Om kommentarer på bloggen
Jag kommer endast att publicera kommentarer av seriös karaktär som relaterar till innehållet i blogginläggen.

Vill du kontakta mig - om innehållet i bloggen eller något annat? Hör av dig!
Telefon: 070-293 74 61,
              090-19 47 35
E-post: janne.hagglund@yahoo.se

Korta fakta:
Sysselsättning:
Norrlandsredaktör för Nya Arbetartidningen och gruppledare i Kommunfullmäktige för Arbetarpartiet (f.d Rättvisepartiet Offensiv).

Född: 1953 på Umeå lasarett, har förblivit Ume trogen.

Familj: Dotter född 1991 - på Första Maj!

Bor: Hyresrätt, AB Bostaden, Berghem.

Bil: Volvo S40 år 1996

Hobby: Styrketräning och fotografering.

Bästa maträtten: Spagetti Carbonara.

Förebild: Sonny Liston och Keith Richards.

Musik: Rolling Stones, Dylan och i stort sett allt annat.

Bästa egenskaper: Uthållig och stabil då det blåser.

Sämsta egenskaper: Obotlig tidsoptimist och ofta för hjälpsam.

En bok jag rekommenderar: The Devil And Sonny Liston

Favoritplats i Umeå: Gamla tågbron vid Tallberg strax före Nyåker (visserligen Nordmaling men i alla fall).

Det bästa med Umeå:

1. Var man än befinner sig tar det högst fem minuter att nå skogen med cykel.

2. Utan att blunda för problemen så är attityden mot folk födda utomlands och mot hbt-personer bättre än på många andra ställen, vilket bidragit till att nazister, och rasister som SD, hittills haft svårt att etablera sig här.

Det sämsta med Umeå:

1. Maktkoncentrationen: eliten inom politik, ekonomi, media, finkultur och elitidrott är ihopväxta genom tusen trådar och hjälps åt att tysta den stora opinion som finns bland umeborna mot alla satsningar på skrytprojekt.

2. Ointresse för grön industri: makteliten försöker inte ens samordna resurserna hos universitet och företag för produktion av exempelvis miljövänligt bränsle; förutsättningarna finns för en helt ny bransch med gröna industrijobb och inkomster som även skulle trygga jobben inom vård-skola-omsorg.

Skrivs av

Visar inlägg från February 2010

Oacceptabel situation för busschaufförerna i Umeå

Rättvisepartiet Socialisterna i hela Västerbotten anser att situationen för busschaufförerna blivit ohållbar. Vi kommer därför att ta upp en debatt om busschaufförernas rättigheter på Umeå kommunfullmäktige i mars (via en interpellation insänd 23 februari). Vi menar att kommunen måste återta busstrafiken i egen regi. Slipstvånget för våra tankar till det skandalösa förslaget om snusförbud, som ursprungligen stöddes av alla partier i Umeå kommunfullmäktige, utom av Rättvisepartiet. Även detta slipspåbud andas ett förakt för personalens eget omdöme.
 
Vi anser att de senaste årens problem kring busstrafiken (inställda bussar, sämre behandling av personalen) bekräftar att det var ett misstag av kommunen att privatisera kollektivtrafiken. Under valrörelsen kommer vi att driva frågan om att kollektivtrafiken ska återföras i kommunal regi. Vi räknar med att vi kommer att få med oss andra partier i Umeå kommunfullmäktige. Precis som i snusfrågan.
 
Här nedan kan du läsa den interpellation vi skickat in till Umeå kommunfullmäktige.
 
 
Interpellation angående bussföretaget Nobina.

Nu är återigen bussföretaget Nobina på tapeten. Tidigare har de varslat en anställd om uppsägning efter att den anställde ställt sig bakom ett medborgarförslag. Denna gång handlar det om att företagets anställda anser att företaget i onödan delar ut varningar till förarna. Detta har fackföreningen Kommunal reagerat på. Facket konstaterar att Nobina har satt i system att dela ut varningar för småsaker. Kommunal ser allvarligt på företagets agerande och planerar att göra en utredning. Det är bra. Men även kommunen borde reagera. Vi kan inte acceptera att ett företag som har sköter kommunens lokaltrafik beter sig på detta sätt. Nobinas agerande borde innebära att de har diskvalificerat sig vid nästa upphandling av lokaltrafiken. Allra bäst vore förstås att kommunen återtar trafiken i egen regi – de senaste årens turer kring busstrafiken bekräftar att det var ett misstag att konkurrensutsätta kollektivtrafiken.

Vi har följande frågor:
1.      Känner du till Nobinas agerande?
2.      Har någon kontakt tagits med företaget eller med Kommunal?
3.      Håller du med om att Nobina har diskvalificerat sig vad gäller att delta i nästa upphandling av lokaltrafiken?

Jan Hägglund
Ingrid Eriksson
Anna Hedlund
Rättvisepartiet Socialisterna
Detta inlägg är kopplat till denna artikel på vk.se.
Listad hos

Blogg listad på Bloggtoppen.se

Google analytics