Jan Nilssons blogg

Sysselsättning: Vik rektor och förskolechef i Bjurholm. Kommunpolitiker i Vännäs. Predikant.
Ålder: 59:a.
Självbeskrivning: Samhällsintresserad tidsoptimist med svaghet för "underdogs". Tror på Bibelns Gud och Jesus som världens frälsare.
Motto: Sök det lands bästa där ni bor.
Familj: Min fru Agneta samt vid och varierad släkt.
Bor: Nära Umeälven i trivsamma Vännäsby
Egenskaper: Människointresserad och kommunicerande. Humor och humör.
Intressen: Många. Sitter i Vännäs fullmäktige, kommunstyrelse och Barn- och utbildningsnämnd för (M).
Senast lästa bok: Läser just nu "Speeches that changed the world" av Simon Sebag Montefiore.
Förebilder: Petrus, impulsiv lärjunge som blev visare och ödmjukare med åren. Winston Churchill, "skolfloppen" som blev premiärminister och tog striden med Hitler medan andra önsketänkte, segade och fegade. Inspirerade engelsmännen med närvaro och tal.
Favoritplats: Primitiv avsidesstuga i Agnäs.
Betydelsefulla minnen: Berättande original från tider och förhållanden där man inte blev så strömlinjeformad och då många i djupaste mening hade framtidstro. Fick som liten möta många under resor med pappa Tore, då EFS-predikant.
Ett viktigt glädjeämne: När elever (särskilt de med mer uppförsbacke i livet) växer och utvecklas så de förvånar både sig själva och omgivningen.

Det bästa med Vännäsby:
Älvarna som ger landskapet liv och lugn, lågtempot och närheten till både landsbygd och stad.

 


Blogg listad på Bloggtoppen.se

 

 

 

 

Skrivs av

Bloggat från mobilen Visioner i Vännäs

Från mobilen

Arkitekthögskolans masterutbildning presenterar just nu sina förslag för vårt samhälle och vår boendemiljö. Ett 70-tal personer från mellanstadieåldern till 90-blecket har kommit för att titta på framtiden. Det är ganska politikertungt, vi utgör kanske en tredjedel.

De flesta av arkitekteleverna som ska jobba med Vännäs är inte svenskar och just nu visas ett arbete som gjorts i Österrike, rektorns hemland.  Runt väggarna i Medborgarhusets "festsal" hänger ett femtontal projektblad på ca 1,5 kvadratmeter. De får vi väl titta mer på efter genomgången.  Men, redan efter att ha tittat på ett par av dem har jag fått revidera en del av mina tidigare ståndpunkter vad gäller grundgörutsättningarna för Vännäs utveckling.

Jag vill inte i denna inspirerande situation låta som Krösamaja, men rektor sa inledningsvis (leende) att vi behöver få fram en hel del pengar. Vi får kanske göra som den nämnda österrikiska byn gjorde. De införde en helt egen valuta. Ryktet som sa att förslaget skulle vara ganska "down-to-earth" var lite överdrivet, i alla fall vad gäller den delen. ;-)

Spännande är det i alla fall och riktigt, riktigt intressant. Det är ingen tvekan om att gruppen gjort ett mycket seriöst arbete hittills. Till hösten får man se de olika elevjobben..


Uppdaterad: tisdag 28 februari 2012 klockan 00:27

Kommentarer

+ Skriv kommentar Skriv kommentar

Skriv kommentar

Prenumerera på kommentarer via RSS