Borg vill inte höja taket i a-kassan
, måndag 10 september 2012 klockan 22:05,
1
6
Finansminister Anders Borg (M) vill inte höja taket i a-kassan, rapporterar Sveriges Radio Ekot. Han säger att höjningen skulle få negativa konsekvenser för sysselsättningen i Sverige.
– När vi räknar på det så skulle en höjning av a-kassan under de tre första månaderna kosta uppemot 30 000 jobb, säger finansministern i Ekots lördagsintervju.
Taket i a-kassan sänktes 2006 och har inte höjts sedan dess. Det innebär att den högsta ersättningen en arbetslös kan få är 80 procent av en månadslön på 18 700 kronor.
Men det går bra för regeringen att sänka skatterna i störst omfattning till de 10 % rikaste i Sverige, men arbetslösa får stå sitt kast. Tycker att det vore ärligare av regeringen om man sa att det var av ideologiska skäl att inte hjälpa de som tvingats till arbetslöshet. Har inte träffat många som avstår jobb och lön men regeringen väljer att straffar de som står utanför arbetsmarknaden genom att acceptera de låga ersättningsnivåerna.
Det behövs politisk förändring!
Hans Lindberg (s)


Hans
1 Kommentar
+ Skriv kommentarFyll i fälten för att lämna en kommentar
Alla kommentarer som skrivs måste godkännas av ägaren till bloggen innan de publiceras.
Allhjälpen säger:
Jag hoppas verkligen att borgarna ändrar ståndpunkt. Vi har idag utförsäkrade ungdomar.
Vi måste tänka på att de ska ta över efter oss.
Tack Hans L för att du tar upp ämnet.
Guld värt
Monday 10 September 2012 klockan 23:48
Skriv kommentar