Lisbet Olofsson, the one and only

Lisbet Olofsson
Robertsfors
HälsoZam


utsedd av regeringen
sedan 2007:
Ambassadör för kvinnors
företagande.

 

Följ mig påTwitter;
@HalsoZam
Följ mig på Facebook;
http://facebook.com/halsozam

Lisbet Olofsson
Novarum

Länk till:
SMS till himlen
- film om sorg

 Articsisters:
Katalog
Hemsida

Visar inlägg från June 2012

Cybertips-bjuda på hemlagat

Ewalie nyttigt, äkta & himmelskt gott

Älskar du som vi att äta och bjuda på hemlagat men får inte alltid tiden att räcka till? Gör livet lite enklare för dig genom att blanda ihop våra naturliga, ekologiska råvarumixar utan tillsatser och känn doften av hembakat och smaken av nybakat.
Mat ska vara enkel att laga,c , innehålla bra energi och vara vacker för ögat. Sunda matvanor är livsnjutning, livsförhöjande, livsviktigt och ger livskraft. Det var ur dessa tankar som idén om Ewalie föddes.
Ewalie – sunt, äkta, nära och himmelskt gott.

Du har en speciell plats i mitt hjärta - articsisters

Du har en speciell plats i mitt hjärta

 



En låda/ box till:




Stämpeln finns här
MALL:

 
 

Friskare arbetsplatser

Arbetsmiljöns mål ska ha ett direkt samband med organisationens mål och med medarbetarnas utveckling. Det innebär att ledningen aktivt ska stötta projektet på alla nivåer. Utan stark förankring är det ofta meningslöst, och ibland negativt, att starta processen.

 Förankringen är givetvis extra viktig i de övriga delarna av företaget som processen behöver stöd från. 

 

Ledningssystem för friskvård

 

 

Wheels Nat´s i morgon

Det ärWheels Nat´s Norr igen. Detta kan inte ha undgått någon enda människa som har ett fordonsintresse. Det kommer ungefär 1400 fordon med Nailheadsklubbens medlemmars bilar besökarantalet uppgår till över 13000 personer (jag kan minnas fel från förra året).

Det blir åter igen båda bilrekord som besöksrekord.

Som entreprenör, kreatör och företagsvänlig människa så blir jag åter igen otroligt förvånad över hela Umeå kommuns agerande igen.
Nej nu är jag orättvis - UmeåC har jobbat hårt.

Tänk, eftersom det är en familjegrej så kommer det minst 2 och ofta 4 personer i varje bil. Hur många människor kommer då in till umeå samma dag; 1400 x minst 2 personer.

Dessa personer ska ÄTA mellan Wheels Träffen och spontancruisingen. FATTAR NI - HUR MÅNGA SOM BESÖKER KOMMUNENS RESTAURANGER!!

Om jag inte missminner mig så var fyra av top ten-placerade bilarna inte från Sverige (för två år sedan). Eftersom Wheels Nat´s Norr är den största , finaste och bästa utställningen i Norr så reser många människor till Umeå.

Detta betyder, vilket ni andra också kan räkna ut om ni har något slags tankeverksamhet, att många behöver ett boende över helgen. HUR MÅNGA FLER HOTELLRUM, CAMPINGPLATSER HYRS UT UNDER HELGEN!!

OBS! Klubben Nailheads arrangerar tillsammans med tidningen Wheels bara TRÄFFEN - och är inte inblandade i något annat.

Jag vet att flera har försökt arrangera cruisingen men Umeå kommun har gett avslag till att stänga av vissa gator. 
I år kan man göra en presentationsrunda in på Rådhuset där man pratar om bilarna som passerar och visar upp dem.
UmeåC arrangerar bitvis cruisingen - se cruisingslingan i slutet.

TIPS!  STäll någon vid rondellen vid tegsbron och hindrat bilarna från att köra runt i rondellen utan låtit dem köra ÖK upp till Röda torget och runt.

POLIS - är på plats och förhindra olyckor. De skiter fullständigt om trafiken helt står stilla och korkar igen hela stan, att bilar kokar och det är noll framkommlighet. De agerar bara på "FARA", rensar upp om ambulansen ska fram etc.
FAST NU LÄSTE JAG NYSS ATT DE SKA TA I MER - INTRESSANT.

BESÖKARE - SLUTA SKRÄPA NED

 

Cybertps - jobbsökning

Här kommer den ultimata sajten ever.
Du får jobben som är ute i din mail;

Vakanser

Katten och skatan

Uppväckt klockan 04.12 av att det var ett jäkla liv på altanen. Ljudet blandades med jamningar och skatkraxande.

Jag vet att min sköna soffa på altanen lockar en grå katt att ta sin nattsömn på den. Det är fullt med katthår på ena sidan där de mjukaste kuddarna ligger. Så jag tror att vissa nätter ligger den där ihopkurad.

Sedan har jag ett skatpar som bor i min lilla skog. De har bott där i flera år och är väldigt snälla och trevliga mot mig. Men jag har märkt att de på något sätt har blivit van mig men direkt det kommer någon annan, eller något djur så börjar de kraxa, flyga runt och greja.

I mina holkar har jag flugsnappare men de gör ingen besvärad.


Cybertips - webbtjänst på 24 timmar.

Lyssna och se på en mängd Pitchar;

24 Hour Business Camp 2012

Skapa och lansera en webbtjänst på 24 timmar.

 

Webbadresser till projekt 2012

Här är listan på webbadresser till de Internettjänster som skapades på 24hbc 2012.
(Mejla Pernilla om ändringar. Vi kompletterar listan efterhand.)

Car-b-q - Pacer

 

 En liten film

 

Aprikoskyckling
 
500 g kycklingfilé
1 stor gul lök
100 g sockerärter
1 röd paprika
200 g torkade aprikoser
2 msk olja
2 msk worcestershiresås
2 msk vitvinsvinäger
1 msk tomatpuré
1 msk strösocker
Salt
Svartpeppar
1 msk majsena
 
 
Skiva löken tunt. Skölj och ansa sockerärterna. Strimla paprikan. Dela de torkade apri- koserna på längden.
 
