mötte starkt motstånd. Inte minst från Reinfeldt som menade att det skulle leda till ökad arbetslöshet, ngt som ur vetenskaplig synpunkt kan starkt ifrågasättas, som jag visat tidigare. Dessutom är det ett argument som enbart hörs när kravet på heltid reses inom kvinnodominerade branscher, medan det aldrig varit ett problem att garantera heltid när branschen är mansdominerad. Kolla bara på butikskedjorna, där de som jobbar på butiken (oftast kvinnor) får nöja sig med deltid, medan de som jobbar på lagret i anslutning till samma butik oftast får jobba heltid. Har alltså ett och samma företag råd att anställa på heltid bara när det gäller män på lager men inte kvinnor på butik?

          Alliansens väg till jämställdhet på arbetsmarknad handlade föga förvånande om pigavdraget, som Maud Olofsson (c) menade underlättar för kvinnor att starta eget inom städbranschen. Dels är det märkligt hur man kan tycka att det främjar jämställdhet att skatteresurser går till att betala notan för städtjänster överklassens män betalar för att slippa ta sitt ansvar för hushållsarbete. Men dels måste man leva i en helt annan verklighet för att inte inse att det finns fler deltidsarbetande kvinnor som vill gå upp i heltid än de som vill starta eget.

          Nu är det färdigtjafsat med borgerligheten. Nu gäller det att gå från ord till handling. Borgarna vann riksdagsvalet, men såväl i kommunen som landstinget är det  vi som styr, och vi tänker göra rätten till heltid en verklighet för landstingets och kommunens anställda. Så mkt som de arbetar för välfärden är de värd detta och mycket mer.

 


Uppdaterad: torsdag 07 oktober 2010 klockan 01:39

22 Kommentarer

+ Skriv kommentar Skriv kommentar

Uffe N säger:

Det torde bli en balansgång: precis "rätt" mängd kassor öppna för att hantera den kundtillströmning som man kan vänta sig vid varje enskilt tillfälle, men med någon reservplan för de tillfällen då det kommer en fler kunder än man väntat sig.

söndag 10 oktober 2010 klockan 11:23

PepeBayer

Alejandro Caviedes svarar:

Mitt svar är ngt långt för att kunna inrymmas här, så jag tillägnar ett helt blogginlägg åt att svara på dina indävndningar. Det publiceras idag. Håll utkik ;)

måndag 11 oktober 2010 klockan 06:34

Uffe N säger:

Men för chefen på snabbköpet blir det lite av en gissningslek: hur många kunder kommer det mellan 0900 (när de öppnar) och 1100? Och hur många kassor måste vi ha öppna för att hantera det kundflödet på en rimlig tid? Hur många kunder kommer det under lunchrusningen, och hur många kassor måste vara öppna? Hur många kommer under rusningen på fredag eftermiddag och hur många kassor måste vara öppna?

Självklart skulle chefen kunna bestämma att vi skall alltid ha alla kassor öppna, men då tror jag att chefen ganska snart får leta upp ett annat jobb.

söndag 10 oktober 2010 klockan 11:22

Uffe N säger:

Självklart måste ett snabbköp ha personal närvarande så länge det är öppet. Men jag tror att det är ganska enkelt att veta när det kommer mer kunder än annars, och då bör chefen se till att ha mer personal i tjänst: rusningen på fredag eftermiddag torde vara återkommande varje vecka. Och rusningen några dagar före midsommarafton torde återkomma varje år, liksom rusningen dagarna före jul.

söndag 10 oktober 2010 klockan 11:21

Uffe N säger:

Men Alejandro: inget företag erbjuder deltid "bara" för att kapa lönekostnaden. Två 50%-ar kostar något mer än en 100%-are, så om man har arbete nog till en heltid så anställer man en person på heltid. Men vad skall man göra om man inte har arbete nog för att hela personalen skall ha heltid?

