Hemma hos Anna

Hej!

Jag heter Anna och bor i centrala Umeå. För det mesta bor jag med min Yorkshireterrier Evert, men ibland lever jag loppan Evertfritt när han är i Karlstad.

Här på bloggen skriver jag om hårbollen Evert, då och då om inredning och design samt en hel del om mitt stora engagemang för hbtq-personers rättigheter i RFSL både lokalt i Umeå och nationellt.

Annars är jag som folk är mest; funderar på vad jag ska laga till middag, springer ut med hunden i tid och otid, reser en del och jobbar så mycket jag bara hinner!

Välkommen hit, jag hoppas Du ska trivas!

Skrivs av

Visar inlägg från september 2011

Sockerchock!

Jag tror att jag måste dö lite grann. Är de inte så söta att man nästan svimmar så säg?

Till vänster ser vi Everts råsöta halvsyster Kimmo och till höger är Everts stilige och kortklippte far Runner. Båda hittar man förresten på Amynatas kennel och det är därifrån som jag helt oanständigt har stulit den här bilden:

 

Jag försökte hitta en bild så att jag kunde visa hur himlarns lika Evert och hans familj i Piteå är och jag hittade den här ganska nytagna bilden.

Jag tycker faktiskt att det är väldigt likt, särskilt den där väldigt rara uppsynen skulle jag säga att de har gemensamt :-D

 

Nej men gud vad elak jag är :) Evert kan faktiskt också posa, kolla bara vad vi just slängde ihop i köket (så det så!) efter en snabb borstning av mustaschen.

Finn fem fel

Men vänta nu, är det inte något som fattas? Jag var tvungen att stanna och titta lite extra på rådhuset när jag cyklade hem igår vid... Ja, vid vilken tid det nu var när jag cyklade hem...?

Svampar i stan

Ingen kan direkt anklaga mig för att vara någon skogsmulle. Min pappa brukar till och med nämna att jag är en riktig "Cityböna", vad nu exakt menas med det är inte helt utrett, men man kan nog utesluta att jag är helt skogstokig.

En konsekvens av att sakna skogsgenen brukar ofta vara att man saknar både hemagjord sylt och marmelad samt att det gapar tomt i svampburkarna där hemma. Så är dock inte fallet! Jag är nämligen välsignad dels med en god vän, Emeli, som förser mig med hemmakokad marmelad av den godare sorten, samt en god granne som förser mig med trattkantareller i ansenliga mängder.

Senast igår så hängde det på min dörr en kasse full med trattkantareller, och trots att jag rensade svamp under både Kate + 8 och Sister Wives så blev jag inte klar. Men en sak är säker, nu är vi bunkrade för vintern!

En (illa) stärkt klänning

Mina kläder blev alls inte särskilt starka vill jag bara säga. -Eller stärkta kanske är det rätta ordet. Hur som helst hade jag hoppats på mycket hårdare kläder än jag fick. Jag såg framför mig något hårt, eller nästan-hårt, men det blev bara mjuka kläder trots att jag sprayade flera gånger. Undrar om jag borde reklamera?

Lättare och roligare strykning står det. En sak är då sann, det blev mycket mer glatt när jag strök med spraystärk -parketten är nämligen numera glashal där strykbrädan stod! :)

En smaskig korg

Evert är en riktig Slev. Det är sant. Amen.

Igår morse så lämnade jag Evert själv hemma i köket för att gå på jobbet. Med sig hade Evert mat, vatten och ett grisöra att kalasa på. När jag kom hem så hade Evert ätit upp sin mat, ätit upp sitt grisöra, druckit en massa vatten -Och ätit på sin korg så att det låg små, små, små bitar av rotting över köksgolvet och i korgen. När katten är borta så dansar råttorna på bordet sa Evert! (Men lite skämmigt blev det ändå när jag hittade alla korgbitarna, för Evert vet ju att man egentligen inte får tugga på inredningen -inte ens när det är ens egen korg och den är gjord av smaskiga pinnar...)

God måndagmorgon!

Dags för en ny vecka och med den nya veckan så kommer äntligen nya pengar! Något att glädjas åt så här på måndagmorgonen känner jag bestämt!

Precis som jag nämnde igår så har jag och Evert passat på att ta långpromenader i det vackra vädret i helgen. Jag hoppas att vädret håller i sig så att vi får ta vara på årstiden, för vem vill inte promenera när det är så här vackert!?

