Annikas Inredning

Sysselsättning: Certifierad Inredare, frilansskribent - skriver om inredning och design
Bor: Umeå
Bloggar jag om: Inredning och design
Vad inredning betyder för mig: Färg, form och funktion. Att få ihop de tre elementen till en omgivning som är vacker och trivsam. Ett vackert hem, som även fungerar praktiskt betyder mycket för att vi ska må bra. Detsamma gäller förstås vår arbetsplats. Det är så roligt med möbler, tapeter, textilier, belysning. Designklassiker, loppisfynd och nyheter. Alla material och färger som finns att välja bland
Därför bloggar jag om inredning: Jag får kombinera mina intressen; inredning, design, foto och att skriva. Jag delar med mig av mina kunskaper som inredare; jag ger inredningstips, visar inspirerande bilder och skriver om designnyheter. Ta gärna en titt på min andra blogg; www.flexinredning.blogspot.com!
 

Skrivs av

Visar inlägg från mars 2009

Drive less walk more

Quality Goods Inc.

Trenden med grafiska tryck har ingen tendens att mattas av. Det dyker upp fler och fler snygga illustrationer hela tiden. Trycket ovan ingår i en serie posters som stödjer en grönare livsstil. Budskapet är; gå eller cykla istället för att ta bilen. Något som vi Umebor är ganska duktiga på. Varje tryck är signerat och finns i en limiterad upplaga av 50 stycken.

www.qualitygoodsinc.com

Blanda vaser

Sarah Kaye Representation

Att blanda olika vaser i olika färger kan bli jättefint när det binds samman med en likadan blomma i varje vas. Olika blommor och färger kan också fungera, men det finns en risk att det ser rörigt ut. Víll man ha olika blommor, så blir det ofta finast om vaserna har samma färg. Man får prova sig fram.

Fototapet

Och här kommer en bild! :)

Mr Perswall

Hos Mr Perswall hittar man fototapeter, illustrationer och personliga fondväggar. Allt går att skräddarsy så att det passar just din vägg. Tapeterna kan beställas på hemsidan, men hämtas ut hos närmaste tapetbutik.

www.mrperswall.se

Ny klädsel

Sanderson

Det sveper en återvinningsvind över inredningsbranschen. Vi har börjat att på allvar tänka på miljön. Det medför i sin tur inredningar med mer personlighet. Istället för att slänga en gammal fåtölj, så kan man sälja den på Blocket. Någon gör ett fynd och kan lägga pengar på att klä om den. Vips, så har man en fåtölj i sin egen stil. Som ingen annan har.

Man kan klä om själv, men då bör man välja enklare projekt, som ex stolsdynor. Man kan lämna in sin möbel till en tapetserare. Det kostar en slant, förstås, men då blir det välgjort. Det finns kurser, kvälls- och helgkurser, där man får ta med sig en möbel som man klär om under översikt av en lärare. Ett trevligt sätt; man umgås, får kunskap och en ny möbel på köpet. Fåtöljen på bilden är klädd i ett vackert tyg från Sandersons nya kollektion Tamara.

www.sanderson-uk.com

Melo

Yrkeshögskolan Novia

Hur kunde jag missa det här fina skåpet i Greenroom (möbelmässan)? Sebastian Olins underbara äppelskåp Melo. Sebastian Olin läser designprogrammet på finska yrkeshögsskolan Novia. Enligt formgivaren så är Melo tänkt att passa in överallt, men huvudsyftet är att göra folk glada. Och visst blir man glad? Jag föll som en fura för det här skåpet. Gillar, gillar... Jag hoppas att vi får se skåpet i produktion snarast!

IKEA 365+ BRASA

Golvlampan BRASA är en läcker nyhet från IKEA. Lampan är tillverkad av pulverlackat stål. Den finns endast i rött, men jag hoppas att den kommer att dyka upp i svart och vitt så småningom. IKEA imponerar gång på gång. Det har kommit mycket fint därifrån på sistone. Visst är kvaliteten varierande, men man kan plocka många godbitar ur deras sortiment.

www.ikea.se

Välkomnande

Bo Bedre

En bild från ett stilfullt loft. Än har vi inte tröttnat på väggar med text. Ett stort welcome passar perfekt på sin plats i hallen. Snyggt och välkomnande. Se hur fint det svarta återkommer i lägenheten. Jag gillar!

www.bobedre.dk

Garden

Boråstapeter

Boråstapeter har en ny kollektion ute i butikerna. Några av våra mest älskade blommor har tolkats modernt, grafiskt och fantasifullt. Garden är en kollektion easyup-tapeter som passar fint att tapetsera hela rummet med. Färgsättningen är ljus och lätt dov. Tapeterna är fina både till en nyare och en äldre inredningsstil.

Det är så roligt med tapeter. Jag blir alldeles lycklig av att bläddra i tapetkataloger. Alla färger, alla mönster. Man kan förändra ett helt rum på ett litet kick. Nästan iallafall. :) Nu finns det verkligen alla möjligheter att hitta en tapet i den stil man vill ha. Titta bara på tapeten nedan och tapeten ovan. Bredden är stor. Och det är ju precis som det ska vara.

www.borastapeter.se

Eco Feeling

Ecotapeter

Eco Feeling är en ny kollektion från Ecotapeter. Kollektionen är i flock och innehåller 28 tapetblad, både grafiska och organiska mönster. Att kollektionen passar den som vågar ta för sig, som det står i pressmeddelandet, skriver jag under på. Tapeten Spider, på bilden, är riktigt läcker. Och faktiskt den mest diskreta tapeten i kollektionen.

www.eco.se

Lantkök

Skeppsholmen

Ett vackert lantkök. Jättefint med ett äldre bord som 'köksö'. Har man gott om plats och redan bra med förvaring så är det en fin lösning. Få förunnat, men ändå. Läckert med en svart spis. Bordets svängda ben bryter av fint mot det raka köket.

www.skeppsholmen.se

Parrot

Forma

Nya serien Parrot från Sagaform. Mönster; Hanna Werning. Finns även i blått. Bilden visar den fina salladsskålen.

www.sagaform.se