Ta exemplet med snabbköpet: ställa varor på hyllorna kan göras i god tid innan rusningen, men sitta i kassan kan bara göras när kunderna är där. Vad skall man då göra om kunderna väljer att komma ojämnt fördelade över dagen?

lördag 09 oktober 2010 klockan 22:14

PepeBayer

Alejandro Caviedes svarar:

ursäkta, det sklle stått "ringa in", inte "rnga dig"

söndag 10 oktober 2010 klockan 03:21

PepeBayer

Alejandro Caviedes svarar:

vaddå, har du tänkt att dig att arbetsgivaren ska ringa dig en person varenda gång det strömmar in kunder och så får han gå direkt efter att kunderna lämnat affärn, så får han komma in igen när det kommer in fler kunder, så får han gå direkt när de lämnat affärn? En butik måste ju va bemannad oavsett om det kommer in kunder eller ej. Jag fattar inte vad problemet är. Varför har vi kunnat lösa sysselsättningsfrågan inom mansdominerade branscher, medan det alltid blir ett jävla liv så fort det handlar om kvinnodominerade?

söndag 10 oktober 2010 klockan 03:07

PepeBayer

Alejandro Caviedes säger:

Vi kan ju inte tillåta att olönsamma företag ska kunna hävda sig på marknaden genom att sänka sina personalkostnader genom att enbart erbjuda deltidstjänster som det inte ens går att försörja sig på. Hellre att de konkurreras ut av de lönsamma företagen som har råd att erbjuda den typen av jobb som erbjuder den trygghet man vill ha på jobbet. Flertalet deltidare vill faktiskt jobba heltid, och då ska inte deltid vara normen på arbetsmarknaden, utan snarare en avvikelse för dem som av olika skäl inte vill gå upp i tid.

lördag 09 oktober 2010 klockan 17:02

PepeBayer

Alejandro Caviedes säger:

Det är ingen här som föraktar deltidsjobb, Uffe N. Socialdemokraternas förslag var inte heltid som skyldighet utan heltid som RÄTTIGHET. Dock är det så att flertalet människor som jobbar på deltid, önskar sig en heltid. Vad gäller mansdominerade brancher har fackföreningsrörelsen lyckats med kravet på heltider, men inom kvinnodominerade branscher har inte det kravet slagit igenom, och då är det dags att fundera på om inte lagstiftningen är rätt väg å gå när inte arbetsgivarsidan vill lösa det kollektivavtalsvägen.

lördag 09 oktober 2010 klockan 16:56

Uffe N säger:

Jag tycker faktiskt inte att man skall förakta deltidsjobb, bara för att de är deltidsjobb. För mig skulle det vara tämligen perfekt med ett väl avvägt deltidsjobb: jobbet håller mig med mat och husrum, och resten av tiden kan jag plugga.

Jag inser dock att många inte vill ha ett deltids jobb, och när jag själv pluggat färdigt lär jag vilja ha heltid jag med. Men det betyder inte att jag tycker illa om deltidsjobb.

lördag 09 oktober 2010 klockan 16:39

PepeBayer

Alejandro Caviedes säger:

Vad för slags jobb vill vi ha på arbetsmarknaden? Lågavlönade deltidsjobb inom pigbranschen? Eller jobb som går att leva på? För vad är det för vits att ha ett jobb, när det inte går att försörja sig på det? Så länge olönsamma företag inom handeln och restaurangbranchen tillåts att systematiskt erbjuda otrygga deltidsanställningar, kommer de alltid att ha en konkurrensfördel gentemot mer lönsamma företag som faktiskt klarar av att erbjuda jobb med rimliga villkor. Och då kommer vi få en arbetsmarknad liksom USA, där man måste ha 2 eller 3 jobb för att få ihop till en heltid

lördag 09 oktober 2010 klockan 15:57

PepeBayer

Alejandro Caviedes säger:

sysselsättningsgrad och anställnignsvillkor är inte samma sak, som du påpekar, men låg sysselsättningsgrad är oftast förknippad med dåliga anställningsvillkor också, så de hänger ihop. Kundtillströmningen tycker jag inte är så avgörande, pga att en affär ändå måste va bemannad när det är öppet.

lördag 09 oktober 2010 klockan 15:46

Uffe N säger:

Sedan har graden av sysselsättning inget att göra med hur tryggt arbetet är: det går hur bra som helst att ha en deltidare anställd tills vidare, lika bra som det går att ha en heltidare anställd på väldigt lösa grunder.

lördag 09 oktober 2010 klockan 07:29

Uffe N säger:

Nej, jag har ingen förklaring varför detalj- och partihandel skiljer sig åt. Men jag har en teori: är det inte så att detaljhandeln säljer mestadels (i stort sett uteslutande) till privatpersoner, medan partihandeln säljer mestadels till företag?

