Jan Nilssons blogg

Sysselsättning: Vik rektor och förskolechef i Bjurholm. Kommunpolitiker i Vännäs. Predikant.
Ålder: 59:a.
Självbeskrivning: Samhällsintresserad tidsoptimist med svaghet för "underdogs". Tror på Bibelns Gud och Jesus som världens frälsare.
Motto: Sök det lands bästa där ni bor.
Familj: Min fru Agneta samt vid och varierad släkt.
Bor: Nära Umeälven i trivsamma Vännäsby
Egenskaper: Människointresserad och kommunicerande. Humor och humör.
Intressen: Många. Sitter i Vännäs fullmäktige, kommunstyrelse och Barn- och utbildningsnämnd för (M).
Senast lästa bok: Läser just nu "Speeches that changed the world" av Simon Sebag Montefiore.
Förebilder: Petrus, impulsiv lärjunge som blev visare och ödmjukare med åren. Winston Churchill, "skolfloppen" som blev premiärminister och tog striden med Hitler medan andra önsketänkte, segade och fegade. Inspirerade engelsmännen med närvaro och tal.
Favoritplats: Primitiv avsidesstuga i Agnäs.
Betydelsefulla minnen: Berättande original från tider och förhållanden där man inte blev så strömlinjeformad och då många i djupaste mening hade framtidstro. Fick som liten möta många under resor med pappa Tore, då EFS-predikant.
Ett viktigt glädjeämne: När elever (särskilt de med mer uppförsbacke i livet) växer och utvecklas så de förvånar både sig själva och omgivningen.

Det bästa med Vännäsby:
Älvarna som ger landskapet liv och lugn, lågtempot och närheten till både landsbygd och stad.

 


Blogg listad på Bloggtoppen.se

 

 

 

 

Skrivs av

Bloggat från mobilen Fackliga röster

Från mobilen

Mot slutet av första KS-dagen i Vännäs kom Lärarförbundet, Lärarnas riksförbund och Kommunal med sina tankar. Vision var med tidigare, men kunde inte stanna så länge.

Inspelen handlade om ökande arbetsbelastning, stress, känsla av otillräcklighet och om lönenivån, men glädjande nog också om gott samarbetsklimat och arbetsglädje mitt under hög belastning. LR underströk att vi arbetar mot samma mål.

Ett problem som lyftes på skolsidan var att det saknas utbildade vikarier. Ett problem kommunal fokuserade på var varannanhelgstjänstgöringen. Här blev det en ganska spänstig debatt ett tag. Bristen på utbildade undersköterskor inom äldreomsorgen lyftes under flera punkter under dagen.

Här har vi ett stort gemensamt problem. Får vi leva blir vi alla gamla.


Uppdaterad: torsdag 18 oktober 2012 klockan 16:28

2 Kommentar

+ Skriv kommentar Skriv kommentar

lf säger:

Vi har ett gemensamt problem.Vi blir alla gamla.
Bristen på satsningar inom offentlig sektor är helt klart.
Men det går ju inte bara att konstatera detta.
"Får vi leva blir vi alla gamla".
Jag vet inte om din blogg skänker hopp och tröst.
Men vad jag vet är att om vi inte satsar mer på utbildning,barnomsorg och äldrevård då är vår framtid dyster.
Du kan vara ledande för att förbjuda att enorma vinster inom dessa områden som går till skatteparadis.
Tar du den fajten Jan Nilsson?

lördag 20 oktober 2012 klockan 19:22

JPEN

Jan Nilsson svarar:

Nu väljer jag att svara som politiker i Vännäs, så får tjänstemannen i Bjurholm vila sig lite.
Vi behöver en del förändringar i svensk skola. Vi behöver till exempel många fler sökande till lärarutbildningen, jobbet måste göras betydligt mer attraktivt igen. I väldigt många svenska klassrum är det en bra miljö med mycket studiero och massor med utveckling, men i andra förstörs förutsättningarna för alla av stök och "antiskolkultur".
Sveriges utbildningsproblem är definitivt inte friskolorna. Det har funnits dåliga sådana och exempel på roffarverksamhet, men många siffror som förekommit i debatten på slutet är direkt felaktiga. Det allra mesta av eventuella vinster återinvesteras i verksamheten. I vissa friskolor återinvesteras allt, även i några skolkoncerners verksamheter. Jag har aldrig jobbat i en vinstdrivande friskoleverksamhet och kommer knappast att göra det. Men jag vet att även sådana kan drivas av människor som brinner för att göra skillnad och se barn och unga utvecklas så bra som möjligt. Jag är inte rädd för konkurrensen om man håller koll på villkoren.

måndag 22 oktober 2012 klockan 22:41

Skriv kommentar

Prenumerera på kommentarer via RSS