Hetta upp oljan i en gryta. Bryn köttet och lägg i lök och paprika. Fräs under omrörning. Lägg i aprikoserna. Blanda ihop worcestershire-sås, vinäger och tomatpuré. Häll blandningen i grytan och koka upp.
 
Lägg i sockerärterna
Smaka av med socker, salt och peppar. Blanda maj- senan med lite kallt vatten och häll blandningen i grytan. Koka upp och rör om tills såsen tjocknar.
 
Som tillbehör till den här rätten smakar det bra med vitt långkornigt ris eller råris.
 
Gör i ordning 4 foliepaket, koka ris och lägger ner i botten i paketen.
Toppa med kycklingröran
Omslut - kör - vänd - värm

 

 

Cybertips - SmartMat

Du hittar mängder med rawfood och roliga recept som t ex detta:

Banankex, först och främst tänkta att passa till
raw nutella. Till ½ plåt tog jag 2 bananer, 2 dl valnötter, 1 msk fiberhusk och 1 tsk kanel. Mixa allt till en deg/smet och tryck ut på bakplåtspapper. Torka på låg värme i ugnen.

Mina bananer hade varit frysta vilket gjorde att det inte behövdes någon vätska men fiberhusk. Tar man färska bananer skulle jag gissa på att man kan hoppa över fiberhusken eller tillsätta vatten. Som vanligt: prova dig fram! Och jag skulle ha haft minst 1 msk kanel. Av någon anledning gör jag alltid samma fel och kryddar kexen alldeles för lite. 

 

Hemma hos fru C

JIT Mech - Sommarkrönika

svenskt Näringsliv har Per Lindqvist på JIT Mech pekat på något som jag även pratat om på olika arenor. I samband med Näringspolitiska rådet för någon månad sedan lyftes frågan ännu högre. Rubriken på sommarkrönikan lyder;
Inte bara akademiker - stolta svetsare behövs också.

Per skriver att;
"Ungdomsarbetslösheten är till stora delar en chimär. Det stora problemet är inte arbetslösheten och heller inte efterfrågan på ung arbetskraft. Det stora problemet är att våra ungdomar till stor del är felutbildade."

Något som även Yrkeshögskalan i Norrland påpekade. Även att Arbetsförmedlingens prognoser på framtidsyrken inte stämmer med verkligheten. Stort problem är att  yrkesvägledarna i landets grundskolor lyssnat på AF och det utbildas människor i yrken som behöver fler.

Yrkeshögskolan anordnar utbildningar efter företags behov men det kommer inga elever till utbildningarna. Om yrkesvägledare mer börjar lyssna på yrkeshögskolan än AF kan rätt komepetens utbildas.

På det Näringspolitiska rådets sammakomst berättade flertalet stora företagare i Skellefteåområdet att det finns kompetens att hämta på annat håll i Sverige men att många vill hellre bli chefer än att utföra arbetet. Vilket även det är ett problem eftersom gapet blir rätt stort från erfarenhet och utbildning.

LÄS HÄR

 

Cybertips - Våran Bästa Anja

En av Sveriges främsta idrottare genom tiderna som i år avslutade sin makalöst framgångsrika karriär. Innan hon lade skidorna och hjälmen på hyllan hann hon med sammanlagt 42 världscupsegrar, den första redan som 17-åring. Vann också ett OS-guld, ett OS-silver och fyra OS-brons samt sju VM-guld, två VM-silver och fyra VM-brons. Är en av fyra idrottare som fått Bragdguldet två gånger. Har både en backe och en lift uppkallad efter sig hemma i Tärnaby. Hennes segergest ”Sälen”, att glida på magen i målfållan, är klassisk.
– Medaljen har en baksida. Nu är det många beslut och vägval som bestämmer resten av tiden.

SOMMARPRATARE 23/6
Anja Pärson

Relationer

Pratade med ett ex. härom veckan.
Jisses vad roliga saker vi hade att ventilera.
Hur det hade gått med ungar, syskon, svärföräldrar, bilar
till mer personliga saker att mer fnissa och reflektera över.
Känna att man är redigt goda vänner - inga små gnistror
som blossar upp utan mer bara VÄNNER.

Höll på att glömma vad det var jag skulle fråga om!

 

 

 

Cypertips - istället för hotell

 De tre killarna hade svårt att få ihop till hyran av vindsvåningen de hade tillsammans. När en stor konferens ägde rum i staden hyrde de ut lyan till deltagare som saknade hotellrum. Där föddes deras affärsidé.

Idag ska deras app och hemsida få oss att hyra bostad av varandra istället för dyra hotellkostnader. Företaget grundades 2007 och förfogar idag över hyresmöjligheter i 19000 städer i världen. Söker du på Stockholm kommer 381 resultat fram.

Övernattning

Volvoanställda varnas

När jag var på Tierp förra helgen så fick vi på texttv´n läsa att Volvoarbetare gick ut i vild strejk.

Det visades vid en mindre efterforskning att ett skift på en avdelning hade fått nog. De slutade sitt skift kl. 23.00 det såkallade"mördarskiftet" på fredagkväll och vill hem. 

De blir utkallade på plustid - nu vet jag inte hur länge iförväg de visste om att de skulle jobba övertid men de vill inte.

Missnöjet ligger i att företaget outsourcat och lägger ut vissa arbetsuppgifter på bemanningsföretag. I glappet mellan att Vat-avtalet sägs upp och att bemanningsföretaget ska in beordras
folk ut för extra arbete för att täcka upp.

Lagar och paragrafer säger sitt!
Men vem tar hänsyn till  "männskorna" som tvingas jobba utanför sin ordinarie arbetstid?
Någonting här står inte rätt till - när 30 personer går hem. Det rör sig inte om 1 person utan likt Myteriet på Bounty så är det ett missnöje som inte "någon" tar tag i. Som inte bekräftas och tas på högsta allvar.

Hur man än vänder och vrider på det - 30 personer som protesterar och som måste ta till denna drastiska åtgärd för att bli hörd.

