En fin present har jag fått idag. Sanna kom...

En fin present har jag fått idag. Sanna kom hit idag med en flaska kollodialt silver och den här underbara tavlan med Alfons Åberg och en av hans kloka funderingar. Den står på finhyllan i köket och ska påminna oss alla om att uppskatta tiden då man faktiskt HAR roligt.. Jag blev så himla glad för den här söta tavlan :) Alfons är väl en härlig kille? Ha en skön kväll allihopa. Det ska jag.. Och i helgen är vi alla lediga. I like it!
Uppdaterad: tisdag 02 oktober 2012 klockan 21:15

Helena
6 Kommentarer
+ Skriv kommentarFyll i fälten för att lämna en kommentar
Alla kommentarer som skrivs måste godkännas av ägaren till bloggen innan de publiceras.
Maria Lundmark Hällsten säger:
Jo... jag ska...baaara, haha, ibland har vi nog alla en liten Alfons Åberg i oss, och visst är det sant, som det står på tavlan, och hur skulle det vara om det alltid var kul, skulle man uppskatta det då?
Ha en fin fredagskväll!
fredag 21 september 2012 klockan 20:16
Helena Nilsson Springare svarar:
Alfons är en skön kille.. och jag diggar att själva barnprogrammet är så lugnt och stillsamt haha.. Jag gillade också alfons när jag var barn :-)
Trevlig helg Maria! Kram
fredag 21 september 2012 klockan 21:51
Minna Grenholm säger:
SwiiT! Ha en helg i vackerhet! :)
fredag 21 september 2012 klockan 19:49
Helena Nilsson Springare svarar:
Detsamma till dig! :-) Jag packar loppisgrejjer för fullt! Kram
Friday 21 September 2012 klockan 21:50
Anne-Marie Mäkelä säger:
Alfons, han är klok han! Kram
Friday 21 September 2012 klockan 19:20
Helena Nilsson Springare svarar:
Och söt är han också den lilla killen :-) Kram på dig Anne-Marie
fredag 21 september 2012 klockan 21:50
Skriv kommentar