Hans-Inge Smetana (KD)

Sysselsättning: ombudsman
/förtroendevald
Politiskt uppdrag: gruppledare samt ordförande för Kristdemokraterna, fullmäktigeledamot, kommunstyrelseledamot, m.m. Samt ett antal uppdrag i Region Västerbotten som t ex ledamot i regionstyrelsen, v ordf i PKD, styrelseledamot i AC-net m.m.
Ålder: 50 år
Bor: i en röd villa i Vännäs
Familj: fru Marianne och fem barn samt barnbarnen: Fredrik o hans Monica, Stina o hennes Yngvar, Malin och hennes Thomas, Susanne samt Julia. Och barnbarnen danskan Dinah och norska grabbarna Micah och Vilmer-Eliah.
Utbildning: bilmekaniker, ekonom samt livets hårda skola.
Dröm: få vara frisk och fortsätta umgås med familjen samt läsa böcker o bygga med lego tillsammans med barnbarnen.
Bästa egenskapen: strategisk och får mycket gjort.
Sämsta egenskapen: forcerad och tjurig.
Husdjur: inga sedan den sista akvariefisken dött. Möjligen nån råtta nån stans (skräcken :-)
Bil: Saab 95, Saab 9000 samt några veteranbilar (8 st).
Intressen: veteranbilar och teknik.
Senast lästa bok: läser mest handlingar o fakta o biltidningar.
Bästa maträtten: pasta och Mariannes goda köttfärssås.
Förebild: Ingemar Stenmark och Ingvar Kamprad samt min fru Marianne.
Bästa minne: när jag träffade min fru samt vi fick våra barn.

Det bästa med Vännäs:
1. Människorna
2. Naturen
3. Närhet till det mesta
4. Initiativkraften o framtidstron
5. Möjligheterna

 

<div id="politometern_wrap_37268"><div id="politometern_div_37268"></div><div id="politometern_about_37268"><a href="http://www.politometern.se/widget/">widget</a> fr&aring;n <a href="http://www.politometern.se/">Politometern</a><div id="politometern_about_inner_37268"></div></div></div><script src="http://www.politometern.se/showwidget/?id=37268&link=blogg.vk.se%2Fhans-inge-smetana-vannas" charset="UTF-8" type="text/javascript"></script>
 

Visar inlägg med etikett Val2010
Visa träffar från alla bloggar

Räknat rätt?

Kom för ett tag sedan hem från vallokalen. Vi var klar ca halv två. Så nu ska länets resultat analyseras innan lampan slocknar. Man missar en hel del då man sitter i vallokalen hela kvällen. Men det är ändå som lite kul när man sitter där och räknar och någon räknat fel så brukar komplimangerna hagla.

På riket får man konstaterar att det blir en alliansregering. Sen får vi hoppas att miljöpartiet tar sitt förnuft till fånga och stöttar alliansen så vi slipper ha SD som vågmästare. Lokalt är ju Centern den stora förloraren. Vi tappar också ett mandat men vi hade ett väldigt svagt mandat med 2 rösters övervikt så det var inte helt oväntat även om det varit mer spännande om det varit åt andra hållet.
 
Men vad hjälper det om moderaterna fick ett mandat till då vi ändå inte rubbar maktförhållandet i vår kommun. Men minns vad jag skriver. Det gör vi inte förrän vi har en tydlig allians även i Vännäs. Hoppas att det går att få till nån gång. Har kämpat med det nu ända sedan innan förra valet. Få se om dagens valresultat gör saken lättare.

Hela sin rösträttt.

En matpaus innan räkningen ikväll är behövlig så hjärnan klarnar. Har just inmundigat lite mat och ska kolla mejlen.

Har varit i röstlokalen sedan 12 och det har rullat på. Som ordförande får man ta beslut om ett o annat men det mesta är tydligt reglerat. Men det är ett o annat att ta tag i. Förtidsröster ska sprättas och kollas och budröster ska stämmas av och bokföras på ett visst sätt för att sedan läggas på ett visst sätt i en viss sort påse etc etc…

 
Ja som ni förstår så är det rigorösa bestämmelser runt hur valet ska hanteras. Och det är väl riktigt att man är noggrann. Men nästan in absurdum noggrann gillar jag inte. Blir liksom för mycket…Men ingen ska sen komma och klaga att det inte gjorts på rätt sätt.
 
Men jag noterade några saker i vallokalen. Dels det vanliga att det alltid är lite tjafs innan alla partier vet och har accepterat var valsedlarna ska ligga. Men vi hade i vår liggare väldigt många unga som inte röstat. Så kom det en hel del ungdomar som skulle rösta. Och många av dem använde inte sin fulla rösträtt.
 
Många ungdomar gjorde bara ett gult val. Andra valde att göra ett gult och ett vitt val. Förvånansvärt många glömde det blå valet. Som valförrättare upplyste jag om möjligheten att använda sin fulla rösträtt men man var inte intresserad.
 
Just landstingsvalet brukar man prata om det glömda valet. Och nog är det lite så. Detta bekräftar bara den erfarenhet jag har av nomineringsarbetet inför detta val. Jag har varit nomineringskommitténs ordförande i länet så har jag tydligt sett att det är betydligt lättar att få med ungdomar på riksdagslistan och på kommunlistan men svårast på landstingslistan.
 
Och helt plötsligt blev jag moderat. Vi lägger ner landstinget. Nu är det spännande.Om 3-4 timmar vet vi vem som ska styra i vårt land, landsting samt kommun.
 

Kömiljarden - räddar liv.

Kömiljarden till sjukvården har gett oss kortare köer. Den har lett till ett ökat engagemang i landstingen och ute i vården och en prioritering av tillgänglighetsfrågor på alla nivåer.

När kömiljarden lanserades i september 2008 hade nära 130 000 personer stått i vårdkö längre än de borde. Under tiden med kömiljarden har det skett kraftiga förbättringar. Antalet patienter som väntat längre än vårdgarantins 90 dagar på besök till specialist har minskat med 77 procent, och för väntetiderna till behandling/operation är minskningen hela 82 procent. Sammantaget betyder minskningen cirka 100 000 personer.

