Hans-Inge Smetana (KD)

Sysselsättning: ombudsman
/förtroendevald
Politiskt uppdrag: gruppledare samt ordförande för Kristdemokraterna, fullmäktigeledamot, kommunstyrelseledamot, m.m. Samt ett antal uppdrag i Region Västerbotten som t ex ledamot i regionstyrelsen, v ordf i PKD, styrelseledamot i AC-net m.m.
Ålder: 50 år
Bor: i en röd villa i Vännäs
Familj: fru Marianne och fem barn samt barnbarnen: Fredrik o hans Monica, Stina o hennes Yngvar, Malin och hennes Thomas, Susanne samt Julia. Och barnbarnen danskan Dinah och norska grabbarna Micah och Vilmer-Eliah.
Utbildning: bilmekaniker, ekonom samt livets hårda skola.
Dröm: få vara frisk och fortsätta umgås med familjen samt läsa böcker o bygga med lego tillsammans med barnbarnen.
Bästa egenskapen: strategisk och får mycket gjort.
Sämsta egenskapen: forcerad och tjurig.
Husdjur: inga sedan den sista akvariefisken dött. Möjligen nån råtta nån stans (skräcken :-)
Bil: Saab 95, Saab 9000 samt några veteranbilar (8 st).
Intressen: veteranbilar och teknik.
Senast lästa bok: läser mest handlingar o fakta o biltidningar.
Bästa maträtten: pasta och Mariannes goda köttfärssås.
Förebild: Ingemar Stenmark och Ingvar Kamprad samt min fru Marianne.
Bästa minne: när jag träffade min fru samt vi fick våra barn.

Det bästa med Vännäs:
1. Människorna
2. Naturen
3. Närhet till det mesta
4. Initiativkraften o framtidstron
5. Möjligheterna

 

<div id="politometern_wrap_37268"><div id="politometern_div_37268"></div><div id="politometern_about_37268"><a href="http://www.politometern.se/widget/">widget</a> fr&aring;n <a href="http://www.politometern.se/">Politometern</a><div id="politometern_about_inner_37268"></div></div></div><script src="http://www.politometern.se/showwidget/?id=37268&link=blogg.vk.se%2Fhans-inge-smetana-vannas" charset="UTF-8" type="text/javascript"></script>
 

Bussförare

 

Vi har länge varit duktiga på Liljaskolan att utbilda bussförare. Nu blir utbildningen av förare till buss och godstransporter utbildning inom yrkesvux

 

Regeringen har gett Skolverket i uppdrag att informera och hantera ansökningar från kommuner som är villiga att anordna utbildningar till förare-persontransporter (buss) och förare-godstransporter.

Förarutbildningarna har tidigare bedrivits som påbyggnadsutbildningar (PU) med ett riktat statsbidrag till anordnande kommuner. Från och med 2010 så upphör dessa som PU-utbildningarna. Regeringen ger med sitt uppdrag till Skolverket, kommunerna möjlighet att ansöka om att bedriva utbildningen inom yrkesvuxsatsningen. De medel som tidigare fanns för förarutbildningarna som PU-utbildningar, överförs till Skolverket och därmed ges möjligheten att bibehålla samma volymer som de haft som PU-utbildningar.

Utbildningen har som påbyggnadsutbildning haft en god regional spridning och därmed en god tillgänglighet, vilket är en viltig faktor när vuxna individer ska välja utbildning. Utbildningarna finns i dag på 20 orter från Vilhelmina och Vännäs i norr till Klippan och Nybro i söder.

2008 betalade Skolverket ut 61,1 miljoner kronor fördelade med 42,8 på gods och 18,3 på buss vilket betydde 428 platser gods och 366 platser buss.

2009 har Skolverket beslutat om 47,7 miljoner kronor fördelade på 34,8 på gods och 12,9 på buss vilket betyder 348 platser gods och 323 platser buss.

Regeringen har även beslutat att ge Skolverket i uppdrag att förbereda informationsinsatser och hantering av ansökningar från kommunerna angående nya platser inom yrkesvux.


Uppdaterad: fredag 06 november 2009 klockan 10:18

Kommentarer

+ Skriv kommentar Skriv kommentar

Skriv kommentar

Prenumerera på kommentarer via RSS