Den stora skillnaden mellan parti- och detaljhandel i detta fall är, gissar jag, att partihandeln sker till stor del via beställningar/leveranser utan att kunderna själva kommer till säljaren. Det betyder att personalen kan jämna ut arbetsbelastningen över dagens timmar utan att kunderna märker något: leveransen kommer med lastbil någon dag senare.

lördag 09 oktober 2010 klockan 07:27

PepeBayer

Alejandro Caviedes säger:

Om nu kundtillströmningen skulle va avgörande för fördelningen av sysselsättningsgraden, vad är det som förklarar att partihandel (som är mansdominerad) präglas av heltider, medan detaljhandel (som är kvinnodominerad) sällan erbjuder heltider till sina anställda? Kan du svara på det, Uffe N? I båda fall finns det ingen regelbundenhet vad gäller tillströmning av kunder. Den enda skillnaden är könsfördelningen.

lördag 09 oktober 2010 klockan 04:00

PepeBayer

Alejandro Caviedes säger:

Det exempel du anger säger ingenting. Det spelar ingen roll hur kundströmningsen ser ut, för du måste alltid ha anställda på restaurangen/cafeet under öppetiderna oavsett om det kommer in kunder eller ej. Det är helt oförklarligt varför du som restaurangägare ska ha 20 eller 30 st deltidare, när du kan ha 15 tillsvidareanställda typ... om det inte är så att du med avsikt vill ha dem anställda på ottrygga anställninsvillkor så de inte vågar ställa några krav av rädsla att förlora jobbet. Det är det som egentligen ligger bakom.

lördag 09 oktober 2010 klockan 03:56

Uffe N säger:

Det finns dock en arbetsgivare, som jag har arbetat åt, som systematiskt använder sin rätt att bestämma när personalen skall arbeta på ett för personalen väldigt negativt sätt.

Jag har nämligen arbetat inom äldrevården, och arbetsgivaren var kommunen.

Jag ser inget illa i jobbet som sådant, bara en detalj: det förekommer, ganska ofta, att man förutsätts arbeta tidig morgon, några timmar, och sedan sen eftermiddag. Man har alltså ett hål mitt på dagen, på flera timmar, då man inte får betalt. Men ändå så har arbetet knutit upp dig som anställd hela dagen!

fredag 08 oktober 2010 klockan 17:56

Uffe N säger:

För mig framstår det tämligen logiskt att den enda lösningen är att mängden kunder man kan vänta sig vid varje tillfälle är det som styr bemanningen. Om det då blir så att någon inte kan få heltid för att det inte finns jobb nog så får det bli så, jag hittar ingen annan lösning.

fredag 08 oktober 2010 klockan 17:53

Uffe N säger:

Hur skall denna ojämna kundtillströmning kunna hanteras, om alla i personalen skall arbeta heltid? Skall bartendern tappa upp ett antal öl i förväg så de är "färdiga" när kunderna kommer? Och skall kassören på snabbköpet scanna in lite smör, bröd, mjölk och ost i förväg för nästa kund, så går det snabbare när det är många kunder?

fredag 08 oktober 2010 klockan 17:52

Uffe N säger:

Låt mig ta två exempel: snabbköp och restauranger. I båda fallen är det så att mycket av det jobb som skall göras är beroende av när kunderna kommer. För snabbköpen kan jag tänka mig att de får en ganska liten mängd kunder hela dagen utom vid lunch då det kommer fler. Och fredageftermiddagar lär det komma ganska många.

För restaurangerna lär det vara liknande: väldigt få kunder hela dagen, utom vid lunch då det är fullsatt. Kanske att det kommer fullt med kunder även lördag kväll/afton.

fredag 08 oktober 2010 klockan 17:51

Johan Karlsson säger:

Obetydliga saker som forskning och verklighet har ju Partiet aldrig fäst någon större betydelse vid. Rätt till heltid vore ytterliggare en katastrof i den svenska arbetsmarknadspolitiken. Dessutom kvarstår frågan, om jag har rätt till heltid, så måste det ju per automatik innebära att någon annan är skyldig att tillhandahålla det. Hur tänkte ni tvinga människor att anställa någon de inte har behov av?

fredag 08 oktober 2010 klockan 14:14

PepeBayer

Alejandro Caviedes svarar:

Vad gäller den forskning som finns kring arbetslöshet är det nog borgerligheten som valt att se bort ifrån den, som jag visat i länken ovan. Det var också borgerligheten som la ner arbetslivsinstitutet, som bidrog med viktig forskning kring arbetsmiljö. Om du tycker rätt till heltid är omöjlig, hur kommer det sig att det aldrig varit ngt problem inom mansdominerade branscher? Det är obegripligt varför arb.givare ska ha en massa deltidare när deltidstjänster kan komineras ihop till en heltidstjänst.

fredag 08 oktober 2010 klockan 15:17

Skriv kommentar

Prenumerera på kommentarer via RSS