Jan Nilssons blogg

Sysselsättning: Vik rektor och förskolechef i Bjurholm. Kommunpolitiker i Vännäs. Predikant.
Ålder: 59:a.
Självbeskrivning: Samhällsintresserad tidsoptimist med svaghet för "underdogs". Tror på Bibelns Gud och Jesus som världens frälsare.
Motto: Sök det lands bästa där ni bor.
Familj: Min fru Agneta samt vid och varierad släkt.
Bor: Nära Umeälven i trivsamma Vännäsby
Egenskaper: Människointresserad och kommunicerande. Humor och humör.
Intressen: Många. Sitter i Vännäs fullmäktige, kommunstyrelse och Barn- och utbildningsnämnd för (M).
Senast lästa bok: Läser just nu "Speeches that changed the world" av Simon Sebag Montefiore.
Förebilder: Petrus, impulsiv lärjunge som blev visare och ödmjukare med åren. Winston Churchill, "skolfloppen" som blev premiärminister och tog striden med Hitler medan andra önsketänkte, segade och fegade. Inspirerade engelsmännen med närvaro och tal.
Favoritplats: Primitiv avsidesstuga i Agnäs.
Betydelsefulla minnen: Berättande original från tider och förhållanden där man inte blev så strömlinjeformad och då många i djupaste mening hade framtidstro. Fick som liten möta många under resor med pappa Tore, då EFS-predikant.
Ett viktigt glädjeämne: När elever (särskilt de med mer uppförsbacke i livet) växer och utvecklas så de förvånar både sig själva och omgivningen.

Det bästa med Vännäsby:
Älvarna som ger landskapet liv och lugn, lågtempot och närheten till både landsbygd och stad.

 


Blogg listad på Bloggtoppen.se

 

 

 

 

Skrivs av

Döda ledare

...

Visst är det märkligt.

En president som varit minst sagt på kant mot Ryssland är på väg till en försoningshögtid i Katyn. I skogen där Sovjets säkerhetstjänst massavrättade drygt 4400 polska officerare. Totalt mördade NKVD på Stalins order nästan 22 000 officerare och potentiella ledare efter Sovjets och Hitlertysklands anfall på Polen hösten 1939.

På väg till minneshögtiden flyger nästan halva Polens ledarelit och nästan hela militärledningen ihjäl sig. Två av fyra presidentkandidater. I ett ryskbyggt plan, en modell känd för dålig olycksstatistik. Nu var det väl ett pilotfel, så det sista hör inte hit. Men nog är det märkligt.

Försöker man "översätta" vilka som dött i Polen till svenska förhållanden anar man vilken administrativ katastrof det är. Bortsett från den mänskliga och personliga.

 

SvD SvD2 DN


2 Kommentar

+ Skriv kommentar Skriv kommentar

Elmar Friesli säger:

Det som har hänt här är verkligen tragiskt och man kan bara hoppas att det är antingen pilotens fel eller ett maskinfel som förorsakade olyckan. Och detta i sig är en fruktansvärd tragedi.
Men jag håller med dig Jan att det hela är trots allt verkligen märkligt, om man tittar noggrannare på den polska-ryska bakgrunden och den officiella- och inofficiella relationen mellan de båda länderna den senaste tiden.
Och att Putin omedelbart tar över hela utredningen gör saken inte bättre.

söndag 11 april 2010 klockan 14:52

JPEN

Jan Nilsson svarar:

Jag har nog ungefär samma tanke som du. Jag menar inte "märkligt" på det sättet att jag tror på attentat.

Hade det varit ett "halvskarpt" läge mellan länderna hade det varit en militär katastrof för Polen. Det är tillräckligt som det är.

söndag 11 april 2010 klockan 15:59

Skriv kommentar

Prenumerera på kommentarer via RSS