Josefin Isaksson

Sysselsättning: Kontorsråtta, nöjesreporter, krönikör och ledare för ungredaktionen. Allt  på Västerbottens-Kuriren.
Även känd som: Gin (med hårt G, och inte efter drycken).
Familj: Mamma, pappa och två äldre bröder. Och skilsmässokatt'n.
Född: 21 februari 1988.
Bor: På Haga i en härlig gammal lägenhet med knarriga trägolv.
Är: Stammis på OK/Q8, duktig på att sjunga med stängd mun och för det mesta rätt snäll.
Har: Många vinylskivor, några tatueringar och de bästa vännerna i hela världen.
Saknar: Pojkvän, tålamod och viljan att bli vuxen.
Intressen: Vänner och familj, skriva, hitta på rackartyg, musik (lyssna, spela, samla) och tantlurar.
Ser gärna på: Trailer Park Boys, Nollor och Nördar och Det lilla huset på prärien.
Lyssnar på: Punk, ska, oi! och rockabilly. Och mamma, så klart.
Musikfavoriter just nu: Discipline, Evil Conduct och Eva Eastwood.
Motto: "Att unna sig är A och O!"

 

Beundrare och haters kan
höra av sig till:

josefin.isaksson@vk.se

Om udda karaktärer

Hej, hej.

Det är alltid roligt att kolla på folk, och extra roligt är det längs Drottninggatan i Stockholm. Inte för att det är någon nyhet att det alltid samlas ett gäng udda karaktärer där, men av någon anledning lyckas man liksom ändå alltid bli förvånad. När jag och Bibi knatade runt i affärer i lördags såg vi, förutom den sköna munspelsmannen, även en liten kvartett i fula ytterkläder från 1991 som hummade, spelade bongotrumma och viftade med någon jävla bjällra. En kvinna i kvartetten såg ut att vara besatt och liknade faktiskt Sissy Spacek i filmen Carrie. Otäckt, tycker jag.

Givetvis stod det även ett gäng panflöjtsspelande indianer där med en stor folkmassa runtomkring sig som filmade och fotade för glatta livet. Jag har ingenting emot varken panflöjt eller indianer, men jag har däremot svårt att förstå mig på människorna som faktiskt kan stå i timmar och titta och lyssna. Känns det inte bara som så jävla old news, liksom? Barnfamiljer är dock ursäktade, jag tyckte nämligen själv att det var spännande som fan när jag var liten, och dessutom också väldigt vackert med typ Mio min Mio på panflöjt.

Jag börjar förresten bli väldigt nyfiken på vilka det är som läser min blogg. Kan ni typ inte skriva en kommentar med förnamn, yrke eller sysselsättning, ålder och någon annan spexig information om er själva? Jag kommer att bli ledsen och lite förödmjukad om det inte kommer en enda kommentar nu, så snälla, ge er till känna.

Annons

33 Kommentarer

+ Skriv kommentar Skriv kommentar

jenny säger:

jenny heter jag, 25 år å bor i hörnefors, har två barn och är för tillfället arbetslös:( läser din blogg nästan varje dag, tycker att den e lätt bäst av alla......så keep on the good work:)

söndag 16 mars 2008 klockan 18:29

Malin säger:

fd Umeåbo men Uppsalastudent sen 5 år tillbaka.

Tycker du har skönt drag i din blog.

söndag 16 mars 2008 klockan 13:36

Angelica säger:

25 år socionomstudent.

Känner Nurse Nils lite och har en förkärlek till bloggar med sting i! :)

Keep up the good work!

fredag 14 mars 2008 klockan 16:20

Elina säger:

En pigg 23årig brud från Västerbotten som pluggat till civilingenjör i Umeå, men nu bor i Stockholm och sysslar med exjobb och karriär. Kul att höra hur livet lever i gamla hemstaden, från en annan vinkel än vad jag är van att se det. Bloggen är väldigt underhållande, jag gillar din stil

torsdag 13 mars 2008 klockan 09:31

Tina säger:

jag läser fortfarande din blogg, du är sjukt bra på att skriva josse!

onsdag 12 mars 2008 klockan 19:49

N ´Olle säger:

Gubbe 59 år, jobbar ibland samtidigt med "milfen". Gillar din blogg jättemycke , läser dagligen. Ps. Även "jobbat" med Robert.

onsdag 12 mars 2008 klockan 15:26

Vitaminkillarna i sthlm säger:

Va vi får mycket beröm av dig Josefin :P
Ni norrlandstöser är inte så dåliga ni heller ;) Hoppas vi får se mer av dig snart igen. Puss å snusk

tisdag 11 mars 2008 klockan 22:14

Micaela säger:

Genomklok gammal klasskamrat.
Pluggar till uska och jobbar.
Spexig info, har en en häst som kallas Kött. MUMS!

tisdag 11 mars 2008 klockan 22:08

Ida säger:

Ida, 24 år, tandteknikerstudent, spelar wow O.o

Övrig spexig info you say..jag och mina girls ska vara turtles på club greyscale på fredag eftersom det är tv-spelstema..duger det? ;)

tisdag 11 mars 2008 klockan 18:14

Svenne säger:

Flugfiskande farsa med skrivande dotter your age,känner igen talent when I see it,all the best,love and wine....

tisdag 11 mars 2008 klockan 18:07

Anna säger:

Stort fan som undrar var de kära fredagskrönikorna tagit vägen i min tidning numera, tillika gammal klasskamrat och för tillfället springvickande dagisfröken. Läser självklart troget och andäktigt!!!

tisdag 11 mars 2008 klockan 17:50

pelle säger:

En före detta umekille på 34 år, hade jag varit 10 år yngre hade jag flyttat tillbaka för din skull. Helskön blogg!

tisdag 11 mars 2008 klockan 15:39

Britt-MarieWikberg säger:

hej Josefin jag läser din blogg varje da och tycker att du är bäst .hej B-M

tisdag 11 mars 2008 klockan 14:42

Hanna säger:

Hanna, 20 år, f.d. Text och Media på Östra. Din blogg är bara helt underbar och jag tycker att du är så skön! Jag älskar din stil! Jag läser dagligen!

tisdag 11 mars 2008 klockan 14:33

Fo säger:

28 år, tjej, förskollärare. Läser varje dag för att njuta av dina underfundiga formuleringar. Skriv oftare!

tisdag 11 mars 2008 klockan 14:17

anders säger:

Anders, Ume´ som alltid har koll på din blogg, då den tvärtemot flera andra alltid har en spontan, glad och trevlig känsla! Är skönt att alltid ha som backup om det är tråkigt på jobbet, att man kan surfa in och kolla vad "jossan" pysslar med!
Så jag fortsätter ha "koll" på dig! :-)

Tuesday 11 March 2008 klockan 13:20

Malin säger:

Malin.25 år.Undersköterska.Läser din blogg för att den är bäst.Du sätter ord på det verkliga livet .

tisdag 11 mars 2008 klockan 13:15

emma säger:

37 årig trebarnsmor som alltid läser din blogg, du skriver alltid lika kul. Fortsätt med det. Nästa gång du hamnar på Stockstugan kanske man kan få din autograf:)

tisdag 11 mars 2008 klockan 13:14

Evapeva säger:

Eva, 20 år nästa vecka. Student, arbetssökande, extraknäcker som mjölkare. Spelar WoW, men avskyr ganking. Det var väl spexigt, säg?

Kollar din blogg multipla gånger per dag. Blir så glad när det finns ett nytt inlägg för varje gång jag kollar efter (och så undrar jag vart du får allt ifrån).
Håll igång!

tisdag 11 mars 2008 klockan 13:02

Josefine säger:

Josefine (heter jag med), student, 27 år och läser hela tiden ! Skön stil , viktig information (kändes bra att säga i vart fall) massor me härliga tankar !

Keep it up!

Tuesday 11 March 2008 klockan 12:58

Cääm säger:

Camilla, 19 år, nyligt arbetslös och gick faktiskt i samma klass som dig en gång i tiden på östra! Jag läser din blogg nästan varje dag och det är alltid lika fröjdefullt varje gång.

Tuesday 11 March 2008 klockan 12:09

fyrabarnsmamman säger:

Först så gör du mig gaaalen av nyfikenhet med vitaminkillarna i storstockholm... *ler*

Heter i alla fall Katarina, men är är även känd som Kina (med hårt K, och inte efter landet).

Även jag har en kandidat som du kan dejta. Säg bara till. Jag skickar över honom i taxi!

Tuesday 11 March 2008 klockan 11:14

helena säger:

hej. helena, 19, arbetslös. sedärja vilken info du fick där. läser din blogg varje dag & tycker du verkar vara en skön brud. spexig info... jag har (bland annat) piercing i septum jag med & gått en utbildning i gymnasiet som heter media-text ^^

keep up the good work! :D

Tuesday 11 March 2008 klockan 09:57

Nilla säger:

En av de där panflöjtsindianerna har jag haft i baksätet på min bil på 80-talet. Tolka det som du vill...

Tuesday 11 March 2008 klockan 09:42

Nilla säger:

Trodde du var en jobbig fjortis med kändisambitioner men har nog aldrig skrattat så mycket och känt igen mig för typ 20 år sen i det du skriver! Samlar dina bästa pärlor....du är en levande Bridget Jones! Dejta min systerson Joel, please!

Tuesday 11 March 2008 klockan 09:39

agnes. säger:

jag läser fortfarande din blogg och det kommer jag gladeligen fortsätta med. big hug.

Tuesday 11 March 2008 klockan 09:11

Erika säger:

... jurist, 27 år med en förkärlek för att inleda mejl med början av en mening i titel följt av ... och sedan kommer resten i mejlet:).

Tuesday 11 March 2008 klockan 08:56

stefan wallin säger:

Farbror Stippe i Obbola 59 läser alltid Din blogg.Intressant att jämföra mitt tidigare busiga leverne med Ditt!Älskar Dig och Din blogg.
Kram

Tuesday 11 March 2008 klockan 08:22

Sanna säger:

Hej josefin, läser alltid din blogg. :)
Hihi, du skriver jävligt roligt och bra.
Keep it up, guuurl. ^^

Tuesday 11 March 2008 klockan 07:23

Nina säger:

Nina, 16 år, gymnasiet. Spexig information blir lite svårare att komma på.

Tuesday 11 March 2008 klockan 06:52

bbb säger:

Aha!! Du är ute efter att finna ut om vi också tillhör gebitet udda karaktärer. Skäms på sig tjejen ;-)

Mig har du ju redan drömt om så jag är ju redan placerad i ett fack även fast det inte var mycket som stämde....

Tuesday 11 March 2008 klockan 06:50

Tommy säger:

Tommy 43 år, o som dagligen läser din blogg, m ett leende på läpparna.
Det är härligt m folk som skriver så öppet om sig själva, o sitt liv o leverne.

Tuesday 11 March 2008 klockan 04:21

Joel säger:

Joel.

Fast bara sporadisk koll.

Tuesday 11 March 2008 klockan 02:23

Skriv kommentar

Prenumerera på kommentarer via RSS