Socialdemokraterna har kritiserat kömiljarden och sagt att köerna inte blivit kortare än vad de var 2006. Ködata från 2006 håller inte alls samma kvalitet som den gör nu. I oktober 2006 var det till exempel bara cirka 80 procent av vårdgivarna som rapporterade in sina köer och vi vet ingenting om de 20 procent som inte gjorde det.Det finns misstankar om att rapporteringen inte gjorts på samma sätt i alla landsting och därför skapas nu ett nationellt förtydligat regelverk. Dessutom försvinner i år möjligheten att räkna bort gruppen "Patientvald väntan".

Ylva Johansson har 4 dagar innan valet vaknat och kräver nu fler vårdplaser. Vi skrev redan i vårt valmanifest "Antalet vårdplatser inom sjukvården måste öka för att svara mot det verkliga behovet."

På 10 år har antalet vårdplatser i Sverige minskat från 33 000 till 26 000. En viktig del av förklaringen är en fantastisk utveckling med nya läkemedel och behandlingar som gör att vårdplatserna kan minskas. Den som tidigare behövde stanna både en och två nätter på sjukhuset kanske numera kan åka hem efter bara någon timme efter en operation med titthålskirurgi. Men vi ser nu alltmer av överbeläggningar. Risken för spridningar av infektioner och multiresistenta bakterier och vårdskador ökar. Vår bedömning är att antalet vårdplatser måste öka. Att landstingen i ljuset av en åldrande befolkning måste planera för hur en utbyggnad ska ske.

Välkommen!

Nu närmar sig debatten här i Vännäs. Kl 18,00 ska vi ha debatt på Lobbyn (Hammarskolans gamla matsal) Det är trevligt med debatter. Man kan munhuggas och lyfta fram sina åsikter. Men jag kan försäkra dej att alla politiker i Vännäs är respekterad av varandra.

Så efter vi har munhuggits kan vi ha trevligt över en lunch. Vi har ett särdeles gott arbetsklimat i vår kommun (snäll opposition:-) och det gagnar dej som medborgare.

Man måste skilja på sak och person. Annars anser jag att man inget har i politiken att göra. Välkommen att lyssna och ställa dina frågor kl 18.00.

RUT ger vita jobb- gratis

Ännu en retorisk fråga som vi hör i debatten ska vi ta död på med fakta. T o m att Mona Sahlin tog upp det i utfrågningen igår. Hon har tydligen inte tagit del av vad Konjunkturinstitutet sagt.

Enligt deras bedömningar så kostar inte RUT- avdraget någonting för staten. KI menar att det inte finns några statsfinansiella skäl att avskaffa RUT-avdraget.
 
Detta är bra att ha med sig i debatten. De rödgröna hävdar ju att regeringen lägger 1,3 miljarder på RUT-avdraget. Det är pengar som de rödgröna hellre vill lägga på välfärden. De har räknat ut att 1,3 miljarder motsvarar närmare 3000 heltidstjänster i hemtjänsten eller barnomsorgen. Men om det inte kostar något, går det ju inte heller att lägga pengarna på en annan reform.
 
Erik Mellander, ställföreträdande chef för IFAU (Institutet för arbetsmarknadspolitisk utvärdering), säger: Mitt intryck är att invändningarna mot RUT inte i första hand är ekonomiska.
 
Rot går bra för de rödgröna för det gynnar ofta män men sånt som gynnar kvinnors företagande det vill man plocka bort. Men man pratar vackert om jämställdhet men lever själv inte upp till det.
 
Så nog är det luft i oppositionen budget. För om kostnaden inte finns vart ska man då ta pengarna ifrån när man redan lovat ut dem. Men det är som vanligt friska löften av dem som inte har en krona att fördela. Vi får se på söndag vem som kan fördela pengarna.

Unika värdet?

Vi och Sverige har allt att vinna på en utvecklad integrationspolitik som gör Sverige attraktivt när vi det närmaste årtiondet ska slåss med hela Europa om den arbetskraft som ska efterträda alla de som kommer att gå i pension.

En röst på Kristdemokraterna är en röst på ett mänskligare Sverige – för allas lika, unika och okränkbara värde!

Detta skriver Michael Anefur vår riskdagkandidat från Skåne och tillika vår integrations politiske talesman med anledning av att han tycker SD får alldeles för stor uppmärksamhet.
 
Och jag är fullt benägen att hålla med. Michael om någon har jobbat i de politiska rummen där SD har florerat och han vet vad han talar om. Spräckte bl a en borgerlig majoritet i kommunen för han vägrade ha samröre med nazister.
 

 

Rätt siffror.

I valtider hör man både lögner och även okunskap i debatter om siffror och hur man själv vill vinkla siffrorna till sin fördel för att stämma sin ideologi.

Något man ofta hör är att den nuvarande regering har minskat bidragen till kommunerna så det är därför kommunerna måste skära i sina verksamheter. Men vi ska komma ihåg att kommunsektorn beräknas gå med ca 20-25 miljarder i överskott 2010 så pengar finns. Men vi vet också att många kommuner ändå måste göra besparingar så överskotten i landet är inte jämt fördelat.
Men för att tydliggöra denna diskussion har jag fördjupat mig i stadsbudgeten för att få reda på siffrorna utan politiska vinklingar.
 
Statsbudgeten har en post som heter "Allmänna bidrag till kommuner". Där finns det mesta av statens bidrag till kommuner. Sen finns det också diverse öronmärkta pengar inom allt från kvinnofrid till energiomställning som tillkommer. Men jag har koncentrerat mig på de allmänna bidragen.
 
