Dan Oskarsson, Vindeln

Sysselsättning: metallarbetare,
Indexator AB, fritidspolitiker (s)

Födelsedata: 74-08-14


Bor: Radhus i Vindelns tätort


Familj: Fru Kerstin Oskarsson med en bäbis i
 magen. Beräknad nedkomst 12 april :)

Utbildning: tvåårig Byggnadslinje på gymnasiet, gjorde värnplikten som kompanibefäl i Umeå 15 månader, därefter omskolad till Cnc-operatör. Ett antal fackliga utbildningar inom IF Metall


Husdjur: Katten Tiger :)

Bil: Golf -88


Intressen:
Kerstin, webben, politik, film och någon bok ibland. Människor.

Bästa maträtten: vägrar välja. Älskar mat


Finstilt: Bloggarens text är högst personlig. Har förhoppningen att komma med något tänkvärt ibland. Kanske vara lite underhållande. Inser också att framtida val vinns med framtida medier. Eller förloras.

Det bästa med Vindeln:
1. Människorna
2. Harmonin och lugnet
3. Utbudet
4. Naturen
5. Närheten till Umeå

Skrivs av

Efterrätt..

Kvällen är inte slut än..

Annons

15 Kommentarer

+ Skriv kommentar Skriv kommentar

jesse säger:

Men det är inte så lätt för andra att förstå hur jag menar heller, eller??
Visst är det humor i det han skriver i huvudrubrik samt text, vilket är tanken!
MEN fortfarande kan man ju tolka fel..

måndag 20 oktober 2008 klockan 11:15

Mattias säger:

haha jadu, humor är inte heller lätt att förstå ibland ;)

Det kanske var så att själva tanken med ursprungsinlägget faktiskt var att det skulle vara lite tvetydigt?

Men nu ska jag väl inte förstöra allt det roliga, gnällspiksmaffian här på vk måste ju också få skriva sina kommentarer

lördag 18 oktober 2008 klockan 01:56

jesse säger:

Vadå svårt att läsa mellan raderna? Menar ju att man kan tolka det på olika sätt..
Men det är klart, en del förstår ju inte det heller.

lördag 18 oktober 2008 klockan 00:02

Mattias säger:

Eller så menar Dan att han faktiskt är sugen på efterrätt. Kanske lite glass med jordgubbar eller något annat gott. Med "Kvällen är inte slut än.." så menar han ju att det fortfarande finns hopp, än är det inte för sent att dra ihop en kladdkaka med vispgrädde!
Jag tycker det är helt uppenbart att det är så han menar. För som jag har förstått det är Dan en rätt matglad person. Men jag förstår att det kan vara svårt för vissa att läsa mellan raderna. Det är lugnt Jesse, det finns fler med samma problem!

fredag 17 oktober 2008 klockan 13:45

Jesse säger:

Vad menar denna politiker med rubrik efterrätt?
Ser jag på bilden ser jag att han menar att han fått en puss som efterrätt.
Men va fan menar han då att kvällen inte är slut, detta kan ge en skev bild som att han ska få till det på kvällen.
Visst är det kul att en politiker skriver blogg, för att se vad de sårarslen sysslar med.. Men inte i hela friden vill man veta vad resten av kvällen ska innebära..
Okej, jag ska skaffa en blogg lägga en upp en bild med min tunga mellan mitt pekfinger och långfinger och mena att förspelet bara börjat..
Håller med fällarn som bara den..
Men många förstår inte hur han tänker, men läs igenom riktigt så förstår ni..

onsdag 15 oktober 2008 klockan 21:08

undersköterskan på Älvbacken säger:

hej sitter i Los Angeles och äter en god efterrätt med marsmallovs lGott ska du tro. Det är runt 30 grader varmt. Kul att läsa din blogg.

måndag 13 oktober 2008 klockan 02:36

Läsare säger:

Jag säger bara, vad var det jag skrev till dig för ett tag sedan. Du vet erkännande. Synd bara om hennes förra kille!

söndag 12 oktober 2008 klockan 19:20

Hera säger:

Vad mysigt! Vad glad jag blir för er skull :-)

/Hera

söndag 12 oktober 2008 klockan 18:40

www.lizaloop.blogg.se säger:

Vad är det jag ser... hihi
så trevligt! Grattis till kärleken.
Tänk över det där med halloweenfirandet en gång till och ta med dig flickan!!
Grattis!
Har sagt till karln min att han ska hojta till när det blir pokerinvigning i källaren!!

söndag 12 oktober 2008 klockan 11:26

Bloggarn säger:

Snälla fällarn sluta läsa då! Finns många som tycker vi gör ett bra jobb, skriver bra, roliga och kreativa bloggar!

lördag 11 oktober 2008 klockan 22:15

Carin.J säger:

Singel?? Detta stämmer väl inte nu???


Kram Carin

lördag 11 oktober 2008 klockan 18:23

Anneli säger:

Men vad var det där för kommentar??? Porrfilm? Jag tycker det ser ut som en puss, jag... Hoppas ni är lyckliga, Dan och Kerstin! Kul för er. Bry er inte om knäppa kommentarer!

lördag 11 oktober 2008 klockan 11:13

Mattsson säger:

Nyktra till fällarn, det är en blogg....!

By the way Dan god mat och god dryck verkar du ha intagit :)

fredag 10 oktober 2008 klockan 22:59

FÄLLARN säger:

tycker att kerrans blogg var bra ! tycker inte att ni ska spela upp era p..r filmer på bloggen. tycker att denna media har blivet en lekstuga för (VUXNA,ÄVEN POLITEGEROCH ÖVRIGA TJÄNSTEMÄN.
TA ER I KRAGEN Å BETE ER SOM VUXNA PERSONER
(D::::a ÖVERFÖRMYNDRARE

fredag 10 oktober 2008 klockan 21:44

Skriv kommentar

Prenumerera på kommentarer via RSS