Anders Sellström (KD)

Sysselsättning: Riksdagsledamot KD, Ledamot i Finansutskottet, Ledamot i kommunfullmäktige Umeå samt Distriktsordförande i Västerbotten och partistyrelseledamot.
Bloggar om: samhällsfrågor i vardagen
Ålder: 48
Bor: Haga
Utbildning: civilekonom
Dröm: att få vara frisk och kry
Bästa egenskapen: analytisk
Sämsta egenskapen: för rakt på ibland
Husdjur: nej
Bil: Volvo V70
Intressen: innebandy, tränar på USM, slalom
Förebild: Alf Svensson och Vaclav Havel

Visar inlägg från August 2010

Mer studiemedel med Alliansen

Efter de röd-grönas besked om studiemedlen kan jag bara konstatera att det blev inte mycket med det.

Alliansen har ett skarpt besked att ge alla studenter. 1 juli 2011 blir det 500 kronor mer att röra sig med. De röd-gröna kan bara lova 100 kronor.

Det viktigaste för studenterna är den totala summan pengar som finns via studiemedlen. Alliansens beslut ger alltså mer än de röd-grönas till studenterna.

Om en student enbart skulle rösta utifrån vilken ekonomisk situation som ska gälla framöver torde valet vara enkelt.

20 dagar kvar till valet!

Bloggat från mobilen Botniabanans invigning. Regnet öser ned. 

Från mobilen

Botniabanans invigning. Regnet öser ned. 

S-affischer felaktiga

Socialdemokraternas affischer talar om 466 000 arbetslösa i Sverige. Problemet är att det inte stämmer. I juli var det 50 000 färre arbetslösa.

Sysselsättningen stiger och arbetslösheten sjunker i en rasande fart.

I sin TV-reklam anger (s) att det är över 200 000 ungdomar arbetslösa. Fel det också. Julisiffran från SCB är 157 000.

Arbetslösheten är fortfarande för hög efter finanskrisens härjningar. Nu går det dock snabbt åt rätt håll. Efterfrågan på arbetskraft från företagen ökar snabbt.

Volvo lastvagnar nyanställer likaså Komatsu. Rätt politik vid rätt tillfälle skapar nu ett efterfrågesug från företagsvärlden.

Höjda röd-gröna skatter på framförallt ungdomar skulle skada denna återhämtning anmärkningsvärt.

SD skapar olust

Sverigedemokraterna bedriver en politik som skapar en stark känsla av obehag.

Idag var det Umeås tur att få besök av detta partis företrädare. Det demonstrerades och det visslades och buades. Vänsteraktivisterna var många.

SD har en demokratisk rättighet att få hålla torgmöten Detta är solklart.

Deras politiska budskap ställer dock människor mot människor. Svarta mot vita. Usch och fy, det känns inte bra i hjärtat.

Är det ett sådant land en del vill att vi ska leva i? Jag vill inte det. Och jag hoppas de som eventuellt tänkt tanken att rösta på SD funderar en stund på den mänskliga aspekten i deras politik.

Jag vill ha ett mänskligare Sverige. SD går i motsatt riktning.

Avdragsrätt för gåvor

En av kristdemokraternas hjärtefrågor har varit möjligheten till avdragsrätt för gåvor till ideella organisationer.

Alliansens valmanifest innehöll just det löftet. Det kommer att bli ett lyft för föreningslivet och ideella föreningars möjligheter att bedriva sin verksamhet.

Sverige är ett av få länder som inte infört denna möjlighet. Nu kommer den....

För oss kristdemokrater är civilsamhället oerhört viktigt. Det utgör ett viktigt ben i att skapa ett mänskligare samhälle att leva i.

 

 

VK har fel

I en artikel i VK idag angående Rosa huset har VK:s journalist skrivit fel.

Den överklagan som byggnadsnämnden beslöt att skicka in till regeringsrätten angående kammarrättens rivningsbeslutet för Rosa huset, ställde inte vi kristdemokrater oss bakom.

Kristdemokraterna och moderaterna var de partier som yrkade avslag på att byggnadsnämnden skulle överklaga kammarrättens beslut att fastighetsägaren skulle få riva Rosa huset. Inte fp som det stod i artikeln.

Rosa huset är i så dåligt skick att det är dags att låta domslutet nu få ha sin gång.

