Hemma hos Anna

Hej!

Jag heter Anna och bor i centrala Umeå. För det mesta bor jag med min Yorkshireterrier Evert, men ibland lever jag loppan Evertfritt när han är i Karlstad.

Här på bloggen skriver jag om hårbollen Evert, då och då om inredning och design samt en hel del om mitt stora engagemang för hbtq-personers rättigheter i RFSL både lokalt i Umeå och nationellt.

Annars är jag som folk är mest; funderar på vad jag ska laga till middag, springer ut med hunden i tid och otid, reser en del och jobbar så mycket jag bara hinner!

Välkommen hit, jag hoppas Du ska trivas!

Skrivs av

Ha-begär

Ibland drabbas man av ha-begär. Just nu har jag ha-begär på en diskmaskin (en sån som båda mina bästa vänner har), en ny hundväska, nya sommarskor och en ljudgrej som gör att jag kan koppla TVn till högtalarna. Det där sista kräver en del tankeinsats också, så det blir nog skjutet på framtiden ett tag.

När jag var i djuraffären med Evert idag för att köpa en ny klotång samt titta på  klövjeväska och flytväst till Evert -ja då drabbades Evert plötsligt också av ha-begär! Han sprang fram och skulle bestämt lukta på ett flätat tuggben -av en sort som han normalt sett inte är superintresserad av. Men det är klart han skulle få en tuggringsfläta om han vill ha det. Så, då fick det bli så.

Slit den med hälsan Lillslev!


1 Kommentar

+ Skriv kommentar Skriv kommentar

Humlespunk säger:

Spontanshoppa is da shit, och tuggben är roligare än klotång. Jag håller på Evert :)

Wednesday 04 July 2012 klockan 22:21

Skriv kommentar

Prenumerera på kommentarer via RSS

Mina populära bloggkategorier
RSS-flöde
google analytics