Allmänna bidrag till kommuner har enligt stadsbudgeten haft följande utveckling:
2006:            60,2 miljarder
2007:            72,8 miljarder
2008:            64,5 miljarder
2009:            67,0 miljarder
2010:            75,6 miljarder
 
Varför budgeten 2007 hade högre siffror är att det inkluderar sysselsättningsstöd som flyttas från statsbudgetens inkomstsida till det generella statsbidraget, 7,0 miljarder kronor. Vidare ingår I totalbeloppet även skatteregleringar samt regleringar avseende utjämningssystemet för LSS-kostnader.
 
Så jag kan med fakta konstatera att den som påstår att alliansregeringen minskat bidragen till kommunerna har fel. Däremot har vi genomgått en finanskris av stora mått, ja på gränsen till finansiell härdsmälta som gör att kommunerna tappat skatteintäkter. Men regeringen har ändå lyckats bibehålla bidragen på en ökande nivå. Så därmed är denna retorik dödad av fakta.

Kvotering för jämställdhet?

Jämställdhet att vara stolt över

Vi har mycket att vara stola över i Sverige! Idag har vi fler kvinnor än någonsin tidigare på ledande befattningar i staten. När vi nu summerar denna mandatperiod kan vi se att det öppna utnämningsförfarande som vi nu har infört, där statliga toppjobb utannonseras med möjlighet för vem som helst att söka, har gjort att jämställdheten i statsförvaltningen har ökat.

De av Socialdemokraterna hårt kritiserade förändringarna av utnämningspolitiken har lett till en dramatisk ökning av antalet kvinnliga chefer. Nu i augusti var 43,4 procent av våra myndighetschefer kvinnor. Detta kan jämföras med att endast en tredjedel (33 procent) var kvinnor när socialdemokraterna fick lämna ifrån sig makten för fyra år sedan. Bland landshövdingarna, som är en särskild grupp myndighetschefer som Mats Odell ansvarar för, är det per den 1 september, elva kvinnor och tio män. Detta ska jämföras med att det endast fanns fem kvinnor bland de 21 landshövdingarna 2006.

Detta visar tydlig att jämställdhet bäst uppnås genom att öppna upp möjligheter för var och en att förverkliga sig själva och utnyttja hela sin potential och inte genom att tillsätta viktiga beslutsfattare genom utnämningsprocesser i slutna rum som varit socialdemokraternas metod och inte heller genom kvotering som Claes Borgström, socialdemokraternas jämställdhetspolitiske talesperson, nu föreslår.

Mot Norsjö

Nu sitter jag i mitt andra hem för några veckor igen (valbussen). Medan mina kamrater i Vännäs sitter på Kommunstyrelsen. Känns lite konstigt att inte vara med där. Tror inte att jag ens missat en handfull kommunstyrelsesammanträden under de tre mandatperioder jag suttit där.

Men i bland måste man prioritera annat och vi rullar nu från Lycksele mot Norsjö. I Lycksele bjöd avdelningen på lunch på torget som lockade en hel del folk. Vi körde torgmöten och även ett riksmedia var närvarande för att följa oss. Dom åker för övrigt med oss i bussen till Norsjö.

Det är väldigt spännande när man är ute på detta sätt. Tror ibland man ska skriva en bok om alla kontakter man får vara med om. Man träffar otroligt många människor och får ta del av många människoöden. Rätt många går bara förbi men många vill stanna till och berätta sitt livs historia och i samma andetag vill de höra hur partiet kan hjälpa dem med sina förslag.
 
Då känns det väldigt bra att få prata om valfrihet. Att du som medborgare själv ska välja utifrån din vardag. Få välja barnomsorg utifrån dina behov och fatta mer beslut vid ditt köksbord. Inte sällan får man då ett betydligt längre resonemang och till slut en dunk i ryggen och en bekräftelse att detta vill även jag verkar för med min röst.
 
Då känns det betydelsefullt att härja runt och prata med människor. Säger som Göran Persson brukade med myndig stämma säga: - Det är bra för Sverige.

V eller SD

Varför kunde inte Göran Hägglund välja

mellan Lars Ohly och Jimmy Åkesson i

Aftonbladet?

 

Det är viktigt att veta att frågan relaterar till regeringsfrågan och handlar om vilka man kan tänka sig att bilda regering eller ha ett organiserat samarbete med i riksdagen. För oss är det uteslutet att bilda regering eller ha ett organiserat samarbete med såväl Vänsterpartiet som med Sverigedemokraterna. Därför finns det inget skäl att välja mellan de två, i detta avseende.

Göran Hägglund har varit ytterst tydlig med att det för vår del aldrig kan bli tal om ett samarbete med Sverigedemokraterna. De har en människosyn som står i bjärt kontrast till vår, med utgångspunkt i ett djupt främlingsfientligt synsätt där människor görs till syndabockar enbart på grund av sitt ursprung och buntas ihop till kollektiva problem som ska hanteras med oacceptabla kollektiva metoder.  

I riksdagen har kristdemokrater och vänsterpartister ibland kommit till samma slutsatser utifrån olika ideologiska utgångspunkter och då kunnat göra gemensam sak.Det finns dock mycket i såväl vänsterpartiets förflutna som deras nuvarande samhällssyn och människosyn som omöjliggör ett organiserat samarbete med dem

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Byta "internationalen" mot "Potentialen"

Man ska inte ropa "hej" förr´n man är över bäcken! Men dagens Sifo visar väl att de onda belackare som menade att Kristdemokraterna skulle hamna under spärren har fel. Vi har haft uppgång i de flesta senaste mätningarna.

Kristdemokraterna går fram med 2,2 %-enheter i dagens SIFO-undersökning och ligger nu på 6,7%. Det som är särskilt intressant är att Alliansen ökar med 1,6 %-enheter. Kristdemokraterna svarar alltså för mer än hela den totala uppgången för Alliansen.
 
Men det är inte val än. Det är varken Sifo eller annat institut som bestämmer utan det gör du. Lägg din röst för ett mänskligare Sverige. Lägg din röst på Kristdemokraterna för valfrihet. Och här i Vännäs hoppas vi kunna byta ut "internationalen" mot "Potentialen".