Inför en elevhälsogaranti

Inför en elevhälsogaranti

Det är inte rimligt att en elev som mår dåligt idag måste vänta till onsdag nästa vecka för att få träffa skolsköterskan eller en månad för att få träffa kuratorn.
 
Nu satsas rktade insatser till skolhälsovården av Alliansregeringen. Vi kristdemokrater vill få till en elevhälsogaranti, som innebär att en elev under sin skoldag ska få hjälp och stöd av någon inom elevhälsan.
 
Elever ska inte behöva vänta om behov av kontakt med elevhälsan uppstår.

Lokal reklamfilm (kd)

Kristdemokraternas lokala reklamfilm kan ni nu se på youtube. Den kommer att gå i TV4 mot slutet av valrörelsen. En 15 sekunders variant går för fullt på SF bio just nu.

Hoppas ni gillar den.

Supermiljöbilspremie

Supermiljöbilspremie för framtidens bilar

Ännu ett steg i att sätta fokus på utsläppen som problem och inte bilarna.
En premie ska införas på 40 000 kr till konsumenter som köper bil som släpper ut högst 50 gram CO2/km. Premien gäller oavsett teknik, men stimulerar de allra effektivaste miljöbilarna, i dagsläget elbilar och laddhybrider.
Dessa bilar spelar en central roll för att driva på mot en fordonsflotta oberoende av fossila bränslen.
Premien införs under mandatperioden, med en bedömning att omfatta cirka 5000 bilar under mandatperioden.

Bloggat från mobilen Kristdemokraternas valbuss är på turné. 

Från mobilen

Kristdemokraternas valbuss är på turné. 

Alliansregeringen stärker välfärden

Då har Alliansregeringen åter kommit överens om ytterligare satsningar och resurser på vår gemensamma välfärd.

Idag meddelades att 5,8 miljarder kronor förstärker äldreomsorg och sjukvård kommande mandatperiod.

Under detta år har kommuner och landsting förstärkts med 17 miljarder kronor. Framöver fortsätter Alliansregeringen sina succesiva ökningar av resurser i takt med att ekonomin så tillåter.

Välfärdens kärna förstärks utan att statsfinanserna havererar. Ansvarsfull politik som håller på lång sikt.

 

Staden mellan broarna

Är det nu proppen går ur för projektet "staden mellan broarna"?

Jag gör i varje fall den tolkningen i och med att Balticgruppen nu lämnar in ett förslag till detaljplan för området.

Nu börjar processen som ska leda fram till ett detaljplaneförslag som kan antas och därmed utgöra starten för det fysiska byggandet.

Det måste dock gå undan om det ska vara klart till 2014.

Bloggat från mobilen Alliansen inviger vallokal i Malmö.

Från mobilen

Alliansen inviger vallokal i Malmö.

Pensionärerna

Pensionärerna och deras inkomstskatt diskuteras för fullt. Kristdemokraterna har i alliansregeringen varit det parti som drivit fram de skattesänkningar som redan är gjorda och som beslutats komma.

5,5 miljarder har skatten på pensioner hittills sänkts. Den 1 januari 2011 sänks den med ytterligare 5 miljarder. I Alliansens valmanifestet som kommer inom kort kommer ytterligare skattesänkningar. Summan är dock okänd.

Socialdemokraterna har aldrig sänkt pensionärernas skatter under sina 12 år vid regeringsmakten (1994-2006).

Alliansen har genomfört 2 stycken sänkningar och beslutat om en tredje. Den fjärde kommer snart.

Vem är trovärdigast när det gäller att i verkligheten genomföra skattesänkningar?

Slopa taxeringsvärdet

Kristdemokraterna har varit det parti som drivit igenom förändringarna inom fastighetsbeskattningen. Idag har den försvunnit och ersatts av en kommunal avgift.

Vi är mycket glada för det som skett inom fastighetsbeskattningens område men vi är inte nöjda. För att en gång för alla förpassa fastighetsbeskattningens ok till historieböckerna måste även taxeringsvärderingen tas bort.

Det skulle spara en hel del skattemedel som kan gå till andra viktiga välfärdssatsningar och det skulle omöjliggöra för klåfingriga politker (läs röd-gröna) att införa fastighetsskatten igen.

Kristdemokraterna är det parti som nu går vidare med detta förslag in i nästa mandatperiod.

Bra med vinst!

"Både i det lilla och i det stora är vinstmöjlighet bättre för patienterna. Det borgar inte bara för mer effektivitet. Det möjliggör också nya investeringar i vården, liksom det har gjort på skolans område. På sikt förbättras också vården eftersom konkurrens och mångfald leder till en mer dynamisk utveckling av nya lösningar".

