Jan Nilssons blogg

Sysselsättning: Vik rektor och förskolechef i Bjurholm. Kommunpolitiker i Vännäs. Predikant.
Ålder: 59:a.
Självbeskrivning: Samhällsintresserad tidsoptimist med svaghet för "underdogs". Tror på Bibelns Gud och Jesus som världens frälsare.
Motto: Sök det lands bästa där ni bor.
Familj: Min fru Agneta samt vid och varierad släkt.
Bor: Nära Umeälven i trivsamma Vännäsby
Egenskaper: Människointresserad och kommunicerande. Humor och humör.
Intressen: Många. Sitter i Vännäs fullmäktige, kommunstyrelse och Barn- och utbildningsnämnd för (M).
Senast lästa bok: Läser just nu "Speeches that changed the world" av Simon Sebag Montefiore.
Förebilder: Petrus, impulsiv lärjunge som blev visare och ödmjukare med åren. Winston Churchill, "skolfloppen" som blev premiärminister och tog striden med Hitler medan andra önsketänkte, segade och fegade. Inspirerade engelsmännen med närvaro och tal.
Favoritplats: Primitiv avsidesstuga i Agnäs.
Betydelsefulla minnen: Berättande original från tider och förhållanden där man inte blev så strömlinjeformad och då många i djupaste mening hade framtidstro. Fick som liten möta många under resor med pappa Tore, då EFS-predikant.
Ett viktigt glädjeämne: När elever (särskilt de med mer uppförsbacke i livet) växer och utvecklas så de förvånar både sig själva och omgivningen.

Det bästa med Vännäsby:
Älvarna som ger landskapet liv och lugn, lågtempot och närheten till både landsbygd och stad.

 


Blogg listad på Bloggtoppen.se

 

 

 

 

Skrivs av

Missbrukade skattemedel

...

Man blir matt när man läser om denna dårskap i samband med den franska ordförandeperioden.

168 miljoner för fyra timmars sammanträde. Det mesta på rena vansinnigheter. Vad sägs om middag för 50 000 per person? Franska riksrevisionen är kritisk. Jo, det kan väl anses motiverat.

Det finns inget som ursäktar sånt här. Inga personer som kan vara "värda" det. Varför måste en del EU-företrädare så ofta skjuta sig i båda fötterna när tillfälle bjuds?

Vi hoppas på relativ stramhet och enkelhet under innevarande period. Och resten av EU:s tid.

 


Uppdaterad: lördag 31 oktober 2009 klockan 23:30

6 Kommentarer

+ Skriv kommentar Skriv kommentar

Isak säger:

Bäste Jan! Du när en dröm om relativ stramhet och mått-
fullhet i en värld som svälter och kvävs i sina avgaser.
Vet inte var du har fått denna optimism ifrån. Har sedan
länge tappat tron på EU. Det är för stort och liknar mer
och mer ett Europas förenta stater. Byråkratin är redan så
stor inom EU att politikerna har tappat kontrollen. Och
politikerna själva anser sig ha blivit större än de län-
der som dom representerar. Utöver alla miljarder som vi
har i medlemsavgifter så tillkommer alla kostnader och
galenskaper som orförandeskapet för med sig.

Sunday 01 November 2009 klockan 14:27

JPEN

Jan Nilsson svarar:

Hoppas inte du på vettigt resursanvändande? Menar du det är fel att samla EU-länderna till ett avtal om bl.a. avgaserna du nämner?
Min EU-entusiasm är måttlig med M-mått mätt, jag är skeptisk till den hejdlösa byråkratin, diverse överdåd och EU:s förenta stater. Men jag ser inget annat samarbetsorgan. Vi får försöka nyttja det på bästa vis samtidigt som vi kritiserar det som ska kritiseras.

Sunday 01 November 2009 klockan 20:23

Kalle säger:

Och jag som grämer över Umeåregionens ohållbara resa under rubriken "Hållbart resande" till Frankrike! Den kostnaden är förstås bara "ett spott i havet" jämfört det du berättar.

Sunday 01 November 2009 klockan 09:29

JPEN

Jan Nilsson svarar:

Den dag man låter skattepengar gå till en massagedusch med stereo till Johan för ett utlokaliserat sammanträde i Tväråbäck, Pengsö eller Strand och bjuder fullmäktige på middag efteråt för 50 000 per person, då gör vi gemensam sak! ;)

Sunday 01 November 2009 klockan 12:12

misu

Mikael Sundling säger:

Håller med!

Saturday 31 October 2009 klockan 23:10

JPEN

Jan Nilsson svarar:

Med sådana "vänner" behöver EU inga fiender....

Saturday 31 October 2009 klockan 23:14

Skriv kommentar

Prenumerera på kommentarer via RSS