Björn Kjellsson

Liberal och demokratiälskande israelvän, född 1983 och uppvuxen i Umeå. Utbildad kulturanalytiker (etnolog) och arbetar med politik till vardags. Delar här med mig av personliga reflektioner och åsikter. Skriver gärna om integritet, demokrati, Mellanöstern, Etiopien och Östeuropa. 

Visar inlägg från februari 2009

En viktig del av demokratin - med stort ansvar

DET ÄR väl klart att det finns rasism i poliskåren? Vore väl konstigt om det inte kom in ett och annat rötägg även där. Men det betyder inte att hela poliskåren är korrumperade skitstövlar. Senaste veckorna har vi i media överösts med kritik mot polisen och polisutbildningen till en något överdriven grad.

Efter att ha besökt ett antal mindre demokratiska länder och studerat samhället och rättssäkerhet är jag övertygad om att den svenska polisen är i världsklass. Visst, ingen kan väl tycka att poliserna i Malmö, som kallade invandrare för både det ena och det andra, gjorde rätt? Den som inte klarar av att hålla sådana åsikter för sig själv är helt enkelt inte lämpliga poliser. En polis är en myndighetsutövare och representerar samhället, det ställer höga krav på den enskilde och det måste man ha i beräkningen när man väljer det yrket. Men trots detta är polisen en avgörande beståndsdel i det samhälle som håller demokratin levande. Tack vare polisen kunde det i Umeå nyligen genomföras en manifestation som utan dess deltagande skulle ha ställts in.

Just med tanke på polisens ansvar för demokratin är det djupt allvarligt om det förekommer rasism inom kåren och i synnerhet inom utbildningen. Det skulle innebära att olika individer behandlas på olika sätt av polisen beroende på deras ursprung. Det är fullständigt oacceptabelt i en demokrati! Men nu tar polisen åt sig av denna kritik och rikspolischefen Bengt Svensson säger att det finns anledning till självkritik. Polisen kommer aldrig att helt kunna skydda sig från rasister, homofober och andra rötägg, men de kan göra något åt problemen när de dyker upp, och mer kan man inte begära.

Tyvärr får polisen många gånger stå ut med orimlig kritik, men samtidigt är polisen väldigt mäktig och har stora befogenheter med våldsmonopol och rätten att frihetsberöva enskilda individer. Därför är det kanske befogat med ordentlig bevakning av hur man sköter sitt uppdrag. Dock är det tråkigt när bra poliser får ta emot något slags kollektiv bestraffning på grund av korkade kollegor, som de inte alls har med att göra. Avslutningsvis kan jag lova att de tre personer jag känner som gått/går polisutbildningen alla är oerhört lämpliga poliser och jag är övertygad om att de hittat precis rätt yrke.

Ska vi företräda skivbolagen?

VEM ÄR det vi politiker ska företräda? Medborgaren eller de stora skivbolagen? För mig är svaret ganska enkelt, men det håller inte alla med om, tyvärr. Det är oerhört skrämmande att man i Sverige genomför polisrazzior och beslagtar datorer med information på grund av hur denna spridits. När staten börjar hindra spridande av information har vi trätt över en viktig gräns och in i ett samhälle alltför likt gamla kommunistdiktaturer.

Jag laddar också ned musik från nätet, men då genom iTunes, vilket innebär att jag betalar för mig - 9 kronor per låt. Ganska dyrt, jämfört med att få det gratis i alla fall, men jag har lärt mig att man ska göra rätt för sig och har inte något emot det. Visst är det lite lumpet att jag får betala och göra rätt för mig samtidigt som andra slöfockar sitter och laddar ned musiken gratis. Samtidigt är jag beredd att betala det priset för att försvara rätten till en privat sfär. Sanningen är ju att det enda sättet för musikindustrin att kontrollera olaglig nedladdning är genom att bevaka min internet-trafik, vilket vore helt oacceptabelt. Det skulle nämligen innebära att all information bevakas och kan hamna i helt fel händer. För det kan jag betala min egen, och några andras musik.

