Styrelsen Företagarna i Storuman

Robert Salomonsson Ordf

Roland Nilsson Vice ordf

Susanne Westin sekr

Mariquita Björnberg kassör

Robert Sandlund ledamot

Eva Banstorp ledamot

Tomas Gustavsson Suppleant

Nio-punktsprogram  

  • Infrastruktur
  •  Tillgängliga lokaler
  •  Bevarad samhällservice
  •  Positiv mediabild
  •  Ej missgynna lokala företag vid upphandlingar
  • Utvecklingsplan för kommunen
  •  Tydlig etablerinsprocess
  •  Kontinuerlig dialog med näringslivsorganisationerna
  • Illojal konkurrens

Företagarnas hemsida

www.foretagarna.se/storuman

 

Företagarnas stipendium på luspen

Luspengymnasiets projektmässa står för dörren, närmare bestämt i kväll 18.00 på  skolan.

För en del är det en möjlighet att visa upp sitt projektarbete och för några blir det första steget mot att få Företagarnas stipendium för bästa projektarbete. Av erfarenhet från tidigare år så vet jag att de som går vidare från första gallringen både känner glädje men även fjärilar i magen när beskedet att de gått vidare till final lämnas.

Det är inte kostigt, för hur många av oss vuxna kan säga att man inte skulle ha lite ångest om man skulle ställa sig framför en jury och presentera ett arbete. Jag hade det definitivt.

Men nästa gång kanske det handlar om att presentera sig själv på en anställningsintervju, så jag tror att övningen är nyttig.

Hur som helst.

Lycka till alla projektare.

Robert Salomonsson Ordförande Företagarna Storuman


1 Kommentar

+ Skriv kommentar Skriv kommentar
jimmylindberg

Jimmy Lindberg säger:

Jag tror att det definitivt är en bra upplevelse, det är otroligt viktigt att kunna visa upp sig och tala väl för det man gjort. Ju mer formaliserat och pressande desto bättre känns det efteråt =) Något hett tips gällande vem som får priset i år?

Thursday 24 March 2011 klockan 11:15

Skriv kommentar

Prenumerera på kommentarer via RSS