Vägrar debatten

Efter en tuff väcka med ca 300 mil till på mätaren landade då vårt köksbord i Vännäs. Att vi har köksbord symboliserar förståss att vi tycker att politiker ska ta ett steg tillbaka och låta människor själv bestämma vid ditt köksbord. Så symboliken är tydlig.

Mycket besviken är jag att inte S vågar ta debatten med oss Kristdemokrater. Vi hade till idag debattutmanat tre S politiker i vår kommun. Anders Sellström vs Lars Lilja, Erik Sedig vs Per-Erik Lundmark och jag debattutmanade vårt kommunalråd Johan Söderling. Men alla lyste med sin frånvaro.
 
Nån sa nåt om inte tid, en annan sas vara på annat möte och den tredje har inte ens hört av sig. Så jag tyder det som att man inte vågar ta diskussionen med oss. Kan det vara så att man tycker att vår politik talar till folket, kanske man har trots allt inser att deras politik har brister. Det må vara hur som helst men någon debatt vågar inte S ta mot KD här i Vännäs. Det är uppenbart. Så om du vill lyssna så får du kommer till fullmäktige. Vår ambition var att lyfta ut debatten i offentliga rummet men det stoppade man. Men även detta är som de rödgrönas grundideologi. Människan är till för samhället och jag anser precis tvärtom.
 
Erik Sedig berättar om våra 9 steg och 53 konkreta punkter mot ett mänskligare Vännäs. I bakgrunden riksdagskandidat Anders Sellström som lyfter bort de politiska pekpinnarna. Av en händelse är dessa röda och gröna. Mycket folk kom och drack kaffe o bullar och diskuterade politik. Om du vill läsa vårt valmanifest så finns det här på vår hemsida.

Många provade hopplyckan i våran hoppborg. Både äldre och yngre fick jag veta efteråt. Hade varit roligt att få med de äldre på bild :-)

Lämnat Malå

Ja så var Malå avverkat. Trots att det inte bor så väldigt mycket folk där så var det en hel del som kom och fikade i vårt kök och pratade politik. Nu styr vi färden mot Sorsele.

Där har vi tre aktiviteter. Dels torgmöte sen har vi en debatt med Broderskaparnas förbundsordförande, och sen ska vi samlas i Gunilla Tjernbergs (vår riksdagsledamot) stuga för lite trevlig samvaro och planering innan vi åker hem och planerar nästa dag. då är det Skellefteå som är på tur.

Populism i kubik.

Sitter nu i valbussen på väg till Malå på förmiddan och till Sorsele på eftermiddag. Valbussen har som blivit mitt andra hem nu ett tag. Ja det finns faktiskt dem i min familj som tycker att det är mitt första hem. Det är tur det inte är valrörelse varje år.

I går var det Storuman som gällde. Där var det lite folktomt då älgjakten gör att orterna avfolkas till förmån för skogen. Träffade också en och annan jägare som lite missmodigt skakade på huvet och sa att det är för varmt medan jag njöt av höstsolens strålar.
 
Fick en trevlig pratstund med kommunalrådet. Det är ju som bekant en ohelig allians i Storuman då socialdemokrater och kristdemokrater styr tillsammans. Kanske nåt för fler kommuner att ta efter?
 
På hemvägen igår svängde jag in i valstugan i Lycksele för att planera måndagen då vi planerar vara i Lycksele. Det är så att riksmedia har hört av sig och kommer åka med oss i bussen så det blir spännande se vad de skriver om våran turné. Det blir gratis lunch på torget i Lycksele på måndag. Så är du hungrig så kom förbi.
 
Jonas Sjöstedt var på torgmöte i Lycksele och det var intressant att återigen lyssna på hans populism. Han hade t o m tagit med sig folk som fanns i publiken för att applådera. Eftersom vi jagar runt i länet så har man koll på sina konkurrenter.  Träffas ju lite var stans. Få se vem vi nu möter i Malå om det är en kollega i alliansen eller en konkurrent i den rödgröna klagande röran.

Köksbordet runt.

Nu rullar det på. Kom för ett tag sen hem från en inlandssväng. Har varit först i Åsele och sedan i Dorotea.  Konstigt så var det mindre folk i Åsele än då jag var där sist. Ganska stor skillnad faktisk. Sist var jag där under Åsele Marknad så skillnaden mot nu var markant :-).

Så på eftermiddag till Dorotea och kampanj på torget. Vi satte upp vårt kök och körde musik och torgmöte. Många kom och fikade och de andra stugorna runt om hade inte en besökare medan vi hade många. Så många partier drog möjligen en lättnadens suck när vi började packa ihop för att färdas hemåt. För övrigt så har du möjlighet att diskutera vid vårt köksbord på lördag då vi ska sätta upp det på Ica:s parkering.
 
Innan jag åkte från Dorotea så kunde jag inte annat än titta på deras fina bibliotek. En tanke föll på vårt bibliotek som vi för länge sedan borde gjort något åt. Så punkt 50 ur vårt 53 punkters långa valmanifest som vi presenterade för media i morse innan jag åkte till Åsele är högaktuell:
 
50. Bygget av ett bibliotek prioriteras som en kulturell mötesplats i Vännäs
 
Skriver om de andra punkterna sedan. Nu ska jag sova några timmar för att sedan styra kosan mot Vilhelmina och därefter Storuman.

Valseger med 70 %.

Alliansen vinner valet med 70,4 procents sannolikhet. Det säger oddsexperterna på spelbolagen, vilka historiskt sett är mycket bättre på att förutsäga valutgången jämfört med opinionsundersökningar. På

VemVinnerValet.se kan du följa förändringarna i oddsen, minut för minut fram till valdagen.

Det är vetenskapligt bevisat – de som bäst kan förutsäga vilket av de två blocken som kommer att vinna valet den 19 september är inte undersökningsinstitut, utan spelbolag och deras oddsexperter. De internationella spelbolagen levererar betydligt mer träffsäkra prognoser, tack vare grundliga analyser av historik, händelser i omvärlden, erfarenhet av opinionsutveckling och att de enbart har valdagen i sikte, inte opinionen just nu.

