Britt-Marie Lövgren, fp-ledare i Umeå

Sysselsättning: gruppledare folkpartiet i Umeå
Ålder: 56 : man och två barn,Clas 28 och Clara 25.
Bor: villa på Sandbacka.
Bil: Peugeot 308, miljöbil.
Husdjur: nej.
Första minne: jag var ungefär fem år när jag gick och handlade. Tappade en mjölkflaska i golvet. Det var förfärligt, kände mig helt utlämnad och på väg att gråta.
Bästa minne: en pizzakväll i en italienska småstad när barnen var små. Det är något gemensamt vi alla pratar om fortfarande.
Bästa skolmaten: köttbullar, fast man åt väl allt som ställdes fram.
Smultronställe: Kallviken vid Lövånger.
Avkoppling: ridningen.
Bästa egenskap: jag är energisk och rätt envis.


Fem i topp
- det bästa med Umeå

1. Kulturlivet
2. Alla byggkranar som visar att staden växer
3. Bra att cykla i
4. Universitetet
5. Damfotbollslaget Umeå IK

Visar inlägg från maj 2010

Har många barn är för många?

Mätningen av barns närvaro på förskolan har redovisat. Uppenbarligen med förvåning har det konstaterats att alla barn är inte där 100% av tiden. Jag vet inte mer om mätningen än vad det står i tidningen men det känns betänktsamt när en variabel är att barn som är på förskolan 15 timmar/vecka räknas som heltidsbarn.

Det finns ett stort utrymme för felaktigheter om det är på det sättet. Ett deltidsbarn har kanske två dagar i veckan istället och därmed blir beräkningen helt åt skogen. Förhoppningsvis är det någon klok person som tänker efter när det gäller det statistiska underlaget.

Vad jag är förvånad över är att uppgifterna skulle vara nya och att ingen har vetat det tidigare. Om det är på det sättet är detta faktiskt uppseendeväckande. Självklart måste verksamheten veta hur många barn som är närvarande varje dag och hur schemat ser ut. Hur är det annars möjligt att planera för personaltäthet och annat? Är det aldrig någon ansvarig person som någon gång under de 35 år som förskolan har varit utbyggd har funderat på hur många barn som är inskrivna respektive närvarande? Det säger en hel del om kommunal förvaltning.

När Clas böjade på dagis 1984 var de 12 barn inskrivna. Detta ökade sedan till 13 och 15 barn. På fredag eftermiddagarna var Clas ofta det enda närvarande barnet tillsammans med en personal. Lyxigt? Nej, jag tycker inte det. Världens bästa förskola ska hålla hög kvalité. Om alla barn ska bli sedda måste det också finnas utrymme för att se barnen.

Det är bra att skolan själv nu tycks ha tagit reda på hur många som är närvarande på förskolan. Känns som det inte är en dag för tidigt. Men slutsatsen att det är för få har jag svårt att ställa upp på.

Det är hög tid att börja diskutera vad som är kvalité inom förskolan. Min vision är att Umeå ska vara bäst i landet på kvalité. Vi har faktistikt nästan landets högsta kommunalskatt om vattenkraftspengarna räknas in!

 

Detta inlägg är kopplat till denna artikel på vk.se.

Operaflytt en utmaning!

Den eventuella operaflytten är den hetaste diskussionen i Umeå just nu. Jag tycker verkligen att det är en fantastisk tanke. Men som jag sa i tidningen i dag känns det inte särskilt realistiskt att flytta all verksamhet i hela huset till "'Staden mellan broarna". Prislappen verkar väldigt hög.

Min uppfattning (liksom Ågren i sin blogg) är dock att det inte finns någon anledning att stänga alla dörrar.

Diskussionerna går höga om en möjlig bytesaffär: att KFUM får operan och Baltic får Vasaskolan samtidigt som operan tar kajen. En praktisk lösning men frågan är vad prislappen för alltihopa till slut blir.