Höstfärger

Det kanske blir lite tjatigt det här med hösten, men det är ju svårt att undgå den här "höstgrejen" -den är ju överallt nu för tiden!

Igår så åkte Ann ner til södern och värmen(?) för att spendera quality time med sina farföräldrar så jag och Evert har passat på att ha quality time själva med varandra under tiden. Igår hade vi särskilt fin quality time med höstpromenad i nästan två timmar. Så vackert det var med höstfärgerna som börjar komma! Evert han var både snygg och modig så vi hade på det stora hela en riktig toppenpromenad! :)

 

Nu!

Exakt nu (09.04) är det höstdagjämning.

Trevlig höst allihop, fira med en tårta! :)

Förvaltningsdagen

Ojojoj, det är så mycket att göra att jag knappt vet vad jag gör.

Mycket, mycket är det på jobbet. Förutom allt som jag brukar göra och lite till så ska jag hålla i en guidning på Umeå universitet imorgon. Märkligt men sant. En timma ska den hålla på och jag borde ju säga lite grejer då tänker jag.

Sen så ska mitt första PM på kursen i omvärldsanalys in på tisdag. Det blir stressigt att hinna. Inte minst för att Ann åker till Karlstad på lördag och blir borta en vecka och då får jag ju ta hand om Evert helt själv.

Ikväll är det styrelseutbildning i RFSL från 17-22, jag vette tusan hur jag ska hinna dit i tid. Idag så träffade jag för övrigt ännu en landstingspolitiker för att diskutera inseminationsfrågan och fick både goda och dåliga nyheter så än finns mycket att göra.

Igår var det för övrigt förvaltningsdag hela dagen och det slutade med "firmafest" med solglasögonstema. Se så fina kollegorna var!

Så här fina var jag och kvällens dejt Boel:

...Och så här fin var Evert efter att ha fastnat riktigt ordentligt i hakarna på min BH på morgonen :)

Evert sover i sitt lugna bo

Igår blev det mycket gjort på jobbet och mycket mindre gjort här hemma. Jag och Evert tränade iof lite på att markera (sätta sig) när han hittar leksaksgrodan och det går väl rätt så bra.

Egentligen är det bara början på att han ska lära sig att söka kantarell, men jag är lite tveksam jag. Evert är inte mycket av sökare känns det som, han använder helt enkelt inte nosen så värst. Men det blir nog bättre och jag kanske har lite låga förväntningar på Lill-Sleven för att han inte alltid är så smart. Tur då att han är snäll när han är vaken och söt när han sover.

Tänk den som fick vara hemma och sova och mysa med Evert hela dan! (Lyckost Ann.)

Höstglädje

Jag älskar grannar -särskilt mina grannar. Jag har grannar som bjuder på kafferep, grannar som är hundvakt, grannar som plockar skräp på gården, grannar som lånar ut morötter, mjölk och ägg. Och numera har jag även grannar som ger mig litervis med trattkantareller. Sedan i fredagskväll har vi haft trattkantareller på tork i köket och oj, vad fort det går när solen ligger på -nu är de bara små kartar av sina forna jag! (Obs bilden på min snygga "ljusbukett" som jag fått av pappa och Anne-Kathrine och som jag nu för första gången har att ljusa upp min höst med!)

Även igår så var Evert och jag för övrigt på finpromenad, det var underbart höstväder och se vilken ståtlig karl till hund jag hade med mig -det går knappt att upptäcka att han är en fegskit alls faktiskt!

En helgpromenad

Idag var Evert och jag på älvpromenad. Så himlarns skönt att få chilla en stund med Sleven. Evert gick perfekt bredvid mig när vi gick hemifrån och hade sen, som oftast, bråttom, bråttom på vägen hem. Men innan vi vände och gick hem så stannade vi för photo-session i höstgräset.

Vi stannade också till och tittade lite på älven, folk och hundar som passerade. Så himlarns fint vi hade det, Evert och jag!

En ytterst vanlig dag

Gårdagens eftermiddag förflöt precis som väntat med undantag att jag stannade och tittade på resväskor på vägen hem.

Jag satt och pluggade -som väntat. Ann satt och spelade -som väntat. Evert gick och gömde en tuggis där han aldrig mer skulle hitta den -som väntat.

Och ja, Flum-Ole, jag behöver alldeles säkert en after work -när gör man inte det!?

En vanlig dag

Idag är en sån där helt, helt vanlig dag. Ni vet en sån där när man tänker att oavsett vad som händer så kommer det troligtvis vara något extraordinärt ordinärt.