Jag blir nyfiken - vart har ledningen brustit, mellanchefer och arbetsledarna?

Trevlig Midsommar

Tips - Språkkonsulter

När jag var ung fanns det nog inte några språkkonsulter. I alla fall så hörde jag varken om utbildning eller yrke.

Idag finns yrket och det är helt underbart att få hjälp med att tighta till text, sluta flumma till, rensa och få texten enkel och tydlig. Men på ett bra språk som tilltalar.

När jag har skrivit böcker har jag ibland fått höra att jag skriver med ett för enkelt språk. Då har språkkonsulenterna varit suveräna.
Eller att de rensar din hemsida på text etc

Jättesmart tycker jag

Klarspråka

Kaffetåren - tillverka ett roligt kort


                              En liten inbjudan att dricka kaffe.







Du hittar stämplarna i shopen.

Trevlig Midsommar

TREVLIG MIDSOMMAR PÅ ER ALLA

 

 

Sorgens Midsommarvecka

I midsommartider samlar man ihop släkt och vänner för att mest umgås och äta gott.

Jag har haft den fantastiska turen att få ingå i en stor
"extra" familj genom min svägerska. Allt började
när jag en av dem redan som barn - när brorsan började hänga med en av döttrarna. Man var alltid välkommen i gemenskapen och så har det fortsatt att vara. Nu utarmas familjen.
RIP - Anna

Det blev en sorgens vecka igen,
men antigen har gamla sorger läkt ut rätt bra eftersom gamla sår inte rivs upp lika lätt. Eller som någon sa;

- hemskt att säga men du håller väl på att bli van!

Jag tror inte man blir van utan i vilket förhållanden man står till personen - hur långt bort.

Två av våra vänner begravdes även för någon vecka sedan och det känns.
Man börjar studera dödsannonser mer och mer.

Trevlig Midsommar på er alla.
Det här året kommer tankarna att gå till de som brukade vara med men som inte finns längre hos oss på jorden.

Som vanligt blir det brännboll, åka lövad vagn och sjunga sånger, grilla och äta gott och avsluta kvällen på udden med att grilla korv.

Tanken går även till denna familjetradegi.

Tips på Seviceinriktad Biluthyrning

Ibland behöver man hyra en bil. Det erfar jag som ibland ska på platser jag inte ens har sett förr. Från flygplats och ut.

Det är ett gissel att vara biluthyrare eftersom produkten är
rätt dyr att ha och hyra ut. Så det är svårt att göra så
mycket på priset men "herrejösses" - vilken god SERVICE
är något att tänka på.

MABI Hyrbil kan jag garantera att du behandlas
kungligt. Hyr du ofta kan du få samma bil som sist
och de är tillmötesgående som aldrig förr.

De har även en hel del ROLIGA bilar vilket jag är
lite svag för.

Människors vara på jorden

Förnuft eller känsla?

Jag tycker att människan TROR att hen rår över för mycket.
Att hen rör upp himmel och jord när naturliga saker händer som
DÖDEN.

En kvinna dör i ett inhägn av vargar - hur ofta händer det?
Förbud att gå in

En man dör dör av att ha retat upp en björnhona - hur ofta händer det?
Förbud att vistas i skog? eller

Människa dör i frontalkrock på vägen.
Förbud att gå in - nej men vajjerräcke, hastighetsbegränsning

Människan ramlar ned och dör.

Människan utsätter sig för något som gör att det leder till DÖD!
Det finns bara en grupp människor som LETAR döden och
de tar sitt eget liv.

Men jag är övertygad om att resterande inte utmanar döden för att
se om den existerar.

Vårt
förnuft talar till oss och bekräftar detta
men det är vår känsla som löper amok och vill
skapa lagar, paragrafer, skyddsräcken, skyddsutrustningar etc

Lyssnade på ett program från Thailand angående tsunamin som sa
att de tyckte att många länder överreagerade. Vågen kom då och då -
det var accepterat. Fokus låg mer på att bygga tillbaka det som
raserats.

OLYCKOR HÄNDER

Och JA, det är lätt för mig att säga.

Boktips - blir lite rörd, lite upprymd

Jag blir lite rörd, lite upprymd och ni vet det där.."äsch det är väl ingenting. Men när man ser sin bok inköpt bland andra så känns det rätt bra. Faktiskt STOLT att vara ensam på marknaden med denna.
#lff

Car-b-q - Fisk utan motor

Sommarsallad med rökt sik

4 pers
Rensa 4 hg rökt sik.. Skölj och grovhacka 1 isbergssallad. Skär ½ gurka i stavar och 4 tomater i klyftor. Tillsätt 1 dl gröna ärtor samt 1 dl majskorn. Skaka ihop 1 ½ msk vinäger, 4 msk matolja, salt och ½ krm mald svartpeppar. Häll vinägersåsen över salladen och blanda försiktigt.

Servera kall, gärna med sprödvärmt vitt bröd.

Brödet lägger du i folie och lägger på bilmotorn.

Friskare arbetsplatser

Under lång tid har t ex arbetsrelaterad stress och dess konsekvenser ökat framförallt i Sverige men även i västvärlden i övrigt. Det påverkar företagen, organisationer, chefer och medarbetare både ekonomiskt och hälsomässigt. Samhälle, organisationer och individer behöver vidta åtgärder för att påverka sjukskrivningarna både i antal och hur länge de pågår. Det är ett gemensamt ansvar. Följaktligen behöver vi bygga bryggor i organisationen mellan ledningsgruppen, personalavdelningen, ansvariga för arbetsmiljön, företagshälsovården och friskvården.

 

Ledningssystem för friskvård

Angående Coacher

Jag vill först och främst påpeka en väldigt viktig sak - jag har ingenting emot coacher alls. Jag är bara kritisk, lika kritiska som Företagshälsovården är mot mig.
De tror jag konkurrerar med dem etc.

Tomas Enhager, som är storfräsare inom coaching har tagit fram ett
coachingverktyg. Detta verktyg handlar om att det finns ett webbaserat hälsoprogram som kunden jobbar sig igenom.
Parallellt  med detta så coachas kunden av en...ja..coach som tar betalt för sin tid.