Mycket driftpengar blir det i alla fall och den stora betalaren är Umeå Kommun. Det är för mig okänt om rockadlösningen har någon förankring i den så kallade verkligheten.

Skulle det vara möjligt att bygga Umeås svar på Drottningsholmsteatern (som alltså spelar opera). Något nytt kreativt som läggs på kajen tillsammans med saluhall och servering. Något som utvändigt liknar "Akerbrygge" i Oslo.

För att diskutera detta och mycket mer har Folkpartiet sitt gruppmöte förlagt till Norrlandsoperan den 7 juni kl. 19.00. Allt för att diskutera med operachefen av Kjell Englund.

Fortsättning följer det är jag helt säker på!

 

 

Baku nästa!

 

 Strax lyfter flyget:
 
 
På måndag den 24 maj och tisdag den 25 maj
deltar jag på den 7:e Europarådskonferensen för jämställdhetsministrar
 
Platsen för mötet är Azerbaijan och huvudstaden Baku. En korsväg omgivet av Ryssland, Georgien och Armenien. Baku hade 2008 1,9 miljoner invånare.
 
 
Vän av ordning undrar naturligtvis vad jag som kommunalpolitiker från Umeå kan bidra med när Europarådets 47 jämställdhetsministrar träffas. Jag är där för Europarådets kommunalkongress och utsänd som jämställdhetstalesperson. Alltså representerar jag samtliga kommuner och landsting i 47 länder.
 
Temat för mötet är:
Överbrygga gapet mellan lagstiftad och faktisk jämställdhet.
 
Fortsättning följer!

Visionärt att flytta Operan!

Idén att flytta Norrlandsoperan till kajen är långt ifrån ny. Sydneys operahus har inspirerat de flesta städer att lägga operahus just vid vattnet. Att få ett riktigt "landmärke" är kittlande för alla beslutsfattare.

I Umeå har det under några år pratats om att de borde läggas ett kulturhus på kajen. Problemet är bara vad det ska innehålla? I själva verket finns det inte några nya idéer på verksamhet som inte ryms på annat håll.

Biblioteket har nämts men motståndet från framförallt den äldre delen av befolkningen är mycket stort. Filmverksamhet har också setts som en möjlighet. Vi är många som undrar om fantasin tog slut efter snabbstrypningen av filmfestivalen.

Tillbaks till Operans flyttning. Ingen dum idé faktiskt Holmlund. Att få ett Operahus på den finaste tomten i stan och slippa vändplanen för bussar på Operaplan. En Opera som liksom Sydneys operahus kommer att vara själva bilden för vad Umeå är. Anna-Karin Sjöstrand och jag har i alla år beklagat att det när det begav sig inte fanns tillräckligt med entusiasm för annat än att göra en tillbyggnad av Operan  (vilket på den tiden var visionärt nog).

Det kostar pengar, javisst men på det visionära stadiet är detta inget problem. I visionärslandet är allt tillåtet och att tänka fritt är stort. Värre är det i den så kallade verkligheten men det är en annan historia.

Detta inlägg är kopplat till denna artikel på vk.se.

Demensvård med sång!

Sitter på en mycket intressant seminarium om demensvård arrangerat av Attendo på Uman Home Hotell. Runt om mig sitter engagerade medarbetare i demensvård och hemtjänst inom Umeå kommun.

Det finns så otroligt mycket att göra och kunskapen ökar. Konstigt annars med tanke på att 148 000 personer i Sverige är dementa och 24 000 blir det ytterligare varje år. Kostnad 50 miljarder som betalas av kommunerna till 85%.

Svenskt demenscentrums föreståndare  Wilhelmina Hoffman berättade engagerat och Eva Götell slog ett slag för sång i vården.

Sång gör skillnaden. Sång inom demenssjukvården borde vara en självklarhet. Gamla kända sånger "Kostervalsen" och andra gamla godingar ligger etta på listan.