Jag känner mig lite normalt hösthängig.

Jag har helt normalt mycket att göra på jobbet.

Evert kissade inte i trappuppgången, men däremot så kokade jag om gårdagens kaffeslatt i perkolatorn för att jag missade att kaffebryggaren inte var laddad med nytt.

Jag cyklade den helt vanliga vägen till jobbet. Det var en helt ordinär upplevelse med undantaget att det befann sig ett par hundra extra barn på cykelbanan till universitetet. Jag vet inte varför men de var i vägen.

Jag har hunnit dricka kaffe ur automaten. Det smakade som vanligt skulle man kunna säga.

Efter jobbet ska jag cykla hem, ta ut Evert, äta middag, plugga och sen gå och lägga mig -på ett helt ordinärt och vardagligt sätt på en helt ovanligt vanlig dag.

Dagens bästa artikel

Dagens bästa artikel är så klart den som jag själv har skrivit. Ja helt själv skrev jag den inte såklart, Frida gjorde faktiskt det mest om jag får säga det -och sen så skrev RFSL Umeås ordförande Anna S under den för att den var så himlarns bra.

Visst har ni läst artikeln om inseminationsreglerna i Västerbotten idag -den är som sagt himlarns bra!?

Här hittar ni den!

Detta inlägg är kopplat till denna artikel på vk.se.

Nostalgisuck över ValpEvert

Ibland blir jag nostalgisk och tänker att det är så trist att Evert inte längre är en söt liten valp utan en stor tonårskille (i hundår mätt) med nojor och egenheter. Då tittar jag på gamla foton och suckar lite. För ni kommer väl ihåg hur fint det var när han mest satt och såg söt ut...

...Eller faktiskt mest låg och sov hela dagarna.

För inte kan det vara så att jag missminner mig!?

KissrumpaEvert!

Jäkla Slevert. Imorse var det andra gången på en vecka som han kissat i trappuppgången. Första gången tyckte jag lite synd om honom när jag märkte att han inte hunnit ut -anklagade mig själv för att vara en dålig matte och så. Jag upptäckte det nämligen först när vi kom tillbaka efter promenaden och då såg kiss-spåren från trapphuset och ut på gården...

Imorse, då tog jag honom på bar gärning när han helt plötsligt stannade på vägen ner för trapporna och ställde sig och kissade.

"Vaaad gör du?" frågade jag Evert med min mest förebrående stämma när han stod där och glatt kissade på trappavsatsen. Jag förklarade sedan på skarpen att man inte alls fick kissa i trappuppgången och plockade upp honom för att hämta hushållspapper innan vi kunde fortsätta ut. Jag hoppas att han förstod budskapet.

Eländiga hund. Han testar mig verkligen, den där Slevert.

En busy, busy helg

Hej och hå vad det är fullt med saker att göra på helgen. Helgen har varit fullpackad och jag har hunnit med allt från en kräftskiva hos mamma till timslånga samtal med SpeedLedger (RFSL Umeås nya e-bokföringsleverantör), elektroniska föreläsningar, läsning av kurslitteratur, tvätt och skriva pressmeddelande med Frida. Nu sitter jag och väntar på att maskinen med 60 grader vitt ska bli klar och att vi ska drista oss till att äta så kanske jag får sätta mig ner och chilla ett tag.

Att vila upp sig på helgen är för veklingar ;) Imorgon är det åter till vardagen fylld av omvärldsbevakning för både mig och Evert

Min soffa

På lokalförsörjningen är de bäst. Bäst av alla är Eva-Lotta för hon fixade en soffa åt mig. Ok, även på flytten är de rätt bra för det var de som letade i förrådet och fixade hit soffan så snart som idag. Nu sitter jag mest så mycket jag kan i min soffa, sparkar av mig klackarna, lägger upp fötterna, läser ett nummer av The Chronicle of Philanthropy och har det gott. Jag kände mig till och med inspirerad att spontanstäda mitt skrivbord för att det skulle bli trevligare när jag satt i min soffa. Sen blev jag inspirerad att gå ut och köpa två fina kuddar till min nya soffa, för det tror jag inte att de har i förrådet faktiskt, men det får nog vänta till någon rea för pengarna tryter så här post-tjänsteresa.

Ingen tjänsteresa utan...

Ingen tjänsteresa utan shopping brukar vi säga på mitt jobb. Det är sant för det mesta. Det är ju alltid kul att komma hem med något nytt från något ställe där man normalt sätt inte befinner sig. Och dessutom gör nya saker en glad.