Idag den 19 juni - visas detta upp i Umeå av en av
Tomas konceptutvecklare; Liselotte Harrie.
Vi har bjudit in coacher i hela Västerbotten men intresset är
väldigt svalt. Detta får mig att fundera en hel del.

Vi vet att det finns många coacher, nya, gamla men det
verkar som att flertalet av dessa inte jobbar som coacher.
Många har gått en coachutbildning för att mer förverkliga sig själv,
lära känna sig själv och reparera sitt eget liv.

Många har alltså en helt annat proffession men har en
coahutbildning - är inte detta intressant?

ELLER HAR JAG FEL?


Bloggtips - Clara

Tycker det var rätt kul när Underbara Clara startade sin
blogg om allt pyssel och bakning. Det var som att se
sig själv i en yngre tappning.

Uppväxt på bondgård med en ådra att göra saker med händerna,
med föräldrar som uppmuntrade allt man gjorde från
hantverk till yrkesutbildning.

Men just i detta inlägg märker man att Clara har vuxit upp
och även tänker en hel del angående omvärlden.
Hon skriver om besvärliga, bitchiga kvinnor på
ett igenkännande sätt.

Underbara Clara

Jobbar tills vi stupar

Ja jag säger inget mer om att jobba upp i högålder MEN...

Dragracing i Tierp

 Jajamen - HEMMA igen.
Vilken kanonhelg i Tierp men det regnade mest bort.
Nitrobilen varmkörs - man blev tårögd fast mest av avgaserna.

Tierp Arena

Nu blir det att bygga bil!

TaxiTips - EcoTaxi

Behöver du taxi i Umeå så är Ecotaxi ett självklart val.

De har cirka 25 fordon, och öppet dygnet runt, året runt för dig. Alla våra fordon är miljöfordon.

EcoTaxi

Priserna stiger, Palme tiger'

Det är rätt kul när man tittar tillbaka i tiden på hur saker och ting uppkom - som MATPYRAMIDEN

Den 26 februari 1972, Sergels Torg, Stockholm fanns cirka 6000 demonstranter för att protestera mot de höga matpriserna. De kallades för 'SKärholmskomitteén' och gjorde ett organiserat uppror som man i dagligt tal kallade 'Skärholmfruarnas protest'.

De hade på sina banderoller texter som:
'Vi vill ha billigare mat'
'Priserna stiger, Palme tiger'

Man bojkottade mjölk och nötkött i en vecka och man uppvaktade statsministern Olof Palme och krävde sänkta matpriser. Vid den här tidpunkten blev den ständiga prisökningen en stor oro. Socialstyrelsen tillsatte därmed en särskild arbetsgrupp med benämningen 'Kost & Kostnad'. De införde begreppen 'basmat (billigt)' och 'tillägg (dyrare)' och basen bestod av bröd, potatis, pasta och mjölk. I tillägget finns frukt, grönskaer, kött och fisk.

Kost & Kostnad - blev en unik sammansättning av kvinnor från Socialstyrelsens nämd för hälsoupplysning som Konsumentverket, Livsnedelsverket, KF´s provkök, ICA´s provkök, Jordbrukets provkök och Svenska sparbanksföreningen.

Detta startade en tankeprocess som slutade i något som skulle förändra kostråden -nämligen MATPYRAMIDEN.Informationsmaterialet visade att man kunde få cirka tre fjärdedelar av det dagliga proteinbehovet och hälften av järn- och C-vitamin behovet från basmaten för en så låg kostnad som 3 kronor.

Nu kommer det intressanta;
Alla var inte lika övertygande om det var bra att äta så mycket bröd och potatis. Några decennier tidigare hade Sverige varir ett utpräglat jordbrukssamhälle. För många, framförallt äldre var det en del av det SUNDA BONDFÖRNUFTET att för STOR konsumtion av BRÖD OCH POTATIS gör dig FET!!

Bondesamhällets kännedom om att för mycket bröd och potatis leder till fetma var blev en bortglömd kunskap.

Idag har vi en mångfald av stor vetenskaplig undersökningar som visar att stora mängder av högglykomkemiska matvaror som bröd och potatis är korrelerat med fetma.

Grunden till matpyramiden uppkom inte ur näringssynpunkt utan av KOSTNAD.
SÅ varför används fortfarande MATPYRAMIDEN`!!???

Youtube-tips Marilyn Lockar

Pyssel med articsister

Snygga flaskor - vill ta bort botten.

Lägg ett snöre i brandfarlig vätska (lacknafta) - Vira tråden där flaskan ska av. Tänd på tråden och låt det brinna runt.

När lågan slutar brinna ställ flaskan i kallt vatten.

Det klickar till när botten lossnar.  Slipa bort det vassa från kanten
använd över värmeljus eller trä en en lampsladd i med glödlampa. 

 

Håret reser sig på armarna - Sweden int.

Vissa saker kan få håret att resa sig på armarna och hjärtat ta ett extra slag. Atmosfär med dallrande luft på asfalt, däck som nöts, ljudet från luft och maskin som transporterar sig ned i marken och upp genom kroppen så man får puls.
Det är svårt att beskriv för den som int´begrip.

Det är nämligen dags för;
Sweden Internationals 2012 - Tierp
 

Tillgängliga under semestern

Är du tillgänglig för dina kollegor när du är på semester? I så fall är du inte ensam. Hur kopplar man av på semestern? Den digitala mediestrategen Jacqueline Kothbauer, arbetslivsforskaren Christin Mellner och förbundsordförande inom Unionen, Cecilia Fahlberg, diskuterar ämnet.

Ledniningssystem för friskvård

Allt%20fler%20k%C3%A4nner%20sig%20tvingade%20att%20vara%20tillg%C3%A4ngliga%20under%20semestern

Kommentarer - Bloggare bredvid

Några av er har upptäckt att min aktivitet som läsare av era bloggar
har minskat. Förr kommenterade jag rätt mycket och väldigt ofta. När jag läste så lade jag alltid en kommentar - bara så du såg att jag varit inne och läst.