Oj, vilken förmiddag. Jag är helt upprymd av nya kunskaper. Kampen för en bättre demensvård gör nya landvinningar.

Sjung mera och du får tusenfallt igen!

Blodomloppet!

Ikväll blir det Blodomloppet. Sitter omklädd på Arlanda med joggingskorna på fötterna. Nu gäller det bara att planet anländer Umeå i tid för att jag ska hinna springa. Har övergivit 10 km klassen till förmån för 5 km. Det har blivit lite si och så med träningen på sista tiden.

Det blir hur som helst en folkfest utan dess like!

Önska kostar ingenting – (S) lovar runt!

I måndagskväll var det återigen möte mellan de politiska partierna och BVC-sköterskorna, förskollärare m.fl. Alla utifrån sin profession övertygade om att barngrupperna inom förskolan (och ibland även inom familjehem) är för stora.

Trots löften från 2005 och framåt har målet med 15 barn i grupperna skjutits fram år från år. Även i måndags berättade Hans Lindberg ordförande för Gymnasienämnden som denna kväll fick representera det stora (S) partiet att bara sossarna kommer i regeringen så kommer kravet på 15 barn barngrupperna att uppfyllas.

Mycket snack men liten verkstad följaktligen. Men en sak säger uttalandet faktiskt: barngruppernas storlek är inget som prioriteras i Umeå. Enligt Lindberg kan det bli verklighet först om det kommer mer regeringspengar.

Det har lovats runt och hållits tunt och förklaringen är kanske trots allt att viljan saknas. Det kommunala självstyret ställer högre krav än att ständigt ropa på mer pengar.
 
Umeå har förutom ett högt skattetryck dessutom 120 miljoner kronor extra/år som skulle kunna användas till att minska barngrupperna på förskolan.
 
Bra arbetsmiljö behövs även i förskolan!

Satsningar på Umeå!

Visst är det roligt att det finns företag som är beredda att satsa på Umeå? Världsekonomin är inte den bästa, Europa står inför stora problem men i Umeå händer det saker hela tiden.

Citat VK

"Nytt kvarter för en miljard

Ett av Sveriges största upplevelsebad planeras att byggas i Umeå. Tillsammans med bostäder, handel och ett nytt hotell handlar det om en miljardsatsning. "

Umeå Europas Kulturhuvudstad 2014 kommer att ha mycket att komma med!

Detta inlägg är kopplat till denna artikel på vk.se.

Sexköpare från Umeå tvingas att böta!

Sexköpslagen sägs ibland vara en tandlös lag. Det är få som döms. Nu har en Umeåbo uppenbarligen utmärkt sig. Mycket elände här i världen handlar om handel med kvinnor och barn.

Trafficing, människohandel över gränserna skulle inte förekomma om det inte fanns köpare. Att det finns mycket pengar att tjäna för "hallicken" visar på en "lönsam bransch" för alla utom kvinnor och barn, de som tvingas utföra tjänsterna.

Ett ökat samarbete krävs (och finns på många håll) mellan polis, taxichafförer, hotell, restauranger och andra som har uppgifter om var sexköpen pågår. Det finns många liv att rädda och mycket lidande som kan förhindras.

Umeå kan gå före och göra skillnad! 0-tolerans mot sexköp!

Detta inlägg är kopplat till denna artikel på vk.se.

Dom jobbar!

Idag läser man i den stora morgontidningen att Försäkringskassan har ”hittat” dem som utförsäkrades vid årsskiftet och som inte gick till Arbetsförmedlingen. Mer än hälften jobbar! Majoriteten hos sina tidigare arbetsgivare, resten har hittat annat jobb. Ett inte alltför litet antal har startat företag.

 
Detta är ändå fantastiskt! De gällt högljudda i oppositionen tycks anse att det näst värsta straffet är att ”vara tvungen att arbeta”. Allra värsta straffet är att ”behöva starta ett företag”.