När jag var på tjänsteresa i Manchester köpte jag nya skor -och en ny klänning, en ny kjol, en ny kofta, en ny blus, en ny tröja, nya underkläder och nya örhängen. Dessutom köpte jag en hel bunt med nya skärp att ha i alla mina klänningar och kjolar. Fint blir det. Det röda skärpet näst till vänster har jag på mig idag!

En annan bra nya sak är att jag har fått en soffa på mitt kontor istället för två pinnstolar och ett bord. Mycket uppskattat. Nu kan jag tex. läsa tidningar bekvämt i min igen soffa istället för att sitta och skruva på mig i en stol. Kanske jag till och med ska flytta hela min arbetsplats dit och sätta mig med datorn i knäet!? Ja men det ska jag nog! Hurra för fredag och en ny soffa!

Trevlig helg!

A room with a view

Som ett tillägg till gårdagens inlägg vill jag iof visa på en viss skillnad på Manchesterhotellen där jag till viss mån kände att jag köpt ner mig, även om jag gladdes åt min iMac.

Utsikten från mitt rum på The Hilton:

Utsikten från mitt rum på Mint:

5 hotellrum

Under min långa frånvaro så har jag bott en hel bunt med nätter på hotell. Det började med Stockholm där jag och Ann hade romantic Dollying (dvs vi hade romantic weekend där vi såg på Dolly) och bodde på Norra bantorget mitt emot ett ställe som hade Gay-Yoga. När vi skulle checka in på fredag kväll möttes vi av en enorm kö och vi satte oss istället i baren och tog en kaffe. Den fick vi faktiskt gratis och sen fick vi ett jättefint hotellrum.

På söndagen packade vi och Ann åkte hem till Sleven och jag fortsatte med Åsa till Manchester och Hilton hotell, en av Englands högsta byggnader.

Desvärre hade det blivit någon typ av bokningsmiss och hotellet var fullbokat så vi fick dela rum. Egentligen ingen fara, för Åsa är en utmärkt rumskamrat och vi fick två drinkvouchers i baren.

Dag två i Manchester var det dags för mig att flytta till ett eget rum så jag packade ihop mina tillhörigheter och flyttade in i rummet mitt emot.

Mycket ordningsfullt packade jag upp alla mina kläder och hängde in dem i garderoben. Sen packade jag upp mina toalettartiklar i badrummet. Sen var det dags att tvätta händerna -då märkte jag att handfatet inte fungerade. Tydligen gick det inte att laga handfatet då utan jag fick packa ihop mina tillhörigheter igen och flytta till ett nytt rum i slutet på korridoren. Sen fick vi en flaska vin av roomervice som plåster på såren.

På fredag hade konferensen slutat och det var dags för mig att packa ihop alla grejorna ytterligare en gång och flytta till ett nytt hotell som både var nära till shopping och billigare i peng. Mint hotell hade verkligen allt, trådlöst internet, en egen iMac på rummet, CDs och DVDs till utlåning... Snajdigt!

Tyvärr hade nog den fantastiska tekniken kostat så mycket att man inte hade några pengar kvar till isolering av dörrarna så det blev inte mycket sömn när folk började rumla in vid halv tre till fyra på morgonen... Gäsp! Med tanke på att mitt flyg landade först klockan 12.00 på natten mot måndag så förstår ni att nu är det dags för sängen!

Dolly-love

Nu ar jag antligen pa mitt femte hotellrum pa en vecka och detta hotellrum har inte bara wifi till mobilen utan aven en Imac pa rummet sa att jag kan blogga :)

Forra fredagen akte jag och Ann som bekant for att kolla pa Dolly. Innan vi var och kollade pa Dolly var vi och kollade pa fiskar. Jag alskar att kolla pa fiskar, och se det gor Ann med, trots att hon redan varit pa Aquaria tre ganger.

Pa kvallen var det antligen dags for Dolly. Ord ar overflodiga. Dolly, vi alskar dig!

Efter koncerten gjorde vi det obligatoriska stoppet i den vansinnigt dyra gift-shopen och kopte fina Dolly-scarfar i var sin farg som vi nu kan glida runt och glassa i. Jag blev for ovrigt mycket forvanad av hur enormt stor globen ar. Det ar jattestort helt enkelt.

Mer i framtiden om vad som hander efter att jag checkat ut fran Scandic Stockholm Norra Bantorget och in pa The Hilton Manchester Deansgate.

Mina populära bloggkategorier
RSS-flöde
google analytics