Dan Oskarsson, Vindeln

Sysselsättning: metallarbetare,
Indexator AB, fritidspolitiker (s)

Födelsedata: 74-08-14


Bor: Radhus i Vindelns tätort


Familj: Fru Kerstin Oskarsson med en bäbis i
 magen. Beräknad nedkomst 12 april :)

Utbildning: tvåårig Byggnadslinje på gymnasiet, gjorde värnplikten som kompanibefäl i Umeå 15 månader, därefter omskolad till Cnc-operatör. Ett antal fackliga utbildningar inom IF Metall


Husdjur: Katten Tiger :)

Bil: Golf -88


Intressen:
Kerstin, webben, politik, film och någon bok ibland. Människor.

Bästa maträtten: vägrar välja. Älskar mat


Finstilt: Bloggarens text är högst personlig. Har förhoppningen att komma med något tänkvärt ibland. Kanske vara lite underhållande. Inser också att framtida val vinns med framtida medier. Eller förloras.

Det bästa med Vindeln:
1. Människorna
2. Harmonin och lugnet
3. Utbudet
4. Naturen
5. Närheten till Umeå

Skrivs av

Katten Tiger, från död ekkorre till tjur på Pamplonas gator

Tiger verkar trivas med oss. Allt tyder på det. Men vilken överskottsenergi han har ibland.  Vi ger honom mat, vatten, klösträd, kärlek, allt som en katt mår bra av. Men helt plötsligt, från dvalliknande tillstånd så blir han som besatt. Livsglädje förhoppningsvis. Tjurrusar genom huset som om det vore Pamplonas gator. Hoppar och studsar som om inredningen vore LEO:s lekland. Äter krukväxter som om det inte fanns mat i huset.

 

Men när han sover är han som en död ekkorre. Så fridfull i sin stillhet. Men säg det som varar. Helt plötsligt vidgas ögonen till det tredubbla och monstret vaknar. I sina värsta stunder ser han ut som på bilden nedan. Hoppas att den värsta perioden är över snart ;)


Uppdaterad: onsdag 18 november 2009 klockan 10:44

Annons

Kommentarer

+ Skriv kommentar Skriv kommentar

Skriv kommentar

Prenumerera på kommentarer via RSS