Upplevelsenära Vännäs
Vi är inne i ett mycket intressant och roligt arbete i Vännäs, vi jobbar med vår grafiska profil och en kommunikationsplan för vår organisation. Det är ett omfattande arbete som utgår från visionen som kommunfullmäktige har antagit - Det Upplevelsenära Vännäs, välkomnande, livfullt och nytänkande.
Syftet med varför vi gör detta breda och genomgripande arbete är att stärka vårt varumärke genom att förbättra vår interna och externa kommunikation. Detta hoppas vi ska leda till att underlätta kommande rekryteringar och att öka inflyttningen till Vännäs. Hela processen är mycket rolig att ha förmånen att jobba med och leda, det ger mycket positiv energi. Längre fram under våren återkommer jag med mer om detta, tills dess kan jag bara tipsa om att hålla ögonen på Vännäs :).
Trevlig fredag!


Åsa
2 Kommentar
+ Skriv kommentarFyll i fälten för att lämna en kommentar
Alla kommentarer som skrivs måste godkännas av ägaren till bloggen innan de publiceras.
Lisbet Olofsson säger:
Jag flyttade från din kommun eftersom jag har en webshop och det fanns inget bredband där jag bodde i 8 månader. Adls gick inte heller. Mobilt funkade inte.
Friday 13 April 2012 klockan 09:23
Åsa Ågren Wikström svarar:
Det var trist, vi jobbar med att ha god tillgång till bredband och att kunna öka tillgången till detta i hela kommunen. Vi är dessvärre inte framme med det än. Beklagligt att inte ADSL eller mobilt funkade för dig heller. Digital infrastruktur är en strategiskt viktig fråga.
Friday 13 April 2012 klockan 16:12
Skriv kommentar