Bankerna och Skuldnätet (Arkiv Förlag) avslöjar bland annat att

Federal Reserve är ett privat bolag som ägs av ett konsortium av megabanker.

Banker skapar pengar när de lånar ut pengar. Det är inte medel som kommer från tidigare insättningar.

Banksystemet har blivit en gigantisk vadslagningsmaskin. I december 2007 stod exempelvis 681 biljoner dollar på spel i komplexa derivat.

Den federala inkomstskatten i USA infördes 1913, samma år som Federal Reseve Act antogs. Det finns ett samband.

Enbart räntebetalningarna på den federala skulden kommer snart att vara större än vad skattebetalarna har råd att betala.

Den krypande inflationen orsakas av bankerna, inte av regeringar som på ett oansvarigt sätt trycker upp pengar

Den största delen av inflationen i s.k. bananrepubliker har orsakats av globala spekulanter som har attackerat lokala valutor och devalverat dem på internationella marknader.

Samma typ av spekulativ devalvering skulle den amerikanska dollarn också kunna råka ut för om internationella investerare skulle överge den som en global reservvaluta.

Det finns en väg ur detta träsk. Abraham Lincoln och unionsfäderna kände till den. Det handlar om att staten återtar makten över penningutgivningen från bankerna, vilka är de som idag skapar pengar ur luft genom fractional reserve banking.

Samtidigt oskadliggörs derivathandeln med en skatt på 0.25 procent alternativt ett förbud och en oberoende revision granskar Federal Reserve. Alla banker som vid revisionen visar sig vara insolventa ställs under konkursförvaltning och därefter ställs de till Kongressen förfogande.

 

The Great Wizard of Oz

The last four ex-U.S. Presidents are caught in a tornado, and off they whirled to OZ. They finally make it to the
Emerald City and came before the Great Wizard.

"WHAT BRINGS YOU BEFORE THE GREAT WIZARD OF OZ?"

Jimmy Carter stepped forward timidly:" I've come for some courage."

"NO PROBLEM!" says the Wizard. "WHO IS NEXT?"

Ronald Reagan steps forward, "Well........., I.......I think I need a brain."

"DONE" says the Wizard.  "WHO COMES NEXT BEFORE THE GREAT AND POWERFUL OZ?"

Up stepped George Bush sadly, "I'm told by the American people that I need a heart."

"I'VE HEARD IT'S TRUE!" says the Wizard. "CONSIDER IT DONE."

There is a great silence in the hall. Bill Clinton is just standing there, looking around, but doesn't say a word. Irritated, the Wizard finally asks,  "WHAT DO YOU WANT?"

"Is Dorothy here?"

 Trollkarlen från Oz på Tibblegymnasiet, våren 2009. Det ingick faktiskt lite jitterbugg i föreställningen också. Kul! 

 Attention

... to all individuals who are considering doing business with Morgan Creek Energy Corp. on the mistaken belief that Mr. Larry Hagman is associated in some manner with this Company.

Please be advised that Larry Hagman has no connection with Morgan Creek Energy Corp.

Mr. Hagman neither endorses nor approves any business in connection with Morgan Creek Energy Corp.

The use of Mr. Hagman's image or likeness in marketing material by Morgan Creek Energy Corp. is without his consent.

Mr. Hagman is taking immediate steps to disassociate himself from this improper use of his likeness or image.

Obama är pojken med guldbyxorna. Kul! Synd bara att han först lånar pengarna av bankerna mot ränta, med framtida skatteintäkter som säkerhet, och sen ger tillbaks dem till bankerna...

"Tillväxtens dilemma"
http://www.caminomagasin.se/bloggar/ingemar-gustafsson Prenumerera här http://www.caminomagasin.se/blog/8/feed
Se även diskussioner här http://www.ecoprofile.se/50_548_Ekonomisk_tillvaxt_-problem_eller_mojlighet.htm

 

DEMOKRAT I OREGON VILL ATT DELSTATEN STARTA EGEN BANK

The state of Oregon should have its own bank so taxpayer dollars could help fund local businesses instead of boosting the profits of big multinational banks, says Bill Bradbury, Democratic candidate for governor and former secretary of state. 

Bradbury announced his proposal today in Portland as part of his plan to find jobs for more Oregonians. The state bank, modeled on one in North Dakota, would form the cornerstone of his jobs proposal, he said. 

"It's time to make Oregon's money work for Oregonians," Bradbury said. Small businesses are hurting because banks are squeezing off credit necessary for growth. 

Oregon currently deposits hundreds of millions of dollars in a variety of banks, many of them the megabanks that wound up needing federal help to stay afloat after signing off on too many risky home mortgages. Bradbury's proposal would create the Bank of Oregon, which would partner with local banks to make loans to small businesses, economic development projects and start-ups. 

http://www.oregonlive.com/politics/index.s...news/index.html

Skrivs av

Bild att fördjupa sig i...

