Välkommen hit!
Jag hoppas att du skall trivas här och jag uppskattar verkligen om du tar dig tid att skriva en liten kommentar eller trycka på "tummen upp-symbolen".
Kommunikationen med dig som läsare är ju själva bränslet i mitt skrivande.
Jag är: Västerbottning i exil, Fjällgårdsinnehavare, Livsnjutare, Fiskare, Mamma, Mormor , Farmor, Demenssjuksköterska och Föreläsare
Bloggar mest om: Livet förr och nu, Vardag och fest, Tokut och likt, Sandvikens Fjällgård Äldreomsorgen och demensvården
Vill bjuda dig på: En blandad mix ur livets smågodispåse. Salt, sött och syrligt om vartannat. Här förekommer tvära och ibland halsbrytande kast mellan lättsamt och allvarligt
Mina nära och kära: Daniel, Britta Sixten och Vera i Sthlm, Sandra m Christian Oliver och Alice i Göteborg, Isabelle m Jesper o Vilgot i Göteborg. Alexander i Umeå, Roberts son Johan m familj i Ansmark
Drömmer om att: Tankeväcka och nå ditt hjärta. Locka till skratt, igenkännande och eftertanke.
Värdesätter: Humor, vänlighet och uppmuntran. Tillmötesgående människor och okomplicerade lösningar
Ogillar: Jantelagen, glädjedödare,och "motarbetare" Förstår mig inte på missunnsamma människor som går in för att förminska andra medvandrare i jordelivet.
Gör helst: Fiskar i fjällen, skriver, spelar och sjunger eller går på loppis.
Lyssnar helst på: Tystnaden i fjällvärlden, hjärtats röst och barnbarnen skratt.
Hemlig dröm: Att kunna få förutsättningar att skriva boken som jag ruvar i mitt hjärta.Den hemliga drömmen är nu uppfylld. Jag har de bästa av förutsättningar, och hoppas nu att tiden inspirationen och orden ska komma mig till mötes.
Skriv gärna till: gunnel_f@hotmail.com
De allra flesta bilderna i bloggen är mina egna. Hör av dig om du vill låna eller använda bilderna i din tur!
Välkommen åter!
www.sandvikens.se
18 Kommentarer
+ Skriv kommentarFyll i fälten för att lämna en kommentar
Alla kommentarer som skrivs måste godkännas av ägaren till bloggen innan de publiceras.
S säger:
Ingemar, vilken underbar dikt, till en underbar (och kort) tjej.
torsdag 23 juni 2011 klockan 13:24
Gunnel Forsberg svarar:
Kära syster! Borte Hedmans jänten är jag visserligen sist - men inte minst:))
fredag 24 juni 2011 klockan 00:23
Ingemar Wahlström säger:
Gunnel, en fjällbrud av rättaste slag
Har nu idag sin egen födelsedag
Hon roar oss läsare på feja och blogg
Och får aldrig av ordkonsten nogg (!!!)
Berättelser tjusar
Minnena rusar
Bekanta och kära för de flesta som läser
Nostalgi och idag blandas och jäser
En härlig rätt skapas som är godare än gott
Ja för Gunnel vi skjuter ett uppvaktningsskott!!!
onsdag 22 juni 2011 klockan 19:42
Gunnel Forsberg svarar:
Wow Ingemar!! En egen födelsedagsdikt!! Det är nog första gången i mitt 29!!åriga liv:) Tack min vän:)
onsdag 22 juni 2011 klockan 21:51
Nina säger:
Grattis:-)
onsdag 22 juni 2011 klockan 16:35
Gunnel Forsberg svarar:
Tack Nina! glad sommar!!
onsdag 22 juni 2011 klockan 18:45
Terje Karlsen säger:
Gratulerer med dagen.
onsdag 22 juni 2011 klockan 14:33
Gunnel Forsberg svarar:
Tack så mycket Terje:))
onsdag 22 juni 2011 klockan 18:46
Erik säger:
Stort grattis på födelsedagen och grattis till jägarexamen.
Här har vi inte haft någon sommar ännu och det känns lite krisartat - inte mycket tid kvar nu.
Varma hälsningar från lite kylslagen breddgrad.
onsdag 22 juni 2011 klockan 14:00
Gunnel Forsberg svarar:
Tack Erik! men misströsta inte. Sommaren har ju knappt börjat. jag har inte hängt undan skoteroverallen och det är ett mycket säkert tecken! Det varma härliga ligger framför, lita på det! Hälsa Rosita!!
onsdag 22 juni 2011 klockan 18:47
Sven säger:
Grtulationer på födelsedagen!
onsdag 22 juni 2011 klockan 13:59
Gunnel Forsberg svarar:
Tackar tackar Sven!!
onsdag 22 juni 2011 klockan 18:48
Birgitta säger:
Stor GRATTISkram från en av många trogna läsare. Det där med mörkret får vänta till surströmmingen ungefär. Ha nu en riktigt trevlig middagsresa.
onsdag 22 juni 2011 klockan 13:53
Gunnel Forsberg svarar:
Tack Birgitta! Åker strax iväg för mysmiddag:) Tycker ditt förslag att vänta med mörkret låter bra!! Hoppas du fortsätter att läsa! Glad sommar!
onsdag 22 juni 2011 klockan 18:49
MyH säger:
Ett stort & hjärtligt GRATTIS på din födelsedag!!
onsdag 22 juni 2011 klockan 13:25
Gunnel Forsberg svarar:
Ett stort och hjärtligt TACK Myh!!
onsdag 22 juni 2011 klockan 18:50
Leif G säger:
Men GRATTIS till den nya årsringen............Förstår att du kommer att få en trevlig o skön födelsedag. Önskar även en fin midsommar med blommor jordgubbar sill "naps" o mygg, ja allt som ska finnas runt denna helg. Kramar från oss i kustlandet. Mamma Märta hälsar så gott.
onsdag 22 juni 2011 klockan 12:56
Gunnel Forsberg svarar:
Tack Leif! Kul att höra ifrån dig! Hälsa mamma Märta och jag önskar er en härlig sommar med samma ingredienser - sol jordgubbar mm mm :)
onsdag 22 juni 2011 klockan 18:45
Skriv kommentar