Jag vet inte om det är den gyllene medelåldern som slagit till med full kraft hos mig, men jag har börjat funderat på det där med husvagn eller husbil. Var jag gång jag ser en husbil på vägen så börjar jag fantisera om hur det skulle vara att få glida iväg och upptäcka Sverige på egna villkor. Är husbilen en liten modell med sovalkov ovanpå taket så kan jag inte låta bli att sjunga ”lilla snigel akta dig”.
Men vad ska man välja egentligen om man mot förmodan skulle få råd med en husvagn eller en husbil? Båda har ju sina för- och nackdelar. Med en husvagn kan man enklare åka iväg och bygga upp ett basläger att återvända till varje kväll. Det är enklare att flänga runt med dragbilen mellan sevärdheterna. Men samtidigt så är det bökigt att dra en husvagn. Du får inte köra fortare än 80km/h och personligen tycker jag att det är ett nätt litet helvete att backa med husvagn.
Med en husbil så blir man lite av vägens riddare, höjd över all stress och jäkt. Och det är lättare att baxa ned en husbil till en sjö eller skogsglänta än med en husvagn. Men en husbil är dyrare i inköp, kostar mer att äga och serva och är mer opraktisk att ha som basläger när man tvingas lämna sin campingplats helt under dagen när man gör utflykter. Allt tål att tänkas på.
Och vilken modell ska man välja? Oavsett man väljer husbil eller husvagn så finns det en babbiljard olika modeller. Stora Nolia är en stor fördel när man är sugen på att titta på husvagnar och husbilar. Då är det så många nyfikna i farten samtidigt att man slipper ha en säljare i hasorna hela tiden. Man får kolla lite i sin egen takt. Idag hade jag min kusin och hennes karl, två vana husvagnsägare, med mig. Mycket testades och kollades, det klämdes och kändes och lite klokare blev jag. En sak är då säker. Ingen kommer någonsin få upp mig i en sovalkov. Upp går väl kanske bra. Men jag är rädd att nedfärden morgonen efter kommer både att vara okontrollerad och föga graciös.
En del husbilar har så höga sängar att man får ta sats och kuta ända från handskfacket för att ta sig upp. Kommer mina smalben tåla sådan behandling vid läggdags? Dubbelsäng eller enkelsängar, vilket är bäst egentligen? Och vad är det för stolle som designar duscharna i husbilar och husvagnar? I en Polarvagn var kabinen så trång att min kusins karl knappt tog sig in, och då ska ni veta att han är till råga på allt bara tre äpplen hög. Skulle jag drista mig till att krångla mig in i en sådan duschkabin så skulle det först och främst spruta plastdelar på oskyldiga medcampare. Sedan skulle jag strax därefter få senadrag så till den milda grad att campingvärden skulle få ringa efter en förlossningsläkare som kunde lägga ett kejsarsnitt över taket. När det inte går att göra en ordentlig dusch i husvagnen/husbilen, varför göra någon alls?
.jpg)