Jimmys voice

Namn: Jimmy

Född: 1985

Ursprung: Långsjöby, AC-län 

Yrke: Projektledare

Utbildning: Politices kandidatexamen, Masterexamen i Samhällsanalys och utredningsarbete. Examensarbete på initiativ av Kronofogdemyndigheten.

Varför blogga?: I dagens samhälle är det lätt att falla offer för informationsvågen. Jag vill genom bloggen få möjlighet att kommentera vad jag anser är viktiga skeenden och detta ur mitt eget perspektiv naturligtvis.                                        

Bil: VW Passat                      

Favoritmat: Barbeque och bearnaise.

Avkoppling: i en solstol vid medelhavet eller på skotern med ett pimpelspö i handen.

Bästa egenskap:  Allmänbildad                                                                      

Musik: Ballader, Pop och Country

Bloggen: Skriver en blogg som handlar om dagliga saker som antingen irriterar mig eller är angelägna av ett eller annat sätt. Min framtoning kan uppfattas som hätsk och mitt syfte är delvis att vara just kontroversiell för att provocera fram norrlänningens kommentar som sitter långt inne. Jag är snäll egentligen men det märker ni kanske först om ni träffar mig.

Skrivs av

Visar inlägg med etikett Val2010
Visa träffar från alla bloggar

Valet 2010

Valet är över och folket har sagt sitt. Det är med skräckblandad förtjusning den nya regeringen nu skall formas. Antingen blir det Alliansen i minoritetsregering eller så får Alliansen över Miljöpartiet till deras sida. Hursomhelst är det en ytterst besvärlig situation. Valresultatet i övrigt var förväntat. Att Alliansen skulle få mer procent än Rödgröna var väntat men att de inte fick majoritet var förstås en besvikelse.  Sverigedemokraterna gick starkt fram det var heller ingen nyhet. Jag trodde däremot, deras uppgång till trots, att Alliansen skulle komma över 175 mandat och därför också få Majoritet, statsvetenskapligt ska naturligtvis det ska bli intressant att se hur detta löser sig.

I länet kan man se att Moderaterna gått starkt framåt men att detta skett på bekostnad av de andra partierna inom den egna Alliansen. I Storuman har Centerpartiet gått uppåt som en raket medan de i Sorsele gjort percis tvärtom. Med 19,5% är de andra största parti efter Socialdemokraterna i Storuman.

Det traditionella rödgröna blocket fick: 46,5%

Den traditionella Alliansen fick: 46.7%

Övriga: 7,4% (Där är Storumans kommunlista störst). Frågan är med vilka de vill samarbeta? Eftersom de är en (v) fraktion är det väl åt vänster de är vända.

Nu har de läge att trycka in dödsstöten för Flygplatsen... De har möjlighet att ställa krav och få sina frågor upp på dagordningen. Om inte det blir minoritetsstyre och politiksa vildar. Är rädd för att det då blir en pinsam soppa där man här runtomkring måste ta Storuman i beskydd vid diverse påhopp. =) Nu skall jag sova och hoppas valfesten sakteliga ebbar ut.

Ps. I sjuka Sorsele har det osannolika skett (Fp) har gått från ett stöd av 5,5% av befolkningen till enbart 5 personer! Där är det verkligen vilda västern, om man röstar i morgon igen så är siffrorna helt annorlunda. Ds.

Oddsen + en sista motivering

Ni som verkligen tror på en Rödgrön seger kan satsa en hundring eller två. Utdelningen är just nu 6,5 gånger satsade pengar på Ladbrokes. (Tror inte att ni får några pengar. Medans oddsen för Alliansen är 1.08. Vill du vara med i vinnande laget lägg din röst på Alliansen. Här är några anledningar till varför du ska rösta med Alliansen oavsett om du är gammal eller ung.

  • Få mer i pension när fler jobbar och drar in skattemedel, rösta Alliansen.
  • Känn dig trygg med Reinfeldt, Björklund, Olofsson och Hägglund!
  • Förhindra en kommunist från att styra vårt land, rösta Alliansen.
  • Få 500/kr mer i månaden när du jobbar, rösta Alliansen.
  • Säg nej till storebror och ja till individen, rösta Alliansen.
  • Förhindra Sd i vågmästarposition, rösta Alliansen.
  • Rösta för jobblinjen, där fler jobb blir vita och där arbetslösheten blir mindre, rösta med Alliansen.

Snart är det dags! Nedräkning

För alla er som gillar nedräkningar och för er som har svårt att hålla rätt på dagar så har jag här lagt in en nedräkning till valet 2010.

Bör opinionsundersökningar före val förbjudas?