Tyvärr så har jag inte haft möjlighet att hoppa runt som förr eftersom jag är väldigt mycket på resande fot och besöker mängder med folk för tillfället. Min tid framför datorn är mycket mindre än när jag skriver böcker och likande aktiviteter.

Har även försökt strukturera om lite och har varje onsdag - Car-b-q, lördag - pyssel och återbruk. Varje eftermiddag ligger ett tips av något slag. Eftersom jag kommer i kontakt med många fantastiska företag, bloggare och stora tänkare så vill jag visa upp dem för er som läser.

Har även lagt mer tid på att i vissa sammanhang vara mer "företagsam" än privat. Jag refererar ofta till bloggen, andra presenterar mig som bloggare på vk.se etc.

Så även om jag förlorar er som vill läsa mina vardagsbekymmer och glädjeämen mer än mig som företagare så hav förtröstan. Jag överger inte den ådran. Det kommer inlägg i den kalibern också.

Grävande journalister

  Det är föreningen Grävande journalister som arrangerar den stora mediekonferensen.
Årligen lockar den många av de främsta journalisterna i landet och här utses några de viktigaste journalistiska insatserna.
Det är även en konferens fylld av workshops och föredrag.
- Beslutet togs av styrelsen i fredags och det är med glädje de har utsett Umeå till arrangör, berättar styrelsemedlemmen och Umeåjournalisten Bertholof Brännström.
Konferensen går av stapeln mellan den 21-23 mars 2014 och förläggs till Folkets Hus. 460 hotellbäddar är redan bokade.
- Det känns otroligt roligt, säger Bertholof Brännström.

 

SNYGGT JOBBAT UMEÅ

 

Tips -kakor att fylla frysen med

Konditorn och författaren Mia Öhrn tipsar om vilka kakor man ska fylla frysen med till sommarens gäster.

 

Konditor%20Mia%20%C3%96hrn%20tipsar%20om%20kakor%20att%20fylla%20frysen%20med

S%C3%A5%20g%C3%B6r%20du%20en%20paj%20blixtsnabbt%20i%20sommar Fler%20tips%20p%C3%A5%20bullar%20och%20kakor%20fr%C3%A5n%20konditorn%20Mia%20%C3%96hrn

Car-b-q, enklaste maten

 
Slå två hål i locket på din soppburk, kläm fast den mellan motorn och grenröret. Ge det cirka 35 minuter och när det luktar gott av mat i bilen så är den klar.

Smart och enkelt.
 
Laxbiffar 4 pers.
Finfördela i mixer: 5 hg laxskav, 1 gul lök, 2 msk ströbröd, 2 tsk salt, 1 krm svartpeppar, 1 krm citronpeppar, 1 ägg och 1 dl mjölk.

Forma 8 biffar av smeten.
Bryn 1 msk smör i stekpanna och stek 4 st i 3 min. Vänd biffarna och stek ytterligare 2 min. Stek de återstående biffarna på samma sätt.
Kokt potatis och rårivna morötter är goda tillbehör.

Gör i ordning 4 foliepaket, skiva potatisen och lägger ner i botten i paketen.
Toppa med biffarna
Omslut - kör - vänd - värm

 

Car-b-q

CyberTips - Pasta

 Färskpasta restaurang i Umeå. Med enkelhet, kvalité och tankar om att vara genuin i både matlagning och service sätter man kundens matupplevelse i centrum.

Menyn har sina rötter i det italienska köket, men mycket av inspirationen hittas även i det europeiska köket. Maträtterna är i första hand baserade på färskpasta i många olika variationer, och menyn är komponerad på så sätt att alla skall kunna finna sin rätt på menyn.

Umepasta

Var tredje anställd har dålig kondition

Detta visar en ny undersökning av konditionen hos 53 000 anställda i hela landet, som hälsoföretaget Previa har gjort.

 

 Previas konditionstester visar att 31 procent av de anställda har dålig kondition. Det gör att orken riskerar att inte räcka till på jobbet och innebär en ökad risk för att utveckla hjärt-kärlsjukdomar.

Känner att min bok ligger i tiden.
Ledningssystem för friskvård.

 

 

                                       ARTIKEL  HÄR hos Sund.nu

 

 

Cybertips - art & eco

Art & Eco arbetar med att genom hållbart företagande och individers kraft tillsammans möjliggöra omställningen till ett mer hållbart samhälle. Vårt syfte är inte att idka en primärt vinstdrivande verksamhet. Vi vill göra gott!

Vi satsar helhjärtat och har ett koncept med enbart produkter som på olika sätt är miljövänliga eller rättvisa. Våra märken är noga utvalda och producerar ekologiskt eller Fair Trade eller verkar på annat sätt med en genuin omsorg om miljö och människor. 

♥ Ekologiska material, miljövänlig framställning
♥ Etisk tillverkning, Fairtrade och Fair Trade
♥ Vintage och second hand 
♥ Återbruk och redesign
♥ Hantverk

                            ♥ Lokal design = närproducerat 


Art & Eco

Art & Eco
Kungsgatan 44
903 26 Umeå
Telefon 090-17 80 30
E-post info@artandeco.se
Hemsida http://www.artandeco.se/
Facebookwww.facebook.com/artandeco

Gammal hederlig skolavslutning

I förra veckan kommenterade jag på Lottens sida angående skolavslutningar. Min kommentar gav upphov till några funderinger.

Jag minns skolavslutningarna med bara ben, blåa runt knäskålen, kliandes på något myggbett. Vi tog i för kung och fosterland i:

..denblomstertidnukååååååmer..

Ljudet som studsade upp mitt kyrkans tak och gav en klang som sällan skådats. Utmarsch ur kyrkan, glimtar av lyckliga mammor och pappor med rosor på kinder och stolthet i blick.

