Fotobloggen
Visar inlägg från januari 2011

skog

Känner mig jättetaggad på att fota men sitter just nu i skolan utan kamera. Jag ska ut och fota varje tillfälle jag får den här veckan. Nu börjar min sista lektion.

Tro det.

Grattis bloggen!

...i efterskott.
Igår fyllde den här bloggen 1 år och jag glömde helt bort att skriva något igår, trots post-it lappar med påminnelser.

Igår var i alla fall en bra dag. Vi tjejer hade en riktig spelkväll; Alias, Pictionary och rappakalja spelade vi till ungefär halv 2 på natten, mycket skratt som vanligt.

Jag måste försöka bli lite bättra på att blogga känner jag. Jag behöver mer inspiration när det kommer till fotandet, men det ska nog gå att ordna.

neon lights


Har gjort detta sen sist; spelat gitarr och fotat lite mer med tranor och ljusslingor.

 

Bara därför att


En till.

untitled


Gillar mina tranor.

Har haft en lektion idag och nästa och den sista för idag är om drygt en timme. Nu sitter jag i fiket med lite människor och alla är datornördar som vanligt, även jag.

The Cave


Texten på tranan är låttexten till Mumford and sons låt The Cave. 

Nu ses det på Masterchef & jag försöker samtidigt jobba lite med intervjuerna om mamma och mormor. Ganska kul faktiskt.

2


Lite fler halvgamla bilder.

Nu är det bara tyskan kvar och våran grupp ska prata om djurrekord...spännande.

 

en till kisse


Det är roligt att kolla igenom gamla bilder på datorn och hitta en man tycker om.

tranor

Mormor, Mia & Mamma


Mia under soffan...
Mia sover i en skål..


Mormor och Mia(fortfarande i skålen) gosar.
 

Nu är intervjuerna gjorda och det gick toppenbra. Jag spelade in allt och det tog nästan 50 minuter så imorgon blir det att sätta sig och lyssna igenom allting.

 

 

pictionary o lilla julafton


min fina noshörning.

Igår var verkligen hur kul som helst! Först hade vi våran lilla julafton och åt chokladbollar och tittade på lite tv och sen bestämde vi oss för att spela pictionary, som alltid framkallar mycket skratt och tokigheter och efter två någon gång for alla hem.

Idag blir nog en ganska slapp dag. Ska titta på skidskytten nu och sen far jag och mamma till mormor och då ska jag intervjua bägge två om medievanor till skolan.

 

hund o träd


Såhär såg det ut påväg till gymmet där jag var ungefär två timmar idag, kändes riktigt bra och det är ju inte helt fel att man kan kolla skidskytte där också (damerna kom ju tvåa!). Vovven heter Sickan och bor granne med oss, i alla fall ett tag till..

 

 

Agnes


Bortglömd bild från Hemavan.

Det är inte fet-tisdag idag men det är min namnsdag och då fick jag en namnstagssemla av mamma, mycket trevligt och mycket gott.

Jag längtar till imorgon för då blir det lilla julafton med tjejerna, äntligen! Kommer bulla upp med massa godsaker och kanske försöka få fram lite julkänsla igen.

Tårta


Var på litet kalas idag, trevligt.

Nu är äntligen multimediaprovet klart, lättnaden är stor. Imorgon är det fredag, känns för en gång skull som om veckan har gått fort. Hoppas på lika bra väder till helgen som det har varit i veckan.

 

 

Måne


 

väder

Väldigt fint väder idag och som tur var fick jag tillgång till en kamera och kunde fota lite av de frostiga träden.

Barr

Slutar skolan nu, ska hem och plugga till multimediaprovet, tagga.

 

Mille feuille á la Framboise


Den vart inte bara fin, den var väldigt god också!

5 km


Kom nyss hem från gymmet och nu sitter jag och fikar och kollar skidskytte.

 

Ikväll ska jag prova mig på en efterrätt som är väldigt häftig estetiskt sett. Bilder kommer.

hej solen!

Drog ut med mamma för en stund sen på en bitande kall men även givande fotopromenix. Jag gillar de två sista bilderna mest, då blåste jag kalluft mot solstrålarna så att de förstärktes, blev väldigt nöjd med dem.

Lyssnar på Salem

Första skoldagen för året är snart avklarad. Helt okej dag. Först hade vi matte och sen gympa och då gick läraren iväg så då lekte vi bara, snart har vi svenska och sen slutar vi.

 

photoshoot


Hår & make up - Mathea
Modell - Annie
Redigering & foto - jag

Nu har Annie äntligen kommit hem, efter vad som har känts som en evighet, från Thailand! Jag, Mathea och Ida överraskade henne på flygplatsen där vi stod och väntade på henne med en skylt där det stod "välkommen" - på thailändska.

Igår var jag med Lisa, Mathea, Annie och Jonathan. Vi gjorde inget speciellt, kollade lite på en film och gick igenom  bilderna från den photoshoot vi hade gjort tidigare på dagen. Det var jättekul och vi blev jättenöjda med resultaten. Nu - middag.

 

 

duo

Idag ska jag övningsköra för andra gången, det har snöat väldigt mycket de två sista dagarna, hoppas det inte kommer förstöra för mycket. Det är väldigt tung snö och det är plusgrader ute så det lär väl bli lite slaskigt. 

Sen jag sist skrev så har jag varit med tjejerna och ordnat en sak... 

Nelson


Idas söta vovve som inte ville åka på Idas spark.

Idag var jag som sagt med Ida. Vi fikade och kollade på gamla bilder och upptäckte nya roliga saker när vi kollade på dem. Sen skulle jag fara och klippa mig så jag tog bussen ner på stan och gjorde det, sen köpte jag och mamma mat på stan och for hem.

 

 

blandade känslor.

Blir GALEN på bildservern eller vad det heter här på blogg.vk.se. Det händer väldigt ofta när man ska ladda upp bilder att det bara slutar funka och då kan man inte stänga ner rutan och då kan man inte spara det man gjort i inlägget. Jag hade tänkt göra ett "2010 i bilder"-inlägg men nu har jag provat tre gånger med tolv bilder och jag ger upp så nu blir det bara en bild och den tog jag idag.

Ikväll var jag och övningskörde för första gången och det var hur kul som helst! Jag körde runt runt på en stor parkering oräkneliga gånger och lärde mig grunderna, om koppling och så och sen när vi skulle sluta så fick jag också köra hem bilen, jätteläskigt men kul! Imorgon ska jag vara med Ida och det var jättelänge sen så det ska bli så kul!

2011

Kom hem efter 2 någongång igår. Vi åt jättegott och hade det trevligt. Mitt stativ krånglade ganska mycket men jag fick ändå några bilder på fyrverkerierna men tyvärr ingen på klänningen.
Maten igår:
Tilltugg: krocketter med svampstuvning och hummer och fikon med ost som var inlindat i någon italiensk skinka.
Förrätt: Tre olika sorters rom med cremé fraiche, ostkex och bröd.
Varmrätt: Lamm, inbakad potatis med vitlök och chevré + rödvinssås.
Efterrätt: Min och mammas chockladtryffeltårta med hallonsås och grädde.