 Vi vet att opinionsmätningarna visar att det är rätt jämt mellan blocken men med viss fördel för alliansen. Men spelbolagen gör alltså en annan bedöming

Visst ser det rätt bra ut? Slås av tanken att man kan räkna på allt.

Det otroliga har hänt!

Det är en stor dag idag för oss i vår familj. Det är nämligen så att en av våra döttrar har fått en flicka i eftermiddag. Hon är 53 cm lång och väger 3326 gram. Mor och dotter mår bra.  

Det otroliga är att då måste jag ju bli morfar. Morfar, smaka på det ordet. Då ska man ju vara klok och ge råd som min morfar gjorde. Men hur är det jag är ju fortfarande bara 29. Ja man kanske får skriva 29+ :-)  Läste nån gång att ens egen uppfattning av sig själv stannar vid ca 29. Och där är jag kvar. Men nu när man är morfar får man nog ändå tillstå att man har blivit lite äldre då snart barnen är 29. Det är kanske trots allt så att man ändå har lite av den där erfarenheten och kan ge ett o annat råd som en morfar ska.
 
Hur som helst är det en stor dag och nu längtar jag tills valrörelsen är över och när jag som vice ordförande i vallokalen får klistra igen valpåsen och överlämna den till valmyndigheten. Då kommer min valvaka bli i Saaben på väg genom Sverige så att vi så fort som möjligt kommer oss ner till Gylland (Danmark) för att träffa dem och hålla det lilla barnbarnet i famnen. Det blir stort.

Relevansen?

Du som såg partiledarutfrågningen av Göran Hägglund för nån dag sedan kanske tycker som jag att han gjorde bra ifrån sig. Göran hade svar på alla frågor på ett bra och konkret ätt och har fått bra betyg av bedömarna. Faktiskt bäst betyg hittills av de som utfrågats.

Sen kan man fundera över en del av frågorna som ställdes. T ex vad har det för relevans i vår politik hur många gånger Göran Hägglund går i kyrkan. Inte för att jag är emot folk som går i kyrkan på nåt vis men var är relevansen? Den frågan får t ex aldrig någon annan partiledare.
 
Däremot så kommer ju hela tiden resonemanget om verklighetens folk. Och om vår ovilja att kvotera föräldraförsäkringen etc. Här tycker jag Göran svarade på ett för honom typiskt sätt. – För att man gillar sill så ska det inte behöva vara obligatoriskt att alla ska äta sill. Och så är det. Ingen i vårt parti är mot att papporna tar större ansvar hemma. Tvärtom. Men det ska bestämmas vid köksborden. Alltså det är inget som vi politiker ska lägga oss i och styra.
 
Nu närmast är det statsministern som kommer att utfrågas. Få se vad han får för betyg.
Göran fick av Aftonbladet fyra plus på en femgradig skala. Mona Sahlin och Jan Björklund fick båda betyget 3.
 
Aftonbladet 1   Aftonbladet 2   Expressen                Svenska Dagbladet                     
 
 

Valfråga i Bjurholm!

Nyss hemkommen från vår granne Bjurholm sitter jag nu och planerar nästa veckas rundkörning i länet. Efter dagens arbetsutskott på förmiddan då vi kom överens om budgeten och lite annat smått o gått så åkte vi till Bjurholm för att kampanja.

Det är kul när man är i Bjurholm. Alla känner alla liksom. Vi bjöd på fika och körde vårat kök och köksbordsamtal mitt emot Ica och fast inte Bjurholm är överbefolkad precis så var det många som kom och fikade och ville prata politik. Det var liksom hela spektrat från vänster till höger och det blev bra samtal. Om lika många procentuellt utifrån boende i kommunen kommit på möten i Umeå så hade vi haft fullt upp vill jag lova.
 
Provade slänga ut en trevare om vi inte borde slå ihop Bjurholm med Vännäs igen, men då såg jag mörka blickar. Så jag tror inte att det är en valvinnande fråga i Bjurholm. :-).
 
Just nu pågår det en debatt här i Vännäs på Vegaskolan som hyresgästföreningen anordnar. Min partikamrat Erik Sedig har lovat ta den och jag är säker att han kommer att göra det med den äran. Erik är duktig på debattera och nu när vi har Mats Odell som äger bostadsfrågorna så har vi liksom lättare att få information och förståelse i frågorna. För övrigt är det intressant när jag nämner Mats Odell. Många kanske uppfattar honom som en torr ekonom men han är precis tvärtom. Han är verkligen en man som jag är imponerad av. Väldigt kunnig och saklig och dessutom med ordentlig humor och självironi.
 
Nu ska du slå på tv:n för att följa partiledarutfrågningen. Det är Göran Hägglunds tur i kväll. Missa inte det.

Sanningen ska fram!

Ungdomsarbetslöshet

Socialdemokraternas har på sina valaffischer tummat på sanningen. Självkart använder de siffror som talar till deras fördel. Vi kan läsa att ”466 000 arbetslösa vill inget hellre än att rycka in”. Partiets TV-reklam har ett liknande budskap, nämligen att 207 000 ungdomar har samma längtan. Men idag vet vi att dessa siffror inte stämmer.
 
Enligt SCB har arbetslösheten minskat till 415 000 personer i juli. Ungdomsarbetslösheten har minskat med nästan en fjärdedel och är nu 157 000. Bland de ungdomar som räknas som arbetslösa är en stor del dessutom heltidsstudenter som vid sidan av studierna söker arbete. Beräkningsgrunden för ungdomsarbetslösheten har ju förändrats så om man studerar heltid och vill ha ett jobb vid sidan om studierna räknas man som arbetslös. Så gjorde man inte tidigare. Detta sätt att räkna är för att vi ska ha samma beräkning som övriga Europa.
 