Nej, som så många andra säger måste skivindustrin ändra sig. Givetvis kan inte artister och konstnärer stå utan ersättning, men det klassiska sättet att finansiera sina alster kanske inte fungerar längre. Bara att inse detta faktum och komma på något nytt... Men det får inte ske på bekostnad av rätten att sprida information.

NOTERAR OCKSÅ att riksdagsledamoten Maria Lundqvist-Brömster börjat blogga här på VK.se. Välkommen Maria!

Olle kommer till Umeå

Folkpartiets europaparlamentariker Olle Schmidt kommer till Umeå på onsdag, se annons i papperstidningen. Välkommen!

Svensk medborgare eller inte?

ATT BLI svensk medborgare är att gå ett steg längre än att nöja sig med ett permanent uppehållstillstånd. Medborgarskapet innefattar visserligen ytterligare några rättigheter, såsom rösträtt i riksdagsvalet, men framför allt är det en markering från såväl den som söker medborgarskapet som från staten. Det markerar att man ser sig som mer än bara en boende i landet, man blir en fullvärdig medborgare.

Det finns ett antal problem med att införa möjligheten att återta medborgarskap. Först och främst skulle det innebära att alla medborgarskap inte är jämställda, alltså mitt medborgarskap är mer värt än det som utfärdats till någon som flyttat hit. Då börjar vi närma oss en diskussion om svenskhet, som riskerar bli ganska obehaglig och rasistisk i slutändan. I den riktningen vill jag inte gå.

Motivet till att återta medborgarskap är dock helt korrekt. Ingen ska få medborgarskap på falska grunder eller genom hot, våld och mutor. Men problemet är i så fall att medborgarskapet alls utfärdats och uppenbarligen har utredningen varit ganska dålig. Medborgarskap ska inte vara möjligt att återta, vare sig för mig som fötts i Sverige eller för den som fick medborgarskapet igår.

NOTERAR OCKSÅ att Sverige får en ny äktenskapslag den 1 maj. Den inkluderar tydligen alla människor - oavsett sexuell läggning. Det är väl trevligt? Tänk att det tog hela två år att få igenom lagen, men sossarna och vänstern hade 12 år på sig och gjorde inte ett skvatt! Handlingsförlamade?

Medelhavsmuseets uppdrag?

Björn KjellssonVarför bjuds inte Lisa Abramovicz (t.v.) från Svensk Israel-information in som motpart till Gahrton och andra? T.h. Birgitta Ohlsson (fp) som deltar i en annan debatt om Kongo senare under våren.

MEDELHAVSMUSEET I Stockholm tar mycket tydlig politisk ställning i Mellanösternkonflikten. På tisdag bjuder de in till "debatt" kring temat 'Mellanöstern - en ond cirkel av konflikter'.

1) Bara själva rubriken är konstig i sig då temat helt och hållet är inriktat på Israel/Palestina. Som om det inte fanns några andra konflikter i Mellanösterns diktaturer. Tydligen har man överseende med de kvinnor som stenas till döds för att de blivit våldtagna och de homosexuella som hängs offentligt för att de älskat någon av samma kön.

2) Medelhavsmuseet visar på tydliga värderingar i sin text om seminariet, där vi hittar flera förstärkningsord och värderingar om just Israel, såsom "Israels mycket hårdföra krigföring i Gaza". Däremot inte ett enda sådant om Hamas, där står istället följande "Hamas raketbeskjutningar". Texten kanske istället borde vara typ "Hamas raketbeskjutningar med civila som mål och Israels försvar mot religiösa fundamentalister som utnyttjar civilbefolkningen som sköldar"?

3) Panelen består enbart av israelhatare eller icke-objektiva journalister som själva tar mycket tydlig ställning i frågan. Efter påtryckningar har dock moderaten Göran Lennmarker fått tillträde till scenen och kanske kan motverka den antisemitiska propagandan lite grann. Men varför har man inte engagerat exempelvis Samfundet Sverige-Israel eller Svensk Israel-information?