 

 


Uppdaterad: lördag 06 februari 2010 klockan 04:40

Annons

Kommentarer

+ Skriv kommentar Skriv kommentar

Skriv kommentar

Prenumerera på kommentarer via RSS

Den onda häxan Östan

 

Den onda häxan Västan

Avskaffa fractional reserve banking och inför en Folkets bank

Det moderna banksystemets utvecklades från gamla tiders guldsmeder som tryckte fler kvitton än de hade täckning. Det kunde de göra eftersom folk sällan kom för att lösa ut sina tillgodokvitton mot det guld som de lämnat för förvaring.

Närmare bestämt kunde de trycka tio gånger så mycket kvitton som de hade guld i sina valv, och ibland tryckte de till och med mer än så, men då löpte de än större risk för att banken skulle kollapsa, om ett rykte började gå om att guldsmeden lurades, att han inte hade så mycket guld som han påstod.

Systemet utvecklades sedan till vårt moderna fractional reserve banking-system, vilket förutom bedrägeriet med kvitton (pengar) ur luft också har centralbanker, statsobligationer mm som centrala pusselbitar.  

För att göra en lång historia kort så finns det två begränsningar för hur mycket pengar som bankerna får skapa ur luft på det här sättet. Den första är reservkravet (som åtminstone i USA är halvt obsolet).

Det andra, och viktigare, är att bankerna måste tro att de flesta kan betala tillbaks inklusive räntan. Om folk inte kan betala tillbaks de pengar som banken skapat ur luft, inklusive räntan, så måste banken ta från det egna kapitalet, och det är ju inte så roligt.

Det antas allmänt att det blir en katastrof om bankerna försvinner. Det beror på antagandet att det enda sättet att få krediter, alltså smörjmedel, till ekonomin är genom nuvarande banksystem. Men så behöver det faktiskt inte alls vara.

Vi kan faktiskt skapa en Folkets Bank. Den banken kan, precis som dagens banker, skapa pengar ur luft. Den kan till och med låna ut dessa luft-pengar mot ränta. Men till skillnad från i dagens system så kan räntan användas till bra saker. Vi skulle kunna använda ränteintäkterna till att bygga järnvägar och annat som behövs för den gröna omställningen. Vi skulle kunna halvera inkomstskatten och vi skulle kunna införa en medborgarlön. Kort sagt, de pengar som lösgörs vid en väl balanserad penningreform räcker långt.

Inspiration kan vi få från banken i North Dakota. Ett annat alternativ är förstås att utveckla de tankar som Silvio Gesell hade om demurrage, dvs negativ ränta.

Automatisk pingeling

 

Ett lömskt spratt mot militären

1993 blev Linus Brohult kallad till militärtjänst...

Han åkte dock inte dit direkt utan väntade en vecka, varför en officier ringde och tjatade. Men till slut inställde han sig på Svea Livgarde i Kungsängen. Med sig hade han kompisarna Mikael Lindgren och Johan Asplund.

Mikael fram till vakten och sa: ”Hej, jag heter Linus Brohult och jag skulle inställa mig här.”

Vakten ringde upp officerarna som sa att de skulle skicka upp den där Brohult. Mikael blev insläppt, inskriven, kvitterade ut sina kläder och fick lära sig hur man knyter skor.

Strax efteråt gick Johan fram till vakten. Med sig hade han Linus Brohults inkallelseorder, och sa: ”Hej, jag heter Linus Brohult och jag skulle inställa mig här.” Han släpptes också in. Militärerna blev då riktigt överaskade. Ännu en Linus Brohult. Med samma personnummer!

Då en av de falska Linus Brohult befann sig på övning och den andre på inskrivningsavdelningen gick den riktige Linus Brohult fram till vakten och sa: ”Hej, jag heter Linus Brohult och jag skulle inställa mig här.” Vakten blev konfunderad igen, men släppte in honom då han hade ett bibliotekskort att legitimera sig med.

Väl inne på militär mark placerade de tre ut anti-militäriska flygblad och info-material. Men då fattade militärerna att det var nåt skumt och började förhöra dem, i varsitt rum.

Militärerna trodde bestämt att det var Mikael som var Linus Brohult.

De började en övertalningskampanj för att få honom att erkänna att det var han som var den riktige Linus Brohult. Men det kunde han ju inte säga, för det var ju i så fall lögn. Han sa istället ingenting. De frågade också vad pojkarnas föräldrar hette. Men eftersom ingen svarade rätt så kom de ingen vart med det heller.

Efter ungefär en halvtimme kallade militären på polis. Där hade de en passbild av Linus Brohult. Men passbilden suddig så det gick inte att se vem det var. Polisen gissade på att Johan var den riktige Linus Brohult.

De försökte också övertyga den riktige Linus Brohult att han inte var Linus Brohult.

- De frågade om och om vad jag hette. När jag svarade: ”Linus Brohult”, sa de bara: ”Nämen kom igen nu, säg vad du heter på riktigt”.

Den riktige Linus Brohult

Den riktige Linus Brohult