Även om arbetslösheten minskat med ungefär 50 000 personer sedan Socialdemokraterna tryckte sina valaffischer så har vi fortfarande en hög arbetslöshet i Sverige. Den globala ekonomiska krisen är förstås den stora anledningen till dagens höga arbetslöshet. Frågan är vilken politik vi nu vill ha när ekonomin verkar vända. Vill vi ha en politik som främjar företagande och arbete genom sänkt tjänstemoms för restauranger, utökade satsningar på jobbcoacher och införande av lärlingsutbildningar? Eller vill vi ha en politik där en av de största besparingarna är att dubbla arbetsgivaravgiften för ungdomar?
 
Se här hur de rödgrönas skattepolitik slår för ungdomar. Klicka här

Värmande handling!

Det finns personer som hittar på dumheter och ställer till en massa jobb. Sen finns det personer med hjärtat på rätta stället.

Har idag åkt runt och hämtat pinnar och masonit runt Vännäs och lite är ändå kvar. När jag kom hem från en vända står det en Vännäsbo på bron. Hon presenterar sig och säger att hon läst på nätet vad som hänt.

-         Jag tycker det är så hemskt så jag köpte en blomma till er. Ge inte upp, sa hon.

Och ur papperet vecklade vi upp en bukett gula rosor. Sånt värmer i höstkylan och gör att man får bränsle att jobba vidare för demokratin och för de kristdemokratiska grundvärderingarna. Värderingarna behövs än mer i samhället och vår valparoll lyder: Ett mänskligare Vännäs.

Tack för blommorna och uppmuntran. Det värmde!

 

Sabotage - förtäckt hot.

Igår jobbade jag med vår hackade hemsida. Och i morse när jag vaknade så var alla våra skyltar sönderbrutna och hemkörda till vår gård. Man kan se det som ett tecken på att man vill tysta mig men då har de gett sig på fel person.

Alla skyltar med min bild på är alltså hemkörda och lagt på olika ställen på tomten. Sedan var det ställt ett antal utanför vägen i bredd så man inte kunde köra förbi.
 
Naturligtvis har jag polisanmält händelsen och man kan fundera om det är en systematisk aktion mot kristdemokreterna i länet. Först hemsidan och nu sen alla skyltar. Många vet att jag arbetar som ombudsman på länet. Man har verkligen gjort sig till när man letat reda på vart jag bor och lämnat skyltarna där.
 
Att skyltarna varit nersparkade några gånger tidigare har jag tagit med jämnmod men detta tolererar jag inte. Men skrämma mig till tystnad gör man inte så lätt.

Smutsig valrörelse - hackad hemsida

Ibland blir det inte som man tänkt sig. Hade i helgen tänkt få klart med en massa saker som legat väntande på att göras, så Botniabanans invigning fick gå av stapeln utan att jag närvarar. Det gjorde istället några andra Kristdemokrater. Det är ju liksom sista chansen att ta några andra handtag här hemma innan valrörelsens slutspurt.

Så glad i hågen tog jag mig an uppgifterna först i stugan och sedan hemma. Ibland kan man fundera om det är värt att ha två ställen att sköta. Ja speciellt nu men det är onekligen trevligt att vara på stugan och dessutom tittade solen fram så trädgårdsmöblerna hann också torka efter högtryckstvätten omilda smutsbehandling innan de bars in för vintern. Traktorn for över gräsmattan kanske en sista gång. Jag väntar inte snö än men det är bra att ligga stegen före så man inte blir tagen på sängen. Båten fick fortfarande ligga i vattnet om man hinner någon kort avkopplande fisketur innan drivisen lagt sig.
 
Och så kom vi hem naturligtvis ett par timmar senare än planerat. Tiden var även denna gång planerat av en obota tidsoptimist. Men fram med spade o kratta och några lass jord så gräsmattan kan sås innan det blir för sent innan hösten. Så fröna kom i jorden och krattan dansade nöjd ovanpå för att gömma de sista fröna under den tunna jorden. Få se nu om den politiska sådden eller den ”gräsliga” sådden ger mest utväxling.
 
Hann naturligtvis inte allt som jag planerat förrän jag upptäckte att vår hemsida på länet var hackad. Så det blev att sitta med it-chefen i Stockholm och ringa polisen och kontakta it-folket lokalt etc. Så det som var planerat fick som vanligt läggas åt sidan igen till förmån för att säkerställa sånt som ligger på servrarna. Att vi kommer ha en smutsig valrörelse är vi nog alla överens om och dessutom sett prov på så detta med hackade hemsidor är ett led i detta. Få se nu om polisen lyckas spåra förövarna. Tror det blir svårt. Men det knepiga är att jag har fått ett mejl från hackaren så några spår är lämnade. Fortsättning följer.
Detta inlägg är kopplat till denna artikel på vk.se.

Midsommarpresent.

I veckan fick vi en trevlig midsommarpresent till kommunen. Vår duktiga verksamhetsutvecklare inom vård o omsorg har sökt projektmedel och vi fick nu bifall till vår ansökan. Vi erhåller 3,5 miljoner/år i tre år till verksamhetsutveckling inom vården. Inte illa. Det är vad jag vet hittills största enskilda projektsumma som vi fått till kommunen. Om inte vill jag ha kommentarer att jag har fel ifall jag missat nåt projekt..

Det ligger mycket i att istället för att sitta och oja sig över att pengarna inte räcker till så gör man slag i saken och söker pengar. Det kallar jag kreativitet. Att få projektmedel och utveckla det vi redan gör är bingo. Men startar man projekt med nåt annat kan faktiskt ett projekt vara kostnadsdrivande.

Bloggandet blir som ni ser sporadiskt. För lika principiell att jag inte ska gå in på Facebook trots 3-4 inbjudningar/dag så kommer inte datorn till stugan. (för att inte ätas upp av tekniken) Och vi ska vara i stugan till o från några dar och titta på solnedgången. Ni kan vara med och se den för det är just bilden här ovan.

Trevlig midsommar!

Kvicksilver i soppåsen

Det finns faktiskt en del att göra fortsättningsvis när det gäller miljön och att återvinna avfall. Vi har i Vännäs tre återvinningsstationer som jag besöker ganska regelbundet. Det är än den ena och än den andra lådan för att inte glömma alla mjölk o fil förpackningar och så all plast från pelletsäckarna. Och allt går bra att lämna vid återvinningsstationen.