Citatet är hämtat ur en alldeles utmärkt artikel i Newsmill skriven av kristdemokraternas partiledare Göran Hägglund.

Den handlar om synen på vinst inom den offentliga sektorn. Ska företag och föreningar som levererar skolundervisning och vård få gå med vinst?

Ska NCC eller SKANSKA fortsatt få göra vinst på skattemedel när de bygger hus och vägar åt kommunen eller landstinget?

Göran Hägglund fortsätter:

"Genom att utesluta möjligheten att ett företag eller en enskilt praktiserande vårdgivare faktiskt har förmåga att hitta nya sätt att bedriva vården - som i praktiken kan innebära kortare väntetider för patienten och högre kvalitet - utesluter socialdemokraterna också en fantastisk möjlighet att få en bättre och mer effektiv vård genom mångfald".

Ungdomsdomstolar - bra FP

Kristdemokraterna var tidigare ensamma om att driva förslaget om särskilda ungdomsdomstolar, men har nu fått sällskap av Folkpartiet på den punkten. Det är bra.

Folkpartiet går nu ut och kräver särskilda ungdomsdomstolar, något som Kristdemokraterna alltså gjort länge.

När unga misstänks för brott är det extra viktigt att rättsväsendet agerar omedelbart. Den unge brottslingen är ofta i början av en kriminell karriär och om samhället med tidiga, tydliga åtgärder går in och stoppar denna bana är mycket vunnet.

För att korta tiden mellan brott och lagföring har Kristdemokraterna ett förslag om att särskilda ungdomsrotlar inom åklagarväsendet och särskilda ungdomsdomstolar inrättas för ungdomar mellan 15 och 18 år.

Det är ett förslag som vi lanserat tidigare och nu när Folkpartiet ansluter sig till det ökar möjligheterna att få igenom det, bra FP.

Höghushotell i Umeå

Snart kan det faktiskt vara en verklighet. Att vi får ett nytt höghushotell i Umeå.

Det som nu håller på att ta form i kvarteret Thor (kvarteret med Åhlens) ser oerhört bra ut. Ett höghushotell anpassat till den omgivande staden. Umeå växer och det behövs mer central hotellkapacitet i samma takt.

Om nu inte en del bromsklossar sätter sig på ändan och överklagar i oändlighet kanske vi har detta klart till 2014, kulturhuvudstadsåret.

Skrota 150-regeln i Umeå

Jag tycker det är dags att skrota regeln om att det på tomter inom Umeå kommuns fritidshusområden inte får byggas mer än totalt 150 kvm.

Dags att också inom Umeå kommun ta bort begreppet fritidshus.

Regeln om max 150 kvm har funnits länge i olika skepnad. Den har, anser jag, nu spelat ut sin roll. I ett modernt samhälle måste varje förutsättning bedömas för sig och där ska inte generella regler likaför alla gälla.

Varje område, varje tomt, varje fastighet och varje ställe har sina förutsättningar och sin möjligheter och begränsningar. Det ska vara vägledande när ramarna för ett hus byggyta ska fastställas.

Ingen skulle acceptera att samma maximala byggyta ska gälla för alla fastighetsägare inom tätorten oavsett karaktären på området.

Inom tätorten tas hänsyn i varje enskild detaljplan vilken byggrätt som gäller för respektive fastighet. Varför ska samma förhållningssätt inte gälla utanför tätorten?

Även fritidshusbegreppet håller i praktiken på att försvinna. Idag byggs överlag de flesta hus i fritidshusområden med en standard som klart överstiger ett hus som enbart har syftet att klara boende några sommarveckor.

Skrota därför regeln om max150 kvm i fritidshusområden och ta även bort fritidshusbegreppet.

Vattenfall och tillväxt i norrland

Har inne en debattartikel i dagens VK, replik på Jonas Sjöstedt (v), som beskriver min syn på hur vi kan utveckla Vattenfall och samtidigt nå målet om avkastning från fallrättigheterna till norrlandskommunerna.

I VK den 27/7 replikerade Jonas Sjöstedt (v) på min och Mats Odells debattartikel om vår syn på Vattenfalls framtid och möjligheterna för tillväxten i Norrland. Jonas Sjöstedt, glömmer som oftast vänsterpartister gör, att nya energilösningar kräver oerhört mycket nytt kapital.

