När jag har möjlighet att skriva så kommer min blogg troligen mest att innehålla sånt som händer i livet, på jobbet och möten med människor.

Design är mitt liv just nu. Drömmen om världsdesigners som ritar produkter för en hållbar värld där vi på Designmäklarna kan producera lokalt håller på att infrias kommer säkerligen att bli en hel del av mitt skrivande i denna blogg.

Jag är väldigt politisk och har tagit ställning för NORRLAND!

Idag skäms jag att vara Umebo!

Jag kan inte nog uttrycka min besvikelse på Umeå kommuns ledare Lennart Holmlund. Att vi har ett kommunalråd som uttrycker sig homofobiskt är allt beklämmande.

Alla är vi väljare i årets val och Holmlund gör det ju inte intressantare att delta i den politiska världen när uttalanden som dessa kommer. Politikerföraktet späs på, människor kränks och socialdemokratins ord om solidaritet och lika värde får sig en fet smäll! Är det på detta viset Holmlund visar sin solidaritet och människors lika värde blir jag djupt oroad av att Umeå leds av honom.

Detta är inget partipolitiskt, detta är en värdegrund som jag delar med många många väljare i detta land. Vi är många som skall rösta och jag uppmanar er alla som går till valurnan i år att ta reda på vad den ni kryssar står för.

Umeå kommun har för ett antal år sedan utsetts till Sveriges gayvänligaste stad. Det återstår att se vilket stöd kommunen ger årets PRIDE festival i Umeå och om deltagarna i paraden åter igen tvingas gå på trottoaren. Med Holmlund i spetsen lär vi aldrig kunna bära titeln som den gayvänligaste staden igen.....

Jag finns mitt i gayvärlden där jag lever och arbetar för mitt företag och för Umeå och Västerbotten. Vänskap, kreativitet  vet inga gränser och att den blivande kulturhuvudstaden 2014 har politiker med kommentarer som kränker personen Fredrik Federlay och hans sexuella läggning gör att jag idag skäms över att vara Umebo!

 

 


Uppdaterad: söndag 21 februari 2010 klockan 18:06

3 Kommentarer

+ Skriv kommentar Skriv kommentar

Inva säger:

Vad är fel med honom? Han har rätt att ha sin åsikt som skiljer sig från din synpunkt. Det är inte hans problem att Umeå var vald till gayvänligaste kommun. Men ingen får diskriminera någon på grund av läggning eller bakgrund osv, det är sant.

lördag 29 maj 2010 klockan 01:09

Anders säger:

Väldigt bra skrivet!

lördag 27 mars 2010 klockan 01:21

Karin säger:

Bra rytit ifrån Camilla :)

Kram Karin

måndag 22 februari 2010 klockan 08:34

Skriv kommentar

Prenumerera på kommentarer via RSS