Christine i Skog

 


Sysselsättning: Fritidspedagog som arbetar på skolan i Malgovik
Född: 1953 på BB i Vilhelmina
Familj: Sambo Enar, dotter Karolina
Bor: Skog, Vilhelmina
Bil: Volvo S60, diesel 
Husdjur: Finskspetsen Pirak, 8 år
Första minne: Att vakna på morgonen och höra pappa köra slåttermaskinen
Bästa minnet: När jag första gången såg Karolina
Favoritmat: god köttbit och ett gott vin till
Smultronställe: Lövberg i stugan
Avkoppling: Läsa en bra deckare och att lösa ett korsord
Bästa egenskap: Noggrann

Hobby:  Biodling i liten skala

Visar inlägg från mars 2012

Hos mig är det tidigt

 Är det här den enda äppelblom jag får se i år, tro? Alltså här hemma på Häggstrand.

Först höll haren på att äta upp hela trädet. När jag då täckte det med växtduk för att han inte skulle komma åt kvistarna så blev en kvist förolyckad när det blåste en natt.

Jag tog in kvisten och satte den i vatten. Nu blommar den så fint inne på mitt köksbord. Dock är blommorna helvita och inte rosa/röda som de brukar vara ute.

Men om alla blommor skulle ha blommat ute som vanligt, och att bina skulle ha pollinerat, så kanske jag hade fått bra många äpplen. Som tur var är det många kvistar kvar som har möjlighet att blomma om inte nu våren spelar oss så stora spratt.

För att göra blommorna mest rättvisa så fotade jag dem utomhus.

 

Bloggat från mobilen Vår? Är det våren som startat? Före påsk...

Vår?
Är det våren som startat? Före påsk som dock är ganska tidig, och jag har inte fiskat en gång i år. Men idag ska jag blöta kroken. Igår såg jag koltrasten vid fågelmatningen hemma och blåmesen kör sitt speciella vårläte. På ett vis spelar det ingen roll för mig om det tar slut på vintern nu, men det skulle ju vara för påsken då.... I kväll ska vi äta middag hos Italienarn i Klimpfjäll. Gott! Snålvattnet rinner när jag tänker på det. Nu ska jag göra matsäck!

Har du anmält?

Jag undrar hur många som inte har anmält det här? Hur många vill egentligen ha bättre bredband? Eller kanske rent av vill ha bredband? Nu är det läge för fjällvärld och inland/skogsland.

http://www.pts.se/sv/Internet/Bredband-ADSL/Utan-bredband/Webbformular/

Blåsigt

 Är det ute. Det minsta man kan säga. Det har blåst mycket den här vintern. Visst har det gjort det?

Jag kan inte sluta att tänka på människorna som har försvunnit med herculesplanet uppe i trakten av Kebnekaise. Om de lever hoppas jag verkligen att de uthärdar och att de hittas snabbt. Men det måste vara fruktansvärt att höra stormen och inte veta var man är eller veta om man tar sig därifrån.

Vid ett av de sista Storgitssjönappen som vi arrangerade på påskafton i många å,r blev ju vi överraskade av snöstorm på slutet av dagen. Många personer blev kvar på fjället på olika sätt och ett par ur vår egen styrka låg ute en hel natt i ett enkelt vindskydd som det hade mixtrat ihop av diverse grejer.
Sökandet pågick under natten utan resultat men på morgonen hade det lugnat ner sig och de båda kunde själv undsätta sig till en del. Kvinnan sa att det var den värsta natt hon upplevt och detta dån som som hördes av stormen var det värsta.

Jag glömmer inte den natten. Jag sov ingenting utan låg där och funderade över de två och hörde på stormen. Inatt har jag tänkt på de som försvunnit i Kebnekaiseområdet. 
Hoppas att de hittas.

Skyltdjungel

Är det någon fler än jag som har sett den här skylten? 

Visst ser den lite mystisk ut? Jag har aldrig sett den förr men den finns. Det måste ha blivit brist på älgvarningsskyltar eller vad kan det bero på?
Men tänk om jag inte kan läsa vad för annan fara det är?

Vem är den tänkt för?

 Hur många går in i den här kuren?

Många sådana här små hus står utefter våra vägar. Men vem använder dem? Vem sköter om dem? Och till vilken nytta står de där?

Bloggat från mobilen Melodifestival. Ikväll ska jag kolla på...

Melodifestival.
Ikväll ska jag kolla på hela programmet. Jag gillar Torsten Flink, men jag törs nästan inte säga det. Han berör mig på ett märkligt sätt... Vi får se hur det går. Spännande

Barnsjukdomar

 Min E brukar säga när jag har fått magsjuka eller någon förkylning att "såna där barnsjukdomar är väl inget att ha"

Nu har jag en av "barnsjukdomarna". Lite för tidigt egentligen. Den brukar inte infalla förrän till påsk. En tråkig flunsa som gjort mig sängliggande och röd kring näsan. Huvudet är som en fotboll i mindre skala och hostattackerna kommer ganska ofta.

Det är tydliga tecken på vinterns "barnsjukdom"

Brott och straff

Visst är det konstigt det här med brott och straff?

Visst är det märkligt att man kan supa sig full och hugga en annan människa med ett samurajsvärd och för att man var full så var det inte för att döda.

För mig låter det som att tanken var att testa samurajsvärdet, inte för att ev kanske döda sin sambo???.....

Plötsligt är det  legitimt att supa sig full och göra dumheter, hemska dumheter, och ändå kunna klara sig lindrigt undan....

Ja så här kan det gå....

 Jag blir upprörd! Snacka om .  Fanns det verkligen ingen som kunde? Vart var helikoptern, eller är den för dyr?

 

Och.. läs den här bloggen

 

 

Orrens hjärna

 De har nog en hjärna som är större än vad jag trott.

Nu sitter de i gårdsbjörkararna lugnt och säkert och knaprar på knopparna. De bryr sig inte ens att hunden skäller som ett tok.
De sitter där och balanserar på en kvist som är alldeles för späd och mjuk för den ganska stora kroppen. 

Nej de vet att de inte är lovligt att skjuta dem nu. De kan lugnt sitta kvar. Det värsta är att de lämnar mycket spillning omkring bikuporna och jag kan tänka mig att bina blir lite störda varje gång det ramlar en lort på taket.

Vårkänslor i år igen...

 Solen skiner. Fåglarna kvittrar. Jag sitter inne och titta på solen. Kanske jag borde gå ut i stället?

Läser har på nätet om personen i Åsele som fick åka bårbil. Kan inte låta bli att tänka på att hemtjänsten här i Vilhelmina kör omkring med större bilar här i Vilhelmina, större än akutbilen i Åsele!!! Det är väl också märkligt?

Nej nu ska jag ut i solen. Temperaturen har gått upp från -17 till -9 nu.

vk.se Nyheter från VK
vk.se Mest lästa på vk.se just nu
Valfritt innehåll