Det är rent pinsamt dåligt av en statlig institution att agera megafon för en riktigt vidrig del av samhället, den som sprider inte bara osanningar utan även rent rasistisk och antisemitisk propaganda. Att dessutom uppmuntra journalister som utför riktigt undermåliga arbeten är inte bättre.

Heder till Medelhavsmuseet dock för att man även lyfter fram andra konflikter i världen, såsom den 17 mars då man talar om Kongo med bland annat Birgitta Ohlsson (fp).

_____________________________________________

Från Medelhavsmuseets hemsida:
MELLANÖSTERN - EN OND CIRKEL AV KONFLIKTER

Vi startar den 17 februari kl 18 under rubriken Mellanöstern - en ond cirkel av konflikter. Hamas raketbeskjutningar och Israels mycket hårdföra krigföring i Gaza är den senaste i raden av ständigt återkommande konflikter i Mellanöstern.

Hur ska Sverige bäst medverka till att bryta denna onda cirkel? Vi pratar denna kväll med både de politiker som är med och utformar den svenska utrikespolitiken och med andra kunniga personer som länge följt utvecklingen. Deltar gör bland annat Urban Ahlin (s), Per Gahrton (mp), Bitte Hammargren (SvD) och Pierre Schori (Fride).'

Kroppsvisitering innan hemgång

NokiaDET RÅDER tydligen oenighet i Finland om företag verkligen har rätt att kroppsvisitera sina anställda vid hemgång. Enligt kommunikationsministern kan de göra så i enlighet med den nya lagen Lex Nokia. Beslutet väcker inte bara ideologiska frågor om rätt till personlig integritet, utan även en och annan praktisk sådan, såsom vilken stackare som ska sköta dessa kroppsvisitationer. Eller de kanske anställer någon som gillar sådant - vad vet jag?

Bakgrunden ligger i att företag som exempelvis Nokia har mycket känsliga affärshemligheter i företaget. Om dessa hemligheter läcker ut kan det givetvis bli förödande för framtiden då mångmiljonbelopp som satsats i forskning kanske går helt till spillo. Därför ska arbetsgivare nu få rätt att kontrollera de anställdas e-post och även söka efter eventuella USB-minnen när de lämnar jobbet för dagen. Men facket, jurister och till och med statsministern själv ifrågasätter kommunikationsministern och undrar om inte lagen borde se lite annorlunda ut innan riksdagen fattar beslut.

Tyvärr tycks det vara ytterligare ett politiskt beslut som fattats utan att någon egentligen begärt det. Enligt tjänstemän på kommunikationsdepartementet kräver Nokia den nya lagen, annars hotar de att lämna landet. Men Nokia dementerar att de ställt sådana krav. Vem talar då sanning? Helt klart begränsar detta ordentligt rätten till en personlig sfär för de anställda, men å andra sidan är lagen knappast tvingande och man kan ju välja att inte arbeta vid de företag som ställer kraven - frågan är väl om det är ett sådant samhälle vi vill ha.

Sen är det väl ändå märkligt att man som företag ger tillgång till sådana hemligheter till personer man inte litar på? Kan man inte anställa lojala personer istället? Om man inte litar på en anställd ska de heller inte ha tillgång till affärshemligheter. Ganska enkelt tycker jag.

Cecilia Malmström

FOLKPARTIETS VICE partiordförande Cecilia Malmström talade på folkpartiets partiråd förra helgen. 'Minnet av de vita korsen när unga pojkar ligger, som har stupat i första eller andra världskriget. Murens fall 1989 när Sovjetunionen upplöstes. Det är det här som är Europas kärna. Aldrig mera krig, aldrig mera förtryck, aldrig mera diktatur - det är det europasamarbetet handlar om och det är därför vi liberaler älskar europasamarbetet.'


En helt egen Palin

VALRESULTATET I det israeliska valet har nog aldrig blivit så uppmärksammat som detta år. Kadima gjorde inte tillräckligt bra ifrån sig för att säkra makten, även om det fortfarande är det största partiet i landet. En del israeler jag talat med tror inte att Kadima kan bilda regering, utan att det blir Likud som tar makten. Labour torde vara det bästa samarbetspartiet för Kadima, men igår krävde en av dess parlamentsledamöter att de skulle sitta i opposition fram till nästa val i syfte att stärka partiet. Labour har aldrig gjort ett så dåligt val som nu och möjligen vore det en klok strategisk lösning för att stärka stödet, men knappast det bästa för Israel.