Att använda Vattenfall som bolag i detta arbete verkar vi vara överens om. Behovet för Vattenfall av nytt kapital, tillförande av ytterligare kompetens och chansen att kombinera detta med ökad tillväxt i Norrland, har vänsterpartisten Sjöstedt missat.

Sverige har en enorm potential att vara det land som på allvar rycker ifrån andra länder i utvecklingen av förnyelsebar energi. Sveriges trumfkort i detta arbeta är det statligt ägda Vattenfall. För att vi som land ska kunna göra detta ryck och hänga på oss ledartröjan behövs en hel del nytt friskt kapital. Vi talar om ett behov på många miljarder.
Men det krävs också att Vattenfall som bolag effektiviserar sin nuvarande verksamhet ytterligare och att kompetens utifrån förstärker den i bolaget befintliga. Att i kombination med det ovan beskrivna även säkra fallrättigheterna i framförallt Norrland för all framtid är då möjligt. Att dessutom en årlig avkastning från dessa fallrättigheter återförs till de norrländska kommunerna skulle öppna helt nya möjligheter att stärka Norrlands tillväxt på sikt. Vad har Sjöstedt emot det?
Exempelvis skulle nytt kapital kunna tillföras Vattenfall genom en försäljning på 10 % av aktiekapitalet. Mellan 40 – 50 miljarder skulle kassan i bolaget förstärkas med för satsningar på utvecklingen av förnyelsebar energi. Fallrättigheterna säljs överhuvudtaget inte utan ”hyrs” av bolaget för rätten att nyttja dessa. En hyresavgift tas ut årligen som kommer de norrländska kommunerna till del.
Vi ser detta upplägg som fördelaktigare för dels säkrandet av att fallrättigheterna inte kommer andra än Sverige som land tillgodo och att vi dels skapar ett bolag med enorma utvecklingsmuskler i jakten på nya innovationer inom utvecklandet av förnyelsebar energi.
Vattenfall behöver moderniseras och är i starkt behov av nytt kapital. Sverige behöver stärka den potential vi har som marknadsledande inom energiutvecklingen. För oss som bor i Norrland är det dags att vi får kompensation för det intrång vattenkraften utgör i våra älvar. Om dessa tre moment kan genomföras varför då vänta?
Jonas Sjöstedt försöker blanda in frågan om uranbrytning i debatten. Idag är det så gott som omöjligt att få tillstånd till uranbrytning med de miljölagar vi har. Om tekniken på sikt utvecklas så att uranbrytning klarar gällande lagstiftning har jag inget principiellt emot det.

Stenhårt

Kampen om regeringsmakten är stenhård. Det är oerhört jämnt i alla opinionsmätningar.

Två frågor som alla måste ställa sig.

Vilket block vill jag ska vinna regeringsmakten?

Vilket parti inom det blocket vill jag lägga min röst på?

Som jag skrev igår handlar det om helheten i politiken. Oavsett vilket parti jag röstar på kommer det partiets röster att tillfalla ett block som kommer att driva en gemensam politik.

En röst på kristdemokraterna är också en röst till Alliansen. En röst på miljöpartiet är också en röst på de röd-gröna. Ju större ett parti är inom de två blocken desto större tyngd får ju det partiet vars block vinner, när poster ska fördelas och besättas.

Å andra sidan kan ingen regeringsbildning köra över ett annat parti. En regering måste bestämma sig kollektivt annars faller regeringen.

Tror faktiskt att många väljare inte inser detta faktum som jag anser att alla måste ta hänsyn till i valet den 19 september.

Lycka till.

Det pyr under ytan

Det minsta man kan säga är att det pyr under ytan.

Snart drar valrörelsen igång på allvar. Olika partier och olika politiker har sina utspel och sina agendor som de önskar att väljarna ska anamma.

Som alltid är det dock helheten som ska bedömas. Enskilde förslag kan gynna den ena eller den andra gruppen men också missgynna.

Vill vi ha ett samhälle där intressegrupp ställs mot intressegrupp och där politiken bestämmer vartåt det bär hän?

Vill vi ha ett samhälle som intar en stödjande roll och inte håller i styret och styr varthän resan ska gå?

För min del är det självklart. Samhället ska inta en stödjande roll och låta civilsamhället få en större roll. Så skapar vi ett samhälle där alla ryms och alla får vara med. Där kreativiteten florerar och det personliga ansvaret för våra medmänniskor ökar.