Alkohol ska drickas med måtta!

Köp inte ut till minderåriga som ännu inte uppnått "systemmyndighetsåldern". Det är ett brott även om man köper till sina egna barn. Jag blir bedrövad när jag får klart för mig att föräldrar och äldre syskon medverkar till att minderåriga får tillgång till sprit och alkhol.

Detta och mycket mer kommer jag att säga på Rådhustorget när jag talar där om en liten stund. Ett säkert vårtecken så gott som något, är IOGT:s folknykterhetsvecka i samband med Kristi Himmelsfärdshelgen.

Sedan 1920-talet har Folknykterhetens dag firats, och i år fortsätter IOGT-NTO att driva kampanjen Minska alkovåldet.
 

Där vinet går in, går vettet ut - en gammal sanning.


 

Ner och upp, Baltic satsar 90 miljoner

Baltic satsar stort på Umeås framtid genom att skänka bort 90 miljoner kronor till Konstnärligt Campus. Helt osannolikt och troligen inte förekommande någon annanstans i Sverige.

Detta bäddar verkligen för att det finns pengar kvar för Umeå universitet att satsa full fart framåt.

Full fart framåt har det varit på börsen så här långt idag. Fredagens nattsvarta signaler har bytts mot ljusare även om var och en lätt inser att faran inte är över än.

Det är snabba kast i den ekonomiska verkligheten både när det gäller Umeå och resten av världen.

Detta inlägg är kopplat till denna artikel på vk.se.

Extra undervisningstid och läxhjälp till elever som riskerar att inte nå målen?

Allla barn måste få den hjälp och stöd de behöver i skolan. En misslyckad skolgång riskerar att livet blir ett evigt utanförskap.

Noterar att kommunfullmäktige i Umeå har beslutat att extra undervisningstid och läxhjälp till elever som riskerar att inte nå målen ska erbjudas.

Vad som har hänt med detta uppdrag är högst oklart.

Får alla barn som har svårigheter extra undervisningstid och läxhjälp i Umeå? Det är i alla fall det som kommunfullmäktige har beslutat.

Det är hög tid att detta beslut verkställs!

Umeå rankas lågt i företagsklimat!

Plats 187 är inte särskilt mycket att skryta om när det gäller företagsranking! Umeå har väldigt svårt att ta sig upp till de högre divisionerna i just den grenen. 

Det sista året har inneburet ett tapp med -20 platser vilket väl delvis kan förklaras med ett allt hårdnande klimat till allt vad som heter valfrihet för brukaren. Att medborgarna vill bestämma själva ställs emot att politikerna helst vill bestämma allt,

Det är aldrig lyckligt med monopol varken kommunala eller privata. Men det finns oerhört mycket att vinna genom att släppa loss de privata krafterna i det som idag är kommunalt. Inte minst finns det pengar att omfördela genom att konkurrentutsätta.

Pengarna räcker helt enkelt längre och till fler.

Detta inlägg är kopplat till denna artikel på vk.se.

Barnperspektivet på BRIS

Sverige klarar sig bra ekonomiskt jämfört med många andra länder. Känns skönt att Alliansregeringen har skött ekonomin bra. 90-talskrisen räddade Sverige idag. Något att komma ihåg. Egentligen vet vi inte ett dugg om vad som händer i framtiden, askmoln, oljekatatrofer är bara några exempel på oväntade händelser.

Sitter på budgetberedningen och diskuterar Umeå kommuns verksamhet de närmaste åren. Har redan hunnit vara på BRIS och lyssnat på deras presentation av sin nya webbsida.

Barnens rätt i centrum! bör vara ledordet inte bara för BRIS-arbete utan också för budgetberedningen. Angsträngningarna för att alla barn ska klara sig igenom grundskolan måste ökas. Allt för många barn hamnar i ett livslångt utanförskap som börjar redan som 7-åring.

Här finns det verkligen mycket att förändra även i det rika Sverige!