Klart: Umeå och Luleå i öst

Internationella basketbollförbundet Fiba har spikat indelningen för kommande säsongs spel i damernas EuroCup.

40 lag får plats i EuroCup 2019/2020, de ska delas in i tio grupper om vardera fyra lag. Men det finns även en geografisk indelning i två olika konferenser – där de svenska lagen A3 Basket Umeå och Luleå Basket placeras i den östra avdelningen.

Om man backar bandet några år så¨fick Umeå vartannat år spela i ”väst” och vartannat år i ”öst”. Men nu verkar läget vara att Fiba anser att Sverige är ett östland.

Inför lottningen, som sker i början av nästa vecka, innebär det att Umeå och Luleå kan ha vissa mardrömmar om resorna. Exempelvis skulle det kunna bli spel i  Krasnojarsk, långt, långt, borta i Sibirien.

Märkligt nog är även Israel ett ”östland” i Fibas geografiska indelning…

Här är lagen som Umeå och Luleå kan lottas* mot i öst som kallas ”Conference 1″;
MBA Moskva, Ryssland
Spartak Moskva, Ryssland
Enisey Krasnojarsk, Ryssland
Galatasaray, Turkiet
Hatay, Turkiet
Besiktas, Turkiet
Orman Genclik, Turkiet
Brno, Tjeckien
Polkowice, Polen
Gorzow, Polen
Artego Bydgoszcz, Polen
Ruzomberok, Slovakien
Sepsi Sf Gheorghe, Rumänien
Neve David Ramla, Israel
Tsmoki-Minsk, Vitryssland
BC Prishtina, Kosovo.

+ ett lag (förlorare) i EuroLeage-kval, kan bli Botas, Turkiet eller Gdynia, Polen.
+ ett lag från kval till EuroCup, kan bli Noginsk, Ryssland,eller  Kayseri, Turkiet.

* Innan lottningen kommer lagen att seedas i olika lottnings-grupper.

x x x x x

I den västra konferensen i Fiba EuroCup handlar det om följande lag;
Till EuroCup kommer två lag som ”missar” i kvalet till EuroLeague
Vidare;
Flammes Carola, Frankrike
Roche Vendee, Frankrike
Landes, Frankrike
Uni Györ, Ungern
Atomeromu, Ungern
Cegledi, Ungern
PEAC Pecs, Ungern
Avenida, Spanien
Sedis, Spanien
Valencia, Spanien
Gernika, Spanien
Hema, Belgien
Namur, Belgien
Liege, Belgien
Herner, Tyskland
Keltern, Tyskland
Fribourg, Schweiz
Olivais, Portugal

x x x x x

När det gäller topp-turneringen för klubblagen på damsidan, EuroLeague, så är följande klubbar direktkvalificerade:
UMMC Ekaterinburg, Ryssland
Fenerbahce, Turkiet
Lyon, Frankrike
Sopron, Ungern
USK Prag, Tjeckien
Famila Schio, Italien
Girona, Soanien
TTT Riga, Lettland
Castors Braine, Belgien
Dynamo Kursk, Ryssland
Cukurova, Turkiet
Tango Bourges, Frankrike
Nadezhda, Ryssland

Kval om återstående platser i EuroLeague:
Botas, Turkiet – Gdynia, Polen.
Montpellier, Frankrike -  Olympiacos, Grekland/Miskolc, Ungern
Venezia, Italien - Olympiacos, Grekland/Miskolc, Ungern

Kommentera

E-postadressen publiceras inte med automatik.
Ägaren av bloggen kan dock se ditt IP-nummer samt den epost-adress du anger.

Följande HTML-taggar och attribut är tillåtna: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>