Helena Lindahl, riksdagsledamot (c)

Namn: Heléna Lindahl
Gör: Är riksdagsledamot för Centerpartiet sedan oktober 2010
Bloggar om: Politik och livet i stort som smått
Bor: I Gumbodahamn, Robertsfors kommun
Husdjur: Welsh springer spanieln Klara
Intressen: Politik, se film och debattprogram, läsa böcker, inredning, långa promenader med lilla Klara
Favoriträtt: Mammas bigos (polsk nationalrätt) och kantarellmackor med Västerbottensost
Bästa film: Stekta gröna tomater
Hjärtefrågor: Landsbygdsutveckling, närings- och miljöfrågor
Laster: Kaffe och alldeles för mycket choklad
Drömmer om: Att åka till norra Uganda och se bergsgorillorna
Bästa egenskaper: Generös, social, verbal och snäll
Sämsta egenskaper: Morgontrött till tusen, stressad och kan inte säga nej
Motto: “Life is uncertain – eat dessert first /Ernestine Ulmer

Skrivs av

Vanliga etiketter

n
» Visa alla etiketter

Så länge hoppet finns, är allt möjligt

 

Tidigare i veckan hade jag förmånen att gästföreläsa på Umeå Universitet och ha en frågestund med ett 60-tal elever som läser A-kursen i statsvetenskap. Min roll var att prata om det praktiska arbetet i riksdagen och politik i praktiken. Jag berättade bl a om utskottsarbetet (i näringsutskottet) och hur mitt första möte krockade med de "traditionella" reglerna. Ersättare (som jag var då) får ett begränsat utrymme att prata och det förstod jag inte då, men ganska snabbt efter det mötet :o). Jag tog även upp hur en "vanlig" vecka kan se ut, relationen med media och den utmaning som jag upplever som den största - att få ihop hjärtefrågor från länet med den nationella rollen i partiet och som en del av en Allians. För det mesta går det bra, men ibland är det en rejäl utmaning.

Frågorna jag fick från studenterna var intressanta och spetsiga och det var riktigt roligt måste jag säga. Jag fick bland annat frågan hur C ska höja sina opinionssiffror. Jag tror att en lösning är att vi måste vara tydligare med vår egen politik så att vi inte drunknar i Allianssamarbetet. Även om vi ingår i en fyrklöver måste väljarna få veta skillnaden.

Ibland när jag behöver lite styrka tittar jag emellanåt på bilden som ni ser nedan. Så länge hoppet finns, är allt möjligt :o).

 

 

 

 


Kommentarer

+ Skriv kommentar Skriv kommentar

Skriv kommentar

Prenumerera på kommentarer via RSS