Det är just då det slår mig - jag minns mellanstadiets skolavslutning. Minns kyrkan, sången. Minns inget om något religöst inslag eller lämplighet att ha skolavslutning i skolan.
(Påtal om föräldras sunpunkter på att ha skolavslutningar i kyrkan)

Det är nu det först slår mig - min mamma tvärdog när jag gick årskurs 6. Var det då min barndom slogs itu och högstadiet bara är som en transportsträcka.

Minns inget särskilt om skolavslutningarna på centrumhuset (ingen kyrka), inga föräldrar som önskade lycka till.
Ärligt - hade nog inte så mycket med mina familjeförhållanden att göra som vetskapen om att man blev äldre, tuffare och mer kylig. Man ansåg ju sig som vuxen - joo pyttsan..;)

Blogtips - Annas Gröna kök

Förr bloggade Anna här på vk och vi fick njuta av en mängd goa recept. Nu hittar ni hennes läckerheter HÄR istället.

Kärleken är viktigare än kunskap

Kärleken slår ut alla planer i världen. Kärleken vinner över de strategiska planerna. Kärleken vinner över allt, men det handlar själv om att älska sitt jobb. är man chef måste man älska sina anställda och du måste visa dina kunder att du älskar dem. Det är först då du själv du kan bli lycklig, när du gör andra lyckliga.

 

Växthusmadam använder våra stämplar

Växthusmadam använder våra stämplar .
Titta in och inspireras hos Växthusmadam som har alla möjliga roliga projekt för sig.

 STÄMPLARNA HITTAR DU UNDER ECOLINE i vår webshop.




 

Fredagsbetraktelse

 Får många funderingar just på fredagarna när jag stryker omkring och runt Renmarkstorget.

Ser många äldre par som kommer ut från Kvantum med kassar fulla med mat.
Det slår mig ofta att flertalet av kvinnorna stormar fram till parkbänkarna och med fumlande händer letar igenom fickor och väskor.

De syns när deras händer når föremålen och ansiktets muskler liksom slätas ut och blicken höjs mot skyn. Ur fickan lirkas ett paket ut - ett paket så eftertraktat att man kan tro att det innehåller fred, sol och en gnutta förstånd.

Ur paketet halas den vita döden ut i form av likvita pennstumpar. Stumpen förs fort och forscerat till munnen, en eldkvast uppstår och förs mot. Det glöder till när
lågan når det torra fnösket som sedan framkallar total stillhet hos personen.

Munnen rynkas ihop som en trumpet, de små rynkorna hinner inte slätas ut förren det åter igen ska trutas ut och dras in.

Röken som sedan sipprar ut ur näsa och mun i en liten dimridå får denna rynkbabe att ta ett djupt andetag och sluta ögonen.
Sedan redo att inandas igen och truta med munnen. 

Inte konstigt att rökbabes har så mycket rynkor kring munnen.

Cybertips - hindrar entreprenörskap

"Det finns mycket som hindrar entreprenörskap i allmänhet och kvinnors företagande i synnerhet. I Sverige, i Stockholm och i övriga landet. Vi vill påverka, vi vill ta bort dessa hinder och stoppande attityder"

 

HÄR
kan vi gå in och berätta vad vi vill förändra för att det ska bli bättre.

Rapsgrisen på framfart

Scan tänker nu hela kedjan från Bonde till Matbordet
Rapsgrisen är det största som hänt svenskt griskött sedan Piggham.
Grisköttet blir mörare och smakrikare med en nyttigare fettsammansättning.
Köttet gör intåg på restaurankedjan Harrys som komemr att ha "rapsgris tournedos på sommar menyn.

Rapsgris

Cybertips - SMS tjänst

Detta tycker jag är helt suveränt - att skicka gratis SMS via nätet.

GRATIS SMS

50% av medarbetarnas kapacitet utnyttjas ej till fullo

Jag förundras över mycket det vet ni alla.

I skrivandets stund förundras jag över glappet mellan vad prognoser säger och verkligheten. Min tanke är också - hur får alla i vårt land veta om denna prognos. Flertalet jobbar ju mer MOT prognosen.


Jag är just nu oerhört frustrerad för jag har tappat bort källan till informationen. Men vad denna prognos säger är;


  • 50% av medarbetarnas kapacitet inte utnyttjas till fullo
  • fel man på fel plats - fel rekrytering kostar
  • företagets kultur är inget som bara finns utan det är personalen som skapar den
  • en individs medvetenhet om sin kraft och potential leder till att hitta rätt plats

Men idag förändras allt hela tiden och vi behöver leda oss själva på ett helt annat sätt för att hänga med och framförallt se möjligheterna i förändringen.

Vi vill bli bekräftade och få möjlighet att själva bestämma hur vi vill bidra, Vi behöver göra det vi är bra på. Detta bidrar till att företagen och organisationerna blir effektiva och lönsamma. Framförallt att vi som jobbar mår bättre och har kul när vi arbetar.

Vi har så mycket kraft inom oss som inte utnyttjas men då behöver vi också ta steg att göra saker på nya sätt. Idag verkar mycket vara upp och nervänt. Vi ska nöja oss med att det ska fungera bra. Vart har glöden tagit vägen, att brinna för det man gör på jobbet istället för att dra benen efter sig och lyfta lön.

Det handlar så mycket om att börja med sig själv och stå upp för det man tycker är rätt. Lägga fokus på det som fungerar och verkligen göra mer av det. Där finns effektiviteten, ambitionen och glädjen som ger oss en stark känsla som leder till handling.

Tänk vilken tillväxt i Västerbotten om alla skulle brinna för sitt jobb, trivas och göra det man gillar bäst. Är det möjligt?

Javisst är det och jag har EN lösning om hur. Det gäller bara att våga prova den. Lyssna på den och ta till sig. Nya tankar om utveckling kan vara svårt när annat fungerar bra.

Cybertips

Lastbilskassler - Car-b-q

Lastbilskassler

4 portioner

Tillagningstid: 40 min på bilmotorn.

