Gunnels Guldfyndigheter

Välkommen hit!

Jag hoppas att du skall trivas här och jag uppskattar verkligen om du tar dig tid att skriva en liten kommentar eller trycka på "tummen upp-symbolen". 

Kommunikationen med dig som läsare är ju själva bränslet i mitt skrivande.

Jag är: Västerbottning i exil, Fjällgårdsinnehavare, Livsnjutare, Fiskare, Mamma, Mormor , Farmor, Demenssjuksköterska och Föreläsare

Bloggar mest om:  Livet förr och nu, Vardag och fest, Tokut och likt, Sandvikens Fjällgård Äldreomsorgen och demensvården   

Vill bjuda dig på:  En blandad mix ur livets smågodispåse. Salt, sött och syrligt om vartannat. Här förekommer tvära och ibland halsbrytande kast mellan lättsamt och allvarligt
 

Mina nära och kära:    Daniel, Britta Sixten och Vera i Sthlm, Sandra m Christian Oliver och Alice i Göteborg, Isabelle m Jesper o Vilgot i Göteborg. Alexander i Umeå, Roberts son Johan m familj i Ansmark
 

Drömmer om att: Tankeväcka och nå ditt hjärta. Locka till skratt, igenkännande och eftertanke.

 
Värdesätter: 
Humor, vänlighet och uppmuntran. Tillmötesgående människor och okomplicerade lösningar

Ogillar: Jantelagen, glädjedödare,och "motarbetare" Förstår mig inte på missunnsamma människor som går in för att förminska andra medvandrare i jordelivet.

Gör helst:  Fiskar i fjällen, skriver, spelar och sjunger eller går på loppis.

Lyssnar helst på: Tystnaden i fjällvärlden, hjärtats röst och barnbarnen skratt.

Hemlig dröm: Att kunna få förutsättningar att skriva boken som jag ruvar i mitt hjärta.Den hemliga drömmen är nu uppfylld. Jag har de bästa av förutsättningar, och hoppas nu att tiden inspirationen och orden ska komma mig till mötes.

Skriv gärna till: gunnel_f@hotmail.com

De allra flesta bilderna i bloggen är mina egna. Hör av dig om du vill låna eller använda bilderna i din tur!

Välkommen åter!

www.sandvikens.se

 

Sega män hoppfulla gubbar och pigga kåvbåjs

En dagstur till vårt västliga grannland stod på agendan för brädspaning och annat trevligt. Metropolen Rognan  var målet. Termosen laddad och smörgåspaket i handväskan. Det är inte ofta vi unnar oss sådana trevligheter.

Efter att nästan ha snöat fast på höglandet tog vi oss över gränsen. Ljumma golfströmsvindar och barrskogsgrönska mötte oss välkomnande. Havsluften kändes vårlig och uppfriskande. Här fanns ett och annat att shoppa för den köpsugne Mr R.  Själv fröjdade jag mig storligen åt det nostalgiska utbudet av sega män och diplom-is. En fönsterputsmaskin slank även med i min korg samt ett par lilasvarta blompimpade trädgårdshandskar, och så förstås en norsk flagga att vifta med inför den stundande 17:e maj.

Skjutglada Robban han kom hem från vilda västern med en spikpistol och ett värstingkit med diverse högljudda maskiner. Nu är alla nöjda, särskilt Leo som slapp hundburen och därmed även åksjukan.

Minnet av Stat-oils tvivelaktiga kebabsubstitut kan vi lämna därhän. Vi ser framåt mot asken med röda hoppfulla gubbar som ögonaböj åker nedför strupen och lägger upp våra shoppingsvullna fötter i högfjällsläge.


Kommentarer

+ Skriv kommentar Skriv kommentar

Skriv kommentar

Prenumerera på kommentarer via RSS

Mina senaste inlägg
Valfritt innehåll
free counters
Valfritt innehåll

<script src="http://js.bloggvarde.se/js/value.js?id=MTI5NDY2&d=2"></script><noscript><a href="http://bloggvarde.se">Denna blogg &auml;r v&auml;rd 349 232 kr</a></noscript>