En fråga som jag undrar över är vad som händer med Orly Levy, även kallad 'Israels egen Sarah Palin'. Levy är en 35-årig före detta modell som själv hävdar att hon inte har någon som helst politisk erfarenhet, men ändå ställer upp i valet för det ganska högerinriktade Yisrael Beitenu. Eftersom hon stod ganska högt på listan inför valet torde hon ha kommit in, undrar vad som blir hennes första frågor att driva i parlamentet...

NOTERAR OCKSÅ att Ola numera bemästrar funktionen att lägga upp filmer från YouTube på bloggen. Mycket spännande att se vad detta resulterar i, kanske Hartman kan hjälpa till med några (olagliga?) klipp...

DESSUTOM KAN vi glädjande nog också konstatera att Lennart Holmlund har en mycket vettig inställning i Mellanöstern-frågan. Glädjande att socialdemokraterna i Umeå faktiskt har några vettiga representanter - som INTE försvarar terrorism.

Lika tydligt av Olle!

OLLE SCHMIDT, europaparlamentariker för Folkpartiet Liberalerna talade också i Malmö. Hans tal gör alla liberaler glada över att åtminstone någon förtroendevald vågar stå upp för vad som är rätt. Den första delen av Olles tal behöver aldrig 'den andra sidan' säga. Deras demonstrationer hotas aldrig, de behöver aldrig vara rädda. Tolka det som du vill.



NOTERAR OCKSÅ att denna sorts demonstrationer är mycket farliga. Senast för några månader sedan avrättades ett antal Fatah-anhängare av Hamas. Varför stödjer den svenska vänstern det antisemitiska Hamas och inte det palestinska folkets rätt till demokrati?

Tydligt och klart från Birgitta

MAN KÄNNER sig extra stolt som folkpartist när man lyssnar till riksdagsledamoten Birgitta Ohlsson. Återigen håller hon ett oerhört tydligt, skarpt och fint tal till försvar av yttrandefriheten och Israels rätt att existera. Notera gärna de explosioner som hörs i bakgrunden. Det är attacker från motdemonstranterna som kallar sig 'palestinavänner'. Undrar just hur mycket deras agerande gynnar palestinaaraberna i Mellanöstern. Skrämmande med sådant i Sverige år 2009.

Stärkt integritetsskydd och EU-polis

ÄR DET någon större skillnad på att skydda integriteten och motarbeta den ökande övervakningen? Jag tyckte det i går när folkpartiet skulle fastställa sitt program inför parlamentsvalet. I skuggan av FRA-debatten, Ipred med mera tyckte några av oss att en tydlig markering mot övervakningssamhället vore på sin plats. Nu är det visserligen redan tydligt att folkpartiet vill ha utökad övervakning - men då av övervakarna själva i form av en ny dataskyddsmyndighet.

Det är viktig att göra skillnad på övervakning och brottsbekämpning. Det finns inget egenvärde i övervakningen, däremot kan den vara ett medel för brottsbekämpningen. Som liberaler måste man dock vara överens om att övervakning är ett nödvändigt ont och inget att eftersträva.

I övrigt är folkpartiets EU-program garanterat det mest intressanta av alla svenska partiers. Folkpartiet kräver bland annat en europeisk gemensam polisstyrka för att bekämpa exempelvis trafficking och människohandel.

NOTERAR OCKSÅ att jag inte var ensam om att få strömavbrott igår. Nog hade man missat morgonflyget om man inte ställt mobilklockan också...

Val på tisdag

PÅ TISDAG är det val i Mellanösterns enda demokrati. Den judiska staten är intressant (och tragiskt?) nog det enda land i hela världsdelen där alla etniska grupper åtnjuter demokratiska rättigheter på samma och lika villkor, vare sig det handlar om araber (kristna och muslimer), judar eller andra etniska grupper. Tyvärr hotas demokratin ständigt av terrorattentat, något som tagits på allvar och numera utgör ett mindre problem än tidigare, även om hotet ständigt vilar.