Men jag har saknat möjligheten att lämna lampor där. Dem ska man åka till Starrberget med. Ja det heter faktiskt Starrberget och inte Starbergets deponi som det heter i folkmun.

I Sverige säljs varje år mellan 70-80 miljoner glödlampor. Ungefär 20 miljoner lampor samlas in, vilket motsvarar 25 % av nyförsäljningen.
EU har i ett direktiv fattat beslut som innebär att den vanliga glödlampan förbjuds. Syftet är att få ned energianvändningen i Europa. Från den 1 september 2009 är det förbjudet att importera matta glödlampor och klara 100 watts lampor. Fram till 2013 kommer glödlampan att fasas ut och ett alternativ är lågenergilampan.
Men här har vi ett problem. Om bara var fjärde lampa även framgent blir insamlad och alla lampor är kvicksilverlampor är vi rent miljöfarliga.
Tyvärr så innehåller varje lågenergilampan mellan 1-5 mg kvicksilver och det är av högsta vikt att de åker till återvinningen och inte i soporna.
Om varje person i Sverige slänger en lågenergilampa i soppåsen skulle det innebära att 25 kg kvicksilver sprids i miljön. Detta kan jämföras med att en tesked kvicksilver räcker för att förgifta en medelstor sjö.
Därför motionerar jag till fullmäktige i morgon om att vi ska få möjlighet att även lämna lampor på återvinningsstationerna. För ju enklare det blir att lämna lamporna ju fler får vi in. Det är ju inte alla som har möjlighet att ta sig till Starrberget.

Respirator och livsuppehållande vård.

Konstaterar att nu är samma sjuksköterska i ropet igen. Det jag tänker på är den sjuksköteraka på Astrid Lindgrens sjukhus som anklagades för att stänga av ett barns respirator utan läkarens medverkan. Nu överväger man att säga upp sjuksköterskan.

Jag kan nog fundera över att just samma sjuksköterska förekommer inom kort tid i två olika fall med dödlig utgång är graverande. I och för sig har sköterskan blivit frikänd från brottslig verksamhet rent juridiskt. Men man kan skarpt fundera över lämpligheten och attityden.
 
Detta med att stänga av en respirator är inte en enkel fråga. Och speciellt inte när det rör barn. Att som förälder fatta det beslutet att låta sitt barn dö på detta sätt är inte enkelt och jag är verkligen kluven vart gränsen går. Men man har ju rätt att neka till erbjuden vård och tacka nej. Och i vissa fall kan det ju innebära döden. Och det är just därför vårdpersonal som stängt av apparaturen inte blir misstänkt för att ha förkortat livet även om det i realiteten är så. Och nog tycker jag man överskriver gränsen.
 
Vården är till för att hjälpa och inte för att döda. Såg för en tid sedan programmet om hon som själv bestämt att en viss tid stänga av de livsuppehållande insatserna. Och frågan är minsann inte enkel.

4 timmar

För en tid sen såg vi vår Socialminister gå ut och tyckte att vi ska lagstadga om att man inte ska behöva sitta hur länge som helst på akuten.

Alla har vi nån gång suttit och väntat på akuten. Och varje timma man väntar känns oftast som flera veckor. Mest prekärt är det när man är där med barnen och fast de har prioritet så blir väntan flera timmar.
 
All respekt ska vårpersonalen ha. Och det finns ju faktiskt många orsaker till att man får vänta. Och även orsaker som är svåra att påverka. Läkarna kan vara på operation t.ex. eller upptagen med andra patienter som man inte kan avbryta just på stunden. Men det finns inte försvar till att man ska få vänta hela dagar.
 
Göran Hägglund föreslår att man inte ska behöva vänta mer än 4 timmar. Det är en logisk väntetid. Här har mottagningen möjlighet att göra det man ska och att ändå prioritera akutpatienterna.
 
Vi vet att kömiljarden har gett oerhörd effekt. Och ibland är morot bättre än piska. Men klart är att det behövs en bättre struktur inom sjukvården.

Självbestämmande ska det vara så svårt.

Att detta med självbestämmande ska vara så svårt. Alla vill lägga sig i det som man själv borde få bestämma över. Kan ta otaliga exempel i saken där staten vill lägga sig i. Lyckligtvis har vi en regering som värnar om självbestämmandet så det är mindre styrande från staten för närvarande.

Men vi ser vad de rödgrön vill lägga sig i. T ex föräldraförsäkringen vill man styra, man vill kvotera i alla lägen. Ingen ska tro att jag är mot jämställdhet och att det är viktigt att vi är representerade av båda könen i alla sammanhang. Men jag anser med bestämdhet att man själv ska bestämma.

 

Nu har också kyrkan börjat lägga sig i. Kronprinsessan Viktoria vill att kungen ska leda in henne i kyrkan. Och detta vägrar kyrkans företrädare och hänvisar till det förfarandet hör till en förlegad syn. Man kan då se nackdelar i allt. Men om hon vill ha sitt bröllop på ett visst sätt inte ska väl kyrkans företrädare bestämma detta. Vet att det skett på fler ställen med den påföljd att paret som tänkt gifta sig struntade i det då de inte fick som de ville. Det är väl heller ingen lösning. Vigselrätten borde nog plockas från Svenska kyrkan snart om de petar i folks val för mycket.

 

Själv har jag varit med om just detta som kyrkans företrädare förfasar sig över. T o m två gånger förra sommaren. Det är så man gör i både Norge o Danmark. Men inte symboliserar det nåt gammalt om någon ojämställd situation för mig eller för någon annan som var med. Tycker detta är nonsens. Låt brudparen själv bestämma hur de vill ha sin egen vigsel.

 

Läs rapporteringen från Aftonbladet här.

Familjens dag.

