Fredagsfryyys..
...innebär, precis som det låter: Att det är Fredag och att jag fryser så förbenat. Mår aningens risigt fortfarande men det kan ju ha att göra med JÄTTEbuffén som jag och Jimpa var och tryckte i oss till lunch. Sen har jag varit ett par timmar på jobbet idag och kan numera titulera mig som "auktoriserad sjukhustelefonist" hmm.. jaa.. det kanske somliga tror, att det bara är att sätta sig bakom en telefon och svara på samtal på löpande band men så är alltså inte fallet. Att hantera samtal på ett snyggt, proffsigt och korrekt sätt kräver faktiskt både det ena och det andra. Vem som helst kan INTE göra det. Så det så!
När certifieringen skulle börja så satt jag där som en körskoleelev som skall göra uppkörning.. haha... alltså ganska nervöst men det flöt på bra och vips så var det över.
Nu sitter jag mest och väntar på att det ska bli kväll på riktigt så att jag kan tända lite ljus och mysa i soffan med mina killar. Dottern är bortrest över helgen och det är så tomt, så tomt. Tur att jag har en sprillans ny IKEAkatalog att bläddra i. Fånigt tänker ni kanske, men jag är barnsligt förtjust i IKEA faktiskt. Kanske för att jag lever och bor på liten yta där många personer ska samsas om utrymmet.
Smarta IKEA, ajlajkitalåt (kan även stavas: I like it a lot) ;-)

Helena
2 Kommentar
+ Skriv kommentarFyll i fälten för att lämna en kommentar
Alla kommentarer som skrivs måste godkännas av ägaren till bloggen innan de publiceras.
Sanna säger:
Oj har du så många ikea kataloger? *avis* Jag har bara från 2004, och jag gillar faktiskt de äldre bättre, där får man mer uppslag och ídéer också. Den nya var jag inte så impad av. Den tråkigaste hittills tycker jag. *ikeaexperten
Wednesday 26 August 2009 klockan 01:26
Helena Nilsson Springare svarar:
Den där bilden hade jag faktiskt snott *skäms på mig* jag har "bara" sparat från 2004 jag me :-) Och jag håller me... de gamla ÄR mycket roligare. Denna har jag bläddrat i bara en gång och det kändes som att man sett det mesta!
onsdag 26 augusti 2009 klockan 08:07
Skriv kommentar