Blågula uttagningar

Umeå-talangen Nils Botold finns med i Umeå BSKT:s ligatrupp och nu är han uttagen i HU18-landslaget.

Landslagscoach Henrik Svensson har kallat tolv spelare (plus ett par reserver). På schemat finns inledningsvis landslagsläger i Södertälje 27-30 december.

Uppdatering: Direkt efter Södertälje-lägret åker HU18-laget för att spela Baltic Sea Basketball Cup i Tallinn, Estland, den 2-5 januari. De uttagna spelarna vet att de har en plats i turneringen enligt en del i utvecklingen av landslagsverksamheten.

- Vi tror att de tolv spelarna som vi redan innan läger eller turnering plockar ut för att de ska spela, att om de känner den tryggheten och vet förutsättningarna redan innan, så får vi bättre presenterande spelare som i slutändan kommer kunna tillgodogöra sig mer av träningarna och förberedelserna som krävs inför matcherna, säger Fredrik Joulamo, landslagsansvarig.

Kallade till HU18-landslagets läger i Södertälje:
Nils Botold, Umeå BSKT
Jacob Burke, Norrköping Dolphins
Melker Delryd, RIG Luleå
Elias Ekdahl Reining, KFUM Fryshuset
Jacob Jangered, RIG Mark
Simon Klaasma, Köping Stars
Nemanja Kutic, AIK Basket
Atle Mellquist, RIG Luleå
Romeo Myrthil, RIG Mark
Jakob Månsson, RIG Luleå
Rickard Rietz, RIG Mark
Tom Sanne, RIG Mark
Reserver på plats i Södertälje:
Jaxon Collier Broms, RIG Mark
Filip Gewert, Potugal – Imortal
Reserver på hemmaplan:
Bobbi Klintman, RIG Mark
Laban Westman, RIG Luleå

x x x x x

Från Umeå finns även Elias Andersson uttagen – som reserv till HU-16-landslaget med coach Torbjörn Gehrke.

Kallade till HU16-landslagets läger i Södertälje:
Hannes Brasch, Blackeberg
Eliot Cadeau, High School N.J.
Tim Jonsson, Spånga
William Kermoury, Södertälje
Herman Kihlman, Högsbo
Efraim Kouame, Högsbo
Mikai Mitchum Klintman, Trelleborg
David Lindqvist Sana, Högsbo
Dante Myrthil, AIK
Ludwig Sjödin, Hammarby
Felix Smedjeback, Malbas
Tunde Vahlberg Fasasi, AIK
Reserver på plats i Södertälje:
Max Andersson, ÅBBK
Samuel Pernyér,Kungsholmen
Reserver på hemmaplan:
Edwin Sunnebo, Hammarby
Ted Dunér, AIK
Cajus Brehmer, Uppsala
Elias Andersson, Umeå

x x x x x

Kallade till DU18-landslaget för läger i Södertälje under ledning av coach Kevin Taylor Lundgren;
Stina Almqvist, RIG Mark
Lovisa Ejbyfeldt, Onsala Pirates
Matilda Ekh, RIG Luleå
Miranda Elebring, Marbo Basket
Lovisa Fjellner, RIG Luleå
Sylvia Leth, Alvik Basket
Malva Lorensson, RIG Luleå
Emma Lundgren, RIG Luleå
Julia Nyström, IK Eos
Ida Jonsson Ojala, Norrköping Dolphins
Sanna Ström, RIG Luleå
Freja Werth, RIG Luleå
Reserver på plats i Södertälje:
Lisa Bolander, Uppsala Basket
Vera Söderblom, RIG Luleå
Reserver på hemmaplan:
Viktoria Berg, RIG Mark
Sara Berglund, RIG Luleå
Elina Olsson, RIG Mark
Tilda Sjökvist, Wetterbygden Sparks

x x x x x

Kallade till DU16-landslaget med läger i Södertälje under ledning av coach Joakim Lantto;
Ida Allberg, Haga Haninge
Helena Axelsson, Östersund
Tove Caesar, Spånga Basket
Saga Eklöf, Norrköping Dolphins
Emilia Englund, SBBK
Alice Gudmundsson Barle, Äli
Alva Mofalk, Västerås
Edessa Noyan, Botkyrka BK
Stella Szabo, Spånga Basket
Wilma Sörensen, Borås Basket
Filippa Tilliander Löfqvist, Malbas
Makolla Toure Bagayegou, Högsbo Basket
Reserver på plats i Södertälje:
Ester Karlsson Kapetanovic, Malbas
Matilda O’Connor, Norrort
Reserver på hemmaplan:
Emilia Forss, Åkersberga
Tilde Månsson, SBBK
Lova Mörck Samuelsson, Gävle
Hannah Van Rooij, Blackeberg

x x x x x

Samtliga dessa fyra landslag ska efter nyår spela i Baltic Sea Basketball Cup

Kommentera

E-postadressen publiceras inte med automatik.
Ägaren av bloggen kan dock se ditt IP-nummer samt den epost-adress du anger.

Följande HTML-taggar och attribut är tillåtna: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>