I dag är det familjedagen. En dag värd att fira. Alla dessa små gemenskaper som familjerna utgör, ger människorna trygghet. Ja, jag vet att detta tyvärr inte gäller alla familjer men för den skull är det inte nåt jag vill låta bli att fira.

 

För en kristdemokrat är familjen viktig. Varför det? Jo precis som jag skrivit så värnar vi om de små gemenskaperna som omger människan och ger trygghet, en känsla av att känna sig behövd, sedd etc. Familjen känns verkligen som något jag vill värna om. Det finns också fler små gemenskaper som är viktig för människan, men familjen är den mest basala och centrala.

 

Fortfarande ekar orden tomt från vänsterhåll: ”Död åt familjen”. Eftersom några familjer inte fungerade är familjen nåt som man vill få bort. Ett väldigt knepigt förhållningssätt. Eller är det som jag tror, att man från vänsterhåll känner ett hot som innebär att familjen förblir en viktig faktor i vårt samhälle. Detta vill man alltså stävja. Som bekant är det ju staten som är den viktigaste byggstenen och individen är till för samhället och inte tvärtom, allt i sann vänsteranda. Då blir det mycket svårt att se familjen som den viktigaste byggstenen i vårt samhälle samt ge familjen den status den förtjänar.

 

Men för mig är familjen central och jag önskar att vårt samhälle mer värnade om den. Är familjen central så ska man låta dem själv bestämma. Varför ska staten bestämma vem som ska vara hemma och när? Varför ska staten bestämma att föräldraförsäkringen ska delas på ett sätt som staten anser är riktigt?  

 

Ska det vara så svårt? Nu är det dags att subsidiariteten får råda. Familjen ska få den roll den förtjänar och det innefattar även bestämmandet vid köksbordet över sin vardag.
Därför vill jag fira idag.

Äntligen!

Idag på KSAU fattade vi beslut om att under sommaren ha en större del av ungdomarna som inte har jobb att få praktik inom kommunen.

Så istället för den destruktiviteten det innebär att bara gå och hämta ut pengar som försörjningsstöd så ska man få ut i praktik som målning, vedhuggning, röjning m m.

 

Det är ett lyft för de drygt 30 ungdomar som går arbetslösa och en del är inne i programmet Lyftet som arbetsförmedlingen har och andra har inte hunn dit dit. Och vi är överens om att prioriteringen är de som inte hunnit till Lyftet men naturligtvis även de som är i Lyftet.

 

Vän av ordning funderar över varför man inte även kan ha praktikanter inom den mjuka sektorn. Jag tänker på t ex inom vården finns det stora behov. Så jag föreslog att man även tittar på den delen och kan utöka med det i steg två. Ingen var däremot så nu blir det praktik på hög nivå i hela kommunen framöver. Ett mycket bra tilltag för kommunmedborgarna som behöver tjänsten och naturligtvis även för individen som istället för att sitta hemma får chansen att göra någonting konstruktivt under dagen och känna sig behövd. Det mår alla människor bra utav.

 

I övrigt var det ekonomisk uppföljning i alla verksamheter. Och så hade vi en intressant diskussion om ensamkommande flykting barn. Vi ska resonera om den frågan längre fram då vi diskuterar hela flyktingfrågan.

Vem får mest utav jobbskatteavdraget?

Enligt all kritik från det rödgröna blocket så säger man att jobbskatteavdraget bara gynnar de rika. Att man i debatter hävdar nåt annat vill man inte lyssna till. Så ta del av uträkningen här nedan så ska ni få se vad som gäller.

 

Tabellen utgår ifrån inkomststatistik från SCB för 2008 men alla avdrag, skatter är 2009-års värden. Jobbskatteavdraget är avhängigt kommunalskatten och i tabellen ligger den på 32 kr. Det ger skillnad i skatteavdragets storlek vid annan kommunalskatt, men övriga grundläggande relationer är i stort oförändrade oavsett kommunalskattens storlek.

 

Enligt S propaganda så ges skattesänkningar till de rika. Om man

analyserar kalkylen ordentligt finner man flera intressanta saker:

 

1)    (S)   ”Jobbskatteavdragets många miljarder går till de rika”.

Verklighet: 50% går till de under 23 tkr/mån. 10% av avdraget går till inkomster över 34-36 tkr/mån

 

2)       Lönerörelsen ger 2-3% på 1-2 år. Jobbskatteavdraget för låg- och mellaninkomster ger upp till 10% per år

 

3)       Efter lönerörelsen ligger toppskiktet bland LO-kollektivet på drygt 30 tkr /mån. Med andra ord 80-85% av totala jobbskatteavdraget ligger inom LO-kollektivets lönespann.

 

4)       De rödgröna vill kapa avdraget för löner över 40 tkr. Även om de skulle kapa allt så blir det under 10% av totala jobbskatteavdraget.

Se kalkylen som jag lagt ut på vår hemsida: www.vannas.kristdemokraterna.se

 

Så verkligheten är en annan än retoriken från Sveavägen 68. Och ännu bättre är som jag tidigare skrivit att jobbskatteavdraget inte påverkar skatteintäkterna till kommunerna mer än indirekt. Läs igen vad SKL svarade på ett mejl till dem:

 

Skattunderlagsprognosen påverkas bara indirekt av regeringens
skattesänkning. Påverkan sker genom att jobbskatteavdrag och
annat väntas öka utbudet på arbetskraft, dvs ökar antalet
personer som står till arbetsmarknadens förfogande.
 
Jobbskatteavdraget är egentligen inte ett avdrag utan en
skattereduktion. Den tekniska konstruktionen innebär att
de reducerar den beskattningsbara inkomsten oavsett om
man betalar statlig inkomstskatt eller ej. Därigenom reducerar
det beloppet som arbetsgivaren drar från lönen och betalar in
till statliga Skatteverket.
När Skatteverket sedan räknar ut hur stort skattebelopp som
ska betalas ut till kommunerna tas det däremot inte hänsyn till
avdraget. Alltså står staten för kostnaden

Blir ni svaret skyldiga, ni på vänstra sidan?