Bakgrunden till parlamentsvalet är att partiet Kadimas nye ordförande, Tzipi Livni, i oktober tyvärr misslyckades med att forma en regering med andra partier i Knesset, alltså parlamentet. Att regeringskoalitioner spricker är dock ganska vanligt i Israel och jag tror inte att det ännu hänt att en regering suttit en hel mandatperiod och föga troligt sitter nästa regering heller så länge, men ett nyval förändrar kanske spelplanen lite grann och det ger i alla fall större möjligheter.

De senaste opinionsmätningarna visar att Likud, som tidigare gick fram ordentligt har backat lite grann men att det förlorade går till det andra högerpartiet Yisrael Beiteinu. Nu leder Likud med 26 mandat mot Kadimas 23 för att bli största parti. Högern (Likud och Yisrael Beiteinu) får därmed 43 mandat mot vänsterns (Kadima och Labour) 37 mandat i Knesset.

Men Tzipi Livni och Kadima ser fortfarande sig själva som regeringsbildare efter valet. Kadimas egen opinionsmätning visar att partiet leder med ett mandat över Likud, vilket inte är omöjligt med tanke på att andelen osäkra väljare fortfarande ligger på omkring 15-20 procent i de officiella undersökningarna. Självförtroende och intrycket av att vara en vinnare är kanske det viktigaste vapnet i slutet av en valkampanj och detta behärskar Livni sannerligen.

NOTERAR OCKSÅ att Hamas infört nya straff i Gaza. Hängning, piskning och amputation av händer är numera acceptabla straffsatser. När ska även palestinierna erkännas demokratiska rättigheter av 'sina egna'?

Äntligen mer kärnkraft!

ALLIANSEN TYCKS ha kommit överens om miljöpolitiken och äntligen kan vi få se en utbyggnad av kärnkraften. Det är en framgång och revolution för den svenska miljöpolitiken. Det hade annars varit omöjligt att om 30 år förklara hur vi i början av 2000-talet kunde vara så okunniga om hur vi förstörde miljön med olje- och kolkraft när vi hade den betydligt mer miljövänliga kärnkraften. Tyvärr tror vissa att det skapar splittring inom centerpartiet som varit motståndare till kärnkraften under en längre tid. Tvärtom tycker jag att man ska hylla de som vågar ändra sig efter att det visat sig vad nedläggningen av kärnkraft lett till - alltså mer utsläpp av koldioxid. Alliansens beslut är mycket ansvarsfullt och bådar gott för framtiden.

NOTERAR OCKSÅ att återigen ser vi tecken på den ideologiska skillnad som finns mellan israelvänner och israelhatare. Häromdagen attackerades Israels ambassadör Benny Dagan på Stockholms universitet, när han helt öppet föreläste såsom förväntas av en representant för en demokrati. Detta tål inte israelhatarna som försökte tysta ambassadören genom att kasta en sko och böcker på honom. Det finns inte något intresse bland israelhatarna att öppet diskutera eller ifrågasätta Israel och dess representanter på ett demokratiskt tillvägagångssätt. Tvärtom vill de på de mest odemokratiska vis stoppa all offentlig debatt som faktiskt kan visa på den rimlighet som finns i Israels ageranden. Ta inte miste på det faktum att det finns få palestinahatare (såväl Israel som den absoluta majoriteten av israelvänner vill ju se två stater) samtidigt som det frekvent förekommer många israelhatare som helst vill slippa en judisk stat.

Bevara Umeås karaktär

BRA BESLUT fattade länsstyrelsen häromdagen. De anser att byggnadsnämnden i Umeå måste omarbeta förslaget. Min kollega Britt-Marie Lövgren skriver också om det idag. Visst är det tråkigt att man rent generellt saknar respekt för stans utseende. Att testa ny design och bygga nya byggnader med häftig arkitektur och så vidare är det inte något fel med, men det går trots allt att fundera över var detta ska byggas. Det behöver inte vara så att man är emot utveckling bara för att man vill bevara en vacker stads karaktäristiska drag. Tänk bara vad man idag saknar alla de gamla vackra byggnaderna som av olika anledningar försvunnit från staden, ibland på grund av ogenomtänkta politiska beslut, ibland på grund av olyckor och bränder - Åkerblomska huset, teatern med flera vackra gamla byggnader.

