Vi samlades till ett kommunstyrelsesammanträde idag med inte mindre än 39 punkter på dagordningen och dessutom hade ordförande en extra punkt.
Många intressanta frågor som ska behandlas bl a så ska jag nu få svar på två av mina motioner dels om at vi måste bli bättre på att återvinna kvicksilverlampor och en motion som jag tillsammans med Lars i fp skrivit om möjligheten för de äldre att få bo tillsammans även om den ene av dem har behov att bo på ett särkilt boende.
Kommunstyrelsens sammanträden inleds alltid med en del informationer, Så även denna gång. Revisorerna började med att belysa hur kommunstyrelsen ansvarsutövande fungerar. Och naturligtvis så har revisorerna synpunkter som alltid. Bl a så vill revisorerna att vi blir bättre på att samarbetet mellan förvaltningarna.
Den ekonomiska rapporten visade en inte så rolig trend. Det jag tänkte på var det preliminära årsresultatet för 2011. Nu är det bara preliminära siffror så vi får följa dem i fortsättningen. Liljaskolan visar preliminärt lite större budgetunderskott. Däremot är det mycket glädjande att övriga verksamheter visar preliminära överskott. Det ser mycket lovande ut. För tidigare år har det mest varit så att verksamheterna har visat underskott och finanserna har hjälpt oss.
Ny personalchef
Vi anställde en ny personalchef vid namn Stefan Larsson. En man med rätt kompetens för Vännäs kommun men vi hade många intressanta sökanden denna gång. Sedan anställde vi gymnasiechefen eftersom hon har haft en provanställning tills dagens beslut. Vi har en policy att chefer provanställs så detta gäller också den nya personalchefen. Välkommen Stefan!
Fordonsvrak
Ibland kommer frågor tillbaka av olika anledningar. En sådan som gav oss en del munterhet var fråga om rätten till flyttning av fordonsvrak. Det har beslutats av fullmäktige en gång men var på KS bord igen för man såg att formuleringen inte var helt korrekt. Det kan inte vara rätt att kommunen har rätt att flytta iväg vilka bilar som helst. Det är ju bekant att åsikten vad som är fordonsvrak kan ju skilja en del. Så jag hoppas att de inte kommer hem och hämtar nån av Saabarna innan fullmäktige fattat annan ordalydelse. :-)
Expropriation
En fråga som nu är framme vid ett beslut är utvecklingen av middagsberget. Det är en fråga som har dryftats under lång tid. Den hade diskuterats innan jag kom in i politiken och om jag inte är fel underrättad så har frågan behandlats av tre olika kommunalråd. Men nu är vi alltså framme vid beslut att kommunstyrelsen föreslår fullmäktige att ansöka hos regeringen om expropriation. Det är ju inte roligt när man inte kommer överens men det är viktigt för vår kommun att utveckla området och vi kan inte hålla på i 20 år till.
Medborgarförslag.
Vi hade 5 olika intressanta medborgarförslag som vi föreslår fullmäktige att fatta beslut om. Det är roligt att medborgarna kommer med tankar hur vår kommun ska utvecklas. En del av medborgarförslaget tilldrog sig längre diskussion.
Sen kom vi till motionsbehandlingen och den tilldrog sig förstås en del diskussioner. Det var de två motioner som Kd skrivit (en tillsammans med fp) och två som C skrivit. Och som vanligt får man inte många bifall. Majoriteten lyssnar nog men sen fattas det lite när det ska till beslut. Så ingen av motionerna bifölls i sin helhet men någon av att-satserna bifölls. Så diskussionen fortsätter i fullmäktige.
Att välja arbetsutskott var tydligen inte så enkel så den krävde en längre ajournering och sedan bordlades frågan. Det pågår en intressant strid i majoriteten. Följer detta med spänning.
Klockan hann bli en bit över halv åtta innan vi avslutade dagens/kvällens möte.