Sven Erik Österberg gruppledare för Socialdemokraterna i Riksdagen skulle gärna se ett förbud mot opinionsmätningar före valet, något jag kan förstå. Det måste vara svettigt att se Alliansens, ja vad är det nu, 8% ledning om man ska tro barometern. Man kan nästan förstå att man som socialdemokrat beställer en egen utredning (tänker på Novus) som bara visar 2% ledning! Frågan är om man ska haka upp sig på dessa opinionsundersökningar? Visst det rör sig om ett stort stickprov men det är inte vilken fråga som helst. På valdagen då röstar man annorlunda än vad man anger i sådana här undersökningar. Tror inte det spelar så stor roll för de stora M och S men för de små och då speciellt missnöjespartierna. De kan röna stor framgång i dessa undersökningar som inte på något sätt är definitiva, det är som om folk vill visa på sina hjärtefrågor eller sitt missnöje för att sedan i det riktiga valet rösta med hjärnan på ett trovärdigare regeringsalternativ. Kan tro att det för miljöpartiet kan komma att bli en kalldusch, de är uppspelta över att ha fått över tio procent i opinionsundersökningar men jag tror att de riskerar att bli besvikna kvällen den 19e. Tvärtom är det med Kd och C som fått lågt förtroende, jag tror att många tänker strategirösta för att inte riskera Alliansen. Valet skulle kunna förloras om endera av de två låt säga åker ur Riksdagen (<4% spärren). Detta strategiröstande har förmodligen viss påverkan på de stora partierna som jag tror skulle ha större andelar om det var ett "vanligt" val. Nu är det inget vanligt val utan det är två tydliga alternativ, man kompromissar som väljare och röstar för ett koncept. 

Vilket koncept som ska styra Sverige de kommande fyra åren kan bara du bestämma. Men jag kan be dig snällt på mina bara knän, -snälla, rösta på Alliansen så slipper jag landsflykt. Nu när det äntligen börjar kännas rätt och man inom sig känner hur Sverige reser sig ur lågkonjunktur starkare än de flesta. Jag har en bra känsla, detta sömndryckna land börjar bli av med bakfyllans illamående. Man förstår att Sverige inte har råd att leva sitt lyxliv längre, vi måste vara ansvarsfulla det handlar om mer än enbart de utsattas framtid!

Hål i den rödgröna budgeten!

Konkreta exempel på problematiken med Rödgrönas penningpress-politik. Anders Borg svarade på läsarnas frågor i förmiddags och kommenterade följande:

"Anders Borg: De rödgröna har ett budgethål som sammantaget uppgår till minst 20 miljarder kronor. Det är allvarligt och reser frågan om vilka vallöften de kommer tvingas svika eller vilka skatter de kommer att tvingas att höja ytterligare.

De rödgröna har en rad beräkningar som inte överensstämmer med de beräkningskonventioner som används på finansdepartementet. De har t.ex. angivit bruttosiffran för bensinskattehöjningen, utan att ta hänsyn till att dessa kostnader till viss del är avdragsgilla för både hushåll och företag. De har inte heller beaktat att staten är stor ägare till vattenkraft (45%) och kärnkraft (50%), vilket naturligtvis gör att nettointäkterna blir lägre från deras energiskattehöjningar. De har inte tagit hänsyn till att kilometerskatten, som är påtagligt mer komplicerad än vägtullarna, kostar ca 1 miljard att administrera. På samma sätt har de bara anslagit medel nog att några tusen av de som hundratusentals som arbetar deltid ska få rätt att arbeta heltid.

Beräkningsproblemen fortsätter på ungefär samma sätt med en lång rad olika poster och sammantaget summerar dessa beräkningsfel till 20 miljarder kronor. Det är viktigt att påpeka att de rödgröna inte i sak ifrågasatt någon av de beräkningsfel vi påtalat i sak. De har ifrågsatt att vi angivt att de kommer ta bort nedsättningen av SGI. Då bör det påpekas att det knappast är vi som är ansvariga för att de rödgröna beskrivit sin politik på ett otydligtsätt och därtill är det nödvändigt att tillföra 1,6 mdr för att deras mål om att 80% av löntagarna skall få 80% i ersätttning ska stämma. Hela rapporten finns tillgänglig på moderaternas och alliansens hemsidor. "

Det är tack vare personer som Anders Borg som Alliansen rycker ifrån de Rödgröna. Hemska tanke med Tomas Östros, Mona Sahlin och Ohly vid spakarna, ni som fortfarande kan förhindra detta gör det!

 

Se dessutom klippet nedan:

http://www.expressen.se/nyheter/val2010/1.2112239/har-ar-moderaternas-affischkupp-mot-socialdemokraterna

Nu gäller det, glöm därför inte att påminna dina vänner om att gå och rösta - på Moderaterna!

Var åttonde har redan röstat!

Enligt val.se har 771,399 stycken av Sveriges 7,033,019 röstberättigade redan röstat vilket är en ordentlig ökning förtidsröstande sedan förra året. Det innebär alltså att var tionde eller 11 % redan har röstat. I själva verket förutsätter de siffrorna att alla röstberättigade kommer att rösta, men jag tror att vi kanske hamnar på 80% valdeltagande i årets val (81,99%, 2006, 80,11% 2002). Med det som sanning har alltså var åttonde redan röstat!

Varför det är så pass många förtidsröster i år kan bero på att antalet förstagångsväljare är högt:

2010  -  497 417 st

2006  -  432 273 st

2002  -  384 093 st

Jag tror att unga väljer att förtidsrösta i högre grad än äldre som kanske håller hårdare på traditionen att rösta på valdagen.

- Gå till valurnan och för Sveriges väl befäst Alliansens seger i riksdagsvalet 2010.

Over and out.