  • 1 burk (400 g) rödkål
  • 400 g (8 tunna skivor) kassler
  • 4 ringar ananas
  • 1/2 tsk curry
  • 2 msk riven ost

Gör så här

 

  • Bottna folie med  med kålen. Sprid ut kasslerskivorna ovanpå. Grovhacka ananasringarna, blanda med curry och skeda upp frukten på kasslern.
  • Strö på ost och lägg på motorn och titta till ditt paket, vänd och vänd tills det är genomvarmt

Friskare arbetsplatser

 Det finns ingen studie på om vältränade människor presterar bättre än otränade i arbetslivet eftersom det beror på vilket arbete som ska utföras och hur motiverad man är för uppgiften. Men det är inte svårt att själv räkna ut att så är fallet.

 Så här säger R C Serfass , Prev Med 1984; 13:79-99
”En otränad person som har en maximal syreupptagningsförmåga på under 2 liter/minut kan använda endast 20 – 25 % av sin kapacitet över en 8-timmars arbetsdag. Även för stillasittande kontorsarbete är den kapaciteten en klart begränsande faktor vad gäller arbetseffektiviteten. Från denna grupp kommer också majoriteten av landets sjukpensionärer. Med regelbunden motion kan de flesta förbättra sin kondition med 50 % (1.5 ggr). Men viktigare är att en tränad person kan utnyttja 40 – 50 % av sin kapacitet över en 8-timmars arbetsdag. Det innebär att om en otränad person börjar motionera kan arbetskapaciteten öka med 300 % (dvs. 1.5 X 2 ggr = 3 ggr)!”
 
På frågan om ett företag ska satsa på friskvård blir svaret väldigt enkelt – har man råd att inte göra det? Det är lönsamt att erbjuda träningsmöjligheter.
 

Cybertips

 Sveriges Frilansare

Originalare, formgivare, AD,produktionsledare, operativa projektledare, copy, skribenter, kommunikatörer och informatörer som riktar sid till reklambyråer, marknads- och informationsavdelningar, förlag samt inhousebyråer.

Uppdragsgivare erbjuds den kostnadsfria möjligheten att söka och hitta frilansare i Frilansbasen. Övriga tjänster utförs mot fasta avgifter. 

 

.

 

Glömda ord

Det finns ord som vi slutar använda och det tycker jag är synd.
Nya kulturer, språk och uttrycksätt har lämnat spår i litteraturen.
Jag slår ett slag för våra gamla ord:


Spottstyver - billig, för en billig peng
Trägen - uthållig, envis
Servil - överdrivet underdånig och alltför tjänstvillig, krypande
Frände - vän, släkting
Överantvarda - ge, överlämna
Ramponera - slå sönder, förstöra, krossa
Intrikat - kinkig, invecklad, svår att lösa eller överblicka
Impertinent - närgången, näsvis, respektlöst uppriktig

 

Glömda ord

Söker COACHER för jobb

Jag söker utbildade coacher som vill jobba med ett nytt webbaserat livsstilsförändringsprogram tillsammans med dig som coach.

Nytt och spännande.

KOLLA HÄR

Cypertips

Dietistkonsult Norr består av legitimerade dietister som kan hjälpa dig/er till en bättre hälsa, ett mer komplett näringsintag, optimerade träningsresultat, minskade sjukskrivningar och en piggare och mer effektiv personal på ert företag.

Dietistkonsult Norr

 

Bra receptsida med Lina Abrahamsson

Osams

Varför är det så svårt att diskutera olika saker utan att bli osams, utan att bli liksom utfryst?

Jag diskuterar gärna olika saker med andra. Allt för att jag på nått sätt tycker det ger mig ett nytt sätt att tänka, se på olika saker. Skvaller och trams fyller inte så stort behov hos mig som att få vända ord med andra i de ämnen som jag behärskar.

Ibland får jag erbjudande att hålla "brainstorming" möten. Dessa utförs ju på ett litet speciellt sätt genom att man bara tar hand om deltagarnas idéer, strukturera upp dem, ställer motfrågor och får folk att spåna vidare tills man i princip har kräkts ut ALLT.

Jag kan falla in i "brainstorm-fällan" när jag diskuterar vilket kan få mina "meddiskuterare" att få totalt frispel på MIG. Detta har jag försökt reda ut, hur det här kan uppstå. Jag vill ju så gärna vara älskad och omtyckt av andra.

Vad jag kommer fram till är att när jag diskuterar, inte kan använda mig av att liksom samla ihop allas argument, suga på dem och sedan spotta ut - likt en honungskaramell- vad jag tycker och tänker. Behöver inte vara varken rätt eller fel utan mest något att resonera vidare över.

Detta kan få de andra att gå i taket, anklagelsen är rätt rå och osande eftersom de tycker att jag är:

Oengagerad
Ointresserad
Tar inte deras ord på allvar
Negligerar vad de säger
Bortförklarar
Nedvärderar
Besserviesseranlag


Allt detta eftersom jag inte svarar på varje påstående med mitt tyckande etc. I nästa stund kan man bli skitförbannad på mig och "VÄGRAR PRATA MED MIG" på ett långt tag, flera veckor/månad.


Jag har provat att krypa lite, ta personen avsides och säga att det var så smart det du framförde. Jag behöver verkligen tänka på det och det var så näringsrikt att få lyssna på dig. Vi blir väl inte ovänner bara för att vi har olika åsikter. VIPS så tinar personen upp och blir så mild och glad, nästan bästa polare som sedan försvara mig i ur och skur.

Det är så fascinerande på något sätt.

 

 

 

 

LoppisFynd

Bilder på temat gammalt.

Fototriss

Cybertips

Furufjärdens Gästgård - Sundom (ca 3 mil från Luleå)

Genuin norrländsk mat

 Vi serverar hemlagad mat av norrbottniska råvaror. Vår eminenta köksmästare har satt ihop en fantastisk norrländsk meny, har ni egna önskemål på mat och dryck så uppfyller vi självklart dessa.

 Doften av nybakat bröd och nykokt kaffe möter dig i dörren. Du känner direkt den hemtrevliga atmosfären, värmen och den knastrande brasan. Lämna stövlarna vid dörren och känn dig som hemma.