KAMPEN OM makten i Israel hårdnar inför valet till Knesset den 10 februari. De senaste opinionsmätningarna visar på en kraftig ökning för Likud som får hela 25 procent av rösterna, medan regerande Kadima får 21 procent. Men då ska man också räkna med att över 20 procent av väljarna fortfarande inte bestämt sig för hur de ska rösta. Valet blir oerhört jämnt och spännande, men som vanligt vet man aldrig hur regeringen i Israel kommer att se ut oavsett vem som vinner. Lustigt också att partiet Likud och Benjamin Netanyahu fullständigt har kopierat layouten från Barack Obamas hemsida. De står inte varandra nära rent ideologiskt.

Undervisning på modersmålet

NÅGON RIM och reson får väl ändå råda även bland folkpartistiska och liberala bloggare och ledarskribenter? Rent ideologiskt ser jag inte något större problem med att man ska undervisa på svenska i den svenska skolan. I Malmö pågår dock sedan en tid ett försök med att undervisa i vissa ämnen på elevernas modersmål - alltså utöver själva modersmålsundervisningen. Om detta förslag är bra eller inte går att ifrågasätta, men än så länge har jag inte hört ett enda hållbart argument mot förslaget, mest en massa dravel.

Flera debattörer tycks ha missat ett antal viktiga punkter i detta. Karin Rebas kallar det för "språkförbud" i dagens VK och hävdar att det "snart kan bli förbjudet" med sådan undervisning. Men redan idag handlar detta bara om ett försök som pågår på en plats i Sverige. Elever har inte rätt till undervisning på sitt modersmål idag - annat än på denna plats. Dessutom görs en absurd jämförelse med de engelska och tyska skolorna i Stockholm, vilka har väldigt specifika målgrupper och torde inte vara de skolor som har störst problem med integrationen. Sällan bor dessa elever helt isolerade från det svenska samhället och sällan lever de på existensminimum.

Om det nu är så bra att bedriva undervisning på elevernas modersmål måste någon förklara var gränsen ska dras för vilka språk som ska erbjudas i undervisningen. Om denna rätt ska gälla alla språkgrupper kommer vi tvingas utöka utbildningsplatserna för lärare ganska ordentligt och ganska snart. Eller är det möjligen så att bara vissa skolor ska erbjuda denna undervisning, vilket ger konsekvensen att alla invandrare flyttar till samma område? Vidare har jag inte heller förstått hur man anser att integrationen underlättas av att separera eleverna i olika språkgrupper utöver modersmålsundervisningen.

Ett sista argument som också är helt intetsägande är det om språkkunskaper och dess betydelse för övrig undervisning. Det är viktigt att skilja på detta förslag och språkundervisning i elevernas modersmål. Den är fullständigt okontroversiell och ifrågasätts inte alls. Det är sedan länge bevisat att ett barn som lär sig sitt modersmål och ytterligare ett eller flera språk klarar sig bättre i skolans övriga ämnen. Men det innebär inte att all annan undervisning ska ske på modersmålet.

SLUTLIGEN VILL jag klargöra att jag inte alls bestämt mig för hur jag ska ställa mig till förslaget ännu och kan också konstatera att Jan Björklund har en viktig poäng när han menar att förbud sällan är bra. Men den argumentationen bygger på ett i grunden ideologiskt resonemang, inget annat.

Offentlighetsprincip kontra integritet

MATS SJÖSTRAND har helt rätt i sitt inlägg på DN Debatt igår söndag. Sjöstrand, som är generaldirektör för Skatteverket, menar att den offentliga tillgången till personuppgifter gått ett steg för långt och borde på något sätt begränsas. Det är samtidigt viktigt att förstå den svenska offentlighetsprincipens välgrundade historiska betydelse, något som inte ska inskränkas utan anledning.

Skyddet av den personliga integriteten måste följa med den enormt snabba tekniska utvecklingen och anpassas därefter. Det får dock inte leda till förhastade beslut som inskränker yttrandefriheten och offentlighetsprincipen. Det går dock, precis som Sjöstrand och Skatteverket menar, att ifrågasätta hur offentliga taxeringsuppgifter och annat ska vara.

En första lösning, som inte skulle kräva någon större förändring i lagar och regler är att man informerar den enskilde individen om att någon hämtat ut uppgifter om denne, precis som när ett företag gör en kreditupplysning. Det skulle förmodligen stoppa mycket av den onödiga sökningen i flera register.

Norrlänning i topp på listan

BRITT-MARIE LÖVGREN som är gruppledare för (fp) här i Umeå kandiderar till Europaparlamentet. Häromdagen presenterade valberedningen förslaget till partiets valsedel och Britt-Marie föreslås få plats 9 av de 43 kandidaterna. Glädjande är också att Marit Paulsen gör come-back och toppar listan tillsammans med Olle Schmidt. Denna duo utgör kanske den bästa någonsin i parlamentets historia.

Men det är för alla väl värt att fundera över ett kryss vid Britt-Marie Lövgrens namn. Hon har engagerat sig i jämställdhetsfrågor på europeisk nivå i flera års tid och särskilt varmt om hennes hjärta vet jag att det ligger frågor som de om att förhindra trafficking och människohandel - något egentligen bara EU kan förhindra effektivt. Dessutom är hon principfast då det gäller klimatfrågan och försvarar folkpartiets linje om att minska utsläppen från olje- och kolkraft genom att ersätta dessa med kärnkraft.

Kryssa Britt-Marie den 7 juni!

1. Marit Paulsen, Malung, Dalarnas län
2. Olle Schmidt, Malmö, Skåne län
3. Cecilia Wikström, Uppsala, Uppsala län
4. Fredrik Malm, Stockholm, Stockholms län
5. Barbro Westerholm, Stockholm, Stockholms län
6. Anders Ekberg, Karlstad, Värmlands län
7. Mae Liz Orrego Rodríguez, Stockholm, Stockholms län
8. Roland Utbult, Uddevalla, Västra Götaland
9. Britt-Marie Lövgren, Umeå, Västerbottens län
10. Staffan Werme, Örebro, Örebro län

Listan fastställs på folkpartiets partiråd i Göteborg nästa helg. Hela förslaget hittar du här på folkpartiets hemsida.

Kommentar...

DET ÄR alltid lättare för en liberal att lyssna på en annan liberal än en sosse, och visst är sossen Hartman lite lättare att lyssna på än en vänstersosse av ren kommunistkaliber. Thomas Hartman har ett läsvärt citat på sin blogg, visserligen beroende av vilken tolkning man gör av inlägget.

'Plötsligt har det blivit helt okay att tillskriva hela folkgrupper olika egenskaper som i tidigare år hade fått diskrimineringsindustrin att gå på högvarv. Liberaler och konservativa allierar sig med islamofober.'

Texten kan lika gärna ges det alternativa slutet '?kommunister och socialister allierar sig med antisemiter.' Inga israelvänner, och i synnerhet inte jag själv, har tillskrivit muslimer som grupp några egenskaper. Konsekvent är det Hamas som kritiserats, inget annat.

'För liberaler måste ju den självklara utgångspunkten vara att kritisera en starkt auktoritär stat som på delvis religiösa grunder begår övergrepp mot individer på ett ockuperat område. Men lika självklart blir att kritisera palestinska övergrepp mot sina egna och mot israeliska civila.'

Om vi inte kan vara överens om att Israel är en demokrati står nog fredsprocessen långt härifrån. Det vore väl märkligt om just den enda judiska staten ska ha andra kriterier för att kallas demokrati än övriga världen. Den auktoritära regim som finns i Mellanöstern är i första hand Hamas som styr Gaza med järnhand.