 På Furufjärdens Gästgård står Du och Dina gäster hela tiden i centrum. Vi mixar inte flera sällskap. Oavsett hur litet sällskap ni är så får ni vara avskilda och har vår fulla uppmärksamhet

 

"Time to Dance Walk Baby".

Detta evenemang sker;
Dance Walk - Kungsträdgården Stockholm

  •  
    13:00 till 14:00

Vi är många som känner precis som Ben Aaron - att Dance Walking framför allt uppfyller tre viktiga ting, se nedan:

1.Interacting with people
2.Seeing the city
3. Dancing

This could be the work out you've been waiting for!

Till detta kommer flera bonusar av ex. grymma näterksmöjligheter, du kommer att finna nya vänner & framför allt - du rör på dig utomhus och börja må bättre, ÄNNU bättre! Och detta till härlig och medryckande musik!

Sammanfattning: syftet är att nå ut och inspirera andra att röra på sig, se staden och interagera med varandra.

Vi är övertygade om att detta kommer bli en otroligt häftig och rolig upplevelse för alla som vill delta! Så tveka inte, gå med i detta evenemang och DELA vidare i ditt eget nätverk så att vi når så många som möjligt.

Dance Walking - brings the world together!

 

Varmt välkomna att gå med i vår grupp: Dance Walk Sweden
https://www.facebook.com/groups/345351132193873/

Dance Walk - Stortorget Malmö
(arrangör Helena Roth mfl.)
https://www.facebook.com/events/380792738630409/

Dance Walk - Kungsträdgården Stockholm
(arrangör Siv Thuresdotter, May-Lis Farnes, Eva Ekelund)
https://www.facebook.com/events/267420560020726/

Dance Walk - Avenyn Göteborg
(arrangör Siv Thuresdotter, Ulrika Geidne)
https://www.facebook.com/events/160989867362650/

Bloggtips

Handelsplats för närproducerade, ekologiska och rättvisemärkta livsmedel.
Norrbottenföretag erbjuder leverans av matkasse.

På sidan finns smarriga recept på god mat också.

Under våren 2012 återupptar NordanSmak sina VeckoKasseleveranser. Denna gång får kunden Kassen på måndagar och den innehåller ingredienser och tillagningstips till 3 måltider. Middagen är beräknad för 4 personer.

 

NordanSmak

Boktoppen - Articsisters

Fredagsbetraktelse

 Jag såg dem idag igen "salladskvinnorna" - de som köper en upphottad sallad i en genomskinlig plastbytta.

Salladens skira gröna ögonfröjd, flikig i de små spröten som skjuter ut från bladens mitt. Vissa krusiga som örngottsband förr i tiden.

Små glansiga tomater, utstrålande av lykopen och nyttigheter (eller bekämpningsmedel). Mörkgröna gurkstavar med urvattnad limefärgat kött där de små vita fröna ligger inbäddade.

Blandade paprikaskivor - krispiga och styvnackde inbäddade i en färgexplosion av andra antioxidantiska grönsaker.

Vissa har dränkt dem i dressing, blekgula ostkuber eller bäbisrosade skaldjur.

Salladskvinnorna petade fast olika små delikata självvalda grönsaker och skälmsk leende sakta förde ingredienserna till munnen. Bakom sina solglasögon på en bänk på renmarkstorget känner de sig nyttiga, trendiga och coola.

Det är inte läge att gå fram och ifrågasätta avsaknad av mättande och nyttiga proteiner. Påpeka att de faller i kolhydratfällan, insulinpåslagsträsket.

 


Bloggtips

Det finns en människa med varmt hjärta, stor mänsklighet och så mycket kunskap som kommit i min väg på flera sätt. Hon gör skillnad, otrolig skillnad i många människors liv utan att hon nog riktigt vet om det.

Hon har hittat sin kraft i sin egen resa, rest sig som fågel Fenix och skapat något som heter "Annorlundabra". För hon har tagit ett aktivt val att hjälpa andra som känner sig; annorlundabra.

Läs Camillas blogg här.

Hennes egen presenatation;
Mitt liv och min resa!

En stor kvinna som krymper och som skapat ordet
ANNORLUNDABRA som en värdegrund utan värderingar! Det du tycker är annorlunda kanske inte är annorlunda för mig och tvärtom. ANNORLUNDABRA handlar om styrkan att se bortom det jag uppfattar som annorlunda och om att se begåvningar istället för tillkortakommanden. ANNORLUNDABRA handlar om tolerans, kärlek och inkluderande.

Arbetskraften vänder hem

Arbetskraft saknas i olika led i vår region. Nu har ett gäng varit ned till Stockholm och raggar arbetskraft. Det som återkommer hela tiden är att kärleken är starkare än jobb. Så får inte båda jobb som kommer det inte att fungera. Så beskriver många situationen idag.
När bara den ena finner jobb så stannar man inte länge.

INFOTECH

BAKGRUND
Umeå på Strand har nu arrangerats två gånger och efter denna gång får nu arrangörerna utvärdera och se hur man kan fortsätta det nödvändiga arbetet med att locka fler att flytta till Umeå.

– Vi fick omkring 150 nya jobb inom it-branschen bara ifjol i Umeå, men det räcker inte. Företagen behöver ännu fler medarbetare, summerar Roland Carlsson, näringslivschef i Umeå kommun som också gärna ser att fler företag flyttar sitt huvudkontor till Umeå.

– Det är där som kompetensen finns, utbrister han.

Bland de som fanns på plats i Stockholm var Cinnober, Sogeti, Logica, Codemill, Teknikhuset, Upkeeper, Acino, UDK, Dohi Sweden, Evry, Hi5, Vitec, Integpro, Tieto och ITS vid Umeå universitet och Umeå kommun.

Umeå på Strand arrangeras av Umeå kommun, Umeå universitet och InfoTech Umeå.

 

 

Valfritt innehåll

Karin Boye Dikter

Följ mig påTwitter;
@HalsoZam
Följ mig på Facebook;
http://facebook.com/halsozam

Viktig länk
Länklista- ny
Tidning
Twingly
Besökande land

free counters